دوشنبه, آذر 14, 1401

NEDAYE HORMOZGAN ONLINE
The online newspaper version of the Iranian

ورود/عضویت

سونامی گرانی در هرمزگان جهادکشاورزی: کمبود نیرو و تجهیزات، علت کاهش روند نظارت هاست

ندای هرمزگان – مرضیه دشتی
رشد قیمت‌ها و افزایش تورم به خصوص برای کالاهای اساسی در یک سال اخیر، سرعت بی‌سابقه‌ای داشته و مردم را با مشکلات معیشتی فراوانی رو به ‌رو کرده است.
به گزارش خبرنگار ندای هرمزگان، براساس آمارهای اعلام شده، استان هرمزگان درصد بیشترین نرخ تورم ونیز بالاترین شاخص فقر و فلاکت در کشور را به خود اختصاص داده است.
هرمزگان با لقب پایتخت اقتصادی اما در عمل و آنچه این روزها توسط مرکز آمار ایران اعلام شده، مردم این استان در شاخص فلاکت زدگی از سی استان کشور وضعیت بدتری دارند.
بازار کالاهای اساسی و اقلام خوراکی که مردم هر روز با آنها درگیرهستند، همچنان اسیر دست دلالان است و معلوم نیست چرا نظارت آن‌ قدر قوی نیست که دست این سودجویان را از اقتصاد استان کوتاه کند.
در بندرعباس که از آن به عنوان پایتخت اقتصادی کشور نیز یاد می شود، چندگانگی نرخ های مختلف میوه و تره ‌بار و گرانی بی‌ حد و اندازه کالاهای مصرفی روزانه مردم را کلافه کرده است.
نوسان‌های اخیر قیمت دلار، افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی و اقلام ضروری، همچون مواد غذایی و میوه و تره بار، بر نگرانی ها افزوده است.
این در حالی است که با افزایش قیمت‌ها و نرخ صعودی تورم، ادامه زندگی برای اقشار ضعیف و متوسط استان هرمزگان بسیار سخت و دشوار می ‌شود.
این روزها، سفره‌های خالی مردم هرمزگان خالی‌تر از گذشته شده است.استانی که قلب اقتصاد کشور به شمار می رود، همچنان در تورم و فلاکت رکورد زده است.
در برخی از خانواده ها که فرزندان بیکار هم دارند، آنقدر فقر افزایش یافته که حتی دریافت یارانه نقدی دولت برای 4 قلم کالای اساسی هم نمی تواند کفاف چندین روز خرید این اقلام برای یک خانواده کوچک را هم بدهد، چه برسد به اینکه بتوانند از پس هزینه هایی مانند اجاره مسکن، تهیه پوشاک و… بربیایند.
اگر روزانه فقط سری به بازار روز بندرعباس بزنید، متوجه تفاوت وافزایش قیمت ها از میوه و تره بار تا کالاهای اساسی، در هر مغازه ای با مغازه دیگرخواهید شد.
در چنین شرایطی کنترل و نظارت مستمر و جدی برای مقابله با گرانی و تورم روزافزون، می تواند آلامی بر نگرانی های مردم استان هرمزگان باشد، زیرا شاهدیم قیمت فروش روزانه کالاهایی همچون میوه و تره بار در بازار، با نرخ هایی که از سوی سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهرداری بندرعباس توسط سازمان جهادکشاورزی اعلام شده، همخوانی ندارد!
کمبود تجهیزات و نیروی آموزش دیده علت کاهش نظارت های کمی و کیفی در هرمزگان
مدیریت بازرسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی و صنایع وابسته سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان گفت: نرخ گذاری محصولات کشاورزی که شامل میوه و تره بار و مواد پروتئینی میشه توسط اتاق اصناف و اتحادیه مربوطه با حضور نماینده سازمان جهادکشاورزی و سازمان صنعت و معدن انجام شود.جلسات قیمت گذاری میوه و تره بار هر چهارشنبه به صورت هفتگی برگزار می شود.
سیروس بشیرزاده هنگامی در گفت و گو با خبرنگار ندای هرمزگان بیان داشت: برای مواد پروتئینی هم به همین شکل قیمت گذاری صورت می گیرد و جلسه گرفته می شود و قیمت مصوب اصناف به صورت هفته بعد را مشخص می کنند اما برخی از موارد که استان دچار کمبود اقلام خوراکی است، مسافت طولانی تری به همراه کرایه بار، طی می شود تا وارد هرمزگان گردد به همین منظور قیمت ها با تشکیل در جلسه اضطراری بروزرسانی می شود.
وی افزود: همه تغییرات قیمتی توسط اتحادیه و صنف مربوطه به اعضا اطلاع رسانی می شود.حتی اگر روزانه نرخ ها تغییر کند، قیمت های جدید برای فروشندگان ارسال خواهد شد.
وی ادامه داد: یکی از موارد دارای اهمیت، نصب نرخ نامه در محل کسب است که مرتب مورد رصد و بازرسی قرار می گیرد بطوریکه در هفته گذشته، 10 پرونده تخلف به دلیل عدم الصاق قیمت میوه تشکیل و به تعزیرات حکومتی برای سیر مراحل قانونی ارجاع داده شد.
مدیریت بازرسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی و صنایع وابسته سازمان جهادکشاورزی هرمزگان اضافه کرد: بازرسی ها به دو صورت انجام می شود، یکی اینکه در جهت پیگیری دریافت گزارش های مردمی از طریق سامانه تلفنی 124 و دیگری از طریق سیمبا(وب سایت دریافت گزارش های مردمی) می باشد که شکایات به تفکیک دسته بندی و به سازمان های مربوطه ارجاع داده می شود.
بشیرزاده اظهارداشت: شکایات حوزه بازرگانی و بازار محصولات کشاورزی برای سازمان ما ارسال می شود و در نتیجه بین بازرسان بندرعباس و سایر شهرستان های استان تقسیم بندی می گردد، که پس از بررسی ها گزارش کار اعلام شود.
وی بیان داشت: با توجه به تغییرات قیمتی در جهت هدفمندی یارانه که در 22 اردیبهشت ماه سال جاری اتفاق افتاد، قیمت یکسری از اقلام اساسی بروزرسانی شد و ارز ترجیحی برای آن کالا حذف خواهد شد.
مدیریت بازرسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی و صنایع وابسته سازمان جهادکشاورزی هرمزگان خاطرنشان کرد: البته در این مدت، بسیاری از شکایات مردمی به دلیل عدم اطلاع از نرخ های جدید مصوب دولتی بود که در نتیجه پرونده تخلف این اصناف مختومه و منتفی اعلام شد.
بشیرزاده عنوان کرد: به طور مثال قیمت مصوب مرغ دولتی برای هر کیلوگرم 59 هزار و 800 تومان بود که براساس عرضه و تقاضا ممکن است این قیمت 46هزار تومان بشود و یا اینکه به همین نرخ مصوب برسد اما فعلا مجاز به بالاتر از این مبلغ نیست.
وی گفت: گاهی اوقات مردم تقاضای خرید بیشتری برای یک کالا دارند و قیمت هم افزایش می یابد اما اگر تقاضا کمتر باشد، منجر به تولید بیشتر می شود و روی دست تولید کننده می ماند و مجبور است قیمت را تعدیل کند.
وی یادآور شد: البته دولت برای تولید کننده یک فرصت در نظر گرفته که محصولات مازاد را به صورت قراردادی برای مواقع بحران، کمبود و اعیاد جمع آوری و منجمد می کند.
به گفته مدیریت بازرسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی و صنایع وابسته سازمان جهادکشاورزی هرمزگان؛ بازرسی های 124پراکندگی شدیدی دارد و روزانه از 15 تا 80 مورد گزارش شکایات صنفی در شهر بندرعباس ارجاع داده می شود.
بشیرزاده با اشاره به اینکه در مجموع در شهر بندرعباس فقط 9 نفر بازرس داریم، ادامه داد: در حال حاضر تعداد کل بازرسان در سطح استان هرمزگان که زیر نظر سازمان جهادکشاورزی قرار دارند، 46 نفر است.
وی تصریح کرد: براساس تفاهم نامه ای که با بسیج اصناف استان هرمزگان منعقد شد، مقرر گردید تعداد 90 نفر برای همکاری به این سازمان اعزام شوند که 10 نفر از آنها فعال شده اند و مابقی باید آموزش های لازم را فرا بگیرند.
وی گفت: بنابراین تعداد نیروهای بازرسی این سازمان بسیار اندک و تعداد شکایات صنفی بسیار زیاد است، از طرفی دیگر مشکلاتی شامل تامین وسیله نقلیه و تجهیزات اولیه برای بازرسی باعث شده تا کارها به نحو مطلوبی در این زمینه انجام نگیرد.
بشیرزاده بیان کرد: از زمانی که وظیفه بازرسی در سازمان صمت به سازمان جهادکشاورزی محول شد، بدون وسیله نقلیه و تجهیزات بوده و فقط تعدادی از نیروها بدون هیچگونه امکاناتی به سازمان ما منتقل شدند و متاسفانه سازمان جهادکشاورزی این آمادگی را در این مقطع نداشت که بتواند تامین خودروی مورد نیاز و تجهیزات و امکانات را برای بازرسان فراهم کند.
مدیریت بازرسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی و صنایع وابسته سازمان جهادکشاورزی هرمزگان افزود: به همین منظور طرحی را برای درخواست نیرو و فراهم کردن امکانات به وزارت جهادکشاورزی ارسال کرده ایم و منتظر هستیم تا تصمیمات لازم در این زمینه گرفته و اعلام شود.
بشیرزاده خاطرنشان کرد: وقتی که امکانات و تجهیزات لازم در حوزه بازرسی که عنصر مهم کنترل گرانی هاست، فراهم شود در کوتاه ترین زمان ممکن می توان به تخلفات صورت گرفته از سوی اصناف رسیدگی کرد.
وی گفت: هم اکنون آمار کلی گزارش های تخلف از طریق سامانه 124 تا اول تیرماه 1401، بالغ بر یک هزار و 181 مورد شکایت دریافت شده که 95 مورد تخلف محرز و تشکیل پرونده و به تعزیرات ارجاع گردیده است.
وی اظهار داشت: برنامه ای که بنده برای بازرسی و اصناف مربوطه دارم این است که بندرعباس را به 13 محله و منطقه تقسیم کردم و براساس این برنامه روزانه به بازرس ها داده شده که روزانه سرکشی داشته باشند.
مدیریت بازرسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی و صنایع وابسته سازمان جهادکشاورزی هرمزگان بیان کرد: در حال حاضر به صورت روزانه 115 تا 122 مورد بازرسی از نانوایی های سطح استان داریم.
بشیرزاده اضافه کرد: تا الان، بین یک تا 7 مورد بطور روزانه طبق بازرسی هایی که صورت می گیرد در استان ثبت می شود و عمده تخلفات در خصوص وزن چانه خمیر و وزن نان بوده است.
وی با اشاره به اینکه مشکلات زیادی در خصوص بکارگیری بازرسان وجود دارد، تاکید کرد: باید سازمان برنامه و بودجه استان برای بازرسان حق الزحمه ای در نظر بگیرد که البته تاکنون چنین چیزی اتفاق نیفتاده است و انتظار می رود با توجه به اینکه بسیاری از بازرسان از وسیله و امکانات شخصی خود استفاده می کنند، هر چه سریعتر مشکلات آنان برطرف شود.

Comments 609

 1. BrandonCiz says:

  deep web drug markets darkmarket list

 2. Michaeldom says:

  over the counter erectile dysfunction pills buy ed pills online

 3. Jameshor says:

  dark market list darknet site

 4. FrankBar says:

  buy generic clomid online clomid coupon

 5. Stevenhieve says:

  https://edpills.best/# what is the best ed pill

 6. eua baricitinib olumiant 2 mg baricitinib dose rheumatoid arthirits baricitinib covid mechanism

 7. HaroldNom says:

  darknet market links onion market

 8. Michaeldom says:

  buy doxycycline buy doxycycline

 9. Michaeldom says:

  clomid online fast delivery clomid coupon

 10. GrantDom says:

  drug markets dark web deep web markets

 11. Jasonfruse says:

  dark web drug marketplace darknet market list

 12. Davidwal says:

  darknet marketplace dark websites

 13. Georgezotte says:

  dark web market links tor marketplace

 14. Hellysix says:

  best darknet markets dark web link

 15. aralen buy says:

  metformin problems buy metformin 1000 mg online when to take metformin for pcos why doctors no longer prescribe metformin for diabetes

 16. FrankBar says:

  stromectol buy stromectol

 17. GrantDom says:

  darknet drug store tor market url

 18. DanielRow says:

  darknet drug market tor marketplace

 19. RandyNanty says:

  best darknet markets dark websites

 20. Frankunlop says:

  deep web drug markets darknet websites

 21. MichaelEvita says:

  drug markets dark web tor markets 2022

 22. MichaelEvita says:

  drug markets dark web darknet site

 23. Uwifow says:

  buy sildenafil 50mg online cheap – cost trazodone 50mg real viagra

 24. Stevenhieve says:
 25. BrianMem says:

  darknet websites darknet site

 26. Ronaldmig says:

  deep web drug store dark web sites

 27. DamonSen says:

  best darknet markets tor marketplace

 28. Herbertdip says:

  самоходные штабелеры
  https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru

 29. Craiggam says:

  dark web sites links dark market url

 30. Braisa says:

  combivent nebulizer duoneb http://combivent.golf/ combivent vs albuterol

 31. DarrellBrorp says:

  cheap clomid clomid

 32. Braisa says:

  albuterol sulfate inhaler salbutamol dosage

 33. Smittfex says:

  dark web market list darkmarket

 34. BrandonCiz says:

  deep web drug links darkmarkets

 35. RandyVax says:

  darknet drug store darkmarket link

 36. Shanedok says:

  darknet market list tor darknet

 37. Rlcuhe says:

  buy fildena 50mg online – viagra 25mg price viagra 100mg over the counter

 38. DarrellBrorp says:

  buy clomid cheap clomid

 39. DavidCeD says:

  dark web market list darkmarket list

 40. Danieljaife says:

  clomid 100mg for sale cheap clomid

 41. RobertUncog says:

  dark web drug marketplace darkmarket 2022

 42. CharlesEnamp says:

  deep web drug markets darknet market

 43. rosacea ivermectin ivermectin 2% oral ivermectin for cats demodex how much ivermectin sheep drench to use for chihuahua

 44. heaway says:

  how much is ventolin ventolin mexico

 45. Braisa says:

  hydroxychloroquine and covid http://hydroxychloroquine.beauty/ doctors who prescribe hydroxychloroquine

 46. GeraldBlaps says:

  darknet market list darknet sites

 47. Davidmig says:

  https://clomidonline.icu/# clomid for sale

 48. ADjeoto says:

  deep web drug store deep web markets

 49. ADjeoto says:

  dark market 2022 dark markets

 50. Craiggam says:

  darkmarket url tor market

 51. Craiggam says:

  dark web market links best darknet markets

 52. Stevenhieve says:
 53. GrantDom says:

  dark web market links dark market 2022

 54. GrantDom says:

  dark web market list deep web markets

 55. DanielRow says:

  deep web drug links darknet sites

 56. Jasonfruse says:

  deep web drug store darkmarket url

 57. DanielRow says:

  darknet market links darkmarket link

 58. Stevenhieve says:

  https://stromectol.life/# stromectol 12 mg tablets

 59. CrisVof says:

  best darknet markets darkweb marketplace

 60. DavidCeD says:

  dark web markets darknet sites

 61. BrianMem says:

  dark web market list darknet market list

 62. BrianMem says:

  deep web drug store dark markets

 63. Ronaldmig says:

  darknet market lists dark market url

 64. Stevenhieve says:

  https://edpills.best/# top rated ed pills

 65. Matthewlug says:

  best darknet markets darkmarket link

 66. RandyNanty says:

  darknet drug market darknet site

 67. Charlesken says:

  darknet market lists dark market onion

 68. WilliamLar says:

  dark web market list dark web sites

 69. Braisa says:

  is stromectol over the counter stromectol tablets for humans

 70. DarrellBrorp says:

  ed medications online best drugs for ed

 71. Hellysix says:

  dark web market links dark web sites links

 72. CorrySmubs says:

  dark web market list darkmarket url

 73. WendellBouby says:

  dark web drug marketplace dark market onion

 74. DonaldSoync says:

  darknet market lists darkmarkets

 75. Braisa says:

  hydroxychloroquine warnings http://hydroxychloroquine.bond/ hydroxychloroquine prescription online

 76. DarrellBrorp says:

  generic ivermectin stromectol for sale

 77. Stevenhieve says:
 78. GrantDom says:

  dark market onion tor dark web

 79. FrankBar says:

  stromectol for sale buy stromectol

 80. DanielRow says:

  darknet market lists tor marketplace

 81. Stevenhieve says:

  https://clomidonline.icu/# clomid 100mg for sale

 82. BrandonCiz says:

  darknet market list darkmarket 2022

 83. Stevenhieve says:

  https://doxycyclineonline.store/# doxycycline for sale

 84. Danieljaife says:
 85. Matthewlug says:

  dark web drug marketplace tor dark web

 86. HansZic says:

  deep web drug markets darknet market links

 87. Smittfex says:

  darknet marketplace dark websites

 88. Vczdxq says:

  buy sildenafil 100mg online – cefuroxime 250mg cheap purchase viagra pill

 89. Michaeldom says:
 90. Stevenhieve says:

  https://drugsonline.store/# best natural cure for ed

 91. DanielRow says:

  darknet market lists tor market

 92. CrisVof says:

  dark web drug marketplace bitcoin dark web

 93. Braisa says:

  disulfiram 500 mg pill http://antabuse.beauty/ side effects of antabuse

 94. HaroldNom says:

  deep web drug store darkmarket list

 95. DavidCeD says:

  darknet marketplace dark markets

 96. DavidGib says:

  dark web market links darkmarket url

 97. DavidGib says:

  dark web market list dark web links

 98. DanielKit says:

  doxycycline for sale doxycycline for sale