جمعه, شهریور 26, 1400

NEDAYE HORMOZGAN ONLINE
The online newspaper version of the Iranian

ورود/عضویت

ندای جوان مورخ چهارشنبه 10 شهریور1400 شماره 189

کووید19 در تلاش برای کسب نمره 20

ندای جوان – گروه اجتماعی
در اواخر سال 2019 بود که نام ویروس کرونا تمام جهان را فراگرفت و زندگی انسانها مختل و اقتصاد آنها را فلج نمود و جان هزاران نفر را در دنیا گرفت این ویروس را سازمان بهداشت جهانی «کووید 2019» نامید. در استانه سالگرد شیوع کرونا،در روزهای اخیرو لحظات پایانی سال 2020 جهش جدیدی از کرونا در انگلیس خبرساز شده که گفته می‌شود سرعت شیوع آن ده‌ها برابر بیشتر از کرونای کنونی است.
در پی شیوع گسترده این نوع کرونا، بسیاری از کشورهای جهان تمام پروازها و رفت‌وآمدها خود را به کشور انگلیس متوقف و ممنوع اعلام کردند.در همین پیوند، عمان مرزهای خشکی، مرزهای دریایی خود را برای یک هفته بست و پروازها را به مدت یک هفته متوقف کرد. رسانه‌های عمان از ابتلای ۴ نفر به نوع جدید کرونا در این کشور خبر دادند.
این تصمیم توسط کمیته عالی مقابله با کووید-۱۹ اتخاذ شد. این کمیته تصمیم گرفت ورود و خروج را موقتاً از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود به مدت یک هفته در کشور ممنوع کند.
این اقدام در حالی صورت گرفته است که گزارش هایی در مورد شیوع ویروس جهش یافته و سریع تر کرونا در تعدادی از کشورها منتشر شده است.
این تصمیم در جلسه اضطراری به ریاست حمود بن فیصل بوسعیدی، وزیر کشور و رئیس کمیته مقابله با کووید-۱۹ در تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس جهش یافته و محافظت از مردم گرفته شد.اما هواپیماهای باری، کشتی های باری و کامیون ها از این ممنوعیت معاف هستند.
شیوع این ویروس در عمان، نگرانی ها را در هرمزگان افزایش داده است. این نگرانی ناشی از ارتباطات نزدیک هرمزگان و کشور عمان است. بسیاری از فعالان اقتصادی هرمزگان بنا به اقتضای فعالیت شان در عمان سرمایه گذاری کرده و ارتباطات نزدیکی با هم دارند.
اگرچه محدودیت هایی در این زمینه اعمال شده است، اما تجربه شیوع کووید 19 نشان می دهد که روند شیوع این ویروس اگر گسترده شود ناگزیر از ابتلای بسیاری از افراد به این ویروس است که می تواند از طریق شهرهای ساحلی و جزایر استان، وضعیت استان را به حالت آماده باش در آورد.
تاکنون واکنشی از سوی دست اندرکاران استانی نسبت به شیوع این ویروس صورت نگرفته، اما به نظر می رسد در صورت جدی تر شدن اوضاع ممکن است اقدامات گسترده تری صورت گیرد.
براساس پژوهش‌های اخیر، گونه جدید ویروس کرونا واقعا واگیردارتر است.
پژوهشگران هشدار می‌دهند که گونه‌ی بریتانیایی ویروس کرونا چنان مسری است که برای کنترل شیوع آن به اقدامات کنترلی شدیدتری نیاز خواهد بود.
گروهی از دانشمندان بریتانیایی اخیرا پژوهش نگران‌کننده‌ای را درباره‌ی گونه‌ی جدید ویروس کرونا منتشر کرده اند.
این ویروس هم‌اکنون در بریتانیا درحال گسترش است. آن‌ها درباره‌ی شدت مسری‌بودن ویروس جدید هشدار می‌دهند و می‌گویند شاید به اقدامات کنترلی بیشتری مانند تعطیلی مدارس و ‌دانشگاه‌ها نیاز باشد. دانشمندان خاطرنشان کردند که حتی این اقدامات نیز شاید کافی نباشد و لازم باشد تا در عرضه‌ی واکسن عجله کنیم.
به گزارش ندای جوان به نقل از زومیت مطالعه‌ی جدید که به‌وسیله‌ی مرکز مدل‌سازی ریاضی بیماری‌های عفونی در دانشکده‌ی بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن منتشر شده، هنوز برای انتشار آن در مجله‌ی علمی مورد بازبینی قرار نگرفته است. این مطالعه مجموعه‌ای از مدل‌ها را به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌های داده‌های مرتبط با عفونت‌ها، بستری‌شدن در بیمارستان و متغیرهای دیگر مقایسه می‌کند. پژوهشگران دیگری درحال مطالعه‌ی گونه‌ی بریتانیایی در آزمایشگاه هستند تا مشخص کنند که آیا ازنظر بیولوژیکی تفاوتی با ویروس کرونا دارد.
در پژوهش جدید هیچ مدرکی دالِ بر کشنده‌تر بودن گونه‌ی جدید درمقایسه‌با نسخه‌های دیگر یافت نشد؛ اما پژوهشگران تخمین می‌زنند که ویروس جدید ۵۶ درصد مسری‌تر باشد. دولت بریتانیا تخمین ابتدایی ۷۰ درصدی را ارائه کرده بود.
بیل هانج، اپیدمیولوژیست دانشکده‌ی بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد که در مطالعه‌ی جدید مشارکتی نداشت، گفت مطالعه توضیح قانع‌کننده‌ای را از گذشته و آینده‌ی احتمالی گونه‌ی جدید ارائه می‌کند. او در مصاحبه‌ای گفت: «پیام کلی مطالعه محکم و مطابق با چیزی است که از منابع اطلاعات دیگری دیده‌ایم. آیا این اهمیت دارد؟ بله. آیا شواهدی از افزایش انتقال وجود دارد؟ بله. آیا ظهور گونه‌ی جدید، ماه‌های آینده را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؟ بله.»
واریانت بریتانیایی ویروس کرونا / British variant
مجموعه‌ای از جهش‌های کوچک که در بسیاری از نمونه‌های ویروس کرونا در بریتانیا دیده می‌شود، ممکن است به ویروس کمک کند تا راحت‌تر منتشر شود. واریانت جدید ویروس کرونا B.1.1.7 نام گرفته است
گونه‌ی جدید ویروس کرونا که اوایل ماه جاری توجه پژوهشگران بریتانیایی را به خود جلب کرد، به‌سرعت در لندن و شرق انگلیس گسترش یافت. این نسخه حامل ۲۳ جهش است که برخی از آن‌ها شاید موجب مسری‌تر شدن ویروس شوند. نویسندگان پژوهش اخیر شواهد بیشتری را پیدا کردند که نشان می‌دهد گونه‌ی موردبحث واقعا در‌مقایسه‌با نسخه‌های دیگر، سریع‌تر منتشر می‌شود. به‌عنوان مثال، پژوهشگران این احتمال را رد کردند که علت فراوانی بسیار زیاد ویروس جدید کرونا به شیوع آن در مکان‌هایی با تعامل بیشتر مردم بازمی‌گردد. داده‌های ثبت‌شده از سوی گوگل که نشان‌دهنده‌ی جا‌به‌جایی تلفن‌های همراه افراد در طول زمان بود، چنین تفاوتی را نشان نداد.
پژوهشگران مدل‌های ریاضی مختلفی را ایجاد کردند و هر یک را به‌عنوان توضیحی برای شیوع ویروس جدید کرونا مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها بررسی کردند که کدام مدلِ شیوع، به بهترین نحو تعداد موارد جدید و نیز تعداد بستری‌شدن و مرگ‌و‌میر اتفاق‌افتاده را پیش‌بینی می‌کند. سپس پژوهشگران پیش‌بینی کردند که گونه‌ی جدید طی ۶ ماه آینده چه کاری انجام می‌دهد و مدل‌هایی را ایجاد کردند که در آن‌ها سطوح متفاوتی از محدودیت‌ها اعمال می‌شد. پژوهشگران هشدار دادند که بدون عرضه‌ی گسترده‌ی واکسن، نرخ موارد بستری‌شدن، پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه و مرگ‌و‌میر در سال ۲۰۲۱ می‌تواند از ارقام سال ۲۰۲۰ فراتر رود.
پژوهشگران دریافتند که تعطیلی مدارس تا ماه فوریه می‌تواند برای بریتانیا قدری زمان بخرد؛ اما لغو این محدودیت‌ها موجب افزایش شدید موارد ابتلا می‌شود. به علت نرخ انتقال بالاتر، کشور برای رسیدن به ایمنی جمعی باید درصد بیشتری از مردم را واکسینه کند. پژوهشگران دریافتند که برای کاهش فشار بر بخش‌های مراقبت‌های ویژه باید نرخ واکسیناسیون از ۲۰۰ هزار نفر در هفته به دو میلیون نفر در هفته برسد.
پژوهشگران هشدار دادند که مدل آن‌ها مانند هر مدل دیگری براساس مجموعه‌ای از فرضیات استوار است که برخی از آن‌ها شاید درست نباشد. عدم قطعیت‌هایی در این زمینه وجود دارد که آیا گونه‌ی جدید ویروس کرونا در کودکان مسری‌تر است و اگر چنین باشد، تا چه حد.
الساندرو وسپیگنانی از دانشگاه نورت ایسترن آمریکا که در پژوهش اخیر مشارکتی نداشته، درمورد برآوردهای جدید گفت: «متاسفانه این پایان غافلگیرکننده‌ی دیگری است. درحالی‌که همه به خاطر واکسن خوشحال بودیم، احتمال ایجاد تغییر اپیدمیولوژیكی وجود دارد که موجب می‌شود چند ماه آینده پیچیده‌تر و خطرناک‌تر شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد گونه‌ی جدید قابلیت انتقال بیشتری دارد و احتمالا برای کنترل شیوع به تلاش بیشتری نیاز داریم.»
دکتر هانج هشدار داد که مدل به‌کار‌رفته در مطالعه کاستی‌هایی دارد. پژوهشگران فرض کردند که همه‌ی افراد دارای سن کمتر از ۲۰ سال هستند و احتمال انتقال بیماری ۵۰ درصد است. دکتر هانج گفت اگرچه این موضوع شاید برای کودکان خردسال درست باشد، برای نوجوانان درست نیست. او گفت: «این ضعیف‌ترین بخش مدل آن‌ها است.» با‌این‌حال، او گفت که مطالعه تصویری کلی از آینده‌ی احتمالی کشور را نشان می‌دهد و اگر جدی گرفته نشود، چنین رویدادهایی به‌راحتی رخ خواهد داد.

Untitled 2 300x172 - ندای جوان مورخ چهارشنبه 10 شهریور1400 شماره 189

از جور آدما ؛ پلنگ بشکردی ساکن تهران شد

ندای جوان – گروه اجتماعی
کوه های بشکرد(بشاگرد) در اصل ادامه ی کوه های ذاگرس ایران به سمت جنوب شرقی و پس از برخورد با هسته مقاوم عربستان با یک قوس معنا داری در شمال تنگه ی هرمز (کوه های گنو) به سمت شرق با برخورد با هسته ی مقاوم کوچک داخلی لوت و جازموریان،جهت آن غربی – شرقی شده به سمت پاکستان کشیده می شود و سرانجام به کوه های سلیمان پاکستان می پیوندد.
این مجموعه از رشته کوه ها از چهل چشمه کردستان گرفته تا سیاه کوه و سفید کوه سلیمان ، از اعجاب انگیز ترین مکان های زیستی هستند.
آخرین نشان از شیر ایرانی در سال 1340 در کوه های بشکرد داده شده است. کوه های بشکرد با پیوست سیاه و سفید کوه پاکستان، در هم پیچیدگی و زیستگاه های متنوعی را به وجود آورده اند. منطقه کوه های شه بابک تا در پهن بشکرد، هنوز این ویژگی را به لطف شرایط آب و هوایی موجود دارد که با وجود شکار بی رویه ی شکارچیان محلی و غیر محلی و اهالی روستا های همجوار زیست آنها، هنوزخرس سیاه آسیایی و پلنگ ایرانی در این منطقه دیده می شود و بنابر شواهدی روبه افزایش است. در بشکرد به یمن نظارت بیشتر و بارندگی های پی در پی سالیانه، حتی در تابستان، شرایط ادامه زیست و تکثیر گربه سان (پلنگ)را بیشتر از پیش فراهم کرده است. به نحوی که اهالی روستاهای دامنه های همجوار زیست گربه سانان، از حضور پلنگ در حوالی روستای خود ابراز نگرانی کرده اند وگرازش هایی را برخی از شوراهای روستایی مبنی بر حضور پلنگ در حوالی روستا و وارد آمدن خساراتی به دام های روستاییان گزارش کرده اند .
پلنگ ایرانی یا پلنگ پارسی به لحاظ جثه، بزرگ‌ترین زیرگونه پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران «در معرض خطر انقراض» آی‌ یو سی‌ ان قرار دارد، طبق برآوردی در سال ۲۰۰۵ کمتر از هزار و ۳۰۰ پلنگ در گستره‌ای شامل قفقاز، ترکمنستان، جنوب روسیه، پاکستان، افغانستان و ایران زیست می‌کنند. حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد این جمعیت در داخل مرزهای ایران به سر می‌برند به این ترتیب ایران مهم‌ترین زیستگاه پلنگ ایرانی در غرب آسیا به شمار می‌رود.اخیرا یک قلاده پلنگ ایرانی که در منطقه «چهارده روستا» در شرق هرمزگان به دلیل گیر افتادن در تله فلزی مجروح شده بود، خیلی خبر ساز شد و از زمان گرفتار شدن آن در تله تا آزاد سازی اولیه و آوردنش به بندرعباس و سپس انتقال به تهران ، تا پایان ماجری آن در تهران، افکار عمومی قدم به قدم خبرها را دنبال می کرد که خود گویای رشد فرهنگ محیط زیستی و اهمیت دادن مردم به طبیعت و محیط زیست آن است.
براساس اطلاعاتی که مدیرکل حفاظت از محیط زیست هرمزگان در این ارتباط ارایه داد،این اتفاق برای پلنگ در معرض انقراض ایرانی گرفتارشده در تله شکارچیان در ر‌‌وز سه شنبه منتهی به پایان آذرماه افتاد و به علت نبود امکانات و تجربه این گونه آزادسازی در استان، سرانجام از متخصصان استان فارس کمک گرفته شد و با همکاری آنها، پس از ۳روز ذجر و تقلا ی پلنگ گرفتار، پس از بیهو ش سازی آن و آزاد کردن تله، از بشکرد›برای درمان به بندرعباس منتقل می شود.
در بندرعباس، بررسی های اولیه نشان می دهد که چند پنجه دست پلنگ دچارشکستگی شده است. اما معاینات تکمیلی و تشخیصی، گویای آن است که کارشناسان محیط زیست هرمزگان نمی توانند در باره بازگشت این گربه سان به طبیعت اظهار نظر قاطعی ارایه دهند، از همین رو تصمیم گیری در این باره، بر عهده متخصصان کشوری گذاشته می شود.
اما سرنوشت پلنگ زخمی در تهران به گونه ی دیگری رقم می خورد.
در تهران بابررسی های دقیق در تلاش به سازکاری که بتوانند پلنگ صدمه دیده را به زادگاهش و دل طبیعت بازگردانند، همه بی نتیجه ماند و سرانجام مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست کشور اعلام کرد که پس از بررسی رادیوگرافی و سی تی اسکن، متاسفانه علی رغم تلاش تمام نیروهای محیط زیست و دامپزشکان کشور بر اثر نکروز استخوان‌های دست چپ که به دلیل فشار تله باعث عفونت و از بین رفتن بافت‌های دست شده بود و قابلیت جراحی و ترمیم نداشت، در اتاق عمل، دست حیوان به دلیل از بین رفتن بافت عصبی و استخوان‌ها قطع شد.
کانال تلگرامی سازمان محیط زیست هم،از قول مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست نوشت: پس از ریکاوری و به هوش آمدن حیوان، اقدامات برای انتقال به کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد و این ماده پلنگ چهارساله در کلینیک حیات وحش پردیسان تحت مراقبت قرار گرفت.
حادثه اخیر نشان داد که اگر بخواهیم محیط زیست این گونه های در حال انقراض را در راستای زندگی مسالمت آمیز روستاهایی که زندگی آنها با حوزه زیست پلنگان یا هر جانور دیگری تداخل پیدا می کند،حفظ کنیم باید راهکاری سنجیده، توام با آموزش اصولی و آگاه سازی ساکنان روستاهای دامنه کوههای بشکرد را در دستور کار خود قرار دهیم.
زیرا گونه های در حال انقراض مانند خرس سیاه و قهوه ای و پلنگ که از نوادر حیوانات زیست استان و کشور هستند باید مورد توجه بیشتر قرار گیرند تا روستا نشینان هم احساس امنیت کنند و خود برای رها شدن از آسیب های احتمالی حیوانات درنده، دست به تله گذاری و دیگر روش های کشنده و آسیب رسان به محیط زیست نزنند، از همین رو گفته مدیر کل محیط زیست هرمزگان برای جلوگیری از تکرار این نوع خسارات قابل توجه است، به شرطی که بسته های اجرایی آن توسط کارشناسان محیط زیست تهیه و به اجرا در آید و از مرحله حرف درمانی بگذرد.«»برای پیشگیری از چنین اتفاق هایی باید چندین کار به صورت مجموعه در دستور کار قرار گیرد که شامل آموزش روستاییان و حمایت مالی و امکاناتی از آنان می شود.به گفته این مسئول زیست محیطی، دامداران روستاهای شرقی استان در سندرک و بشکرد به طور معمول دام های خود را برای چرا در کوهستان های منطقه رها می می کنند و آزاد می گذارند که با توجه به مجاورت زیستگاه پلنگ ایرانی با سکونتگاه های روستایی ، دام های اهلی آسان ترین و نزدیکترین شکار غذایی برای این گونه است.
مسیحی تازیانی استانداردسازی و ایمن‌سازی آغل ها، تغییر شیوه تغذیه دام های اهلی و پرداخت درست وبه موقع و کافی خسارت به روستاییانی که دام هایشان در حمله پلنگ از بین می رود ، چگونگی رویا رویی روستاییان با این گونه در معرض خطر انقراض را تغییر خواهد داد و حتی می تواند به نگهبانی و محیط بانی خودجوش آنان از محیط زیست و حیات وحش منجر شود.»»به امید آنکه این درخواست مدیرکل محیط زیست هرمزگان به زودی جامه عمل بپوشد و دوستداران محیط زیست دیگر شاهد چنین صدمات جبران ناپدیری به محیط زیست جانوران نباشند.

Untitled 1 3 300x183 - ندای جوان مورخ چهارشنبه 10 شهریور1400 شماره 189

راه حلی برای آلوده نکردن محیط زیست

سخن سردبیر/ساحل عطایی

این روزها که جهان درگیر کرونا شده است، اما محیط زیست نیز در امان نبوده و گویا نخواهد بود. اگرچه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای؛ یکی از پیامدهای مثبت همه‌گیری ویروس کرونا است که با کم شدن فعالیت های صنعتی باعث شده تا جانداران و گیاهان و… ساکن کره زمین نفس دوباره بکشند، اما رفتار ما، تاثیرات منفی آن بر محیط زیست گسترده تر و مخرب تر کرده است. مصرف بیش از اندازه آب، شوینده‌ها و مواد شیمیایی آلوده‌ کننده محیط‌زیست با ترکیبات پایدار و استفاده وسیع از پلاستیک‌های یک‌بار مصرف، دستکش های پلاستیکی ، استفاده بیشتر از مواد خوراکی بسته بندی شده با روکش های پلاستیکی و ایجاد مشکلات در تفکیک پسماندها، به‌دلیل خطرات ناشی از همه‌گیری کرونا، ازتاثیرات منفی این ویروس منحوس بر محیط زیست است.دستکش ها و ماسک های پلاستیکی در طبیعت به‌راحتی قابل تجزیه نخواهند بود و از سویی عامل اصلی تهدید حیات وحش نیز خواهد بود. از راه هایی که می توانیم ما در این شرایط به جلوگیری از این تخریب کمک کنیم تا آیند گان و دیگرموجودات زمین نیز بتوانند از طبیعت خدادادی استفاده بهتر وبیشتر ببرند، اشاعه فرنگ صحیح استفاده ازآب، استفاده افراد عادی از ماسک‌های پارچه‌ای، بغیر از کادر درمان، استفاده از کیسه های پارچه ایی برای خرید و… است.
والا با روندی که کرونا پیش می رود و استفاده از ماسک و دستکش را اجباری کرده است، تمام طبیعت پر از پسماندهای کرونایی خواهد شد که چرخه تجزیه آنان بسیار طولانی است. بهتر است از ماسک و دستکش های پارچه ای استفاده کنیم که برای استفاده مجدد آن فقط نیاز به شستن دارند نه بیرون انداختن و آلوده کردن محیط زیست.