چهارشنبه, اسفند 9, 1402

NEDAYE HORMOZGAN ONLINE
The online newspaper version of the Iranian

ورود/عضویت

بازگشایی مدارس در برزخ سازش و تقابل با کرونا

ندای هرمزگان – بزرگمهر
ماه مهر همیشه برای مردم یک دغدغه و در عین حال آغاز فصل جدیدی از یادگیری دانش آموزان و دانشجویان است. ماهی که بدلیل شرایط کرونایی، برای دومین سال پیاپی دغدغه متفاوتی را برای جامعه ما بوجود آورده و بر خلاف سال های قبل از آن که برای بازگشایی مدارس لحظه شماری می کردند اما امسال همانند سال گذشته این دغدغه در برزخ بازگشایی یا عدم بازگشایی مدارس مانده و نگرانی خانواده ها را از سلامت و در عین حال یادگیری و آینده تحصیلی فرزندان شان را بیش از پیش کرده است.
به گزارش ندای هرمزگان، سال گذشته دولت اصرار داشت که مدارس با رعایت شیوه نامه ها بازگشایی شود و بر اساس طرحی دو هفته زودتر از موعد همیشگی دستور بازگشایی مدارس را صادر کرد اما مقاومت خانواده ها و عدم موافقت کلاس های حضوری از سوی تعداد زیادی از والدین، دولت را ناگزیر به عقب نشینی از طرح بازگشایی مدارس کرد و همانند ماه های پایانی سال تحصیلی قبل از آن، رو به آموزش آنلاین آورد. آموزشی که خیلی ها بر آن باورند که به دلیل عدم زیرساخت های لازم موفقیت چندانی نداشته و باعث شده تا خیلی ها از تحصیل باز مانده و سطح یادگیری ها نیز کاهش یابد.
نگرانی از آینده تحصیلی دانش آموزان در استان هرمزگان نیز به دغدغه خانواده ها تبدیل شده و آموزش دانش آموزان بویژه در مناطق محروم را به دلیل عدم زیرساخت اینترنتی و هزینه های ناشی از آن برای خانواده ها را تحت تاثیر قرار داده است.
هزینه بالای خرید گوشی هوشمند، تبلت دانش آموزی و لپ تاپ از دیگر دغدغه هایی است که از توان بسیاری از خانواده ها خارج است و خانواده هایی که چند فرزند دارند مجبورند به صورت اشتراکی از یک گوشی استفاده کنند. که به گفته یکی از والدین این روش، کیفیت یادگیری را کاهش و در صورت خرابی گوشی، بازماندن فرزندان شان از تحصیل را بیش از پیش می کند.
برخی خانواده ها بویژه در مناطق روستایی معتقدند به دلیل نداشتن زیرساخت های لازم ارتباطی و مشکلات مالی نیاز است با توجه به تراکم کمتر جمعیتی مدارس شان بازگشایی شود تا آسیب کمتری در یادگیری برای دانش آموزان بوجود آید.
این باور در مناطق بزرگتر نیز کمی پررنگ تر شده و برخی می گویند، به دلیل واکسینه شدن جمعیت زیادی از جامعه و خطرات کمتر کرونا در کودکان بایستی مدارس هرچند با تاخیر یک ماهه بازگشایی شود که اظهارات اخیر برخی مقامات نیز در این راستاامکان بازگشایی مدارس در برخی مناطق را محتمل می کند.
در همین راستا معاون آموزش متوسطه شعار اصلی بازگشایی مدارس را «تدریجی بودن آموزش‌های حضوری و اقتضایی بودن آن» اعلام کرد و گفت: در مفهوم کلیدی تدریجی بودن، باید در بازگشایی مدارس به صورت آرام و تدریجی عمل کنیم و بازگشایی را کاملا در اختیار استان و منطقه، با توجه به شرایط قرار دهیم.
کمرئی افزود: البته در مدارس کم‌جمعیت که کلاس‌های زیر ۱۵ نفر داریم بازگشایی حضوری به صورت حتمی انجام خواهد شد ولی در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان بالاتر از ۴۵۰ نفر است باید با برنامه‌ریزی دقیق، دانش‌آموزان در کلاس‌های درس حضور داشته باشند تا بتوانیم با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی، با مراقبت از سلامتی دانش‌آموزان شاهد حضور آنها در مدارس باشیم.
وی با اشاره به اینکه تمامی اختیارات بازگشایی مدارس در مناطق به استان و منطقه سپرده شده است، افزود: با تشخیص استان یا هر منطقه، پروژه مهر انجام شده و مدارس سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد.
آموزش و پرورش هرمزگان نیز اعلام کرده است باتوجه به شیوع کرونا شرایط کشور عادی نیست و مانیز برای بازگشایی مدرسه ها دراول مهرماه در همه مقاطع تحصیلی تابع سیاست ها و تصمیم های ستاد ملی کرونا هستیم.
مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان گفت: از آنجایی که سیاست بر آموزش های حضوری با تاکید بر انجام زیرساخت های بهداشتی و امکان فاصله گذاری است لذا مدرسه های روستایی و کم جمعیت اختیار برگزاری آموزش های حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند و آموزش دیگر مدرسه ها نیز به صورت تدریجی به سمت حضوری یا ترکیبی از حضوری و مجازی خواهد شد.
ایرج بیت اللهی فراهم شدن زیرساخت های بهداشتی برای یادگیری حضوری را مهم برشمرد و بیان داشت: واکسیناسیون فرهنگیان، دانش آموزان، رانندگان سرویس مدرسه و والدین و همچنین رعایت پروتکل های بهداشتی از الزام های برگزاری کلاس ها به صورت حضوری می باشد.
وی گفت: دغدغه اصلی خانواده ها سلامت فرزندانشان است که برای ما نیز به عنوان متولیان امر تعلیم و تربیت دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است و ما نمی توانیم نسبت به دغدغه والدین بی توجه باشیم.
وی گفت: ولی همه باید کمک کنند از جمله آموزش و پرورش خانواده ها، رسانه ها ، سازمان و نهادها به این آسیب کمک کند که بتوانیم شرایط مطلوبی را ایجاد کنیم و به خانواده ها اطمینان دهیم در عین اینکه نگرانی ها را درک می کنیم و با رعایت پروتکل های بهداشتی سلامت دانش آموزان را تضمین می کنیم امر به توجه آموزش با کیفیت نیز مدنظر ماست.
وی همچنین با اشاره به واکسیناسیون فرهنگیان گفت: تاکنون ۹۰ درصد از فرهنگیان و جمعیت هدف آموزش و پرورش استان دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و در برابر این ویروس واکسینه شده اند.
بیت اللهی گفت: این طرح شامل معلمان و عوامل اجرایی مدرسه های دولتی و غیردولتی، نیروهای حق تدریس و خرید خدمات، دانشجو معلمان، سرباز معلمان، مربیان پیش دبستانی، سوادآموزان نهضت سواد آموزی، کارکنان اداره‌های آموزش و پرورش، کارکنان و مربیان کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوان، استادان دانشگاه فرهنگیان، کارکنان نوسازی مدارس و همه گروه های وابسته به این نهاد که شرایط دریافت واکسن را دارند، است.
وی بیان داشت: اعتقاد داریم ۱۰ درصد باقی مانده هم که جز نیروهای غیربومی و انتقالی از استان‌های دیگر هستند، واکسن خود را درشهرهای مقصد تزریق کرده باشند.