گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2917
تاریخ :1396/10/19 ساعت 09:50:02
تعداد بازدید: 106
در بازدید اعضای کمیسیون انرژی از هرمزگان مطرح شد افزایش دو برابری تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس
email pdf word plus minus reset color
رییس کمیسیون انرژی مجلس از افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: در لایحه بودجه ۹۷ اعضای کمیسیون انرژی تلاش کرده اند سهم شرکت ملی نفت را از ۱۴.۵ درصد به سه ۱۴.۵ درصد افزایش دهند .

عکس اصلی خبر

به گزارش ایسنا، فریدون حسنوند در جلسه اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، اظهار کرد: با اشاره به سفر اعضای کمیسیون انرژی به استان هرمزگان، گفت: اعضای کمیسیون به دعوت نمایندگان و استاندار هرمزگان در این استان حضور یافتند و ضمن بازدید از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس از فاز دوم این مجموعه نیز بازدید کردند .

حسنوند بیان کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس یکی از افتخارات ملی در خودکفایی تولید بنزین، جلوگیری از واردات و خروج ارز کشور است.

وی عنوان کرد: وزارت نفت وعده داده است که واحد «ترین ۲» پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار خواهد شد و تولید کنونی بنزین این مجموعه دو برابر خواهد شد.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمان بهره برداری فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس از سوی مسئولان پیش از پایان سال 96 عنوان شده است، افزود: با افتتاح  فاز دوم، تولید پالایشگاه به دو برابر افزایش می یابد و این افزایش سهم مهمی در خودکفایی کشور در تولید بنزین و جلوگیری از واردات بنزین ایفا می کند .

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اعضای کمیسیون انرژی از پروژه های نفتی و گازی قشم، در بخش فلات قاره بازدید می کنند تا جمع بندی مصوبات این سفر در کمیسیون انجام شود و در صحن علنی بتوان در حوزه اعتبارات و بودجه ها به این مجموعه های نفتی و گازی کمکی کرد.

وی بر ضرورت استفاده از نیروهای بومی در بخش پیمانکاران و نیروهای دسته اول و دوم به استناد ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه تأکید کرد و افزود: خوشبختانه وزیر نفت این موضوع را ابلاغ کرده و انتظار داریم این وزارتخانه در استان هایی که این شرایط را دارا هستند به طور حتم آن را به کار ببندد.  حسنوند با بیان اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده تولید بنزین در کشور افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه ۹۷ اعضای کمیسیون انرژی تلاش کرده اند سهم شرکت ملی نفت را از ۱۴.۵ درصد به سه ۱۴.۵ درصد افزایش دهند .

وی در تشریح افزایش سهم شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: ۱۴.۵ درصد طبق برنامه گذشته افزایش خواهد یافت، ۱۴.۵ از تولید خالص گاز و ۱۴.۵ درصد دیگر از فروش نفت داخلی که در واقع به توان مالی پروژه های وزارت نفت کمک خواهد کرد.

در سال آینده اعتباری برای واردات بنزین در نظر نمی‌گیریم

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون خود از پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: مجلس به پالایش و پخش پیغام داد در سال آینده اعتباری برای واردات بنزین در نظر نمی‌گیرد.

اسدااله قره خانی اظهار کرد: با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون انرژی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: مسئولان پالایشگاه گزارش های خوبی به اعضای کمیسیون ارائه دادند و در حال حاضر فاز یک پالایشگاه تولید بنزین دارد و در حدود 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 در این پالایشگاه تولید می شود و درصدد هستند که بنزین یورو 5 تولید کنند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 120 هزار بشکه میعانات گازی پالایش می کند، افزود: عمدتا بالغ بر 60 درصد تولیدات این پالایشگاه بنزین و مابقی تولید گازوییل، ال. پی .جی و سایر فرآورده ها است و روند فعالیت پالایشگاه نیز مسرت بخش است.

وی ادامه داد: اگر چه زمان طولانی برای افتتاح پالایشگاه  ستاره خلیج فارس اختصاص یافت و دائما در خبرها زمان های مختلف برای تولید بنزین در این پالایشگاه عنوان می شد، اما اکنون خوشبختانه بنزینی که در پالایشگاه تولید می شود ظرفیت آن را دارد که استاندارد یورو 5 را دریافت کند.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مسئولان پالایشگاه ستاره خلیج فارس قول دادند که تا پایان سال فاز دوم پالایشگاه بهره برداری شود، یادآور شد: در حال حاضر بخش زیادی از اقدامات فاز دوم همانند تقطیر انجام شده و تا آغاز سال جدید بخش دوم نیز به بهره برداری می رسد و در آن زمان می توان مطمئن شد که دیگر نیازی به واردات بنزین نداریم.

وی افزود: مواد تولیدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس بالاترین کیفیت واستانداردها را دارد که می تواند بسیاری از مخاطرات زیست محیطی در کشور را مرتفع کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مجلس به پالایش و پخش پیغامی داد مبنی بر اینکه در سال آینده رقمی برای واردات بنزین در لایحه بودجه در نظر گرفته نشده است و پالایشگاه باید به نقطه تامین نیازهای بنزینی کشور برسد.

دو محوله ۳۵ هزار تنی نفتای ترش به بازارهای جهانی صادر می‌شود

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس وامی به ارزش ۲۶۰ میلیون یورو تصویب شده، اما ما اصرار داریم از طریق فروش فرآورده‌های پالایشگاه و صادرات هزینه‌های تکمیل فازهای باقیمانده این پروژه را تامین کنیم.

محمد علی دادور اظهار کرد: از ابتدای ساخت پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس که به حدود ۱۱ سال پیش باز می‌گردد تا به امروز، 3 میلیارد و ۸۵۹ میلیون یورو هزینه شده و پیش بینی می‌شود برای تکمیل ۲ فاز نیز به ۲۴۰ میلیون یورو نیاز باشد، همچنین ۷۵ درصد این پالایشگاه از نظر ارزشی داخلی و ۲۵ درصد باقیمانده نیز خارجی است.

وی افزود: خطوط لوله تامین خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس به منظور تعمیر و نگهداری به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران واگذار می‌شود.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس درباره دریافت خوراک میعانات گازی از عسلویه تصریح کرد: یک ایستگاه با چهار دستگاه الکتروپمپ به ظرفیت هر کدام 12 هزار و 500  مترمکعب در ساعت وجود دارد که با فشار ۹۰ بار، میعانات گازی را به این پالایشگاه ارسال می‌کند، میعانات با فشار ۶۰ بار وارد پالایشگاه می‌شود.

دادور عنوان کرد: خط لوله ارسال میعانات گازی دارای ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز است و امکان افزایش به روزانه ۵۰۰ هزار بشکه را دارد.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس درباره چگونگی افزایش ظرفیت این خط لوله گفت: اگر ۲ دستگاه پمپ در عسلویه و یک دستگاه در مسیر به تاسیسات این خط لوله اضافه شود امکان افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای خط لوله خوراک میعانات گازی وجود دارد، این پالایشگاه همچنین دارای پنج مخزن به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه است.

دادور افزود: تاکنون 1 میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر بنزین با اکتان ۸۷ در این پالایشگاه تولید و تحویل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی شده است، اما حجم محموله‌های بنزین یورو۵ تاکنون به ۱۰۰ میلیون لیتر می‌رسد.

وی در باره کاتالیست‌های مصرف شده در این پالایشگاه تصریح کرد: طراحی اصلی کاتالیست‌های مورد نیاز این پالایشگاه توسط شرکت فرانسوی اکسنس انجام شد، اما سرانجام شرکت اکسیرنوین فرآیند آسیا، برای ما کاتالیست تولید کرد.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به موضوع مطالبات سازندگان فعال در پروژه احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت: در این باره رقمی حدود ۴۵ میلیون یورو پرداخت شده است و برای پرداخت بخش دیگری از این مطالبات تعهد داده‌ایم.

دادور ادامه داد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اکنون به طور میانگین روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵، روزانه سه میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر گازوئیل معمولی و ۵۰۰ هزار لیتر گاز مایع تولید می‌کند.

وی تاکید کرد: صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس وامی به ارزش ۲۶۰ میلیون یورو تصویب شده، اما ما اصرار داریم از طریق فروش فرآورده‌های پالایشگاه و صادرات هزینه‌های تکمیل فازهای باقیمانده این پروژه را تامین کنیم.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس اعلام کرد: تا روز هشتم ژانویه، دوشنبه (۱۸ دی‌ماه)، ۲ محوله ۳۵ هزار تنی نفتای ترش به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

دادور در باره مسائل زیست محیطی این پالایشگاه افزود: طبق استانداردهای محیط زیست، آب دریافتی ما از دریاست و هنگامی که ما بخواهیم این آب را به دریا بازگردانیم نباید دمای آن بالاتر از ۲ درجه باشد.

وی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از ورود پساب‌های آلوده شرکت پالایش میعانات گازی ستاره خلیج فارس به دریا، استخری به طول پنج هکتار آماده شده است که مواد افزودنی پساب در آن گرفته و همچنین دمای آب متعادل می‌شود، سپس به دریا بازمی‌گردد.

مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در پایان عنوان کرد: این شرکت تاکنون هیچ اخطاری بابت آلودگی محیط زیست دریافت نکرده است.

باید به دنبال افزایش سهم‌مان از بانکرینگ در منطقه باشیم

نماینده مردم هرمزگان در مجلس نیز در این جلسه گفت: باید به دنبال افزایش سهم کشورمان در بانکرینگ باشیم.

حسین هاشمی تختی در جمع اعضای کمیسیون انرژی مجلس در مجتمع ایزوایکو،  با تقدیر از تلاش‌های استاندار برای بهبود وضعیت هرمزگان، افزود: 80 درصد سوخت پخش‌شده در خلیج‌فارس در بحث بانکرینگ از ایران است اما سودش را امارات می‌برد.

وی اظهار کرد: در کمیسیون عمران نیز این هماهنگی‌ها جهت بهبود روند در بانکرینگ و افزایش سهم کشور نیز انجام شده و امیدوارم بتوانیم این مهم را عملی کنیم.

هاشمی تختی خاطرنشان کرد: باید به ایزوایکو اعتماد کرد و سفارش‌ها را به این مجتمع دهیم زیرا هم متخصصینش وجود دارد و هم فناوری‌اش وجود دارد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: امیدواریم شرکت نفت و کشتیرانی نگاهی منطقی داشته و به صنعت داخلی نگاه ویژه‌ای داشته و با هماهنگی کمیسیون‌های ذی‌ربط بتوانیم تحولی در صنایع دریایی کشور و بحث صادرات و واردات ایجاد کنیم.

هاشمی تختی در پایان گفت: امیدوارم با این نگاه زمینه اشتغال و افزایش درآمد کشور را فراهم کنیم.

مجلس و دولت باید گره‌گشای اشتغال در کشور باشند

رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس گفت: ایزوایکو نمونه موفق به‌کارگیری نیروهای بومی در کنار نیروهای ماندگار است.

احمد مرادی نیز در این جلسه افزود:بحث اشتغال موضوعی مهم در کشور است و این دغدغه را می‌توان برطرف کرد و زمینه اشتغال در استان هرمزگان وجود دارد.

وی با بیان اینکه بیش از پنج هزار نفر در ایزوایکو در حال اشتغال هستند، تصریح کرد: دولت باید موظف شود حمایت جدی از این مجتمع کند تا اشتغال را تقویت کند و گره‌گشای حوزه اشتغال باشیم.

مرادی اضافه کرد: این مجتمع نشان‌دهنده توانمند نیروهای بومی با ماندگار است و تخصص لازم همراه با دانش روز وجود دارد و امیدوارم در تمامی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی دیگر استان شاهد باشیم.

چرخ اقتصادی با برون رفت از بحران تصمیم‌گیری می‌چرخد

عضو هیئت‌رئیسه مجلس گفت: تا زمانی که نتوانیم این بحران تصمیم‌گیری را در کشور حل کنیم مشکلات کشور ازجمله اشتغال برطرف نمی‌شود.

محمد آشوری نیز افزود: گردش مالی بانکرینگ در منطقه نقشش در کشور و سهم کشورمان در کسب درآمد چقدر است و چرا تاکنون برای دست گرفتن این بازار حرکتی نکرده‌ایم.

وی اظهار کرد:یکی از معاونان وزارت نفت، صنعت کشتی‌سازی را هشت ماه خواباند که با پیگیری نمایندگان مجلس و با همکاری وزیر نفت این نگاه عوض شد.

آشوری ادامه داد:قرار است تأمین مالی این مجتمع از طریق بانک‌ها انجام شود تا هم اشتغال فعلی ماندگار و هم 400 نیروی جدید فعال شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ایزوایکو تنها از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 30 میلیون یورو طلب دارد که نیاز است نگاه ویژه به آن شود.

وی افزود:مسائل و مشکلات فعلی کشور در بحران تصمیم‌گیری است که نیاز به تصمیمات صحیح برای رسیدن به نتیجه موردنظر است.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس اضافه کرد:اگر در مجلس و دولت و در مدیریت منطقه‌ای بتوانیم هماهنگی بین بخشی ایجاد کنیم، چرخ اقتصاد کشور را می‌توان چرخاند.

آشوری افزود:باید پروژه‌های مهم مشخص و با مسئولانی که مانع ایجاد کرده جلسه گذاشته و بتوانیم نقش مهمی در آینده کشور خواهیم داشت.

وی در پایان گفت:باید دغدغه‌های مردم در بحث اشتغال را جدی بگیریم و برای حل آن برنامه داشته باشیم.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2917
تاریخ :1396/10/19 ساعت 09:50:02
تعداد بازدید: 106
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی