گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2974
تاریخ :1397/02/19 ساعت 08:29:52
تعداد بازدید: 133
مهارت آموزی آری، مدرک گرایی خیر «مدرک گرایی» آفت رشد اقتصادی کشور است
email pdf word plus minus reset color
"صنعت نمیتواند منتظر بماند تا ما نیرو آموزش دهیم و لازم است رشتههای آموزشی و نیز نیازمندهایی که بر اساس مزیت نسبی است، پیش بینی کنیم".

عکس اصلی خبر

محمد آشوری  عضو هیئترئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از کارگاههای اداره کل آموزش فنی و حرفهای در بندرعباس، با بیان این مطلب، به "مهارت" بهعنوان اصلیترین عنصر سطح بهرهوری در کشور و لزوم ارج نهادن به آن اشاره کرد و یاداور شد: این امر باید به باوری ملی تبدیل شود و اگر به یک باور ملی تبدیل شد، آنوقت باید آن را ساماندهی کنیم.

وی افزود: سه عنصر نیروی انسانی ماهر، سرمایه (اعم از داخلی و خارجی) و فناوری روز را اگر  در کنار یکدیگر قرار دهیم، میتوانیم به این هدف رسیده و به شکوفایی اقتصادی کشور کمک کنیم.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس با اشاره به پیشرفت دو کشور ژاپن و آلمان عنوان کرد: آلمانیها و ژاپنیها دو ملتی بودند که با عزم و اراده پولادین، نظام مهارتی خودشان را در حوزه آموزش سامان دادند و اکنون دو قدرت اقتصادی دنیا یکی در قلب اروپا و دیگری در آسیای دور هستند.

آشوری با انتقاد از "مدرکگرایی" در کشور گفت: کشورهای ژاپن و آلمان با استفاده از فناوریهای نوین و تبدیل فناوری به کار که لازمه آن، استفاده از مهارت و نیروی ماهر است، توانستند ارزشافزوده زیادی برای خود تولید کنند؛ این در حالی است که ما هنوز به دنبال مدرک گرفتن و  کسب عنوان "دکتری" هستیم.

عضو هیئترئیسه مجلس با اشاره به شهر بندرعباس بهعنوان "ایرانی کوچک" گفت: در این شهر از تمام اقوام و نقاط کشور حضورداشته و در کنار هم زندگی و کار میکنند چرا که این شهر بهعنوان بزرگترین بندر، کانون فعالیتهای اقتصادی بوده و بزرگترین پروژههای اقتصادی نیز در آن در حال اجرا است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به "اقتصاد نفت محور" اشاره کرد و با انتقاد از چنین اقتصادی، به سخن مقام معظم رهبری در خصوص لزوم بستن شیرهای نفت در بودجه بهعنوآنیک راهبرد اشاره کرد و گفت: شاید اگر ما نفت نداشتیم از بنگلادش هم بدتر بودیم.

آشوری افزود: ویتنام در بیست سال جنگ، تقریباً با خاک یکسان شد اما امروز درآمد اقتصادی این کشور که وسعت آن یک هشتم ایران می باشد، هفت برابر ماست است.

عضو هیئترئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در بازدید از کارگاههای اداره کل آموزش فنی و حرفهای نکاتی حاصل شد که باید در حوزه قانونگذاری و رفع مشکلات، کارهای اساسی کرد.

آشوری تصریح کرد: یکی از این کارها، مشارکت اربابان صنایع در حوزه "آموزش مهارتها" است و در گذشته نیز تجربههای موفقی در این زمینه حاصلشده است.

وی افزود: اگر قرار باشد ما آموزشهایی را در حوزهی نفتوگاز  داشته باشیم، باید از بخش نفت و گاز مدد بطلبیم که بهعنوان خمس و زکات خودشان در این کارگاهها باشند.

آشوری اظهار کرد: البته رقم قابلتوجهی نیست اما زمانی که جوان هرمزگانی میخواهد در این کارگاه ها فعالیت کند،باید بهترین دستگاه را به لحاظ تکنولوژی داشته باشد.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس تصریح کرد: هرمزگان استانی با مزیت نفت و گاز است و بزرگترین پالایشگاه کشور امروز در هرمزگان در حال تکمیل است که فاز اول آن بهرهبرداری شد و فاز دوم آن نیز بهرهبرداری خواهد شد. این پالایشگاه قادر خواهد بود نیمی از بنزین استاندارد کشور را تأمین کند و حتی میتوانیم صادرات هم داشته باشیم.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2974
تاریخ :1397/02/19 ساعت 08:29:52
تعداد بازدید: 133
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی