گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3041
تاریخ :1397/06/19 ساعت 09:05:39
تعداد بازدید: 69
95 درصد منابع بانک هاي هرمزگان بعنوان تسهيلات پرداخت شده است؛ پرداخت 520 ميليارد تومان تسهيلات براي رونق توليد
email pdf word plus minus reset color
دبير کميسيون هماهنگي بانکهاي استان با تشريح چگونگي فلسفه شکل گيري بانکهاي اسلامي گفت :با هدف بانکداري بدون ربا که اساس تشکيل بانک در کشورهاي ديگر است بانکداري اسلامي پايه گذاري شده است.

عکس اصلی خبر

زينب نورالديني - نداي هرمزگان :

عبدالله آبسوران در جمع خبرنگاران، بانکداري را يکي از منابع سرشار سودآوري حکومت ها و بخش هاي خصوصي قلمداد کرد و افزود: سابقه پايه گذاري بانکداري اسلامي در ايران به دي ماه سال 58 برمي گردد که مقرر شد به جاي بهره سپرده ها از حداقل سود تضمين شده و به جاي بهره وام ها نيز کارمزد استفاده شود.

وي تصريح کرد :بانکها در بخش اقتصادي، رفع موانع توليد ،ايجاد اشتغال و کار آفريني پايدار، حمايت از بنگاه هاي پايدار با تزريق سرمايه در گردش به چرخه ي توليد کمک کرده اند

وي افزود : با هدف جلوگيري از مهاجرت روستائيان و اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري سهم هرمزگان 352 ميليارد تومان ابلاغ شد ، از مجموع 442 طرح ثبت نام شده، تا کنون 389 طرح به ارزش 377 ميليارد تومان به بانک هاي عامل معرفي شده که 122 طرح به مبلغ 121 ميليارد مصوب و تا کنون نيز 121 طرح با مبلغ 109 ميليارد تومان پرداخت شده است.

آبسواران در تشريح سود طرح هاي اشتغال فراگير گفت: براي روستائيان مرزي  درصد غير مرزي 6درصد شهرهاي زير 10 هزار نفر 10درصد مي باشد.

وي خاطر نشان کرد: رويکرد بانک امانتداري از منابع مردم و مديريت آن است برخي کوتاهي هاي موجود در جامعه را ناشي از بانکها مي دانند در صورتي که صحت ندارد و طبق قانون از سرمايه گذار استقبال مي کنيم ولي بين سرمايه گذار و سرمايه سوز براي ما تفاوتي وجود دارد بانکها از کساني که در بخش اشتغال و توليد فعاليت مي کنند حمايت کرده و در کنارشان هستند.

دبير کميسيون هماهنگي بانک هاي استان هرمزگان با اشاره به پرداخت سود 15 درصد به سپرده هاي يکساله و ارائه تسهيلات با نرخ سود 18 درصد را بخشي از شرح وظايف بانک ها ذکر کرد و گفت: مردم مي توانند با سپرده گذاري در بانک ها در زمينه رونق اشتغال و توليد نقش آفرين باشند.

وي از مضاربه، فروش اقساطي براي تامين مواد اوليه، خريد ماشين آلات و خريد کالاهاي اساسي، اجاره به شرط تمليک، قرض الحسنه ازدواج، کمک هزينه درماني، تحصيلي و نيازهاي ضروري، مشارکت در سرمايه گذاري در حوزه هاي نفت و گاز، پتروشيمي، شيلات و کشاورزي به عنوان عقود اسلامي ياد کرد.

پرداخت 520 ميليارد تومان تسهيلات براي رونق توليد

آبسواران با يادآوري اينکه بانک هاي استان هرمزگان در سال گذشته 520 ميليارد تومان تسهيلات در بحث رونق توليد پرداخت کردند، افزود: اين تسهيلات براي ايجاد و راه اندازي معادن، تسهيلات مسکن شامل مسکن مهر، احداث و خريد مسکن، احياي بافت فرسوده و مسکن روستايي، خريد کالاهاي اساسي، حوزه گزدشگري نظير هتل سازي، بوم گردي و صنايع دستي پرداخت شد.

آبسواران سود اين نوع وام براي روستائيان و عشار استان هاي مرزي چهار درصد، غير مرزي شش درصد و واحدهاي توليدي شهرهاي زير 10 هزار نفر 10 درصد است، گفت: اين تسهيلات براي جلوگيري از مهاجرت روستانشينان به شهرها پرداخت مي شود و افراد متقاضي مي توانند با مراجعه به سامانه «کارا» براي بهره مندي از اين تسهيلات ثبت نام کنند.

وصول 120 هزار ميليارد تومان از مطالبات بانک ها با مصوبه بخشش سود و جريمه ديرکرد

آبسواران همچنين به تاثير مصوبه بخشش سود و جريمه تاخير تسهيلات زير 100 ميليون تومان اشاره و تصريح کرد: پارسال حدود 120 هزار ميليارد تومان از مطالبات بانک هاي استان از طريق اين مصوبه وصول
شد.

 وي افزود: اخيرا نيز مصوبه اي از سوي دولت براي بخشودگي سود و ديرکرد تسهيلات کشاورزان آسيب ديده از حوادث غيرمترقبه(خشکسالي) صادر شده است که با تاييد جهادکشاورزي اجرايي مي شود.

دبير شوراي هماهنگي بانک هاي هرمزگان در بخش ديگري از سخنان خود به وجود 83 بدهکار بانکي دانه درشت در استان اشاره کرد و گفت: از بين 83 نفر حدود 20 نفرشان دانه درشت است که عدم پرداخت بدهيشان بر بانکها اثر گذاشته است.

به گفته ي وي ؛ بدهي يکي از اين بدهکاران حدود 700 ميليارد تومان است.

وي، دليل عدم پرداخت بدهي اين افراد را شرايط اقتصادي کنوني و نوسانات بازار ارز دانست و افزود: ناگفته نماند که اين افراد به دنبال پرداخت بدهي هاي خود به بانک ها هستند که بانک ها نيز با اين افراد براي پرداخت معوقات همکاري خواهد
کرد.up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3041
تاریخ :1397/06/19 ساعت 09:05:39
تعداد بازدید: 69
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی