گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3118
تاریخ :1397/10/20 ساعت 08:54:08
تعداد بازدید: 130
رونمايي از نخستين شناورهاي تفريحي ساخت داخل در پايتخت دريايي ايران
email pdf word plus minus reset color
مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان از به آب اندازي و موفقيت آميز بودن آزمايش هاي دريانوردي نخستين نمونه از شناورهاي تفريحي مونوهال(تک بدنه) ساخته شده در اين استان خبر داد که قرار است تا پايان سال جاري، جايگزين شناورهاي غيراستاندارد معروف به قايق تشتي شود.

عکس اصلی خبر

به گزارش روابط عمومي اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان، "اله مراد عفيفي پور" ضمن اعلام اين خبر اظهار داشت: سازمان بنادر و دريانوردي در راستاي ارتقاي صنعت گردشگري دريايي، نوسازي ناوگان و استانداردسازي قايق هاي تفريحي اقدام به ارايه تسهيلات بانکي با سود صفر درصد به متقاضيان نموده است تا شناورهايي استاندارد جايگزين قايق هاي تفريحي معروف به "تشتي" شوند.

وي با اشاره به تأکيدات استاندار هرمزگان و مديران ارشد سازمان بنادر و دريانوردي بر لزوم نوسازي ناوگان گردشگري دريايي و خروج شناورهاي سنتي از اين چرخه، افزود: با توجه به اينکه شناورهاي تفريحي موجود، به هيچ وجه استانداردهاي لازم براي گشت هاي ايمن دريايي را ندارند، به دنبال اين هستيم که با جلب مشارکت مردمي در قالب تعاوني ها، شناورهايي ايمن و استاندارد که گواهينامه هاي لازم از موسسات رده بندي دارند، جايگزين شوند.

عفيفي پور تصريح کرد: در همين راستا و با توجه به سفارش يکي از تعاوني هاي گردشگري در جزيره قشم، نخستين نمونه قايق تفريحي استاندارد مونوهال(تک بدنه  vشکل) با نام "هنگام 1 " در کارخانه شناورسازي مدکندالو در جزيره قشم به آب اندازي شد و آزمايش هاي دريانوردي نيز بر روي آن با موفقيت به انجام رسيد.

مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان با بيان جزيياتي از مشخصات فني اين شناور گفت:  بدنه اين قايق تفريحي از جنس فايبرگلاس مونوهال ساخته شده و سامانه رانش آن نيز از نوع شافت و پروانه است. وي با اشاره به قابليت هاي اين شناور گردشگري گفت: بدنه اين قايق تفريحي به گونه اي طراحي و ساخته شده که با عمر مفيد 10 ساله در شرايط آب و هوايي منطقه خليج فارس و درياي عمان فعاليت کند.

عفيفي پور ظرفيت ترابري اين شناور را شامل دو نفر خدمه و 11 نفر گردشگر عنوان کرد و افزود: طول کلي اين شناور 11,8 متر، عرض آن  3متر و آبخور شناور در حالت بار کامل 58 سانتي متر است. همچنين، سرعت آن در زمان ظرفيت کامل سرنشينان، 30 مايل دريايي
( حدود55 کيلومتر بر ساعت) است.

وي يادآور شد: پيش از اين و طي سال جاري نيز، ساخت يک فروند قايق تفريحي با بدنه کاتاماران( شناور داراي بدنه زيرآبي دوتکه) توليد داخل به منظور جايگزيني با شناورهاي غيراستاندارد سنتي به پايان رسيده و با نظارت اداره ثبت شناوران اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان در همين کارخانه شناورسازي به آب اندازي شدهبود. وي اضافه کرد: با الحاق تعداد بيشتري از اين شناورهاي استاندارد به ناوگان گردشگري استان هرمزگان به عنوان پايتخت دريايي ايران، بازار فعالان اين کسب و کار به شکل چشمگيري رونق مي گيرد.

مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان با بيان اينکه هرمزگان به عنوان استان پايلوت در زمينه نوسازي و استاندادسازي ناوگان گردشگري دريايي در کشور تعيين شده است، اضافه کرد: ابلاغ رسمي جلوگيري از تردد شناورهاي غيراستاندارد تفريحي در دستور کار اين اداره کل قرار دارد.  عفيفي پور در پايان با اشاره به استفاده از ظرفيت کشتي سازي هاي داخلي براي ساخت شناورهاي جديد تفريحي، تصريح کرد: تلاش ما بر اين است که تعاوني ها کمترين ميزان آورده براي استفاده از اين تسهيلات فراهم کنند و از طريق مذاکره با بانک هاي عامل در خصوص اقساط آنها، دوره زماني بازپرداخت نيز افزايش يابد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3118
تاریخ :1397/10/20 ساعت 08:54:08
تعداد بازدید: 130
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی