گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3183
تاریخ :1398/02/24 ساعت 09:11:35
تعداد بازدید: 73
«لنج» 1300 تني ساخت ايران به خارج از کشور صادر شد
email pdf word plus minus reset color
مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان با اعلام حمايت جدي سازمان بنادر از شناورسازان داخلي در سال «رونق توليد» گفت: بزرگترين لنج باري فايبرگلاس ساخت ايران در جزيره قشم توليد و به خارج از کشور صادر شد.

عکس اصلی خبر

به گزارش دريافتي، «اله مراد عفيفي پور» با بيان جزيياتي از عمليات توليد و صادرات اين شناور باري، اظهار داشت: پس از ساخت لنج چوبي يکهزارتني توليد داخل که سال گذشته در استان هرمزگان به آب اندازي شد، بزرگترين لنج باري فايبرگلاس توليد شده در استان هرمزگان به سفارش يک سرمايه گذار و تاجر خارجي زير نظر اداره کل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان ساخته و به مالک شناور تحويل داده شد.

وي ادامه داد: در نخستين ماه بهاري سال «رونق توليد»، اين شناور لنج در جزيره قشم به آب اندازي شد و پس از صدور گواهينامه ها و تاييديه هاي لازم از سوي موسسات معتبر رده بندي، نيمه ارديبهشت ماه سال 98 اين شناور لنج فايبرگلاس به خارج از کشور انتقال يافت.

عفيفي پور با بيان اينکه تمامي فرآيندهاي طراحي، توليد و آباندازي اين شناور سنتي به همت متخصصان و جوانان بومي فعال در صنعت شناورسازي بزرگترين جزيره خليج فارس انجام شده است، تصريح کرد: اين شناور لنج طي 360 روز کاري (کمتر از يکسال) طراحي و توليد شد که امکان ترابري دريايي انواع کالا با ظرفيت حمل يکهزار و 300 تُن را داراست.

مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان گفت: شناورهاي توليد شده در کارگاه هاي لنج سازي استان هرمزگان مطابق با قوانين و مقررات ملي و بين المللي و همچنين با رعايت استانداردهاي مربوطه تحت کلاس موسسات رده بندي ايراني توليد و صادر مي شوند.

وي رقم قرارداد ساخت اين شناور بزرگ باري را دوهزار و 700 درهم اعلام و خاطرنشان کرد: اين شناور دريايي صادر شده به خارج از کشور، مجهز به دو موتور با قدرت مجموع  2500 اسب بخار است و 55 متر طول، 16 متر عرض و حدود شش متر آبخور دارد.

اين مقام مسئول همچنين وزن خالص سازه اين شناور را 150 تن و وزن ناخالص آن حدود 500 تن اعلام كرد.

عفيفي پور ساخت و تحويل بزرگترين لنج باري فايبرگلاس صادراتي در يکسال اخير را نمايانگر و اثبات كننده  توانمنديهاي فني جوانان هرمزگاني در صنعت شناورسازي ايران دانست و ادامه داد: اين شناور از امکان دريانوردي با سرعت 20 مايل دريايي(حدود 37 کيلومتر بر ساعت) در زمان حمل کالا برخوردار است و براي الحاق به ناوگان حمل و نقل دريايي در آبهاي اقيانوس هند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان بيان کرد: شرکت سازنده اين شناور سنتي که در جزيره قشم مستقر است، رکورد ساخت بزرگترين لنج باري ايران با ظرفيت حمل دو هزار تن کالا را در کارنامه خود دارد و در مجموع براي 320 نفر به طور مستقيم و حدود يک هزار نفر به صورت غير مستقيم اشتغال آفريني کرده است.

وي خاطرنشان کرد: اداره مرکزي بازرسي و ثبت شناوران به عنوان يکي از زيرمجموعه هاي اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان متولي پيگيري و اجراي مقررات ملي و بين المللي و تمامي امور نظارت بر ساخت شناور در کارگاه ها و کارخانجات شناورسازي استان و همچنين ارائه خدمات ثبتي به شناوران تحت پرچم جمهوري اسلامي ايران است.

عفيفي پور ضمن اشاره به تأکيدات مقام معظم رهبري در خصوص ضرورت حمايت از رونق توليدات ساخت ايران در سال 98 و برنامه هاي حمايتي سازمان بنادر و دريانوردي در اين رابطه، اظهار داشت: با توجه به تدابير اتخاذ شده و تمهيدات صورت گرفته، طي ساليان اخير نه تنها روند واردات شناورهاي سنتي (لنج هاي چوبي و فايبرگلاس باري و صيادي) به داخل کشور متوقف شده بلکه هم اکنون استان هرمزگان به جايگاه مهم صادر کننده شناورهاي دريايي در منطقه خليج فارس
 دست يافته است.

مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان در پايان يادآور شد: استان هرمزگان با بهره مندي از 60 کارگاه و کارخانه فعال توليد شناورهاي چوبي، فايبر گلاس، فلزي و آلومينيومي کانون مهم توليد شناورهاي دريايي در ايران محسوب مي شود که اين شناورها با نظارت کارشناسان مجرب و متخصص سازمان بنادر و با رعايت استانداردهاي بين المللي تحت کلاس هاي موسسات رده بندي ايراني توليد مي شوند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3183
تاریخ :1398/02/24 ساعت 09:11:35
تعداد بازدید: 73
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی