گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3369
تاریخ :1398/12/26 ساعت 13:05:43
تعداد بازدید: 324
مديرکل بنادر و دريا نوردي استان هرمزگان اعلام کرد : پايان موفقيت آميز عمليات خارج سازي کشتي واژگون شده در بندر شهيد رجايي
email pdf word plus minus reset color
مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان از پايان موفقيت آميز عمليات گسترده و دقيق خارج سازي کشتي واژگون شده SL-STAR از اسکله 25 بندر شهيد رجايي و انتقال قطعات اين کشتي به محل انبارش خبرداد.

عکس اصلی خبر

اله مراد عفيفي پور در تشريح جزئيات عمليات خارج سازي شناور ياد شده عنوان کرد: اين کشتي در 28 اسفند ماه سال گذشته به دليل عدم حفظ تعادل در اسکله 25 بندر شهيد رجايي واژگون و بلافاصله، عمليات امداد و نجات خدمه به سرعت انجام شد.

 وي افزود: تمامي سرنشينان اين کشتي نجات يافتند وفقط يکي از خدمه اين کشتي دچار آسيب ديدگي شد .

  پيگيري روند قانوني ، نظارتي و فني بمنظور خارج سازي شناور

مدير کل بنادر و دريانوردي اظهارداشت: با توجه به خارجي بودن مالک و خدمه کشتي کانتينري SL -STAR ، طبق موازين حقوقي از همان ابتداي حادثه، روند پيگيري هاي قانوني و فني براي خارج سازي شناور توسط مالک و بيمه گر پيگيري شد.

 وي تصريح کرد: متاسفانه پس از گذشت چند ماه به دلايل واهي مالك و بيمه گر کشتي از انجام تعهدات خود سرباز زدند.

عفيفي پوراذعان داشت: پس از انجام بررسي هاي کارشناسي در مورد تعيين علت وقوع اين سانحه و تمهيدات حقوقي و قضايي لازم و پيگيري هاي متعدد با توجه به عدم اقدام مالک خارجي و بيمه گر به خروج کشتي از محوطه بندر شهيد رجايي، به جهت جلوگيري از مسکون و مسکوت ماندن، سازمان بنادر و دريانوردي در راستاي تسريع در روند اجراي اين کار، عمليات خارج سازي را در دستور کار قرار داد.

مدير منطقه ويژه اقتصادي بندر شهيد رجايي گفت: با هماهنگي صورت گرفته از سوي اداره کل تامين و مهندسي تجهيزات سازمان بنادر و چندين مرحله بازديد ميداني تمام جوانب کار بررسي و تمهيدات لازم در خصوص خارج سازي اين مغروقه با سناريوهاي مختلف بعمل آمد.

 وي افزود: براساس پايش هاي ميداني و نظرات کارشناسي تصميم بر اسکراب ( قطعه قطعه كردن) شناور و خارج سازي آن بشکل  قطعات بزرگ بدليل حفظ ايمني اسکله و آبراه صورت گرفت .

  انجام مراحل فراخوان مناقصه براي شناسايي شرکتهاي توانمند

مدير کل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان با بيان اينکه تا آن زمان در کشور هنوز اقدامي مبني بر  رتبه بندي توسط سازمان برنامه و بودجه جهت انجام اين نوع عمليات براي پيمانکاران فعال در اين حوزه انجام نشده بوداظهارداشت:  با پيگيري لازم از سوي اداره کل تامين و مهندسي تجهيزات سازمان درراستاي  شناسايي شرکت هاي توانمند در زمينه WRECK REMOVAL   با فراخوان اين شرکت ها در سامانه ستاد، نسبت به اخذ مدارک و مستندات لازم اقدام صورت گرفت که در نهايت براي اولين بار در کشور منتج  به انجام  رتبه بندي براي شرکت هاي توانمند در اين زمينه شد.

اين مقام مسئول افزود : سپس نسبت به تهيه اسناد فني و بازرگاني و همچنين فراخوان شرکتها براي مناقصه خارج سازي مغروقه مذکور اقدام و پس از انجام فرايند قانوني شرکت تايدواتر خاورميانه برنده اين مناقصه شد و در تاريخ 29/8/98 قراردادي با اين شرکت درخصوص خارج سازي اين مغروقه با رعايت کليه موارد و ضوابط محيط زيستي، ايمني، فني و دريانوردي منعقد گرديد.

 خارج سازي كشتي و کانتينرها با رعايت الزامات زيست محيطي 

عفيفي پور گفت: مهمترين مقوله اي که بايد مورد توجه قرار مي گرفت الزامات زيست محيطي در تمامي فرايندها بود به همين منظور تعدادي کانتينر به محض واژگون شدن شناور و در همان زمان هاي اوليه اين سانحه با رعايت ضروريت هاي زيست محيطي واجراي نکات ايمني توسط تيم هاي تخصصي بندر شهيد رجايي خارج شد و پس از انعقاد قرارداد نيز 83 کانتينر ديگر که امکان خارج سازي قبل از اسکراب مغروقه را داشتند با روش هاي کاملاً علمي و تخصصي از دريا خارج و بقيه کانتينرها نيز در ادامه فرايند اسکراپ وجابجايي خارج سازي شدند.

اين مقام مسئول بابيان اينکه  جهت جلوگيري از آلودگي آب دريا و صيانت از اکو سيستم دريايي در زمان برشکاري ابتدا تمامي مخازن سوخت و روغن توسط دستگاه  هاي مخصوص (پمپ هاي ديافراگمي )تخليه گرديد تصريح کرد : بمنظور جلوگيري از سرايت آلودگي هاي ناشي از برشکاري به ديگر نقاط حوضچه، با ايجاد حصار، تمامي نقاط پيراموني محل انجام عمليات محصور شد.

عفيفي پور يکي ديگر از اقدامات صورت گرفته قبل از انجام برش کاري را بررسي مخازن شناور وتزريق هوا با هدف سبک سازي جهت سهولت در جابجايي شناور عنوان کرد و گفت: اين امر با هدف جلوگيري از آسيب هاي احتمالي که شايد در زمان انجام برش کاري متوجه ديواره اسکله مي شد صورت گرفت .

مدير كل بنادر و دريا نوردي استان هرمزگان در پايان گفت: پس از خارج سازي کشتي و انتقال به محل انبارش، بررسي وضعيت کنارهاي اسکله توسط تيم غواصي و با استفاده ازدستگا ههاي سايد اسکن سونار هم اکنون  در حال انجام است.

وي خاطر نشان کرد: کليه مراحل خارج سازي در تمامي حوزه هاي محاسباتي، اجرايي و نظارتي توسط تيم هاي مجرب داخلي و با نگرش و بهره گيري از دانش و تخصص نيروهاي بومي صورت گرفت.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3369
تاریخ :1398/12/26 ساعت 13:05:43
تعداد بازدید: 324
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی