گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3404
تاریخ :1399/03/01 ساعت 12:44:56
تعداد بازدید: 90
هدف گذاری ۵۰ هزار تنی پرورش ماهی هرمزگان در سال جاری؛ میگو و ماهیان حرام گوشت به صادرات رونق داده است
email pdf word plus minus reset color
استاندار هرمزگان گفت: در سال جهش تولید برای ۵۰ هزار تن پرورش ماهی در هرمزگان هدف گذاری شده است.

عکس اصلی خبر

در نشستی که با حضور استاندار هرمزگان، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، رئیس سازمان شیلات ایران، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان،  سرپرست اداره کل شیلات هرمزگان و دیگر مسئولان مرتبط، در تهران برگزار شد، اجرای طرح های توسعه پرورش ماهی در هرمزگان مورد پیگیری و بررسی قرار گرفت.

استاندار هرمزگان در خصوص این نشست، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های گسترده استان هرمزگان در زمینه پرورش ماهی و همچنین سیاست های برنامه ششم توسعه، تاکنون برای پرورش ۹۰ هزار تن ماهی در هرمزگان، پروانه تاسیس برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و تعاونی های صیادی، صادر شده است.

فریدون همتی ادامه داد: در سال جهش تولید برای ۵۰ هزار تن پرورش ماهی در هرمزگان هدف گذاری شده است و در این راستا اقدامات لازم جهت تامین اعتبار، تسهیلات و تجهیزات مورد نیاز انجام می‌شود.

وی مشارکت صیادان و تعاونی های صیادی در اجرای طرح‌های پرورش ماهی را بسیار مهم دانست و افزود: با توجه به تجربه خوبی که صیادان در این زمینه دارند، سیاست‌های مناسبی را جهت تشویق و حمایت لازم برای استفاده از ظرفیت آنان در زمینه پرورش ماهی در نظر گرفته‌ایم.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: پرداخت تسهیلات از محل منابع توسعه روستایی، تامین ارز دولتی و امکانات و تجهیزات مورد نیاز از اقدامات حمایتی در این عرصه محسوبمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طرح توسعه پرورش ماهی با استفاده از ظرفیت صیادان، توسط سازمان شیلات تهیه و به معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ارائه خواهد شد و در قالب این طرح اقدامات مناسبی در این حوزه صورت می‌گیرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نیز در این نشست ضمن تاکید بر پیگیری توسعه پرورش ماهی و همچنین آموزش صیادان توسط سازمان شیلات برای مشارکت در این طرح، اظهار کرد: از محل منابع توسعه روستایی، بالغ بر دو هزار میلیارد تومان برای طرح‌های خاص در کشور در نظر گرفته شده است، که پرورش ماهی نیز از جمله این طرح‌های خاص محسوب می‌شود و می توان تسهیلات مورد نیاز را از این محل برای اجرای این طرح ها پرداخت کرد.

صادرات بالغ بر هفتاد هزار تن آبزیان در سال 98

سرپرست اداره کل شیلات هرمزگان نیز از صادرات بالغ بر 70 هزار تن انواع آبزیان به ارزش گمرکی  130 میلیون دلار در سال 98 خبر داد.

 عبدالرسول دریایی با اشاره  به سهم 25 درصدی شیلات هرمزگان از تولیدات شیلاتی کشور گفت: خوشبختانه با وجود تحریم های ظالمانه و مشکلات و موانع تولید و صادرات به دلیل تحریم ها و دشمنی ها ،شیلات هرمزگان با همکاری بخش خصوصی توانسته صادرات قابل توجه ای با 21 درصد افزایش در تناژ صادرات نسبت به سال گذشته داشته باشد.

وی با بیان اینکه در استان هرمزگان 83  واحد شیلاتی در زمینه های عمل آوری ، فرآوری ، تولید کنسرو و پودر ماهی مشغول به فعالیت هستند، افزود: این مجموعه با اشتغال بالغ بر 3 هزار و 160 نفر توانسته  این میزان از صادرات و ارز آوری را به استان تخصیص دهند.

سرپرست اداره کل شیلات هرمزگان وزن خالص صادرات آبزیان را بالغ بر 70 هزار تن خواند و تصریح کرد: یال اسبی ، میگوی پرورشی ، ماهی مرکب ، ماهی خشک و سایر آبزیان را عمده آبزیان صادراتی استان هرمزگان را تشکیل می دهند.

وی تاکید کرد: صادرات آبزیان استان هرمزگان بیشتر شامل میگوی پرورشی، ماهیان حرام گوشت بوده که از همین حیث بسیار قابل توجه است چرا که از همه آبزیان صید شده حداکثر بهره برداری صورت میگیرد که این خود گام مفید و مهمی در توسعه صادرات غیر نفتی کشور است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3404
تاریخ :1399/03/01 ساعت 12:44:56
تعداد بازدید: 90
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی