گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3324
تاریخ :1398/10/24 ساعت 11:13:28
تعداد بازدید: 161
نماينده ولي فقيه در هرمزگان؛ با پول نفت نمي شود کشور داري کرد/بايد به کشاورز و کشاورزي بهاي بيشتري داد
email pdf word plus minus reset color
امام جمعه بندرعباس در ديدار با رئيس سازمان جهاد کشاورزي و دستگاه هاي تابعه با اشاره به اينکه ظرفيت ها در عرصه کشاورزي بسيار بالاست ، گفت: با پول نفت نمي شود کشور داري کرد؛ درآمد حاصل از نفت اقتصاد کشور را تحديد مي کند.

عکس اصلی خبر

  محمدرضا قنبرپور

محمد عبادي زاده در ديدار با رييس سازمان جهادکشاورزي استان هرمزگان،با اشاره به نقش جهاد کشاورزي در اقتصاد کشور، افزود: جهادکشاورزي امروز مغز متفکر اقتصاد مقاومتي کشور محسوب مي شود و بي شک امروز موفقيت در اين بخش عبور از تحريم هاي حداکثري دشمن را در برخواهد داشت.

وي با بيان اينکه حوزه کشاورزي بيش تر از حوزه صنعت در بطن زندگي و سفره مردم تاثيرگذارتر است، ادامه داد: مسووليت ها و ماموريتهاي حوزه کشاورزي بسيار مهم و حياتي بوده و چرخ ماموريتي جهادکشاورزي اگر به خوبي حرکت کند اقتصاد کشور نيز مي چرخد.

عبادي زاده با اشاره به نقش مهم کشاورزي در جامعه ادامه داد: بزرگترين عمليات برعليه دشمن ، کار اقتصادي است که جهادکشاورزي آن را به خوبي انجام مي دهد و امروز کمبودي در کشور وجود ندارد .

به گفته وي، با توليد بيشترو مديريت مصرف با کمک نخبگان، رسانه و مديران کشاورزي مي توان در بخش کشاورزي نرخ تورم را کاهش داد.

امام جمعه بندرعباس همچنين در ادامه هدايت، نظارت و حمايت را سه ماموريت اصلي سازمان جهادکشاورزي معرفي کرد واظهار داشت: حمايتهاي مادي، فکري، مشاوره اي، مهارت افزايي وشناسايي بروزترين تکنولوژيها در بخش کشاورزي از جمله حمايتهاي سازمان جهادکشاورزي مي باشد، بايستي با مديريت صحيح و متناسب با نيازهاي جامعه تعادلي را ايجاد کرد که کشاورز و مصرف کننده با بحران مواجه نشود.

عبادي زاده با تاکيد بر اينکه نيازهاي جامعه به حوزه صنعت جزء نيازهاي درجه دوم و سوم بوده خاطرنشان کرد: نياز جامعه به بخش کشاورزي از نيازهاي درجه اول محسوب مي شود.

وي با بيان اينکه امروزه روستانشينان به مصرف کننده مبدل شدند، افزود: بايستي تمرکز بيشتري بر روي روستاها باشد و توليدات کشاورزي بيشتري نصيب روستاها شود.

عبادي زاده ، ظرفيت بالاي آبزي پرروي در استان را براي جامعه اميدبخش دانست و افزود: از همه ظرفيتهاي دريا در استان استفاده نکرديم، 90درصد پيشرفته ترين شهرها جزء شهرهاي ساحلي هستند.

امام جمعه بندرعباس نيز با اشاره به اينکه تعاوني هاي توليدي و روستايي را فعال تر کنيد، گفت: با فعال کردن تعاوني هاي توليدي و روستايي کارهاي بزرگتري در جامعه ايجاد مي شود.

عبادي زاده با بيان اينکه جهادکشاورزي، اقتصادکشور را آبرومند مي کند، تصريح کرد: کاري که شما امروز در جهادکشاورزي انجام مي دهيد بسيار با ارزش مي باشد.

وي با اشاره به مراجعات مردمي در خصوص مشکلات بخش کشاورزي اظهار داشت: مسوولان دستور قلمع و قمع ندهيد و ساز وکار براي رفع مشکلات ايجاد نماييد، با نگاه مساعدت به مردم مشکلاتشان را مرتفع کنيد.

  690 ميليارد ريال اعتبار براي رونق توليد در استان اختصاص يافته است

علي باقرزاده همايي نيز گفت: حدود 19 درصد از اشتغال ايجاد شده در استان توسط بخش کشاورزي ايجاد مي شود که بيشتر نيز جامعه روستايي را در بر مي گيرد.

وي با بيان اينکه اگر براي جمعيت روستايي اشتغال ايجاد نشود اين جمعيت سربار شهر شده و مشکلات اجتماعي نيز افزايش خواهد يافت، افزود: بخش کشاورزي در اشتغالزايي روستاييان تاثيرزيادي داشته است.

رييس سازمان جهادکشاورزي هرمزگان با اشاره به اينکه حدود 156 هزار هکتار از اراضي اين استان  زيرکشت محصولات باغي و زراعي مي باشد، خاطرنشان کرد: سالانه بالغ بر 2 ميليون و 900 هزار تن محصول زراعي و باغي در هرمزگان توليد مي شود .

به گفته باقرزاده، استان هرمزگان نقش موثري در توليد موادغذايي در فصولي سرد بري استان هاي ديگر داشته  که اين امر تاثيرگذاري محصولات استانهاي جنوبي را در کشور نشان مي دهد.

وي  ادامه داد: توليد محصولات کشاورزي در گذشته حدود 260 هزار تن بوده که در حال حاضر با توجه به سرمايه گذاريها و کارهاي خوبي که درخصوص تامين آب صورت گرفته عملکرد خوبي در بخش کشاورزي و رشدتوليدات کشاورزي داشتيم.

رييس سازمان جهادکشاورزي هرمزگان همچنين ابراز داشت: کشاورزان هرمزگاني راغب هستند که از سيستم هاي نوين آبياري بيشتر استفاده مي کنند.

باقرزاده ،استفاده از گلخانه را از ديگر روشهايي دانست که به بهره وري آب در استان کمک کرده است و افزود: اگر در سال 95 فضاي کشت سبزي و صيفي در گلخانه 180 هکتار بود در حال حاضر اين فضا به 540 هکتار رسيده ، تا پايان سالجاري بالغ بر 650 هکتار فضاي کشت در محيط گلخانه اي استان خواهد بود .

وي با بيان اين مطلب که اگر بتوانيم 150 هکتار کل اراضي سبزي و صيفي را که از طريق فضاي باز محصول تامين مي کند را در 5 هزار هکتار گلخانه تامين کنيم، افزود:  از مابقي اراضي در ساير نيازهاي کشور استفاده مي شود که شهرستانهاي رودان و حاجي آباد استقبال خوبي کردند.

وي با بيان اينکه در آينده نزديک رشد خوبي در بخش گلخانه هاي استان خواهيم داشت، گفت: توليدات بيشتر، محصولات باکيفيت بهتر، افزايش عملکرد، بهره وري، ايجاد اشتغال بيشترو فروش با قيمت بهتر از مزيت هاي احداث گلخانه ها خواهدبود .

وي همچنين در خصوص اصلاح باغات اظهار داشت: 20 هزار هکتار از باغات اين استان فرسوده بوده که شناسايي و مطالعه شده که اگر اين اصلاح باغات انجام شود حداقل 140 هزار تن محصولات باغي استان هرمزگان افزايش خواهد يافت.

باقرزاده با اشاره به اينکه با اصلاح باغات توليد محصولات صادراتي استان هرمزگان افزايش خواهد داشت، خاطرنشان کرد:  يک هکتار خرماي پيارم 5 الي 6 هزار دلار ارزآوري خواهد داشت و تاثير مثبتي بررشد اقتصادي استان خواهد داشت.

به گفته وي در يکسال گذشته 900 فقره پروانه تاسيس در کليه فعاليت هاي اقتصادي در بخش کشاورزي صادر شده است که بيش از 500 فقره از اين واحدها به بهره برداري رسيده است، در صنايع تبديلي و فرآوري، دام و طيور و آبزيان پروانه هايي نيز صادر شده که تا پايان سالجاري بسياري از اين طرحها به بهره برداري مي رسد و نقش بسيار مناسبي در ايجاد اشتغال استان ايفا مي کنند.

رييس سازمان جهادکشاورزي همچنين با بيان اينکه زنجيره توليد را در استان هرمزگان تکميل کرديم، اظهار داشت : 2 واحد مرغ مادر در شمال حاجي آباد از سال گذشته به چرخه توليد بازگشتند، حدود 16 ميليون نياز جوجه استان بوده که 8 ميليون توسط اين دو واحد در استان توليد مي شود.

باقرزاده ادامه داد: انشالله با برنامه ريزي هاي انجام شده تامين 16 ميليون جوجه يک روزه در استان انجام خواهد شد.

وي در خصوص توليد مرغ استان افزود: در سال 95 ، 24هزار تن توليد مرغ دراستان بوده که در سال 97 به 33هزار تن رسيده و با پيگيري سازمان جهادکشاورزي 40 واحد مرغداري راکد استان به چرخه توليد بازگشتند و نياز استان به مرغ تامين شده است.

اين مسوول همچنين به مجوز 500 هزار قطعي جوجه ريزي در استان اشاره کردو افزود: اين مجوز براي افزايش توليد و ايجاد ظرفيت سازي جهت توليد مرغ بوده که انشالله با بحران مرغ در استان مواجه نشويم.

باقرزاده در ادامه به 143واحد صنايع فراوري در استان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: 3 هزار 200 نفر در اين واحدها کار مي کنند.

به گفته وي، 690 ميليارد ريال در بخش کشاورزي تسهيلات کم بهره براي احداث گلخانه هاي جديد و مزارع پرورش ميگو اختصاص يافته که سهم خوبي در ايجاد اشتغال در استان داشته است.

اين مسوول با بيان اينکه صادرات محصولات کشاورزي و شيلاتي رو به رشد بوده است، اظهار داشت: صادرات محصولات کشاورزي و شيلاتي از 220 ميليون دلار در سال 96 به 480 ميليون دلار رسيده است.

باقرزاده همچنين با اعلام اينکه اين استان ظرفيت خوبي در بحث آبزي پروري دارد ، افزود: حدود 50 هزار هکتار از اراضي مستعد بخش آبزي پروري دراستان شناسايي شده  که براي بالغ بر 30 هزار هکتار از اين اراضي برنامه ريزي شده و مجوزهاي لازم نيزصادر شده است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3324
تاریخ :1398/10/24 ساعت 11:13:28
تعداد بازدید: 161
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی