گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3366
تاریخ :1398/12/21 ساعت 13:02:16
تعداد بازدید: 333
رشد 33 درصدي صيد فانوس ماهيان در آبهاي درياي عمان
email pdf word plus minus reset color
مديرکل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران از صيد 26 هزار و 548 تُن فانوس ماهي در آب هاي درياي عمان طي 11 ماهه نخست امسال خبر داد.

عکس اصلی خبر

مختار آخوندي اظهار داشت: طي سالهاي اخير صيد فانوس ماهيان به عنوان يکي از مهمترين اهداف توسعهاي سازمان شيلات ايران در راستاي تحقق اهداف سياستهاي اقتصاد مقاومتي مطرح شده است.

مدير کل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران با اشاره به اينکه فانوس ماهيان از گونههاي ميانزي درياي عمان محسوب ميشوند، عنوان کرد: اين ذخاير در اعماق بيش از 200 متر و فاصله 12 مايلي از ساحل زيست ميکنند.

به گفته وي، فانوس ماهيان از جمله ذخاير ارزشمند درياي عمان هستند که به دليل رشد سريع و عمر کوتاه کمتر از يک سال ميتوانند در توسعه بيش از پيش شيلات نقش مهمي ايفا کنند.

وي ادامه داد: براساس مطالعات صورت گرفته از سوي مؤسسه تحقيقات علوم شيلاتي کشور، ميانگين حجم تودة زندة فانوس ماهيان درياي عمان دو ميليون و 300 هزار تُن است که بر اين اساس ظرفيت صيد سالانه 200 تا 300 هزار تن از آن براي صيادان وجود دارد.

اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران ادامه داد: بر اساس چشمانداز تعيين شده تا پايان برنامه ششم توسعه ميزان صيد فانوس ماهيان تا سال 1400 بايد به 70 هزار تُن برسد.

وي با اشاره به اينکه صيد فانوس ماهيان در سال 92، چهار هزار و 125 تُن بوده که اين رقم طي 11 ماهه امسال به 26 هزار و 548 تن رسيده است، اذعان داشت: امسال 90 فروند شناور ويژة صيد فانوس ماهيان در آبهاي درياي عمان به صيد اين گونه ماهيان اشتغال دارند.

به گفته مديرکل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران، صيد فانوس ماهيان در سال 98 در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 33 درصدي را نشان ميدهد.

وي بيان داشت: با اقدامات مديريتي صورت گرفته از سوي سازمان شيلات ايران، صيد هدف از 60 درصد در سالهاي گذشته به 70 درصد در سال 97 و 81 درصد در 11 ماهه امسال رسيده است که اين امر حاکي از صيد هدفمند است.

آخوندي با اشاره به اينکه هم اکنون گونههاي يال اسبي و شبه شوريده، صيد ضمني فانوس ماهيان محسوب ميشوند، گفت: بر اساس برنامه ريزيهاي صورت گرفته در تلاش هستيم تا ميزان صيد ضمني به 10 درصد کاهش يابد.

وي در ادامه گفتههاي خود نصب سيستم پايش آنلاين کنترل شناورها، استقرار ناظر مقيم از سوي شيلات جهت کنترل مداوم صيد در شناورها، کنترل تخلية صيد و اعمال برنامه مديريتي صيد ضمني از جمله اقداماتي است که به منظور کنترل و نظارت و جلوگيري از بروز تخلف توسط صيادان صيد فانوس ماهيان از سوي سازمان شيلات ايران اعمال
 مي
شود.

مديرکل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران، توسعه فعاليتهاي شيلاتي در سواحل مکران، اشتغالزايي بوميان ساکن سواحل جنوبي و کاهش وابستگي به واردات پودر ماهي، ارزآوري و جلوگيري از خروج ارز از جمله مهمترين اهداف توسعه صيد فانوس ماهيان محسوب ميشوند.

وي با اشاره به اينکه بيشترين کاربرد فانوس ماهيان هم اکنون در قالب پودر ماهي براي مصارف دام و طيور است، اذعان کرد: قصد داريم با وارد کردن اين گونه ماهي در سبد مصرف انساني در قالب چيپس و پروتئين خشک و يا نيز در قالب محصولات خميري و صنعتي ارزش افزودة فانوس ماهيان را افزايش دهيم.

آخوندي در ادامه گفتههاي خود با بيان اينکه ذخاير فانوس ماهيان درياي عمان بين ايران و کشور عمان مشترک است، بيان داشت: اين در حالي است که در حال حاضر کشور عمان بهره برداري چنداني از اين ذخاير انجام نميدهد و اين فرصت خوبي براي ما محسوب ميشود تا بتوانيم نهايت بهره برداري را متناسب با حفاظت از ذخاير اين گونه ماهيان انجام
 دهيم.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3366
تاریخ :1398/12/21 ساعت 13:02:16
تعداد بازدید: 333
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی