گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2995
تاریخ :1397/03/23 ساعت 09:18:24
تعداد بازدید: 137
از سر گیری مبارزه با جاروک جادوگرپس از شش سال
email pdf word plus minus reset color
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از سرگیری عملیات مبارزه با جاروک جادوگر پس از شش سال خبر داد .

عکس اصلی خبر

زینب نورالدینی

به گزارش ندای  هرمزگان حمید دولتی در جمع خبرنگاران گفت :بدلیل بیماری جاروی جادوگر 12 هزار هکتار از اراضی استان نابود شد و این طرح که به مدت 6 سال از سال 1391 بدلیل عدم تخصیص اعتبار متوقف شده بود خوشبختانه با در نظر گرفتن 2 میلیارد تومن در سطح 4 هزار هکتار از سر گرفته شد.

دولتی با اشاره به آماده بودن نقشه پراکنش  تصریح کرد: ارقام لیمویی ،مرکبات مقاوم ،چیکو ،گواوا ،نارنگی و انبه محلی جایگزین لیموهای بیمار شد

وی با تاکید بر لزوم اهمیت بیشتر به این موضوع با  توجه به وجود  ناقل و بیماری  در استان گفت : برای مبارزه کامل و رفع بیماری جاروک جادوگر از سطح باغات استان 14 میلیارد تومان اعتبار نیاز است 

وی همچنین به ردیابی یک نوع آفت در  استان اشاره کرد و افزود:از سال 91 متاسفانه آفت وارد پارسیان شده است و طی رصدی که در سطح 1660 هکتار از اراضی این شهرستان انجام شد 65 درخت آلوده شناسایی شد

به گفته ی وی این ردیابی همچنان در سایر شهرستانها با اولویت حوزه شرقی و حاجی آباد در دست اقدام است

دولتی با تاکید بر تهیه سموم کشاورزی از مراکز معتبر اذعان کرد: کشاورزان عزیز از خرید سموم و نهاده های کشاورزی از مراکز غیر مجاز و دوره گردها جلوگیری کنند

وی در خصوص اقدامات در دست اجرا برای کاهش مصرف سموم  در محصولات کشاورزی خصوصا سبزی و صیفی گفت: پارسال  یک هکتار بطور پایلوت با استفاده از مواد بیولوژیک و حشرات زیر کشت رفت.

 وی افزود: سن غلات خطرناکترین آفت گندم است که هم بصورت کیفی و هم کمی بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت به محصول وارد میکند و تاکنون ۷۰ درصد از حجم عملیات مبارزه سالیانه علیه سن مادر، در استان انجام شده است.

پایان عملیات ردیابی و مبارزه با آفت «سن غلات» در هرمزگان

 مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگانگفت: شهرستانهای رودان، میناب، حاجی آباد، بستک و پارسیان از مناطق عمده کشت گندم در استان هستند.

حمید دولتی افزود: امسال به دلیل افزایش دما، کاهش نزولات جوی و عدم پوشش مناسب گیاهی،نخستین ریزش سن مادر ۱۷ روز زودتر در شهرستان حاجی آباد آغاز شد.

وی گفت: مبارزه با آفت سن گندم باید از مراحل کاشت، داشت و برداشت پیگیری شود و با تغذیه مناسب، گندم بیشتری را تولید کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگانافزود:کار بازدید روزانه از مزارع تحت پوشش در استانرا ۴ شبکه مراقبت شامل کارشناسان بخش دولتی و ناظرین شبکه مراقبت بخش خصوصی (۴ کلینیک گیاه پزشکی)
 به عهده دارند.

دولتی افزود: امسال ۶۰ نفر کارشناس، کار ردیابی آفت غلات، برگزاری کلاسهای آموزشی کشاورزان را به عهده دارند.

وی گفت: سن گندم از مهم ترین آفاتی است که باید با برنامه ریزی مناسب با آن مبارزه شود تا بتوانیم به اهدافمان که همان خوداتکایی در تولید گندم است دست یابیم.

 مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان افزود: همچنین این مبارزه در سطح ۱هزار و ۵۰ هکتار از مزارع جو استان در حال انجام است.

دولتی گفت: کنترل آفت همگانی سن غلات میتواند در تولید محصول سالم و افزایش عملکرد محصول نقش موثری داشته باشد.

وی افزود:فصل برداشت گندم در استان از اواخر اردیهشت آغاز می شود و تا پایان تیرماه ادامه دارد.

گفتنی است،  سطح گندم در هرمزگان ۱۲ هزار و ۶۱۱ هکتار است و پیش بینی میشود امسال ۵۰ هزار تن محصول برداشت شود


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2995
تاریخ :1397/03/23 ساعت 09:18:24
تعداد بازدید: 137
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی