گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3481
تاریخ :1399/06/25 ساعت 10:11:16
تعداد بازدید: 49
در نشست مشترک اتاق بازرگانی و تعاون روستایی مطرح شد: تشکیل حلقه سود برای کشاورزان و حذف واسطه ها
email pdf word plus minus reset color
نشست مشترک اعضای اتاق بازرگانی بندرعباس با مدیرکل تعاون روستایی هرمزگان برگزار و در این جلسه راهکارهای برون رفت از زیان های متوالی کشاورزان ناشی از عدم فروش محصولات و کاهش نقش آفرینی واسطه ها مطرح شد.

عکس اصلی خبر

به گزارش ندای هرمزگان، این موضوعات در حالی بررسی می شود که کشاورزان هرمزگانی بویژه صیفی کاران هر ساله در خارج از فصل با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند که نتایج آن در عدم خرید محصولات و یا سود واسطه ها بجای کشاورزان خود را نشان می دهد .

برای رفع این مشکل همواره تصمیماتی در سطوح مختلف اتخاذ شده یا مطرح می شود که تحقق آن نیازمند پیگیری است.استان هرمزگان به دلیل دارا بودن محصولات خارج از فصل تامین کننده بخش عمده ای از نیاز های کشور است. این نیازها بعضا فراتر از نیازهای داخلی است که صادرات بخش هایی از آن می تواند راهکاری برای سود کشاورزان باشد .

طی سال های اخیر با توجه به افزایش بی سابقه نرخ ارز، کشاورزان هرمزگانی نیز به دلیل وابسته بودن به واردات سموم و بذر از این بابت زیان دیده اند و جبران آن مستلزم راه اندازی خط صادرات محصولات است که هر زمان چنین اتفاقی رخ داده کشاورزان توانسته اند سود مورد نیاز خود را کسب کنند.این دغدغه تا آنجا مهم بوده که جلسات متعددی نیز اخیرا برگزار شده و تعاون روستایی استان و اتاق بازرگانی بندرعباس نیز برای حل مشکل دور هم جمع شدند و برای برون رفت از آن چاره اندیشی کردند که عملیاتی شدن آن می تواند به کمک کشاورزان استان هرمزگان بیاید .

حذف واسطه های غیرمتعارف از بخش کشاورزی هرمزگان ضروریست

مدیرکل تعاون روستایی هرمزگان در این نشست گفت: حذف واسطه های غیرمتعارف از بخش کشاورزی هرمزگان اولویت نخست است.اسدپور در این دیدار اظهار داشت: واسطه های نامتعارف در بخش خرید محصولات از کشاورزان ضررهای زیادی را متوجه کشاورزان کرده و صادرات هدفمند با کمک اتاق بازرگانی بندرعباس ضررهای این بخش را به حداقل می رساند.اسدپور با بیان اینکه هر ساله با خریدهای تضمینی برخی محصولات سعی می کنیم دست واسطه را از خرید محصولات حذف نماییم، ادامه داد: با کمک و حمایت اتاق می توانیم بدون واسطه سود سرشاری را عاید کشاورزان نماییم.وی پیشنهاد داد: سازمان تعاون روستایی استان با امضا تفاهمنامه ای با اتاق بازرگانی بندرعباس می تواند محصولات باکیفیت همراه با بسته بندی مناسب را به صادرکنندگان ارائه دهد که بدین ترتیب علاوه بر حذف واسطه ها بخش صادرات محصولات کشاورزی استان نیز ساماندهی می شود .

عرضه و تقاضا در بخش کشاورزی باید متناسب باشد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس در این نشست گفت: تا مدامی که عرضه و تقاضا در بخش کشاورزی متناسب نباشد شاهد رشد اقتصادی در این بخش نخواهیم بود.محمدرضا صفا اظهار داشت: مقوله صادرات در بخش کشاورزی آیتم های مورد نظر خود را می طلبد و این در حالی است که کشاورزی در استان هرمزگان هنوز به استاندارد روز جهانی نظیر مکانیزه شدن برداشت و  تبعیت از الگوی کشت نرسیده است.وی گفت: اتاق بازرگانی بندرعباس در بخش بازاریابی و دستیابی به بازارهای هدف می تواند کمک شایانی به کشاورزان استان نماید  که رعایت استاندارد کشورهای هدف از اصول اولیه صادرات و دستیابی به بازارهای جهانی است .

تشکیل کنسرسیوم صادراتی حلقه مفقوده بخش کشاورزی هرمزگان است

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بندرعباس نیز گفت: تشکیل کنسرسیوم صادراتی حلقه مفقوده بخش کشاورزی هرمزگان است.ایمان جمالی بیان کرد: بخش کشاورزی همواره با مشکلات عدیده ای روبرو بوده است اما در برهه کنونی مهم ترین مشکل کشاورزان عدم ثبات در بحث اقتصاد کلان است که همواره این بخش را با نوسانات شدیدی روبرو ساخته است .

جمالی اظهار داشت: دستیابی به بازارهای هدف مستلزم رعایت استانداردهای منطبق با نیازهای آن کشور است.وی بهترین راه حل برای به حداقل رسیدن مشکلات بخش کشاورزی را استفاده از راه حل های میان مدت عنوان کرد و افزود: تشکیل کنسرسیوم صادراتی برای محصولات کشاورزی بهترین راه حل موجود است که مذاکرات برای تحقق آن در حال انجام است.جمالی ادامه داد: حضور موفق در حوزه صادرات محصولات کشاورزی منوط به تشکیل کنسرسیوم و در نهایت هلدینگ های تجاری در هرمزگان است.وی عدم توجه به برندسازی، بسته بندی و سایز بندی محصولات کشاورزی از مشکلات و موانع مهم در بخش صادرات محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: علی رغم پیگیری های مکرر فعالان اقتصادی هنوز در این زمینه قوانین مشخصی وجود ندارد .

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بندرعباس تقویت بازار داخلی را یکی از راه های حل های میان مدت برای به حداقل رساندن مشکلات فروش محصولات کشاورزی و حذف واسطه ها عنوان کرد و افزود: در حال حاضر قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته است و چرا نباید در بسته های حمایتی از محصولات کشاورزی استفاده شود که سازمان تعاون روستایی می تواند با ظرفیت هایی که در خود دارد جای خالی محصولات کشاورزی را در بسیاری از بخش های داخلی استان پر نماید .

جمالی تصریح کرد: موفقیت در بازارهای هدف صادراتی از جمله فرصت ویژه صادرات با کشور عضو اوراسیا منوط به ساماندهی صادرکنندگان در چهارچوب هلدینگ و کنسرسیوم است .

نائب رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بندرعباس نیز در ادامه این نشست بیان کرد: مشکلات اصلی کشاورزان ما بعد از به دست آمدن محصولاتشان پدیدار می شود چرا که محصولات بدون الگو و برنامه خاصی کشت می شوند.فرحناز علوی بیان کرد: هیچ برنامه و الگوی خاصی و یا عامل بازدارنده ای برای بخش کشاورزی وجود ندارد و کشاورز بدون هیچ برنامه ای صرفاً کشت خود را انجام می دهد که هیچ تناسبی با نیاز بازار نداشته و اینگونه است که کشاورز به واسطه دلال ها و فراوانی محصول دچار ضرر و زیان و نهایتاً بدهی می شوند .

نوسانات قیمت در بخش کشاورزی متاثر از تغییرات مداوم نرخ ارز است

نائب رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس نیز با بیان اینکه اصلی ترین دلیل عدم ثبات در بازار، تغییرات شدید نرخ ارز است، گفت: نوسان قیمت ها به دلیل تغییرات مداوم نرخ ارز است .

حسن روحانی در حاشیه دیدار با مدیر سازمان تعاون روستایی استان هرمزگان، بیان داشت: محصولات کشاورزی نقش اساسی در رشد و شکوفایی اقتصاد استان دارند و تنظیم بازار این محصولات می تواند گامی بنیادین به سمت خروج از بحران های اقتصادی باشد .

وی ادامه داد: استفاده از صادرکنندگان با تجربه و کشت هدفمند می تواند آسیب های بخش کشاورزی را به حداقل برساند.روحانی استفاده از دانش روز، حذف بروکراسی های اداری، ارائه تسهیلات و مشوقات به تولیدکنندگان بخش کشاورزی، مدرنیزه کردن کشت و برداشت و زمینه سازی برای صادرات اصولی محصولات کشاورزی را لازمه موفقیت و رشد اقتصادی استان و کشور در این عرصه عنوان کرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3481
تاریخ :1399/06/25 ساعت 10:11:16
تعداد بازدید: 49
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی