گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3118
تاریخ :1397/10/20 ساعت 09:01:08
تعداد بازدید: 25
حذف فرآيندهاي موازي بين بندر و گمرک
email pdf word plus minus reset color
در نشست مشترک مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان و تعدادي از مديران ستادي سازمان بنادر با معاون فني گمرکات ايران در بندر شهيد رجايي، بر لزوم حذف فرآيندهاي موازي بين بندر و گمرک و شفاف سازي و تسريع ارتباطات الکترونيک بين دو مجموعه تأکيد شد.

عکس اصلی خبر

به گزارش روابط عمومي اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان، در اين نشست، تشکيل کارگروه مشترک بين گمرک و بندر به عنوان راهکاري اثربخش براي تسهيل امور بندري و گمرکي، حل مشکلات ذينفعان و کاهش ماندگاري کالا در انبارها و محوطه ها، مورد تأکيد قرار گرفت و نمايندگاني از سوي دو مجموعه براي پيگيري و نظارت بر روند اجرايي شدن توافقات دوجانبه مشخص شدند.

حذف فرآيندهاي موازي بين بندر و گمرک از جمله مانيفست، قبض انبار و بيجک به منظور تسريع در فرآيند خدمات رساني به صاحبان کالا و کاهش اضافه کاري از ديگر مواردي بود که مورد توافق طرفين قرار گرفت.

در بخش ديگري از اين نشست، همکاري دوجانبه بندر و گمرک به منظور استفاده از XRAY براي واگن و باسکول در زمينه حمل کالاها توسط ريل و کاستن از بار ترافيکي جاده ها نيز مورد تأکيد قرار گرفت.

از ديگر موارد مطرح شده، لزوم شفاف سازي و تسريع در تبادل اطلاعات و ارتباطات الکترونيک بين دو مجموعه بود تا هم فرآيند خروج کالاها از بندر سرعت گرفته، هم از حجم رسوب کالا کاسته شود و سرانجام در هزينه هاي مربوطه به صاحبان کالا و به تبع آن مردم به عنوان مصرف کننده نهايي نيز صرفه جويي شود. 

شايان ذکر است، بندر شهيد رجايي به عنوان بزرگترين بندر کانتينري ايران و اصلي ترين گمرک کشور جمهوري اسلامي ايران محسوب مي شود که نيمي از صادرات، واردات و ترانزيت کالاي کشور را پشتيباني مي کند. بر اساس آمار اعلام شده، در حال حاضر 42 هزار کانتينر در انبارهاي اين بندر دپو شده که 10 هزار کانتينر آن از سال 80 تاکنون تعيين تکليف نشدهاند.

با توجه به اينکه در درازمدت، ماندگاري کالا و کانتينر نه به نفع مجموعه بندر و گمرک است و نه به نفع بخش خصوصي، بر همين اساس سازمان بنادر و دريانوردي تمامي همت خود را به کار گرفته تا از طريق تعامل و همکاري با ارگان هاي همکار به ويژه گمرک و سازمان جمع آوري و اموال تمليکي، عمليات خروج کالاهاي رسوب شده در انبارهاي بندر شهيد رجايي را تسهيل و تسريع نمايد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3118
تاریخ :1397/10/20 ساعت 09:01:08
تعداد بازدید: 25
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی