گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3450
تاریخ :1399/05/11 ساعت 12:42:17
تعداد بازدید: 155
موانع سد راه توسعه صنعت پرورش ماهي با حضور معاون وزير بررسي شد: مجوز صيد در آب هاي دور به اقتصاد هرمزگان رونق مي دهد
email pdf word plus minus reset color
درنشست تخصصي کارگروه شيلات که به رياست استاندارهرمزگان و با حضور معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران، نمايندگان مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي ،معاون صيد و بنادر ماهيگيري شيلات ايران، رئيس سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان، مدير کل شيلات هرمزگان و جمعي از مديران دستگاه هاي مرتبط ، متقاضيان و سرمايه گذاران طرح، صاحبنظران و ... در استانداري هرمزگان برگزار شد، از پرورش ماهي در دريا( قفس) به عنوان گامي موثر در جهش توليد استان هرمزگان ياد شد.

عکس اصلی خبر

استاندار هرمزگان در اين نشست که با محوريت بررسي مشکلات وچالش هاي فرا روي صنعت تکثير ماهيان دريائي و پرورش ماهي در دريا(قفس) در استان هرمزگان برگزار شد، گفت: در مطالعات و ظرفيت يابي هاي پرورش ماهي در قفس بايد مراقب بود با ديگر ظرفيت ها و صنايع موجود در مناطق ظرفيت يابي شده تداخل نداشته باشد.

 فريدون همتي با بيان اينکه جامعه صيادان شناخت خوبي نسبت به دريا و آبزيان دارند خواست تا با حمايت از آنها بتوانند به اين صنعت ورود کنند و محور اين صنعت قرار گيرند.

اين مقام مسئول در رابطه با تخصيص ارز به اين صنعت گفت: پيشنهاد ميگردد تمامي سرمايه گذاري هاي در حوزه خليج فارس و درياي عمان از جمله پرورش ماهي در قفس  بيمه آنها را خود دولت بر عهده بگيرد تا ريسک سرمايه گذاري کاهش يابد.

وي با بيان اينکه بدون شک آبزي پروري ارز آوري به دنبال خواهد داشت گفت: زير کشت رفتن تمامي اراضي مستعد آبزي پروري استان در اولويت برنامه هاي استانداري هرمزگان قرار دارد.

استاندارهرمزگان بابيان اينکه ظرفيت و ذخاير درياي استان محدود است، ساماندهي بالغ بر ده هزار شناور بي هويت در استان هرمزگان را خواستار شد .

وي با اشاره به ظرفيت هاي صيد و صيادي در آبهاي دور ابراز اميدواري کرد، استان هرمزگان شاهد اعطاي مجوز صيد در آبهاي دور و اقيانوس ها باشد ،چرا که علاوه بر ايجاد اشتغال و رونق توليد ظرفيت هاي آبهاي دور نيز به چرخه اقتصادي کشور وارد مي شود.

در ادامه اين نشست معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران با اشاره به حمايت هاي خوب در مجموعه استان و استانداري هرمزگان گفت: خوشبختانه هرمزگان در زمينه هاي شيلاتي به ويژه صيد و صيادي و آبزي پروي رتبه اول شيلات کشور را دارد که اين مهم بيانگر ظرفيت بالاي استان در زمينه شيلات است.نبي ا... خون ميرازيي  با اشاره به قرار گرفتن کشور در شرايط ظالمانه اي گفت: بدون شک در اين شرايط تسهيلات کم بازده  مي تواند نقش بسزايي داشته باشد .

وي با اشاره به حمايت هاي همه جانبه شيلات از بخش خصوصي گفت: در خصوص اسکله و موج شکن هاي صيادي واگذاري مديريت آنها از برنامه هاي دولت است که فرصت خوبي مي تواند براي سرمايه گذاري باشد.

 معاون وزير ورئيس سامان شيلات ايران در اين نشست تصريح کرد: رويکرد سازمان شيلات ايران اولويت داشتن جامعه صيادي در ورود به پرورش ماهي در دريا است.

اين مقام مسئول افزود:سازمان شيلات جمهوري اسلامي ايران به عنوان متولي امور آبزي پروري در کشور با توجه به مزاياي طرح هاي پرورش ماهي در دريا(قفس) همچون افزايش توليد و بهره وري،استفاده بهينه از منابع موجود و کمک به اشتغال بيشتر همواره در تلاش براي توسعه اين صنعت بوده است.

خون ميرازيي با اشاره به اينکه استان هرمزگان همواره به عنوان پيشگام و قطب پرورش ماهي در دريا مطرح بوده است، گفت: خوشبختانه ميزان توليد ماهي در قفس کشور در سال98 بالغ بر 14هزار تن بوده است که از اين ميزان استان هرمزگان توانسته بالغ بر 5هزار و 900تن را به خود اختصاص دهد.

وي استفاده از پهنه هاي آبي شور کشور به علت محدوديت منابع آب شيرين کشور،دستيابي به توليد 200 هزارتن تا پايان برنامه ششم و 400 هزارتن در افق 1404 ،انتقال دانش فني و بومي سازي فن آوري ساخت، نصب و راه اندازي قفس هاي پرورش ماهي، آموزش و توانمندسازي نيروي انساني مورد نياز، توسعه آبزي پروري دريايي به منظور کاهش فشار بر صيد و حفظ گونه هاي با ارزش اقتصادي و محيط زيست، افزايش سرانه مصرف آبزيان در کشور و صادرات محصولات شيلاتي ،توسعه اکوتوريسم دريايي و اشتغالزايي در جوامع محلي از اهم برنامه ها و اهداف ملي سازمان شيلات ايران براي اين صنعت خواند.

در ادامه دکتر احمد مرادي نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي  با اشاره به اينکه پروش ماهي در قفس مي تواند يک عامل موفق براي تحقق برنامه ششم توسعه باشد گفت: رفع موانع و مشکلات سد راه اين صنعت عزم جدي همه دست اندر کاران را طلب مي کند.احمد مرادي با تشکر از استاندار هرمزگان و رياست سازمان شيلات ايران در انتصاب نيروي بومي به سمت مديرکل شيلات

هرمزگان گفت: توقعاتي که از نمايندگان در رفع مشکلات اين صنعت مي رود ما به عنوان وظيفه خود مي دانيم.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه هرمزگان نقش مهمي در فعاليت هاي شيلاتي کشور دارد گفت: خوشبختانه استان هرمزگان توانسته سهم ويژه اي از توليدات شيلاتي را به خود اختصاص دهد.

 محمد آشوري ديگر نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي در اين جلسه ضمن تشکر از انتصاب مديرکل جديد شيلات هرمزگان و با بيان اينکه شيوه بهره برداري از دريا از صيادي  به سمت آبزي پروري در حال حرکت است، گفت: صيد و صيادي بايد اقتصادي باشد و با ورود صيادان به آبزي پروي مي توان شاهد اتفاقات خوب بود.

محمد آشوري، سختي تسهيلات بانکي و تامين وثيقه براي اخذ تسهيلات را از مشکلات سرمايه گذاري در اين صنعت خواند و گفت:  تا ثبات ارزي نبايد توليد را رها کرد چراکه مزيت هاي صنعت آبزي پروري مي تواند پيشگام توسعه ملي باشد.

علي باقرزاده همائي رئيس سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان نيز در نشست با سرمايه گذاران و صاحب نظران پرورش ماهي در قفس ضمن قدرداني از حمايت هاي جدي استاندار، نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي و وزارت جهاد کشاورزي گفت: دولت در ساير بخش هاي کشاورزي حمايت هايي دارد که در بخش آبزي پروري نيز انتظار ارتقاي حمايت هاي دولت مي رود . وي افزود: خواستار ورود جامعه محلي به صنعت آبزي پروري و پرورش ماهي در قفس هستيم که در اين خصوص بايستي رديف بودجه اي را به اين صنعت اختصاص دهيم.

رييس سازمان جهادکشاورزي هرمزگان در ادامه به موانع تامين نهاده ها براي صنعت آبزي پروري اشاره کرد و ابراز داشت: کشاورزي در تامين امنيت غذايي کشور نقش بسزايي داشته و در کمکها نيز بايستي به صورت خاص اين بخش ديده شود.

اين مقام مسوول در پايان افزود: چنانچه کمکها در موعد زماني به بخش کشاورزي اختصاص يابد بهره برداران اين بخش رغبتي وافر براي سرمايه گذاري خواهند داشت.

در اين نشست همچنين مدير کل شيلات هرمزگان با اشاره به اينکه خوشبختانه استان هرمزگان توان بالايي در پروش ماهي در قفس(دريا) دارد، گفت: مناطقي همچون قشم، هرمز، بندرلنگه، ابوموسي، جاسک و سيريک از ظرفيت هاي ويژه اي برخوردار هستند.

عبدالرسول دريايي از پروش ماهي در قفس به عنوان يکي از طرح هاي مهم و موفق اقتصاد مقاومتي ياد کرد و گفت: پرورش ماهي در قفس(دريا) در دهه 80 از جزيره هنگام آغاز شده و در سال هاي اخير با حمايت دولت، توسط بخش خصوصي بالغ بر 50  قفس در استان خوشبختانه به چرخه توليد وارد شده است.وي تصريح کرد، در فاز اول مطالعات بالغ بر 12 هزار هکتار اراضي پشتيباني پرورش ماهي در دريا شناسايي شده که خوشبختانه توانسته ايم توفيقات خوبي در اين زمينه داشته باشيم.

دريايي با بيان اينکه بيشترين ظرفيت اين صنعت بين استان هاي جنوبي کشور است که براي استان هرمزگان تا پايان برنامه ششم توسعه، بالغ بر 40 هزار تن پيش بيني شده است.

اين مقام مسئول تصريح کرد، تا کنون براي توليد  بالغ بر 105 هزار تن پروش ماهي در قفس(رديا) در استان هرمزگان مجوز صادر شده است.مدير کل شيلات هرمزگان با بيان اينکه تا انتهاي سال 98 حدود 60 مجوز پروش ماهي در دريا و يازده مجوز تکثير ماهيان دريايي در استان صادر شده است افزود:  همچنين گونه هاي سوکلا، صبيتي،سي باس، حلواسفيد ، شانک اروپايي،هامور و راشگو را مناسب پروش ماهي در قفس براي خليج فارس خواند.

دريايي ورود جامعه صيادي به صنعت آبزي پروري استان را موفقيت آميز خواند و گفت: هرمزگان علاوه بر برخورداري از تعاوني هاي نمنونه صيادي در کشور ،خوشبختانه توانست نمونه هاي خوبي نيز در زمينه آبزي پروري به خود اختصاص دهد که بعضاَ از صياداني هستند که به آبزي پروري ورود کرده اند.

وي نيازمند بودن اين صنعت به تخصيص ارز دولتي را يکي از ملزمات امروز اين صنعت خواند و گفت: توسعه و خودکفايي اين صنعت نيازمند تخصيص ارز دولتي و همچنين حمايت همه جانبه مسئولان دولتي است که در صورت تحقق اين مهم شاهد اتفاقات خوبي در مسير جهش توليد و خودکفايي صنعت پروش ماهي در دريا خواهيم بود.

اين مقام مسئول عدم تخصيص ارز دولتي،اعطا نشدن نشان تسهيلات بانکي کم بهره،مقررات سخت گيرانه بانکي براي اعطاي تسهيلات،تخصيص ناکافي اعتبارات عمراني مورد نياز براي مطالعات و ايجاد زير ساخت ها، مقررات سخت گيرانه وزارت صمت در قبال اين پروژه اقتصاد مقاومتي براي واردات بخشي از تجهيزات و کالاهاي مورد نياز اين صنعت، عدم پوشش بيمه ايي مناسب و … را از  اهم مشکلات و چالشهاي پيش روي صنعت تکثير و پروش ماهيان دريايي در استان هرمزگان خواند.

در ادامه اسحاق تندرو مدير عامل تحاديه تعاوني هاي سراسري کشور و استان ضمن تشکر از پيگيري هاي مسولين استان و شيلات در خدمت رساني به جامعه صيادي گفت: بدون شک صيادان نيز خواهان مشارکت در صنعت آبزي پروري به ويژه پرورش ماهي در دريا  هستند .

گفتني است در اين نشست مديران محترم  دستگاه هاي مرتبط ، متقاضيان ،سرمايه گذاران طرح، صاحبنظران به بيان ديدگاه ها، چالش ها و راه حل ها براي رفع موانع اين صنعت پرداختند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3450
تاریخ :1399/05/11 ساعت 12:42:17
تعداد بازدید: 155
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی