گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3447
تاریخ :1399/05/07 ساعت 14:13:34
تعداد بازدید: 57
تجمع بازاریان درگهان در اعتراض به محدودیت واردات برخی کالاها
email pdf word plus minus reset color
بازاریان درگهان جزیره قشم برای چندمین بار طی روزهای گذشته اقدام به تجمع مسالمت در اعتراض به مصوبه اخیر هیات دولت مبنی بر ممنوعیت واردات کالاهای گروه چهار کردند.

عکس اصلی خبر

فهرست گروه کالایی چهار  بیش از ۱۳۰۰ قلم کالا را در بر می گیرد که بیشتر کالای لوکس هستند .

به گزارش ندای هرمزگان، این تجمع در پی عدم ترخیص کالای تجار و بازرگانان از گمرک منطقه آزاد قشم صورت گرفت. بر اساس تصمیم صورت گرفته ورود این کالاها در مناطق آزاد تجاری نیز ممنوع است و گمرکات موظف شده اند تا از ورود این کالاها جوگیری به عمل آورند .

این سومین تجمع بازاریان در جزیره قشم است که در اعتراض به این تصمیم دولت و از بین رفتن کسب و کارهای بسیاری از کاسبان قشم و درگهان در یک ماه اخیر به وقوع پیوسته است .

طبق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، این مناطق از هر گونه تشریفات گمرکی و ثبت سفارش کالا مصون هستند. مناطق آزاد تجاری و اقتصادی با هدف تسهیل تولید، سرمایه گذاری و صادرات و واردات کمک به رونق اقتصاد محلی

پایریزی شده اند .

در همین حال برخی خبرگزاری ها به جزئیات این تجمع پرداختند که فارس در این زمینه نوشت: تداوم عدم ترخیص کالای تجار و بازرگانان منطقه آزاد قشم از گمرک، بار دیگر آنان را برای مطالبه مسالمت‌آمیز خواسته‌هایشان به خیابان‌های این جزیره کشاند .

یونس حاجی‌پور نماینده بازاریان معترض شهر تجاری درگهان منطقه آزاد قشم در این خصوص گفت: جمع کثیری از بازاریان درگهان در میدان انقلاب این شهر تجمع کردند .

وی افزود: ما خواستار پاسخگویی مسوولین مناطق آزاد به خواسته‌های به حق خود هستیم و پیش‌تر نیز این خواسته‌ها را مطرح کرده‌ایم .

نماینده بازاریان درگهان تصریح کرد: نخستین مطالبه ما ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک منطقه آزاد قشم است .

حاجی‌پور ادامه داد: تمکین به رای دیوان عدالت اداری و ابلاغ شورای عالی مناطق آزاد کشور به عنوان دومین مطالبه مطرح می‌باشد .

وی اضافه کرد: سازمان منطقه آزاد قشم باید برنامه بلندمدت خود در خصوص سرمایه‌گذاری انجام شده در این منطقه از سوی تجار و بازرگانان را اعلام کند .

نماینده بازاریان درگهان خاطرنشان کرد: در صورت برطرف نشدن مشکل، مجددا در روز سه‌شنبه در محل ساختمان مرکزی سازمان منطقه آزاد قشم و گمرک منطقه آزاد تجمع خواهیم کرد .

از سوی دیگر ایسنا به نقل از فرماندار شهرستان قشم نوشت: مغایرت های قانونی مصوبه جدید هیات دولت با فلسفه وجودی مناطق آزاد و ممنوعیت ورود کالاهای گروه چهار به زودی در جلسه ای با معاونت اقتصادی وزیر، مطرح و برچیده خواهد شد .

علیرضا نصری بیان کرد: با توجه به حساسیت موضوع، شخص استاندار هرمزگان به موضوع ممنوعیت ورود کالاهای گروه چهار ورود کرده اند .

وی با بیان اینکه مشکل یاد شده برای استان بوشهر نیز رقم خورده است، اضافه کرد: مغایرت های قانونی این مصوبه با مناطق آزاد و همچنین مشکلاتی که اجرای آن ایجاد خواهد کرد در این نشست با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف بررسی خواهد شد .

وی اساس اجرای این مصوبه دولت را شفاف سازی دانست و عنوان کرد: دولت می کوشد ساختار اقتصاد را شفاف تر از گذشته کند .

نصری خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت موضوع، احتمالا جلسه یاد شده ظرف هفته جاری برگزار و نتیجه آن اعلام خواهد شد تا بازرگانان قشم و درگهان نیز با خیالی آسوده به کار خود بپردازند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3447
تاریخ :1399/05/07 ساعت 14:13:34
تعداد بازدید: 57
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی