گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2827
تاریخ :1396/06/19 ساعت 13:31:03
تعداد بازدید: 568
سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد کشور محقق نشده است
email pdf word plus minus reset color
دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان که در راستای شناسایی و معرفی الگوهای برتر بخش تعاون به منظور فراهم کردن زمینه‌ های گسترش و ارتقای روحیه تعاونی و نمونه‌پروری در بخش‌های مختلف اقتصادی برگزار شد.

عکس اصلی خبر

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان گفت: پس از اعلام فراخوان 479 شرکت تعاونی و اتحادیه برای شرکت در سامانه اینترنتی دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان در بخش های مختلف ثبت نام کرده اند که بر اساس محورهای انتخابی، 21 شرکت تعاونی برتر پس از بررسی های لازم از سوی تیم داوری، انتخاب و در این روز از آنان تجلیل بعمل آمد .
وی گفت:برخورداری از ترازمالی مثبت، وجود کمترین میزان نارضایتی از تعاونی، مدیریت مشارکتی، دارا بودن استاندارد های لازم در ساختار و اداره تعاونی، برخورداری از حد مطلوب و مناسب خدمات و تولید از ویژگیهای تعاونی های منتخب می باشد .

سلیمی در رابطه با تعداد تعاونی های استان هرمزگان عنوان کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید 513 تعاونی در بخش های مختلف اقتصادی تشکیل شده  است؛ بیش از 2هزار و 900 تعاونی فعال در استان حضور دارند که برای تعداد زیادی از هم استانی ها، حدود 7 هزار شغل ایجاد کرده است و در بخش های تولید ، کشاورزی، معادن و خدمات در حال فعالیت می باشند؛ در بخش کشاورزی بیش از 690 تعاونی فعال وجود دارد و همچنین در حوزه توانمند سازی بانوان نیز 676 تعاونی در قالب های مختلف کشاورزی و صنایع دستی مشغول به فعالیت می باشند .

وی مجموع تعاونی های فعال استان را حدود سه هزار تعاونی و مجموع اشتغال ایجاد شده توسط آنان را 69 هزار نفر ذکر و اضافه کرد: بیشترین تعاونی ها در زمینه خدمات فعالیت دارند .
وی بیان کرد:تعاونی های روستایی و اشتغال در بخش روستایی  در اولویت تعاونی های استان قرار دارد به خصوص در روستاهای مرزی .

سلیمی از آغاز به کار تعاون روستا خبر داد و افزود:59 تعاونی در استان برای فعال سازی در نظر گرفته شده است و در صورت آغاز به کار اشتغالزایی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت .

این مقام مسئول نبود ساز و کار مناسب اجرایی و نبود منابع مالی و همچنین توسعه نیافتگی فرهنگ تعاون را از چالش های حوزه تعاون در استان عنوان کرد و مهمترین دلیل عدم توسعه یافتگی بخش مورد نظر را این موارد بر شمرد .

در این آیین شفیعی نماینده تعاونگران استان گفت: در سیاست های اصل 44 قانون اساسی مقرر شده که سهم بخش تعاون از اقتصاد کشور به 25 درصد برسد که در حال حاضر، سهم این بخش 7 درصد است .

وی، عدم فرهنگ سازی مناسب، نبود هماهنگی بین دستگاه های ذیربط، محدودیت مالی و اعتباری، ساختار مدیریتی نامناسب را از جمله عواملی ذکر کرد که سبب محقق نشدن این امر شده است .

شفیعی از تولید لوله های خون گیری تحت خلا و تولید سرم خوراکی و شستشو در شهرستان رودان خبر داد و گفت: با راه اندازی آن در فاز اول زمینه اشتغال 100 نفر فراهم می شودو همچنین خواستار تسهیلات با بهره پایین در این خصوص شد .

 براساس این گزارش،محمد آشوری عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی و نماینده هرمزگان نیز ضمن تسلیت به بازماندگان حادثه اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی گفت:بزرگ بودن بخش دولتی مهم ترین چالش بخش خصوصی و تعاونی ها و در واقع سد راه آن ها می باشد زیرا بودجه و منابع مالی در این حوزه دپو می شود و به دست تعاونگران و بخش خصوصی نمی رسد و در واقع این رویکرد باید تغییر کند .

این سیاستمدار هرمزگانی گفت:اگر بخواهیم چالش های بخش تعاون را علاج کنیم نیازمند انجام فعالیت های موشکافانه و رعایت راهبرد های مناسب هستیم .

نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد، ابوموسی و بندرخمیر در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد کشور محقق نشده است، گفت: باید این امر نیازمند آسیب شناسی منطقه ای و ملی است .

آشوری چالش های بعدی تعاونی ها را ساختاری و رفتاری دانست و گفت:یک از چالش های اصلی این بخش ساختار نامناسب و عدم اجرای صحیح رویکرد ها در این حوزه می باشد؛ و راه علاج آن جدایی بخش دولتی از اقتصاد و واگذاری  به بخش خصوصی و تعاونی ها است .

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی،چالش مدیریتی و عملکردی را یکی دیگر از عدم موفقیت های حوزه تعاون در سهم اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: این امر به روندها، ساختارها رویه ها و منابع برمیگردد که اگر این امر اصلاح گردد می توان بر اساس رویکرد اقتصاد مقاومتی مدلهایی را برای ارتقاء سهم بخش تعاون ارائه داد .

وی در ادامه بیان داشت: در حوزه بخش تعاون باید الگوی اشتغال پایدار را بازتعریف کرد و شیوه، روش ابزار و تولید سنتی نمی تواند پاسخگوی تولید و اشتغال باشد و برای پیشرفت و رشد اقتصادی باید همگام با تکنولوژی و علم روز پیش رفت .

وی اضافه کرد: با تکنولوژی روز، ابزار مدرن، منابع پایدار و روان سازی در ارائه تسهیلات می توان این امر را ساماندهی کرد. نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  هیچ مدیری حاشیه امن برای فرار از پاسخگویی ندارد، اظهارداشت: فرهنگ مطالبه گری در استان هرمزگان ضعیف است و باید فرهنگ پرسشگری و پاسخگویی به فرهنگ عمومی تبدیل شود .

دکتر جاسم جادری استاندار هرمزگان نیز در آیین تجلیل از تعاونگران برتر استان گفت:هیچ سیستمی با بخش دولتی به نتیجه نرسیده است و رویکرد باید به سمت بخش خصوصی و تعاونی ها باشد و اقتصاد را به مردم واگذار کرد .

وی اظهار داشت:در چهار ماهه نخست سال 1396 مجموع کل درآمد دولت نسبت به هزینه ها بسیار پایین بوده است؛ 65هزار میلیارد هزینه کرده و 45هزار میلیارد درآمد دولت بوده است یعنی 20 هزار میلیارد کسری بودجه، دولت ها با ادامه این روند منابع مالی را به هدر می دهند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2827
تاریخ :1396/06/19 ساعت 13:31:03
تعداد بازدید: 568
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی