گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3291
تاریخ :1398/09/10 ساعت 11:18:09
تعداد بازدید: 101
در جريان بازديد مشاور عالي فرمانده کل قوا از بندر شهيد رجايي مطرح شد؛ نقش «راهبرد دريايي» در چشم انداز 1424
email pdf word plus minus reset color
در جريان بازديد دستيار و مشاور عالي فرمانده كل قوا در امور نيروهاي مسلح از بندر شهيد رجايي، نقش راهبردي بنادر و صنعت دريانوردي در چشم انداز 1424 تشريح شد و تقويت بنيه دفاعي و امنيتي به عنوان محور اساسي آمايش سرزمين مورد تاکيد قرار گرفت.

عکس اصلی خبر

سردار سرلشكر يحيي رحيم صفوي با همراهي 30 نفر از اساتيد و دانشجويان دانشکده فرماندهي عمليات مشترك و مركب دافوس ارتش جمهوري اسلامي از بخش هاي مختلف منطقه ويژه اقتصادي بندر شهيد رجايي ديدن كرد.

يک فروند کشتي کانتينري متعلق به ناوگان ملي، ماكت پيش ساز (نمونك) طرح هاي توسعه بندر و اسکله هاي پهلوگيري كشتي هاي اقيانوس پيما متردد به بزرگترين بندر بازرگاني ايران از جمله بخشهايي بود كه از سوي مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا و هيات همراه مورد بازديد قرار گرفت.

سرلشكر رحيم صفوي در ادامه حضور خود در دروازه طلايي اقتصاد ايران، در نشستي مشترك با مديركل بنادر و دريانوردي هرمزگان با آخرين دستاوردهاي متخصصان صنعت دريانوردي ايران آشنا شد و در جريان جديدترين وضعيت عملياتي بزرگترين بندر تجاري ايران قرار گرفت.

دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا در امور نيروهاي مسلح طي سخناني به تبيين نقش راهبردي بنادر و صنعت دريانوردي در چشم انداز 1424 پرداخت و گفت: در قالب اين سند چشم انداز که براي گام دوم و چهل ساله آتي انقلاب اسلامي در دست تدوين است، جايگاه ويژه تري براي پيوند ساختاري اقتصاد کشور با توسعه دريامحور هدفگذاري شده است. زيرا پيش بيني ها از رسيدن جمعيت ايران به رقم 100ميليون نفر طي دهه پيش رو حکايت دارد. وي ادامه داد: تاکنون در کرانه ساحلي جنوب ايران 700ميليارد دلار سرمايه گذاري شده است که بايد پازل طرح هاي پدافند غيرعامل براي صيانت از اين سرمايه و ثروت گرانبهاي کشور تکميل شود.

سرلشكر رحيم صفوي با تاکيد بر لزوم جدي گرفته بيشتر «راهبرد دريايي» در طرح هاي آمايش سرزمين، خاطرنشان کرد: بندر شهيد رجايي با ظرفيت جابجايي 109 ميليون تن کالا، يکي از دستاوردها و توانمندي هاي جمهوري اسلامي است که 60درصد صادرات و واردات کشور به اين بندر وابسته است.  

وي هدف اصلي اعمال تحريم ها از سوي کشورهاي غربي را تحميل اراده سياسي بر جمهوري اسلامي دانست و تصريح کرد: ايران طي 111 سال اخير گرفتار اقتصاد تک محصولي متکي به نفت شده است و براي گريز از تنگناي تحريم ها، بايد از موقعيت گذرگاهي و دريايي کشور در توسعه صادرات و ترانزيت بهره بيشتري گرفته شود.   

دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا در امور نيروهاي مسلح تصريح کرد: در جغرافيايي پيراموني ايران، 15 کشور با 600ميليون نفر جمعيت وجود دارد که سالانه نياز به 800ميليارد دلار واردات انواع کالا دارند و ايران با راهبرد دريايي مي تواند از اين فرصت استفاده بهينه کند.

وي با بيان اين مطلب که در شرايط فعلي که کشور ايران مورد هدف جنگ هاي نرم و هيبريدي قرار گرفته، دفاع و امنيت اساس محوري آمايش سرزمين است، گفت: سرمايه گذاري و توسعه در مسير تحقق اين هدف مهم معنا پيدا مي کند.  «اله مراد عفيفي پور» مديركل بنادر و دريانوردي هرمزگان نيز در اين نشست اظهار داشت: عليرغم جنگ اقتصادي ناجوانمردانه آمريکا عليه ايران، توسعه بندر متوقف نشده است؛ به موازات انجام عمليات تخليه و بارگيري کالا از کشتي ها، طرح هاي عمراني توسعه پايانه هاي نفتي، کانتينري و مواد معدني اين بندر در حال اجراست که نشانگر پويايي و اقتدار کشور است.

وي خاطرنشان کرد: در قالب مرحله سوم طرح توسعه کانتينري، 1400متر اسکله جديد و همچنين در يک طرح ديگر، سه پست اسکله نفتي به طول 1000متر ايجاد  مي شود که ظرفيت موجود 109ميليون تني جابجايي کالا در بندر را تا ميزان 60درصد افزايش خواهد داد.  عفيفي پور با اشاره به تلاش هاي صورت گرفته به منظور بهره مندي بيشتر از دانش و توان فني متخصصان داخلي گفت: تاکنون 800قطعه تجهيزات بندري توسط شرکت هاي دانش بنيان ايراني ساخته شده است. مديركل بنادر و دريانوردي هرمزگان همچنين در بخش ديگري از سخنانش توضيحاتي را در خصوص برنامههاي كلان سازمان بنادر براي ارتقاي جايگاه بندر شهيد رجايي در عرصه بينالمللي و منطقهاي و همچنين تشريح جايگاه استان هرمزگان به عنوان پايتخت مسافرت ها و گردشگري دريايي ايران به اساتيد و دانشجويان شركت كننده در اين نشست ارائه كرد.

شايان ذکر است، در پايان اين برنامه، مباحث مربوط به طرح هاي پدافند غيرعامل، تاثير راهگذرهاي حمل و نقلي جديد در منطقه و تحريم ها بر فعاليت هاي بندر، نقش شرکت هاي دانش بنيان، برنامه هاي توسعه دريامحور و اقدامات مربوط به گردشگري دريايي از جمله محورهاي مهمي بود که در قالب سوال از سوي دانشجويان دانشکده فرماندهي عمليات مشترك و مركب دافوس ارتش جمهوري اسلامي مطرح شد و مديرکل بندر به پرسش هاي مطرح شده، پاسخ هاي مبسوطي ارايه کرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3291
تاریخ :1398/09/10 ساعت 11:18:09
تعداد بازدید: 101
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی