گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2781
تاریخ :1396/04/25 ساعت 09:53:21
تعداد بازدید: 467
وضعیت زیست محیطی شهر بندرعباس اسفبار است
email pdf word plus minus reset color
خیلی ها معتقدند بی توجهی و سهل انگاری مسئولان شهر بندرعباس باعث شده تا از پتانسیل خورها بدرستی استفاده نشود، تا جایی که این امر باعث افزایش پساب و آلودگی بیشتر شده و بعضا سلامت شهروندان را نیز به خطر انداخته است.

عکس اصلی خبر

ندای هرمزگان-محمدرضا قنبرپور

خورها بعنوان قسمتی از سیستم رودخانه نزدیک به دریاست و ترکیبی از آب شیرین و شور است. زمانی که به مرکز شهر بندرعباس وارد می شوید خورهای متعددی را مشاهده می کنید که به دلیل آلودگی،وجود حشرات و موجودات موزی مانند موش های بزرگ،سگ های ولگرد توجه همگان را به سوی خود جلب می کنند. در گذشته از خورها برای جابجایی آب های سطحی و جلوگیری از بوجود آمدن سیلاب بعد از باران های فصلی استفاده می شد.

اما متاسفانه به علت عدم رسیدگی ،بی توجهی و سهل انگاری نه تنها از پتانسیل های خور استفاده نمی شود بلکه به محلی برای دفع زباله های شهری و زیستگاه جانوران موزی تبدیل شده است. بندرعباس دارای هفت خور به نام های شیلات،گورسوزان،دوهزار،سنگ کن،گلزارشهدا،حسین آباد و کپشکن است.اکثر این خورها بدون حفاظ هستند و فقط خورهایی که در مرکز شهر هستند دارای حفاظ می باشند.

این خورها روز به روز در حال آلوده شدن هستند به گونه ای که اگر از فاصله دور هم از کنارشان عبور کنید بوی فاضلاب شهری و زباله را احساس می کنید.

خورهای بدون حفاظ معمولا پس از بارندگی های فصلی طغیان می کنند و ممکن است فاضلاب وارد منازل اطراف خور شود. بعضی اوقات نیز برخی افراد زباله های خود را در این خور ها می ریزند.

با این اوصاف عوامل متعددی از جمله ورود فاضلاب و پساب های خانگی و صنعتی از مهمترین عللی است که سبب می شود محیط زیست در سواحل و دریای خلیج فارس با خطر جدی

 مواجه شود. که چنانچه به وضعیت آن ها رسیدگی نشود مشکلات حادتری را به دنبال خواهد داشت.

یکی از معضلاتی که در پی بی توجهی به خورها رخ خواهد داد،افزایش بیماری های پوستی در بندرعباس خواهد بود.

ساخت موج شکن های خارج از ضابطه،پیشروی نامناسب خشکی در دریا و دفع فاضلاب از طریق خورها و انتقال آن به دریا از جمله مهمترین عوامل آلودگی زیست محیطی در بندرعباس و سواحل آن است.

آب های ساحلی بندرعباس در حال تبدیل  شدن به گنداب هایی خطر ناک است که اگر به آن ها رسیدگی نشود موجب رشد سیانو باکتری ها و رخداد هایی مانند کشند قرمز می شود.

مجید عسگری زاده عضو منتخب شورای پنجم شهر بندرعباس، با اشاره به وضعیت اسفبار ورود فاضلاب به دریا گفت:روزانه چندین هزار لیتر پساب و فاضلاب وارد خورها و درنهایت به دریا می ریزد و یکی از عوامل عدم موفقیت در جلوگیری از این معضل است نا کارآمدی سیستم تصفیه فاضلاب شهری است.

وی افزود:خورها جای اینکه به فرصتی برای جذب گردشگر تبدیل شوند به تحدیدی برای سلامت شهروندان مبدل گشته اند.برای رفع این مشکل باید از نیروهای متخصص در پیاده سازی و طراحی برای بهبود وضعیت خورها استفاده کرد.

عسگری تصریح کرد:عدم هماهنگی بین دستگاه های مختلف باعث گردیده است موضوع آلودگی زیست محیطی بندرعباس و سواحل آن در خلیج فارس به سرانجامی نرسد.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با تاکید بر این موضوع که منابع درآمدی شهرداری محدود است و پاسخ گوی نیازهای شهر را نمی دهد و چه رسد به حل بحران های زیست محیطی بیان داشت: آلودگی زیست محیطی در شهر بندرعباس و سواحل آن یک بحث منطقه ای و مختص به این شهر نیست،بلکه یک مورد خاص و ملی است و همه بخش های علمی،فرهنگی و اجتماعی را به چالش می کشد.تاثیری که آلودگی آب های ساحلی در استان هرمزگان دارد از جهات مختلف باید مورد واکاوی قرار گیرد.چرا که این استان درآمدی مبتنی بر بنادر و توریسم دارد.

اگر آلودگی های زیست محیطی را جدی نگیریم صنعت گردشگری استان رو به زوال خواهد رفت.لذا حل بحران هایی از این دست نیاز به همت ملی دارد و در مقابل مردم و مسئولین باید مکمل و پشتیبان یکدیگر باشند در جهت عبور از بحران.

عسگری زاده نقش رسانه ها و مجامع اجتماعی را در فرهنگ سازی و زمینه سازی فرهنگی برای کاهش دادن معضلات زیست محیطی بسیار با اهمیت برشمرد و خواستار همکاری و همدلی دسته جمعی نهاد های دولتی،خصوصی و مردمی رابطه با حل مشکلات زیست محیطی از جمله خورهای بندرعباس شد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2781
تاریخ :1396/04/25 ساعت 09:53:21
تعداد بازدید: 467
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی