گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3504
تاریخ :1399/07/22 ساعت 08:47:09
تعداد بازدید: 172
پیگیری وضعیت سهمیه سوخت چاه های کشاورزی جاسک؛ جهاد کشاورزی: سهمیه سوخت کشاورزان به حالت قبل بر می گردد
email pdf word plus minus reset color
کشاورزان جاسک با فرا رسیدن فصل کشت از کاهش مداوم سوخت چاه های کشاورزی نگران و گلایه مند هستند؛ از سوی دیگر جهاد کشاورزی اعلام کرده موضوع در دست بررسی است و کشاورزان تا آن زمان بر اساس سهمیه قبلی سوخت دریافت خواهند کرد.

عکس اصلی خبر

کاظم گلخنی_ ندای هرمزگان

در همین پیوند یکی از کشاورزان دهستان جاسک کهنه در گفتگو با خبرنگار ندای هرمزگان گفت: با سهمیه بندی سوخت شاهد هستیم که طی چند مدت اخیر به طور مکرر سهمیه سوخت چاه های کشاورزی مزارع جاسک در حال کاهش است .

این کشاورز گفت: ابتدا سهمیه سوخت گازوییل چاههای کشاورزی مزارع ماهانه ۵۰۰  لیتر بود اما این سهمیه با تایید جهاد کشاورزی و آب منطقه ای به طور مداوم کاهش یافت بطوریکه الان به ماهی ۳۵۰ لیتر در ماه رسیده است و این در حالی است که برخی چاههای آب مزارع به سبب سطح زیر کشت روزانه حداقل بین ۵۰ تا ۷۰ لیتر سوخت مصرف می کنند حالا باید قضاوت کنیم با این کاهش سوخت چطور مزارع جاسک را آبیاری کنیم .

وی گفت: وقتی بخش عمده ای از چاههای کشاورزی منطقه برقی نشده و در فصل پاییز به سبب شروع فصل کشت نیاز به سوخت و فعالیت موتورهای چاه آب است با این سهمیه اندک چطور کشت کنیم .

این کشاورز در پایان گفت: با این شرایط مجبوریم برای افزایش سهمیه سوخت چاههای کشاورزی به سراغ فرماندار جاسک برویم اگر جواب نگرفتیم دست به دامان نماینده شرق استان خواهیم شد .

گفتنی است، فرایند اختصاص سوخت بر اساس سطح زیر کشت بوده که جهاد کشاورزی متولی آن است و میزان مصرف موتور چاههای کشاورزی نیز در سامانه ساماب محاسبه و تخصیص داده می شود .

بر این اساس، سطح زیر کشت رابطه مستقیمی با میزان آب استخراجی و سوخت دیزل پمپ دارد و بر اساس آن محاسبه صورت می گیرد. در همین پیوند طبق اعلام روابط عمومی اداره کل جهاد کشاورزی استان تا نتیجه نهایی جلسه کمیته فنی سوخت بخش کشاورزی، کشاورزان همان سهمیه قبلی 660 لیتر دریافت می کنند.جاسک دارا ی ۷ هزار هکتار زمین کشاورزی است که ۵ هزار هکتار مزارع و ۲ هزار هکتار باغی است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3504
تاریخ :1399/07/22 ساعت 08:47:09
تعداد بازدید: 172
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی