گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2992
تاریخ :1397/03/20 ساعت 09:47:11
تعداد بازدید: 156
نگرانی از تخریب جزیره هرمز بالا گرفت
email pdf word plus minus reset color
تخریب محیط زیست جزیره هرمز طی روزهای گذشته واکنش های زیادی در پی داشته است. در همین ارتباط عکس ها و مطالب زیادی از تخریب این جزیره که حضور گردشگران بواسطه جاذبه های طبیعی آن است منتشر شده و خواستار توقف تخریب کوه های این جزیره شده اند.

عکس اصلی خبر

در پی این اقدام ، مدیرکل محیط زیست هرمزگان گفت: تخریب منطقهای از جزیره هرمز برای احداث معدن هیچگونه مجوزی از محیط زیست نداشته است.

به گزارش فارس، مجید وفادار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: براساس قانون، سازمان صنعت و معدن هیچ الزامی برای استعلام از محیط زیست نداشته و تاکنون هیچگونه مجوزی هم از ادارهکل محیط زیست برای احداث معدن اخذ نکرده است.

وی افزود: در عین حال ادارهکل محیط زیست هرمزگان در خصوص تخریب جزیره هرمز نظر مثبتی ندارد و جزیره هرمز هم منطقهای نیست که معدن در آن احداث شود.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان با تاکید بر اینکه هرمز جزیرهای کوچک و دارای منابع محدود است، ادامه داد: گردشگری ظرفیت مهمی برای بومیان جزیره هرمز بوده و هرگونه تخریب و آسیبدیدن این جزیره تاثیر منفی در جذب گردشگر خواهد داشت.

به گفته وفادار، تخریب جزایر یک موضوع همیشگی بوده و در سالهای گذشته در جزیره ابوموسی نیز اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه در طرح جامع جزیره هرمز برداشت خاک سرخ ممنوع شده است، خاطرنشان کرد: نظر استاندار هرمزگان نیز بر عدم برداشت خاک سرخ جزیره هرمز بوده است و هرمزگان تا سال ۱۴۰۵مجوز برداشت این خاک را داراست و در عین حال ادارهکل محیط زیست با تخریب جزایر مخالف میباشد.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان تاکید کرد: در بحث تخریب جزیره هرمز قانون اجازهای به ادارهکل محیط زیست برای ورود به موضوع نداده و متولی کار سازمان صنعت و معدن بوده و دستور توقف کار به عهده منابع طبیعی میباشد.

وفادار اظهار کرد: منطقه مذکور در جزیره هرمز جزء اراضی منابع طبیعی محسوب میشود.

وی همچنین با اشاره به اینکه به ازای هر 2 هزار هکتار بایستی یک نفر محیطبان در منطقه داشته باشیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هرمزگان به ازای 16 هزار هکتار یک نفر محیطبان دارد و 47 محیطبان در کل این استان حفاظت از محیط زیست را برعهده دارند.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان در پایان تصریح کرد: سهمیه استخدامی محیطبانان هرمزگان از تعداد 300 نفر در کل کشور فقط 10 نفر میباشد که با توجه به وسعت استان همچنان با کمبود محیطبان در استان مواجه خواهیم بود. در همین حال امید ذاکری مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان در گفتوگو با ایسنا، در خصوص اقدام افرادی مبنی بر برداشت از کوههای جزیره هرمز، اظهار کرد: متأسفانه عدهای از فرصت تعطیلات استفاده کرده و بدون دریافت هیچگونه مجوزی از سازمان صنعت و معدن و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان اقدام به برداشت از معادن کوههای جزیره هرمز کردند.

وی ادامه داد: بهمحض اطلاع از این موضوع در فضای مجازی، با پیگیریهای بنده و آقای قاسمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان نیروهایی از شهرستان قشم به محل برداشت در جزیره هرمز اعزام و کار را متوقف کردند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان خاطرنشان کرد:  این افراد در صورت تمایل به ادامه اقدامات خود باید مجوزات لازم از این اداره کل و همچنین سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان را اخذ کنند.

لزوم رعایت استانداردها و خط قرمزها در توسعه بندرعباس

مدیرکل محیطزیست هرمزگان همچنین از لزوم رعایت استانداردها، شاخصها وخط قرمزها در توسعه شهر بندرعباس خبر داد.

مجید وفادار با اشاره به اینکه در توسعه شهر بایستی استانداردها، شاخصها و خط قرمزها رعایت شود، اظهار کرد: آمایش محیطزیست در کشور خیلی مهم بوده و طرح مدیریت یکپارچه سواحل طرح خوبی است که توسط ارگانهای مختلف با مدیریت اداره بنادر و دریانوردی در حال انجام میباشد.

 وی با بیان اینکه مطالعات این طرح انجام شده است، افزود: در ساحل نقاط حساس مشخص شده و توسعه سواحل را مشخص کردیم.

مدیرکل محیطزیست هرمزگان تصریح کرد: کشورهای خارجی بر مبنای اصولی کار میکنند و برای همین هم موفق هستند.

وفادار ادامه داد: آمایش استان نیز در مرحله بازنگری میباشد و نقاط حساس شناسایی و مشخص گردیده است.

وی با بیان اینکه در کشورهای دیگر برای حفظ محیطزیست هزینه میکنند و ما خیلی فاصله داریم تا به استانداردهای جهانی برسیم، تاکید کرد: در حوزه محیطزیست باید هزینه کرد و کار اصولی و کارشناسی انجام داد.

مدیرکل محیطزیست هرمزگان با اشاره به اینکه در داخل شهرها قوانین حاکم است و حفظ ساحل نظر محیطزیست میباشد، اضافه کرد: در داخل شهر طرح جامع انجام شده که متولی آن راه و شهرسازی میباشد، مطالعاتی در دهه 80 توسط استانداری هرمزگان انجام شد که پتانسیلهای ساحل بندرعباس را بررسی کرد، متاسفانه در داخل شهر حریم 60 متری از دهه 70 رعایت نشده است و ساحل را در داخل شهر با مشکل مواجه کرده است.

وفادار در خصوص تخریب ساحل برای ساخت بلوار ساحلی تصریح کرد: محیطزیست اعلام کرده بود که 60 متری حریم ساحل دیده شود ولی در عین حال هیچکاری برای آن نمیتوانست انجام داد و اعتقاد این بود تا بلوار ساحلی ساخته نشود استفاده مفیدی نیز از آن نمیشد و نقاط مثبتی هم این بلوار ساحلی داشته است.

به گفته وی محیطزیست، نقش مشورتدهنده را داشته است و دستگاههای مجوزدهنده برای تخریب و فعالیت در ساحل اداره بنادر، آب منطقهای، راه و شهرسازی، صنعت و معدن و جهادکشاورزی میباشند. مدیرکل محیطزیست هرمزگان با بیان اینکه بخش خصوصی تا زمانی که مجوز نگرفته، فعالیتی را انجام نمیدهد، خاطرنشان کرد: با بخش خصوصی مشکلی در خصوص مجوز برای ساخت و فعالیت در ساحل نداشته و برای احداث اسکله در ساحل بندرعباس نیز بارها اعلام کردیم بایستی شروطی رعایت شود، اداره بندر مجوزدهنده اصلی میباشد و محیطزیست فقط نظر میدهد. وفادار با اشاره به اینکه سازمان محیطزیست یک ارگان پایشی است که براساس قانون پنجم اساسی در کشور به عنوان دستگاه نظارتی فعالیت میکند، اظهار داشت : توسعه پایدار در کشورها وجود دارد و به طبع آن تخریب نیز انجام میشود که بایستی جبرانپذیر باشد، مواردی که باعث آلودگی میشود را ممنوع کردهایم و این قوانین همگانی است و اگر به رسالتمان عمل نکنیم محیطزیست حفظ نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: آلودگیهای که در صنعت به وجود می آید قاعدتا بایستی با برنامهریزی کنترل شود، با  افزایش جمعیت و پیشرفت تکنولوژی در جای جای دنیا مشکلات زیستمحیطی بیشتر شده و انسانها با هر مشکلی که روبهرو میشوند راهحلی برای آن مییابند.

مدیرکل محیطزیست هرمزگان با تاکید بر اینکه مشکل پسماند یک تهدید نیست بلکه بایستی برای آن راهکاری یافت، افزود: در بندرعباس ساحل بکر وجود دارد و تا زمانی که پساب فاضلاب و زباله را کنترل نکنیم گردشگری، سلامت و بهداشت عمومی هم تحت شعاع قرار میگیرد.

وفادار در ادامه از حذف آلودگی پلاستیک به عنوان شعار امسال سازمان محیطزیست خبر داد و اظهار داشت: مصرف سرانه پلاستیک در ایران سه برابر مصرف جهانی است، جز ده کشور اول دنیا در مصرف پلاستیک بوده، میانگین مصرف پلاستیک به صورت روزانه 3 عدد پلاستیک میباشد.

به گفته وی براساس ماده 12 قانون پسماند، واردکنندگان و تولیدکنندگان نیم در هزار فروش تولیدات خود را بایستی به صندوق ملی محیطزیست پرداخت نمایند که براساس آن ضایعات جمعآوری شود.

مدیرکل محیطزیست هرمزگان ادامه داد: سازمان محیطزیست مصرف آب معدنی در قالب بطریهای پلاستیکی را در ادارات تابعه خود ممنوع کرده و از این طریق ضایعات پلاستیکی را حذف کرده است، در هرمزگان نیز شهرداری بندرخمیر به این پویش پیوسته است و آب را به صورت بطریهای آب معدنی در ظروف پلاستیکی استفاده نمیکنند.

وفادار تاکید کرد: برای برنامهریزی در خصوص کاهش استفاده از پلاستیک و فرهنگسازی استفاده از کیسههای پارچهای یا کیسههای گیاهی در چند ساله اخیر اتاقهای فکر صورت گرفته و با صنوف مختلف و کارگروههای شورای سلامت این موضوع مطرح شده است.

وی با بیان اینکه بایستی فرهنگ پاسخ نه به پلاستیک ترویج شود، تصریح کرد: این موضوع به مردم آموزش داده شود، نقش صداوسیما و مطبوعات در خصوص حقوق شهروندی خیلی مهم میباشد و دولت هم بایستی کمکهای مالی و وامهایی برای صنوف تولیدکننده کیسههای پلاستیک اختصاص دهد.

مدیرکل محیطزیست هرمزگان در پایان خاطرنشان کرد: طرح ملی چهارشنبههای بدون پلاستیک در حال اجرا میباشد و آموزش را از مدارس و مهدکودکها آغاز کرده و اعتقاد داریم اگر آموزش از سنین پایین باشد فرهنگسازی با موفقیت بیشتری همراه خواهد شد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2992
تاریخ :1397/03/20 ساعت 09:47:11
تعداد بازدید: 156
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی