گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3061
تاریخ :1397/07/17 ساعت 08:59:42
تعداد بازدید: 64
تشکیل گشت مشترک برای شناسایی صیادان خارجی
email pdf word plus minus reset color
در پی موضوعات پیش آمده در خصوص صیادان خارجی بخصوص صیادان کشتی معروف به چینی ساز و کارهای جدیدی از سوی دست اندرکاران استانی تدوین شده است.

عکس اصلی خبر

بر این اساس برای جلوگیری از حضور غیرقانونی صیادان خارجی اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی با همکاری سایر مجموعه های مرتبط این سارو کار را تدوین کرده است.

مديركل تعاون، كار رفاه اجتماعي هرمزگان در همین زمینه بر پايش خدمه خارجي شناورهاي صيادي در استان تاكيد و اضافه كرد: اتباع خارجي شاغل در اين شناورها علاوه بر مجوز قانوني ورود بايد داراي پروانه اشتغال نيز باشند.

مهندس سليمي در نشست هیات فنی اشتغال اتباع خارجی استان گفت: بر اساس برخي گزارش ها، شناورهاي صيادي در آبهاي ساحلي استان اقدام به بكارگيري نيروهاي خارجي كه فاقد پروانه كار هستند، مي كنند كه بر اساس تصميماتي كه در اين نشست گرفته شد، با همكاري اداره كل شيلات، درياباني و اداره كل تعاون و كار استان گشت دريايي مشتركي بمنظور شناسايي اين افراد  انجام مي شود.

وي با اشاره به اينكه بر اساس ماده 181 قانون کار، هرگونه به کارگیری اتباع خارجی بدون پروانه كار در واحدهای توليدي ممنوع است و کارفرمایان متخلف برابر قانون از 91 روز تا 180 روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند، افزود: با مالكان شناورهايي كه اقدام به بكارگيري اتباع خارجي بدون مجوز پروانه كار كرده اند، مطابق قانون برخورد مي شود.

سليمي اظهارداشت: بر اساس آخرين آمار اعلام شده توسط اداره كل شيلات استان در مردادماه امسال، 91 شناور در آبهاي استان مشغول به صيد فانوس ماهي هستند كه 479 نيروي خارجي در اين شناورها مشغول به فعاليت هستند و بر اساس توافقي كه با شيلات استان صورت گرفته مقرر شد كه سالانه 20 درصد جايگزيني نيروي داخلي به جاي اتباع صورت گيرد.

وي اضافه كرد: اين اداره كل جايگزيني تدريجي نيري بومي را به جاي اتباع خارجي در دستور كار خود قرارداده و در اين خصوص نيز نيروهاي بومي آموزش هاي لازم را مي بينند.

مديركل تعاون، كار رفاه اجتماعي هرمزگان اظهارداشت: بمنظور تامين و ساماندهی نیروی کار علاقه مند به فعالیت در مشاغل دریایی و هدایت کارجویان به این نوع فعالیت ها در استان، كاريابي تخصصي دريايي راه اندازی شده و با توجه به اینکه بخشی از نیروی کار شاغل در بخش دریایی کشور را اتباع بیگانه تشکیل می دهند این کاریابی امکان بیشتری برای اشتغال نیروهای توانمند داخلی در مشاغل دریایی فراهم كرده تا این نیروها بتوانند در اولویت اشتغال قرار گیرند و دغدغه های کارفرمایان دریایی کشور مبنی بر در دسترس نبودن نیروی کار توانمند داخلی نیز رفع شود

مهندس سليمي در پايان بر تشكيل انجمن صنفي كارگري و كارفرمايي مالكين شناورها در استان تاكيد كرد.

در اين نشست نماینده اداره کل شیلات نیز با بیان اینکه 91 فروند کشتی صیادی فعال درآبهای داخلی (شناورهای فانوس ماهی) به  صید مشغول هستند، گفت: این تعداد شناور دارای يكهزار و 18 نیروی ایرانی و  479 نفر نیروی خارجی می باشند که در این خصوص نیازمند جایگزین تعدادی نیروی ایرانی به جای اتباع تا پایان سال هستیم.

صادقي افزود: بر مبناي مصوبه جايگزيني20 درصد نيروي داخلي به جاي خارجي در سال گذشته 83 نفر جايگريني انجام شد و از آبانماه امسال نيز 20 درصد به 40 درصد افزايش مي يابد. 


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3061
تاریخ :1397/07/17 ساعت 08:59:42
تعداد بازدید: 64
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی