گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3255
تاریخ :1398/07/16 ساعت 09:51:09
تعداد بازدید: 52
8 ميليون و 700 هزار مترمکعب آب وارد سدهاي هرمزگان شد
email pdf word plus minus reset color
به دنبال بارندگي هاي چند روز گذشته در استان هرمزگان، 8 ميليون و 700 هزار مترمکعب آب وارد سد هاي اين استان شد.

عکس اصلی خبر

اقصي نقاط استان هرمزگان از اوايل هفته گذشته شاهد بارش باران و طوفان و تندباد بود که در روزهاي پاياني هفته اين بارشها به اوج رسيد و در برخي مناطق موجب طغيان رودخانه هاي فصلي، آبگرفتگي شديد معابر ، شکسته شدن درختان و سقوط آنها شد.

در نتيجه طوفان و تندباد و طغيان رودخانه هاي فصلي، پنج نفر جان خود را در شرق هرمزگان از دست دادند.

مديرعامل شرکت آب منطقه اي هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: به دنبال بارشهاي چند روز گذشته در مجموع هشت ميليون و 700 هزار مترمکعب آب وارد سدهاي هرمزگان شد.

هوشنگ ملايي افزود: بيشترين ميزان آبگيري با پنج ميليون مترمکعب مربوط به سد جگين است.

وي ظرفيت آبگيري اين سد را 210 ميليون مترمعکب عنوان کرد و  ادامه داد: هم اکنون حجم آب موجود در سدجگين 175 ميليون مترمکعب است.

ملايي بيان داشت: سد شميل و نيان هم 3 و نيم ميليون متر مکعب آبگيري شده و 200 هزار مترمکعب آب نيز وارد سد استقلال ميناب شده است.

به گفته وي ظرفيت سد شميل و نيان که مخزن مشترک دارند، 98 ميليون مترمکعب است و ظرفيت سد استقلال هم 250 ميليون مترمکعب مي باشد.

مديرعامل شرکت آب منطقه اي هرمزگان با بيان اينکه هم اکنون وضعيت سدهاي هرمزگان از حالت بحراني خارج شده، گفت: اما با اين حال مردم بايد در مصرف آب صرفه جويي داشته باشند.

ملايي تاکيد کرد: در سال هاي اخير کاهش بارندگي موجب کاهش سطح آبهاي زيرزميني و خشک شدن چاههاي بسياري شده که در چنين شرايطي مشارکت مردم در برنامه ريزي و مديريت منابع آب، استفاده از روشهاي نوين آبياري و آبياري قطره اي، جلوگيري از اتلاف آب و تغيير الگوي کشت توسط کشاورزان از مهمترين عواملي است که در ‏مديريت منابع آب موجود مهم و اثر گذار است.

وي با اشاره به کمبود منابع آبهاي زيرزميني استان، خاطر نشان کرد: با توجه به محدوديت منابع توليد آب و استمرار بيش از دو دهه خشکسالي در سطح استان و کاهش توليد منابع آب سطحي و زير زميني، ضرورت صرفه جويي در بخش کشاورزي و شرب بسيار ضروري مي باشد.

به گزارش ايرنا، يکي از مهمترين منابع آبي هرمزگان سد استقلال ميناب است که بيش از 41 سال پيش با ظرفيت 250ميليون متر مکعب با هدف آبرساني به شهر ميناب و بندرعباس احداث شد ولي پس از دو دهه کم بارشي و خشکسالي، در سال هاي اخير با بحران کم آبي مواجه شد.

با پر رنگ شدن اين بحران، از هشت سال پيش سد هاي شميل و نيان به کمک اين سد آمدند و آب اين سدها به بخش کشاورزي ميناب اختصاص يافت.

براساس آمارهاي اعلام شده از سوي شرکت آب و فاضلاب هرمزگان حداقل نياز آبي روزانه اين استان چهار هزار و 100 ليتر است و روزانه 900 ليتر بر ثانيه کمبود آب دارد. اکنون از مجموع 54 دشت استان هرمزگان افزون بر 1.4 ميليارد متر مکعب آب از طريق 23 هزار حلقه چاه و حدود 340 چشمه و قنات برداشت مي شود.

سهم منابع آبي استان هرمزگان از چاه ها و سدها، 71 درصد و آبشيرين کن ها 29 درصد است که پيش بيني مي شود تا پايان سال 99، سهم منابع آبي از آبشيرين کن ها به 66 درصد افزايش و در بخش چاه و سد به 34 درصد کاهش يابد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3255
تاریخ :1398/07/16 ساعت 09:51:09
تعداد بازدید: 52
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی