گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2993
تاریخ :1397/03/21 ساعت 09:11:51
تعداد بازدید: 140
معافیت گمرکی کالای وارداتی ملوانان افزایش یافت؛ اعلام شروط معافیت 15 میلیون تومانی ملوانان
email pdf word plus minus reset color
براساس دستورالعمل ابلاغی هیئت دولت کالای وارداتی ملوانان شناور‌های زیر ۵۰۰ تن از معافیت ۱۵ میلیون تومانی حقوق گمرکی برخوردار می‌شوند.

عکس اصلی خبر

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت هرمزگان با بیان اینکه پیشتر، این معافیت تا ده میلیون تومان بود، تصریح کرد: ملوانان هرمزگانی می‌توانند هرسال تا شش بار از این معافیت استفاده کنند.

خلیل قاسمی افزود: همچنین کالا‌های وارداتی ملوانان از ۲۰ درصد تخفیف سود بازرگانی نیز برخوردار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این کالا‌ها در بازارچه‌های ملوانی که در هر شهرستان تعیین می‌شود قابل‌عرضه است، اضافه کرد: واردات این کالا‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که به تولید داخلی ضربه نزند و ضوابط استاندارد و بهداشت نیز رعایت شود.

قاسمی ادامه داد: همچنین در این جلسه مصوب شد که زیرساخت‌های بندری لازم برای استفاده از این دستورالعمل در بنادر کوچک استان با کمک اداره بنادر، گمرک و نیروی انتظامی فراهم شود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت هرمزگان خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه دولت همچنین شناور‌های تجاری استان در محدوده آب‌های سرزمینی ایران از سوخت با نرخ داخلی با حدود قیمت هر لیتر ۳۰۰ تومان استفاده می‌کنند.

وی عنوان کرد: تعاونی‌های مرزنشینان استان امسال باید ۴۲ میلیون دلار از سهم صادرات سه میلیارد دلاری استان را انجام دهند.

عامر کعبی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  نیز با بیان اینکه اجرای آئین نامه جدید می تواند موجب کاهش قاچاق کالا و افزایش مبادلات و تجارت اقتصادی شود، اظهار کرد: باید فضای سالمی برای انجام مبادلات مرزی و فعالیت های تجاری ملوانی فراهم شده و بهبود وضعیت شغلی ملوانان و لنج داران مورد توجه قرار گیرد .

وی افزود: پس از پیگیری های مستمر و در راستای ساماندهی معیشت ملوانان و تامین مطالبات مردم ساحل نشین، آئین نامه جدید کالای همراه ملوان ابلاغ و بزودی اجرایی خواهد شد. مصوبه سال قبل با توجه به گرانی سوخت و افزایش هزینه سفر و  تجارت، برای ملوانان و صاحبان شناورها توجیه اقتصادی چندانی نداشت .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به لزوم حمایت از اقتصاد و معیشت جامعه صیادی گفت: دولت امسال با توجه به شرایط اقتصادی جدید، تغییراتی را در آئین نامه ملوانان ایجاد کرد که به نفع ملوانان و حمایت از اقتصاد و معیشت این قشر زحمتکش خواهد بود. آبادان از دیرباز محل صید و تجارت دریایی بوده و بدون شک اولویت قرار دادن دریانوردی، صید و صیادی موجب رونق اقتصادی پایدار در منطقه خواهد شد .

 وی با اشاره به افزایش معافیت کالای ملوانی افزود: به موجب آئین نامه جدید ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن، معافیت کالای ملوانی از ۱۰۰ میلیون ریال تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال افزایش یافت؛ این شناورها در صورتی که ملوانان شاغل در آنها بیمه تامین اجتماعی باشند مجاز هستند طی سال برای هر شناور و هر ملوان تا ۶ نوبت تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال از معافیت ملوانی بهره مند شوند .

کعبی همچنین با اشاره به تعدیل نرخ سوخت لنج داران باربری و بهبود مبادلات اقتصادی دریایی عنوان کرد: در بخش دیگری از آئین نامه جدید، نرخ سوخت لنج داران باربری تعدیل شد و نرخ فروش نفت گاز به شناورهای ایرانی زیر ۵۰۰ تن به نرخ داخلی تعیین شده که در حدود سه هزار ریال است. امید است با اصلاح آئین نامه ورود کالای ملوانی، توسعه اقتصادی با توجه به مبادلات تجاری و دریایی رونق یابد و معیشت جامعه ملوانی بهبود یابد و فضای اقتصادی مناسبی مهیا شود .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2993
تاریخ :1397/03/21 ساعت 09:11:51
تعداد بازدید: 140
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی