گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3182
تاریخ :1398/02/22 ساعت 09:08:56
تعداد بازدید: 62
توسعه پرورش ماهي در دريا بين جوامع صيادي هرمزگان در سال رونق توليد
email pdf word plus minus reset color
رئيس سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان در جلسه هماهنگي براي توسعه پرورش ماهي در قفس توسط تعاونيها ي صيادي استان با حضور تعاونيهاي صيادي رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان، معاون آبزي پروري شيلات هرمزگان و سرپرست اداره امور صيد شيلات استان گفت:بدون شک ورود صيادان به توليد آبزيان رونق در عرصه اقتصاد و توليد را در بر خواهد داشت.

عکس اصلی خبر

به گزارش دريافتي،در اين نشست رييس سازمان جهاد کشاورزي استان هرمزگان در نشست با تعاوني هاي صيادي استان، گفت: جامعه صيادي با توجه به زيرساخت هايي که در اختيار دارد مي تواند قدم هاي بزرگتر و موثرتري در حوزه توليد آبزيان بردارد.

باقرزاده در نشست با تعاونيهاي صيادي استان ضمن قدرداني از فعاليتهاي جامعه صيادي استان در توسعه اقتصاد غير نفتي و رونق توليد، گفت: صيادان هم نيروي انساني و هم امکانات لازم را در اختيار دارند و اين يک مزيت نسبت به ساير بخش هاي خصوصي براي توليد آبزيان است زيرا اگر سرمايه گذاري بخواهد در اين حوزه ورود کند بايد زيرساخت ها را تامين کند که طبيعي است هزينه هايي را متحمل شود.

وي تصريح کرد: ما در حوزه پرورش آبزيان و توليد ماهي در قفس حمايت هاي لازم را از جامعه صيادان خواهيم داشت.

باقرزاده همايي ضمن اشاره به سود آوري صنعت آبزي پروري، گفت: با توجه به نرخ ارز مي توان در حوزه صادرات نيز فعاليت هايي انجام داد که منجر به سود گردد. رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان گفت: علمي کردن فعاليت هاي شيلاتي با هدف افزايش توليد سطح زير کشت ميگو و ماهي در دريا(پرورش ماهي در دريا) از محوري ترين برنامه هاي در دستور کار شيلات هرمزگان است.

باقرزاده با بيان اينکه شيلات و به  ويژه آبزي پروي يکي از محورهاي مهم توسعه استان است گفت: بدون شک ورود صيادان به حوزه هاي آبزي پروري نقش مهمي در اين بين دارد.

مدير کل شيلات هرمزگان با اشاره به اهميت توليد آبزيان به ويژه در راستاي کاهش فشار بر ذخاير آبزيان گفت: مشارکت جامعه صيادي در توسعه آبزي پروري به خوبي طرح هاي اقتصاد مقاومتي را عملياتي مي کند.

محسن يکتاپور پرورش  ماهي در دريا را يکي از مهم ترين پروژه هاي اقتصاد مقاومتي در استان هرمزگان دانست و بيان داشت: اداره کل شيلات استان پيرو منويات مقام معظم رهبري در زمينه اقتصاد مقاومتي و سياست هاي دولت يازدهم مبني بر افزايش توليد و مشارکت جامعه صيادي در آبزي پروري در اين زمينه پيشرو بوده است. مدير کل شيلات هرمزگان در ادامه اظهار کرد: صنعت شيلات و آبزيان به ويژه صيادي از قديمي ترين و موثرترين راه هاي درآمدي مردم هرمزگان بوده که امروز با توجه به کمبود منابع آبزيان در دريا و افزايش جمعيت پيش از آنکه چالشي در اين حوزه به وجود بيايد در سال هاي اخير، شيلات استان با نشست هاي توجيهي مستمر توانسته به خوبي گام هاي اوليه را در سوق دادن جامعه صيادي هرمزگان به سوي آبزي پروري بر دارد.

يکتاپور حفظ ذخاير ،افزايش در آمد صيادان بومي، استفاده از ظرفيت هاي صيد و صيادي مانند بنادر صيادي و ... و افزايش سرانه مصرف آبزيان  را از اهم مزيت هاي ورود صيادان به آبزي پروري خواند.

در ادامه معاون آبزي پروري شيلات هرمزگان روند توسعه پرورش ماهي در دريا را در استان هرمزگان را روبه پيشرفت دانست و گفت: در جهان وضعيت صيد يا ثابت بوده و يا روند رو به کاهش دارد که اين نشان از اهميت آبزي پروري دارد، خوشبختانه ايران اسلامي و به ويژه استان هرمزگان روند خوبي را در زمينه آبزي پروري داشته است.

عبدالرسول دريايي افزود: بيشتر کشورهاي دنيا با توجه به ذخاير محدود آب شيرين و نياز به پروتئين هاي دريايي و جلوگيري از آلودگي منابع آب داخلي به سمت آبزي پروري دريايي روي آورده اند که باز هم خوشبختانه ايران و به ويِژه شيلات هرمزگان گام هاي خوبي در اين زمينه برداشته است.

وي توليد بالا در مقايسه با ساير سامانه هاي پرورشي، كاهش هزينه هاي توليد و اقتصادي بودن طرح، سهولت مديريت پرورش، تنوع وگونه هاي مختلف، امكان برداشت اختياري همزمان با نياز بازار از نظر اندازه و ميزان، عدم نياز به برق، اکسيژن و پمپاژ آب، کوتاه بودن زمان ساخت و راه اندازي سايت پرورش نسبت به ساير سيستمهاي آبزي پروري و پرورش همزمان چند گونه در قفسهاي جداگانه را از اهم  مزاياي پرورش ماهي در قفس نسبت به ساير روشهاي پرورش آبزيان خواند

همچنين در اين نشست مقرر شد تعاونيهاي صيادي با حمايت سازمان جهاد کشاورزي و اداره کل شيلات هرمزگان درخواست خود را در قالب تعاونيها جهت دريافت مجوز ارائه دهند و همچنين  در اين خصوص تسهيلات مناسب و با بهره پايين در اختيار صيادان  قرار بگيرد .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3182
تاریخ :1398/02/22 ساعت 09:08:56
تعداد بازدید: 62
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی