گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3271
تاریخ :1398/08/12 ساعت 09:12:40
تعداد بازدید: 131
وزير راه: 15 آبان ثبتنام خانه در طرح ملي مسکن آغاز ميشود
email pdf word plus minus reset color
وزير راه و شهرسازي از انعقاد تفاهمنامه با 5 وزارتخانه و سازمان براي ساخت مسکن کارکنان دولت خبر داد و گفت: 15 آبان رونمايي و آغاز ثبت نام طرح اقدام ملي مسکن به طور همزمان در 10 استان کشور آغاز ميشود.

عکس اصلی خبر

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي محمد اسلامي با اعلام اين خبر افزود: تفاهمنامههايي با بنياد مستضعفان، ستاد اجرايي فرمان امامخميني(ره)، وزارت آموزش و پرورش، وزارت دفاع و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي براي خانهدار شدن شاغلان آنها امضا شد و وزارت راه براي ساير نهادها و سازمانها آماده همکاري در خصوص طرح مسکن است.

اسلامي با اشاره به اينکه رونمايي و آغاز ثبت نام طرح اقدام ملي مسکن به طور همزمان در 10 استان کشور به صورت سراسري آغاز ميشود، اظهار داشت: از بدو ورود خود به وزارتخانه راه و شهرسازي دو موضوعِ تکميل واحدهاي مسکوني مهر و همچنين توليد 400 هزار واحد مسکوني در قالب طرح اقدام ملي مسکن را در دستور کار خود قرار دادام.

وي گفت: در خصوص مسکن مهر تلاش شد تا موانع واحدهاي باقيمانده  که پروندههاي قضايي ندارند، رفع شود و با مشارکت مردم و تامين بخشي از منابع مالي واحدها به اتمام برسند که تاکنون کار 145 هزار واحد از بدو ورود من به وزارتخانه به پايان رسيد.

وزير راه و شهرسازي ادامه داد: بيش از 140 هزار واحد مسکن مهر نيز آماده است تا انشعابات آن وصل شود و  مورد بهرهبرداري قرار گيرد.

اسلامي افزود: 100 هزار واحد مسکوني مهر نيز بدون متقاضي هستند و مشکلاتي دارند که بايد برطرف شوند. حل مشکلات اين تعداد واحدهاي مسکوني و تکميل واحدهاي فوق با همکاري بنياد مسکن انقلاب اسلامي، سازمان ملي زمين و مسکن و شرکت عمران شهرهاي جديد در دستور کار قرار دارد و خوشبختانه با تلاش در حال ريل گذاري در مسير واقعي خود است.

وي اظهار اميدواري کرد تا اتمام واحدهاي مسکوني مهر بدون پروندههاي قضايي و حقوقي تا پايان امسال انجام شود.

اسلامي همچنين اعلام کرد: برخي از واحدهاي مسکن مهر که پروندههاي حقوقي و قضايي دارند بايد در مراجع و محاکم قضايي تعيين تکليف شوند.

عضو کابينه دولت دوازدهم همچنين محور دوم فعاليتهاي خود و مجموعه وزارت راه و شهرسازي را در خصوص بخش مسکن، برنامه ريزي پايدار براي توليد مداوم و مستمر مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: وظيفه وزارت راه و شهرسازي به لحاظ قانوني، ايجاد زمينه و بستر لازم براي خانه دار شدن اقشار متوسط و کم درآمد جامعه است که در اين راه تلاش شده است تا با بهکارگيري تمامي ظرفيتهاي مردمي و تسهيل در کارها بتوانيم نهضتخانه سازي را ايجاد کنيم.

اسلامي توضيح داد: ارايه طرح اقدام ملي مسکن و احداث 400 هزار واحد در دو سال 98 و 99 از برنامههاي وزارتخانه است که به جديت در حال دنبال و پيگيري است. هم اکنون برنامه ريزي در اينباره آغاز شده و زمين ها شناسايي شده اند.

وزير راه و شهرسازي يادآوري کرد: در حال حاضر عمليات اجرايي 180 هزار واحد آغاز شده و در دست اجرا قرار دارد.

سياستگذار حوزه مسکن کشور با تاکيد بر اينکه در طرح اقدام ملي مسکن تلاش فراواني شده تا تجربه دولت هاي گذشته در توليد مسکن در مناطقي که فاقد متفاضي و بدون زيرساخت هاي لازم است انجام نشود، تصريح کرد: تمامي تلاش در طرح اقدام ملي مسکن اين است که زندگي مردم در واحدهاي مسکوني و در محلات شان مناسب و مطلوب باشد.

اسلامي همچنين اعلام کرد: سامانه اي طراحي شده که محوريت آن بنياد مسکن انقلاب اسلامي است و به صورت پايلوت ثبت نام طرح اقدام ملي مسکن در اين سامانه و در استان کرمان انجام شد که غربالگري در اين خصوص به پايان رسيده است. وزير راه و شهرسازي همچنين سه شرط اصلي ثبت نام در طرح اقدام ملي مسکن را شروط قانون ساماندهي زمين و مسکن عنوان کرد و گفت: تاهل، سابقه سکونت در شهر موردتقاضاي مسکن و همچنين عدم بهره مندي از امکانات و تسهيلات دولتي در خريد واحدهاي مسکوني از جمله شروط ثبت نام در اين طرح است.

به گفته وزير راه و شهرسازي، آغاز ثبت نام طرح اقدام ملي مسکن در 10 استان کشور و همچنين معرفي سامانه بنا بر وعدهاي که اعلام شد در 15 آبان انجام ميشود و در همان روز پذيرش در 10 استان آغاز خواهد شد.

اسلامي با يادآوري اين مطلب که آغاز طرح اقدام ملي مسکن در کلانشهرها و از جمله تهران با حضور رييسجمهور در ماههاي گذشته آغاز شد، توضيح داد: در شهرهاي جديد اقدامات احداث حدود 67 هزار واحد طرح اقدام ملي آغاز شده است و  در شهرهاي جديد پيرامون کلانشهرها که جامعه هدف اين شرکت است زمين در اختيار پروژه طرح اقدام ملي قرار ميگيرد تا جامعه هدف اين طرح بتوانند بهرهمندي لازم را در خصوص رفع نياز مسکن داشته باشند.

وزارت راه و شهرسازي با مجموعه برنامههاي سياستگذاري شده در بخش مسکن تلاش کرد تا التهابات اين بخش را کنترل کند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3271
تاریخ :1398/08/12 ساعت 09:12:40
تعداد بازدید: 131
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی