گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3108
تاریخ :1397/10/05 ساعت 09:00:14
تعداد بازدید: 92
رئيس جمهور لايحه بودجه سال آينده را تقديم مجلس کرد دريافتي حقوقبگيران ثابت 20 درصد افزايش مييابد
email pdf word plus minus reset color
حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني روز گذشته هنگام ارائه لايحه بودجه 98 به مجلس شوراي اسلامي در جمع نمايندگان گفت: تحريم بر زندگي مردم بي تاثير نيست اما آمريکا قطعا شکست مي خورد و با همراهي مجلس، حمايت مردم و هدايت رهبر معظم انقلاب، بر مشکلات غلبه مي کنيم.

عکس اصلی خبر

روحاني گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که همانند سالهاي گذشته در موعد قانوني بودجه سال 98 را تقديم مجلس شوراي اسلامي مي کنيم.

روحاني با بيان اينکه لايحه بودجه سال 98 در شرايطي تقديم مجلس شوراي اسلامي ميشود که از اواخر سال گذشته با شرايط فشار و تحريم، ظالمانه آمريکا مواجه شديم، گفت:  دي ماه امسال، ان شاءالله براي مردم ماه پر برکتي خواهد بود و همچنين بهمن که چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي را گرامي ميداريم.

رئيس جمهور تصريح کرد: در ابتدا و انتهاي دي ماه سال گذشته با مشکلاتي مواجه شديم و همان حوادث اوايل دي ماه باعث شد تا آمريکاييها با برداشت غلط و تصور ناروا، اواخر ديماه موضعگيري جديدي را عليه جمهوري اسلامي ايران و توافق هستهاي اعلام کنند و بعد هم در هر مقطعي، قدمي، فريادي، صحبتي و تحريکي داشتند تا به خيال خام خودشان به اهداف مورد نظرشان دست پيدا کنند.

روحاني افزود: هدف اصلي آمريکا از اين توطئهها و تحريمها و فشارها که مستقيماً بر ملت بزرگ ايران، مردم منطقه و بر شرکتهاي تجاري و اقتصادي جهان بوده و بر خلاف همه مقررات بينالمللي است، به زانو در آوردن نظام پرقدرت جمهوري اسلامي ايران است.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه آمريکاييها مانع بزرگ خودشان را در اين منطقه حساس، ايران سرافراز و قدرتمند ميبينند، تصريح کرد:  لذا هرگاه که در پيشرفتهاي داخلي، توانستيم حرکت بزرگي را بوجود بياوريم، آنها سد راه شدند و پيش روي ايران قرار گرفتند چرا که از توانمندي جمهوري اسلامي ايران هراس دارند.

رئيس جمهور تاکيد کرد: آنچه آمريکا در سال 97 مد نظر داشت، دو مسأله اصلي بود يکي نااميدي ملت ايران نسبت به آينده نظام و کشور و دوم القاء ناکارآمدي نظام که مردم تصور کنند دولت بر اوضاع مسلط نيست و به تعبير بعضي از سايتها و روزنامههايي که متأسفانه گاهي تعبيراتشان نادرست و ناپسند است گفتند دولت کشور را رها کرده و از کنترل خارج شده است.

روحاني با بيان اينکه برخي نيز که اقتصاد مي دانستند،از ابرتورم سخن گفتند و برخي از اينکه ايران به زودي ونزوئلا خواهد شد، در روزنامهها نوشتند، گفت: تلاش کردند که مردم را نااميد و دولت را ناکارآمد معرفي کنند. البته بسياري از اينها ممکن است هدف سوء نداشتند اما دوستاني هم که در زمان سختي حرف دشمن را تکرار ميکنند، متأسفانه آثارش براي ملت و براي نظام خطرناک خواهد بود.

رئيس جمهور در ادامه با طرح اين سوال که چرا اينچنين شد؟، گفت: سوال اين است که چرا کشور و اقتصادي که در مسير توسعه حرکت ميکرد، تورم را مهار و تک رقمي کرده بود، اشتغال را به سمت نقطه مطلوب پيش ميبرد و  رشد سرمايه گذاري را مثبت کرده بود، صادرات غيرنفتي را در 2 سال با تراز مثبت حرکت داده بود و در بسياري از زمينههاي مهم و سرنوشت ساز از جمله گندم  و گازوئيل به خودکفايي رسيده و در بنزين نيز به زودي خودکفا خواهيم شد، در ماه هاي اوليه سال 97 با التهاب مواجه شد.

روحاني با بيان اينکه به چه دليل يک مرتبه در ماههاي اوليه سال 97، کشور و اقتصاد ما با التهاب مواجه شد، گفت: دليل اين بود که اولاً تحريمها توانست بر بازار ارز ، هم رواني و هم در عمل تأثير بگذارد. رئيس جمهور با بيان اينکه مردم ما شايد همه ريزهکاريها را ندانند، گفت: ما در اوايل سال 97 در مقطعي قرار گرفتيم که ذخيره اسکناس ارزي ما تقريباً صفر بود، آن التهابات در بازار بوجود آمد و دولت ناچار شد براي آرام کردن بازار و نجات کشور از التهاب ،تصميماتي هرچند سخت اتخاذ و اجرا کند که براي دولت نه اولويت اول و دوم که اولويت سوم بود.

روحاني با بيان اينکه تحريم ها باعث شد با کشورهايي که مبادلات ارزي و بانکي داشتيم و اسکناس ارزي تبادل ميکرديم با مشکل مواجه شويم، تاکيد کرد: هيچکس نميتواند بگويد تحريم بر اقتصاد کشور و بر زندگي مردم تأثير منفي نميگذارد اما هيچ کس هم نميتواند بگويد آمريکا به اهدافش دست خواهد يافت.

رئيس جمهور با طرح اين سوال که چقدر به صندوق هاي بازنشستگي کمک ميکنيم؟گفت: به نيروهاي مسلح دو حقوق ميدهيم حقوق شاغلين و تمام حقوق بازنشستگان نيروهاي مسلح، در بودجه سال 98، حدود 81 هزار ميليارد تومان براي کمک به صندوقها پرداخت ميکنيم از 110 هزار ميليارد تومان در بخش رفاهي در بودجه 98، 81 هزار ميليارد تومان براي بخش صندوقها است. چه زماني بايد صندوقها را در مسير درست قرار دهيم تا کي بايد بودجه صندوقها از بودجه سالانه پرداخت شود؟ پس اين همه سرمايهگذاري براي صندوق چه بود؟ زماني وقتي مشکلي داشتيم به سمت صندوق ها ميرفتيم. صندوق بازنشستگي آنقدر پول و ذخيره مالي داشت که به دولت کمک ميکرد. در زمان جنگ در شرايطي اين کار را کرديم در يک مقطعي از صندوق کمک گرفتيم. اين صندوق که به دولت کمک مي کرد ، امروز ببينيد به چه روزگاري افتاده است.

روحاني افزود: تأمين اجتماعي که امروز بايد روي پاي خود بايستيد، درآمد اين همه بنگاههاي اقتصادي به نام شستا در سال چند درصد است؟ و بنگاههاي ضررده آن  چه مقدار مي باشد؟

رئيس جمهور با بيان اينکه موضوع بازار ارز هم مقطعي بود و امروز بيشتر مسايل بانکي است، گفت: تا بانک سالم نشود، اقتصاد سالم نميشود؛ در ماليات مشکل داريم. بايد رئيس برنامه و بودجه معافيت هاي مالياتي را به همه مردم اعلام کند که چه کساني از ماليات معافند و کدام بنگاهها ماليات نميدهند تا مردم با شفافيت و صراحت بدانند.

روحاني با اشاره به اينکه بيشترين سود را سوداگران و دلالان ميبرند و کمترين ماليات را ميدهند، افزود: بايد نظام مالياتي را تصحيح کنيم نه اينکه از ماليات دهنده در شرايط مشکل اقتصادي و رکود، ماليات بيشتر بگيريم بلکه بايد پايه مالياتي را گسترش دهيم و اين پايه مالياتي بايد همه را شامل شود هر که درآمد بيشتر دارد، بايد ماليات بيشتر بدهد؛ «بامش بيشتر، برفش بيشتر».

رئيس جمهور اظهار داشت: ماليات عوارض گمرکي امسال نسبتاً شرايط خوبي دارد و 153 هزار ميليارد تومان از  بودجه سال آينده را بخش مالياتي و عوارض گمرکي تشکيل ميدهد.

روحاني با اشاره به اينکه مشکل در شرايط ساختاري اقتصاد از جمله بودجهريزي بود، خاطرنشان کرد: در بودجه حرکتهاي مخفي بسياري داريم که بايد آشکار شده و بودجه شفاف باشد؛ هيچ راهي براي نجات از فساد و رانت جز شفافيت نداريم. بزرگترين اقدامي که دولت دوازدهم بايد انجام دهد و فکر ميکنم شما هم با صحبت من موافق باشيد، دولت الکترونيک است.

روحاني با طرح اين سوال که چرا بعضي از وزارتخانهها چند دانشگاه و دانشکده و پژوهشکده و پژوهشگاه دارند در حالي که نبايد بيشتر از يک آموزش عالي داشته باشيم؟ ، گفت: يک آموزش عالي است؛ بايد تمام بخشها يا منحل و يا در داخل وزارت علوم ادغام شوند.

رئيس جمهور ادامه داد: جاي شرمندگي است که بگويم يک ليسانسه، دکتري تدريس ميکند؛ سواد خودش ليسانس است اما زير دکتري را امضاء ميکند، اين به معناي آن است که آموزش عالي کشور در مسير درست قرار ندارد و هر دستگاهي آموزش عالي دارد و هر کسي دانشگاه و استاد و دانشجو دارد و هر کسي مدرک صادر ميکند.

رئيس جمهور گفت: در تبصره 21 بودجه امسال به اين مسأله اشاره کرديم و خواهش ميکنم شما هم ياري و کمک کنيد تا اين قدم مهم را برداريم. نمايندگان محترم، ما خدمات را گران به مردم ميدهيم، دولت خدمات را گران به مردم ارايه ميکند و اگر شما ميخواهيد از گرانفروشي صحبت کنيد لطفا نام دولت را در اين ليست بگذاريد.

روحاني با اشاره به اينکه  ما براي هر دانشآموزي به طور متوسط 4 ميليون تومان از خزانه مردم و بيتالمال هزينه ميکنيم، گفت: البته به طور متوسط، در حالي که اگر دولت بخواهد اين خدمت را از مردم بخرد و مردم خودشان اين کار را انجام دهند، حداکثر يک ميليون تومان ميشود که 4 برابر از پول بيتالمال براي يک دانشآموز هزينه ميکنيم در حالي که ميتوانيم اين را ارزان کنيم.

رئيس جمهور تاکيد کرد: البته اين کار يکساله امکان پذير نيست و ممکن است 5 الي 10 سال طول بکشد. امسال در بودجه اين پيشنهاد را ارايه کرديم که سال آينده حداقل 10 درصد به صورت خريد خدمت باشد و اين ميتواند بعدا نيز با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ادامه پيدا کند.

روحاني با بيان اينکه از شما ميپرسم و ميخواهم مثال بزنم چرا تحريم در ما اثر ميگذارد، تاکيد کرد: براي اينکه ساختارها را اصلاح نکرديم.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه آمريکاييها از دي ماه پارسال شروع به تبليغ عليه ما کردند و ما چقدر توانستيم روبروي آمريکا بايستيم، خاطرنشان ساخت: رسانهها، راديو، تلويزيون، سايتها و همه آنها که يک موبايل در دست دارند را خطاب قرار مي دهم که چقدر توانستيم در برابر آمريکا از لحاظ رواني و تبليغاتي ايستادگي کنيم؟

روحاني با بيان اينکه در ابتدا دستگاههاي تبليغاتي ما خيلي خسته و ناتوان حرکت کردند و مقداري بعد بهتر و در ماههاي بعدي بهتر شد که بخش رواني تأثير بسيار عميقي داشت، تاکيد کرد: درست است که تحريم مستقيماً در اقتصاد تأثير ميگذارد، اما در عين حال بخش رواني آن؛ انتظارات مردم ميتواند براي شرايط اقتصادي و اجتماعي کشور بسيار تأثيرگذار باشد.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه روابط خارجي ما بايد مستحکمتر شود، افزود: از شما نمايندگان محترم ميپرسم، الان که آمريکا ما را تحريم کرده است، چند کشور دنيا حامي آمريکا هستند و اگر بخواهيد بشماريد، بايد با انگشتان يک دست بشماريد که چه کساني حامي آمريکا هستند.

رئيس جمهور با بيان اينکه امروز ذخاير بانک مرکزي از لحاظ ذخاير اسکناس از هر روز ديگر بهتر است، گفت: امروز مشکلات بانک مرکزي به حداقل ممکن رسيده است و تلاش براي روابط بانکي با ساير کشورها برغم تحريم ادامه دارد  و در واقع ثبات مالي و ارزي در يکي دو ماه گذشته مخصوصاً بعد از 13 آبان را شاهد هستيم.

روحاني ادامه داد: همانطور که به مردم قول داده و عرض کردم که 13 آبان هيچ تأثيري در ما نخواهد گذاشت و آمريکا از همه توان خودش درمورد ايران استفاده کرده و 13 آبان کار جديدي نکرده و مشکل جديدي را براي مردم ايجاد نخواهد کرد، اتفاقا ديديم که بعد از 13 آبان شرايط کشور، آرامتر شد.

روحاني افزود: از اول بودجه تعدادي از نمايندگان محترم با هم بحث ميکنند که بحث نان نيست، بحث اينها بحث آب است و آب به عنوان يک مسأله مهم در کشور مطرح است و دولت در اين راستا وظيفه دارد.

رئيس جمهور اظهار داشت: وزارت نيرو  و کارگروه 3 نفره متشکل از وزير نيرو، وزير جهاد کشاورزي و رئيس سازمان محيط زيست، موظفند مشکل آب را حل کنند؛ در اينجا به نمايندگان مجلس قول ميدهم که شوراي عالي آب را هم در باقيمانده سال و سال آينده بيشتر تشکيل دهيم.

رئيس جمهور با بيان اينکه در سياست بودجهاي سال آينده همانند سياست بودجهاي سال گذشته، چند نکته براي ما بسيار مهم است، ادامه داد: اولين مسأله در تحريم، فشار به اقشار جامعه بويژه دهکهاي پايين جامعه است که به اينها فشار بيشتري وارد ميشود چراکه شرايط تورمي در ماههاي گذشته، شرايط مناسبي نبود و مردم به زحمت افتادند و در اين شرايط بايد براي اقشار ضعيف جامعه براي سال آينده و بودجه سال آينده تصميمگيريهاي مهمي را اتخاذ مي کرديم که اين کار را در بودجه سال آينده انجام داديم.

روحاني خاطر نشان ساخت: اولاً براي کالاهاي اساسي، درمان و تجهيزات پزشکي در سال 97، 13 ميليارد دلار با دلار 4200 تومان در نظر گرفتيم و براي سال آينده اين رقم را به 14 ميليارد دلار با همان قيمت افزايش داديم. يعني قيمت دلار در سال آينده براي همه کالاهاي اساسي ما 4200 تومان خواهد بود. رئيس جمهور تاکيد کرد: خواهش ميکنم از بخش هاي عمومي، غيردولتي و همه بخش هاي اقتصادي کشور تا در اين زمينه متعهد باشند و مردم ما را کمک و ياري کنند و دولت به سهم خودش در اين زمينه يک قدم بسيار بزرگ برداشته است.

روحاني تاکيد کرد: قدم دوم در بودجه سال آينده براي معيشت مردم و بخش هايي از جامعه است که حقوق ثابت از جمله حقوق بگيران شاغل، بازنشسته و مستمريبگيران هستند و دولت تصميم گرفته حقوق شاغلين، بازنشستهها و مستمريبگيران را سال آينده 20 درصد افزايش دهد تا باري که بر دوش مردم قرار گرفته است مخصوصاً آنهايي که حقوق ثابت دارند، کاهش پيدا کند.

رئيس جمهوري با اشاره به اختصاص بسته هاي حمايتي براي اقشار نيازمند جامعه و با تاکيد بر اينکه مردم بايد بدانند که دولت هم به فکر است و هم همه توان خود را بکار خواهد بست، گفت: تصميم گرفتيم  اقدامات جبراني يا حمايتي را براي تامين کالاهاي ضروري انجام دهيم که پرداخت آن يک بار انجام گرفت و اميدوارم يک نوبت ديگر هم تا پايان سال انجام دهيم و سال آينده هم اين روند ادامه خواهد داشت.

روحاني در ادامه سخنان خود از «توليد» به عنوان مسئله دوم ياد کرد و با بيان اينکه توليد امروز در بعضي از بخش ها با مشکل مواجه است، افزود: توليد هم از نظر  ميزان کالا در بازار و هم براي صادرات و هم براي اشتغال کشور بسيار مهم است.

رئيس جمهور مشکل امروز توليد در کشور را  بخاطر مواد اوليه و کالاهاي واسطهاي دانست و با ارائه آماري در اين زمينه گفت: در هشت ماه امسال 31.5 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي داشتيم که نسبت به پارسال حدود 13 الي 14 درصد بيشتر بوده است و واردات نيز حدود 12 درصد نسبت به مشابه پارسال کاهش يافته است پس تراز ما نزديک 1.9 مثبت بوده و از يک نظر خوشحالکننده است .

روحاني گفت: وقتي واردات کاهش پيدا ميکند، در بخش مربوط به کالاهاي مصرفي عمدتا با کاهش مواجه مي شويم که معمولاً خيلي مشکل ايجاد نميکند اما در بخش کالاهاي واسطهاي که در آنجا سرمايه گذاري مي شود بايد مراقبت کنيم.

رئيس جمهور با بيان اينکه دو تصميم مهم در اين زمينه اتخاذ کرديم، گفت: تصميم قبلي اين بود که تمام واردکنندگان مي توانند بدون ثبت سفارش، مواد اوليه مورد نياز براي توليد و کارخانجات را در مناطق آزاد وارد کنند که اين تصميم مهمي بود و براي ما اهميت داشت.

رييس جمهور اشتغال را بعنوان سومين اقدام مورد تاکيد قرار داد و گفت: سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که با تمام دستگاههاي اجرايي بتواند با يک توافقي که بين هم مبادله ميکنند براي اشتغال سال آينده ، يک حرکت بهتري داشته باشيم.

 در اين راستا بخش مسکن بار سنگيني بر دوش گرفته است البته مسکن که ميگويم شما هنوز جدا نکرديد و راه و مسکن و شهرسازي همه چيز با هم است مثل صنعت و بازرگاني که هنوز جدا نکرديد و البته ما هنوز در انتظاريم که مجلس شوراي اسلامي کمک کند تا بتوان کشور را در شرايط بهتري اداره کرد.

روحاني افزود: در بخش مسکن، وزير مسکن و وزير راه و شهرسازي قول داده که در دو سال آينده 400 هزار واحد مسکوني براي بازسازي بافتهاي فرسوده و يا ايجاد مسکن و 500 هزار براي تکميل آنها مجموعاً 900 هزار اقدام کند اين اقدام براي اشتغال و صنعت مسکن تأثيرگذار خواهد بود.

رييس جمهور گفت : در بخش مربوط به گردشگري، هم برنامه و بودجه کمک کرده و هم قول بخش گردشگري ما اين است که بتوانيم جاذبه گردشگري را زياد بکنيم، هم در بخش جاري و هم در بخش سرمايهگذاري،  سازمان برنامه و بودجه نيز بودجه خوبي گذاشته است. بنابراين مسأله اشتغال براي ما بسيار مهم است و اين را با کمک وزارتخانهها و بخشهاي مربوطه ادامه خواهيم داد.

رييس جمهور در ادامه با اشاره به اينکه در بخش آب تلاش ويژهاي هم براي کاهش مصرف آب و هم براي کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي خواهيم داشت، گفت: در بخش کشاورزي براي کاهش مصرف آب اقدامات خوبي انجام شده و ان شاء الله سال آينده اين اقدامات ادامه پيدا ميکند. در بخش کشت گلخانهاي تا اول دولت يازدهم 8 هزار هکتار  داشتهايم و امروز اين رقم به 15 هزار  رسيده که اين يعني دو برابر شده است. در طول اين 5 سال کشت گلخانهاي ما 2 برابر شده است و به معناي صرفهجويي در آب است.

روحاني افزود: وزارت نيرو تصميم دارد نرخ خاصي را براي 2، 3 ماه مصرف آب در نظر بگيرد که در دولت بحث ميشود و اين هم براي صرفهجويي و تعادل در مصرف آب است.

رئيس جمهور گفت: براي آب شيرينکنها و انتقال آب به دشت مرکزي حتماً سال آينده تلاش خواهيم کرد  و همه اينها ميتواند هم بخش اشتغال و هم بخش مشکلات اجتماعي ما را حل 
کند.

روحاني با اشاره به اينکه بودجه امسال را در مجموع با 407 هزار ميليارد تومان، دو سقفي کرديم، گفت: در سقف اول 4 هزار و 700 هزار ميليارد تومان و در سقف دوم دو تا 20 هزار ميليارد تومان ديگر در صورت کسب منابع جديد که در بودجه آمده است، خواهد بود.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه در هفتههاي اخير بودجه را اصلاح کرديم و در بودجهاي که براي 15 آذر آماده کرده بوديم با دستوراتي که مقام معظم رهبري دادند، اصلاحاتي انجام داديم، گفت: بودجهاي که امروز تقديم ميشود بودجهاي است که با اين اصلاحات انجام گرفته است و بودجه عمراني هم در سال آينده 62 هزار ميليارد تومان خواهد بود.

روحاني ادامه داد: اميدوارم با تلاش نمايندگان محترم بتوانيم بودجه را در بهمن ماه براي تدوين آييننامهها در اسفند و همچنين اجراي آن براي سال آينده از مجلس دريافت کنيم.

رئيس جمهور افزود:  سال آينده، اولين سال دهه پنجم و اين بودجه براي اولين سال دهه پنجم انقلاب است؛ در سال آينده در دهه پنجم انقلاب اولين انتخابات مهم، يعني انتخابات مجلس شوراي اسلامي انجام خواهد شد که اين هم ان شاءالله براي ما مبارک خواهد بود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3108
تاریخ :1397/10/05 ساعت 09:00:14
تعداد بازدید: 92
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی