گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3291
تاریخ :1398/09/10 ساعت 11:22:53
تعداد بازدید: 274
آغاز ثبت نام داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي/همه امور براي مجلس
email pdf word plus minus reset color
ثبت نام کانديداي انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي از امروز يکشنبه آغاز و به مدت يک هفته ادامه خواهد داشت.

عکس اصلی خبر

  گروه سياسي ـ نداي هرمزگان:

به گزارش نداي هرمزگان، کانديداهاي مجلس شوراي اسلامي در حالي امروز براي ثبت نام به فرمانداري ها مراجعه مي کنند که سه حوزه براي ثبت نام کانديداها در استان هرمزگان در نظر گرفته شده است.

 بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان هرمزگان، کانديداهاي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي در استان هرمزگان مي توانند براي ثبت نام در سه حوزه مرکز، شرق و غرب مراجعه و ثبت نام خود را انجام دهند.

بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته، کانديداهاي حوزه شرق استان شامل ميناب، رودان، سيريک، بشاگرد و جاسک مي توانند به فرمانداري ميناب، کانديداي حوزه غرب استان شامل لنگه، بستک و پارسيان مي توانند به فرمانداري بندرلنگه و کانديداهاي حوزه مرکز شامل بندرعباس، حاجي آباد، قشم، خمير و ابوموسي مي توانند به فرمانداري بندرعباس مراجعه و ثبت نام کنند.

وظيفه کميته اطلاع رساني، شفاف سازي فرايند انتخابات است

مديرکل سياسي، انتخابات و تقسيمات کشوري استانداري و دبير ستاد انتخابات استان هرمزگان نيز در آستانه ثبت نام از کانديداهاي نمايندگي مجلس گفت: از وظايف کميته اطلاع رساني ستاد انتخابات استان شفاف سازي فرايند انتخابات است و بايد مردم در کمال شفافيت در جريان فرايند برگزاري انتخابات قرار دهند . دکتر احمد نفيسي در جلسه ويدئو کنفرانس با روساي کميته هاي اطلاع رساني انتخابات شهرستان هاي استان، پاسخگويي را از ديگر وظايف اين کميته دانست و بيان کرد: بايد بتوان در پاسخگويي و شفاف سازي اذهان عمومي پيرامون برگزاري انتخابات اطلاع رساني سنجيده، موثر و هماهنگ انجام گيرد تا از بروز هر گونه شک و شبهه جلوگيري شود. وي تاکيد کرد: بايد در اطلاع رساني از روند برگزاري انتخابات وحدت رويه و تعامل سازنده با رسانه ها در اين زمينه وجود داشته باشد.

فيسي خاطر نشان کرد: همچنين در روند اطلاع رساني بايد ضمن پيروي از قانون انتخابات، جانب بي طرفي را نيز حفظ کرد و بر مبني تقوي و دوري از حاشيه ها گام برداشت.

دبير ستاد انتخابات استان هرمزگان، جذب حداکثري مردم در انتخابات را از ديگر وظايف کميته اطلاع رساني ستاد انتخابات استان دانست و گفت: جذب حداکثري مشارکت مردم در انتخابات فارغ از هر سمت و سوي حزبي و سياسي يکي ديگر از وظايف کميته اطلاع رساني است که بايد در اين زمينه علاوه بر نکات گفته شده، سعي کنيد برنامه هاي خلاقانه نيز داشته باشيد.

وي اضافه کرد: همان گونه که کميته اطلاع رساني استان زمينه ارتباطي استاندار و رييس ستاد با رسانه را هماهنگ مي کنند کميته هاي اطلاع رساني ستاد انتخابات در شهرستان ها بايد زمينه ارتباط موثر فرمانداران با رسانه را فراهم کنند.

آمادگي ميناب براي ثبت نام داوطلبين نمايندگي مجلس در حوزه شرق هرمزگان

معاون استاندار و فرماندار ويژه ميناب گفت: شرايط لازم براي ثبت نام داوطلبين نمايندگي يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي حوزه شرق هرمزگان در فرمانداري ميناب فراهم شده و از روز يکشنبه دهم آذرماه ساعت 8 صبح اين امر آغاز ميشود.

محمد احمدي در گفت وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر، گفت:  اين شهرستان آمادگي کامل براي برگزاري يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي را دارد و تدابير ويژه اي نيز انديشيده شده است.

فرماندار ويژه ميناب افزود: در صورتي که وزارت کشور و شوراي  نگهبان به اين نتيجه برسند که برگزاري انتخابات به صورت مکانيزه انجام شود، شهرستان ميناب آمادگي لازم براي اينکار را نيز دارد.

احمدي بيان کرد: ثبتنام از نامزدهاي انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي حوزه انتخابيه شرق هرمزگان از ساعت هشت صبح يکشنبه دهم آذرماه با دستور وزير کشور در محل معاونت استانداري و فرمانداري ويژه ميناب آغاز و به مدت يک هفته  ادامه دارد.

معاون استاندار هرمزگان افزود: طي روزهاي اخير بارها به اتفاق هيئت نظارت و برخي از مسئولان ستاد انتخابات، براي آگاهي از ميزان آمادگي ستاد انتخابات مرکز حوزه انتخابيه شرق هرمزگان از محل ثبت نام کانديداها واقع در فرمانداري ميناب بازديد و دستورات لازم جهت هرچه بهتر برگزار شدن اين رويداد دستورات لازم داده شده است.

وي گفت: حوزه انتخابيه شرق هرمزگان با 5 شهرستان ميناب، رودان، سيريک، جاسک و بشاگرد داراي يک کرسي نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي است.

احمدي بيان کرد: رعايت اصل بي طرفي و امانتداري مهمترين اولويت براي مجريان انتخابات حوزه شرق هرمزگان است و رفتار و عملکرد همه اعضا برگزاري انتخابات بايد مطابق با قانون باشد.

معاون استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: کميته اطلاع رساني حوزه انتخابيه شرق هرمزگان نيز در محل فرمانداري ميناب کار خود را آغاز کرده و تلاش ميکنيم همه ظرفيتهاي موردنياز براي برگزاري پرشور و نشاط انتخابات را در ميناب فراهم آوريم تا همه واجدين شرايط بتوانند در سرنوشت سياسي خود مشارکت فعال داشته باشند.

آمادگي بندرلنگه براي ثبت نام از داوطلبين نمايندگي مجلس در حوزه غرب هرمزگان

فرماندار شهرستان بندرلنگه از آمادگي کامل حوزه غرب استان براي ثبتنام از داوطلبين نمايندگي انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي خبرداد. علي نيکويي با بيان اينکه تمامي تدابير لازم براي ثبتنام داوطلبين نمايندگي مجلس شوراي اسلامي انديشيده شده است، تصريح کرد: با برگزاري جلسات مختلف و تشکيل کميتههاي ذيربط هماهنگي لازم صورت گرفته و مشکلي وجود ندارد. وي اضافه کرد: داوطلبين حوزههاي غرب استان هرمزگان شامل پارسيان، بستک و بندرلنگه براي ثبتنام ميتوانند به فرمانداري شهرستان بندرلنگه مراجعه کنند.

نيکويي با اشاره به اينکه ثبتنام داوطلبين از 10 تا 16 آذرماه در محل فرمانداري شهرستان بندرلنگه انجام ميشود، اضافه کرد: داوطلبين از ساعت 8 الي 18 ميتوانند با مراجعه به فرمانداري شهرستان بندرلنگه مراحل ثبتنام خود را طي  کنند.
  فرماندار شهرستان بندرلنگه در پايان گفت: با تمهيدات صورت گرفته از سوي استاندار هرمزگان مجموعه ستاد انتخابات غرب استان هرمزگان با تمام توان و رعايت قانون در راستاي برگزاري انتخاباتي باشکوه و با حضور حداکثري مردم تلاش مي
کند.

نگاهي آماري به برگزاري ده دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در هرمزگان

در همين راستا ايسنا نگاهي به ده دوره انتخايات مجلس شوراي اسلامي کرده است و نوشته: انتخابات در نظام جمهوري اسلامي يکي از مؤلفه هاي اصلي مشارکت همگاني توأم با احساس مسئوليت مردم در اداره کشور خود است. افتخار نظام جمهوري اسلامي در طول 40 سال گذشته، تلفيقي از دينداري و مردم سالاري در مدل جمهوري اسلامي است.مردم ايران به طور متوسط در بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، هر سال يک بار در انتخابات شرکت کردند.

در همين راستا در آستانه ثبت نام داوطلبين نمايندگي يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي سعي کرديم در اين مطلب به تحليل آماري 10 دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در استان هرمزگان بپردازيم تا مروري بر اسامي اشخاصي که در آن زمان مورد تاييد مردم بودند داشته باشيم.

دور اول مجلس شوراي اسلامي

نخستين دوره مجلس شوراي اسلامي در 24 اسفند 1358 برگزار شد و در آن هنگام عباس عباسي و غلامعباس زائري در مرحله اول به ترتيب با کسب 59 و 56 درصد آرا به عنوان نمابنده مردم بندرعباس انتخاب شدند و در همان دور مجلس در سال 59 نيز در مرحله دوم غلامحسين حقاني با کسب 70 درصد آرا به عنوان نماينده اولين دوره  مجلس شوراي اسلامي هرمزگان وارد اين مجلس شد که با شهادت شهيد حقاني در مجلس ،سال 61 در انتخابات مياندوره اي عباس متين با کسب 50 درصد آرا به عنوان نماينده مردم بندرعباس انتخاب شد.

دور دوم مجلس شوراي اسلامي

دور دوم مجلس شوراي اسلامي در 26 فروردين ماه سال 63 نيز مردم  هرمزگان پاي صندوق هاي راي رفتند و به سه نماينده استان خود راي دادند که سيد مصطفي ذوالقدر در مرحله اول  65 درصد کل آرا  را کسب کرد و انتخاب دو نفر ديگر به مرحله دوم در تاريخ 27 ارديبهشت ماه همان سال کشيده شد که آقايان  عباس متين و غلامعباس زائري به ترتيب با کسب 57 و 51 درصد کل آراي آن زمان توانستند به مجلس راه يابند.

دور سوم مجلس شوراي اسلامي

نمايندگان هرمزگان در دور سوم مجلس شوراي اسلامي که انتخابات آن در 19 فروردين 1367 برگزار شد در مرحله اول سيد عبدالله حسيني با کسب 44، مصطفي ذوالقدر  74 و غلامعباس زائري 37 درصد آراي ماخوذه بودند که البته در اين دوره عباس عباسي نيز در مياندوره اي اول در هفتم آباد ماه همان سال با کسب 38 درصد آراي ماخوذه به جمع نمايندگان هرمزگان پيوست.

دور چهارم مجلس شوراي اسلامي

دور چهارم مجلس شوراي اسلامي که انتخابات آن در 21 فروردين 1371 برگزار شد که اولين جلسه آن در 7 خرداد 1371 بود اين مجلس پس از خاتمه جنگ و دفاع مقدس(اعلام پذيرش قطعنامه 598 سازمان ملل متحد در 27تير1367 و آتش بس با عراق)و تثبيت نظام سياسي انقلابي جمهوري اسلامي ايران نيز محسوب مي شد به همين سبب محور و موضوع اصلي آن وراي مجلس سوم که جنگي و بازسازي بود، اين مجلس به دنبال توسعه بويژه توسعه زيربنايي در تداوم بازسازي و سازندگي ملي کشور بود.

دور پنجم مجلس شوراي اسلامي

دور پنجم مجلس شوراي اسلامي که انتخابات آن در 18 اسفند 1374 برگزار و از استان هرمزگان چهار نفر وارد مجلس شدند که به ترتيب آقايان سيد علي ميرخليلي با 64، عباس عباسي با 55، محمد رضايي سردره با 51 و سيد عبدالله حسيني با 48 درصد در مرحله اول انتخاب شدند.

دور ششم مجلس شوراي اسلامي

مجلس ششم شايد جنجاليترين دوره مجلس بودهاست. اين دوره از 7 خرداد 1379 تا چهار سال قانونگذاري کشور را بر عهده داشت. در اين دوره اصلاحطلبان اکثريت مطلق را در دست داشتند.

در دور ششم مجلس طبق ماده 1،تبصره1،بند 19،رديف31  مصوبه شوراي اسلامي در 12 آبان سال 1378 يک نماينده به حوزه انتخابيه «بندرعباس، قشم ، ابوموسي و حاجي آباد» افزوده شد و تعداد نمايندگان اين حوزه از دو به سه نفر افزايش يافت. نماينده هاي اين دور از حوزه انتخاباتي بندرعباس، حاجي آباد، قشم و ابوموسي آقايان احمد حبيبي با 62، سيد مصطفي ذوالقدر با 46 و علي ديرباز با 39 درصد کل آراي ماخوذه در مرحله مياندوره در18 خردادماه 1380 وارد مجلس شدند همچنين سيد عبدالله حسيني به عنوان نماينده مردم غرب استان با کسب 48 درصد آرا در مرحله اول در 29 بهمن ماه 1378و سيد علي مير خليلي با 46 درصد کل آرا در مياندوره اي 18 خرداد ماه 1380 به عنوان نماينده شرق هرمزگان وارد مجلس شدند.

دور هفتم مجلس شوراي اسلامي

انتخابات هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي ، اول اسفند 1382 برگزار شد که در اين مجلس نيز استان هرمزگان پنج نماينده داشت، شهريار مشيري با 42، محمد آشوري با 51 و علي ديرباز با 28 درصد آراي ماخوذه به عنوان نماينده مردم بندرعباس، حاجي آباد، قشم و ابوموسي و سيدعبدالله حسيني با 46 درصد به عنوان نماينده غرب استان و علي معلمي پور با 48 درصد از آراي ماخوذه نيز به عنوان نماينده مردم شرق هرمزگان در مرحله اول در اول اسفندماه سال 82  نمايندگان مردم هرمزگان بودند. در اين دوره تمام نماينده هاي استان در اعتراض به انتصاب استاندار جديد هرمزگان دسته جمعي استعفا کردند، آن ها پس از شنيدن خبر انتصاب استاندار جديد اين استان در اقدامي اعتراضي استعفاي خود را در نامه اي به رييس مجلس به نمايندگان مجلس اعلام کردند و در همين راستا هيچ يک از نمايندگان استان در جلسه علني چهارم ارديبهشت 1386حاضر نشدند. شهريار مشيري، نماينده بندرعباس، علي ديرباز، نماينده حاجي آباد، محمد آشوري، نماينده قشم و ابوموسي، عبدالله حسيني، نماينده بندر لنگه و بستک و علي معلمي پور، نماينده ميناب و رودان در نامه اي سرگشاده به غلامعلي حدادعادل، رييس مجلس دسته جمعي استعفا کردند.

دور هشتم مجلس شوراي اسلامي

انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي که در تاريخ 24 اسفند سال 1386 برگزار شد نمايندگان هرمزگان عبارت بودند از بندرعباس، حاجي آباد، قشم و ابوموسي محمد آشوري تازياني با 33،سيد مصطفي ذالقدر با 34 و محمد امين فرج زاده با 26 درصد از کل آراي ماخوذه، از شرق استان سيد علي ميرخليلي با 36 درصد آرا  و احمد جباري از غرب استان با 58 درصد کل آرا که به مجلس راه يافتند.

دور نهم مجلس شوراي اسلامي

انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در آدينه 12 اسفند 1390 برگزار شد که در اين دوره نيز هرمزگان پنج نماينده به مجلس فرستاد؛محمد آشوري تازياني با 35 درصد، منصور آرامي با 32 درصد و ابولقاسم جراره با 39 درصد از کل آراي ماخوذه به عنوان نمايندگان مردم بندرعباس، حاجي آباد، قشم و ابوموسي انتخاب شدند. در اين دوره عبدالکريم هاشمي نخل ابراهيمي با کسب 58 درصد آراي ماخوذه به عنوان نماينده شرق استان و احمد جباري با 38 درصد آرا نماينده مردم غرب استان انتخاب شدند.

دور دهم مجلس شوراي اسلامي

هفتم اسفندماه سال 94 دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در استان هرمزگان با استقبال 67درصدي واجدين شرايط شرکت در انتخابات برگزار شد.دراين دوره از انتخابات مردم حوزه هاي انتخابيه مرکز،شرق و غرب هرمزگان آقايان حسين هاشمي تختي، احمد مرادي، محمد آشوري تازياني(براي چهارمين دوره) و حجت الاسلام و المسلمين سيد مصطفي ذوالقدر(براي پنجمين دوره) براي حضور در مجلس دهم انتخاب کردند. در حوزه غرب هرمزگان نيز به دليل ابطال انتخابات از سوي شوراي نگهبان، در انتخابات ميان دوره اي نيز ناصر شريفي راهي بهارستان شد.up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3291
تاریخ :1398/09/10 ساعت 11:22:53
تعداد بازدید: 274
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی