گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3255
تاریخ :1398/07/15 ساعت 11:23:42
تعداد بازدید: 97
در نشست سه جانبه مجلس، استانداري و نفت ستاره خليج فارس انجام شد: بررسي اشتغال بوميان هرمزگان در ستاره خليج فارس
email pdf word plus minus reset color
عضو مجمع نماندگان استان هرمزگان گفت: موضوع بوميگزيني در آزمونهاي استخدامي صنايع غرب، سياسي و شخصي نيست بلکه يک دغدغه و نگراني قديمي است که در استان هرمزگان وجود دارد.

عکس اصلی خبر

به گزارش  مهر، احمد مرادي در يازدهمين جلسه شوراي برنامهريزي و توسعه استان هرمزگان که در سالن جلسات استانداري برگزاري شد، اظهار داشت: در برخي از گزارشات ارائه شده در نشت «بررسي وضعيت جذب نيرو در بنگاهها و واحدهاي اقتصادي و توليدي فعال» تناقضاتي ميان برخي از نماندگان مجلس و مديران صنايع غرب در خصوص آمار ارائه شده وجود داشت.

وي عنوان کرد: موضوع بوميگزيني در آزمون استخدامي صنايع غرب، سياسي و شخصي نيست بلکه يک دغدغه و نگراني قديمي است که در استان هرمزگان وجود دارد.

مرادي تشريح کرد: بنده اعتقاد دارم که پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس يک پالايشگاه بينظيري است و براي کشور بسيار پر اهميت است اما جوانان استان هرمزگان نيز بايد در اين سرمايه ملي نقشي داشته باشند.

عضو مجمع نمايندگان استان هرمزگان گفت: از ابتداي ورود نفت ستاره خليج فارس بوميان استان هرمزگان اغلب در سطوح باغباني، نظافتچي و حراست مشغول به فعاليت هستند.

وي اذعان کرد: پيشنهاد دارم که کارگروهي توسط اشخاص مورد تائيد استاندار و  با حضور نماينده مجمع نمايندگان ايجاد شود تا گزارش ارائه شده توسط صنايع مختلف از جمله نفت ستاره خليجفارس بررسي شود.

مرادي با بيان اين نکته که هيچ قصد و غرضي در پي اين مطالبه نيست بلکه ما نگران آينده اين استان هستيم، افزود: بنده عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي هستم و به راحتي ميتوانم با يک درخواست، نامه تفحص از اين مجموعه را بگيرم اما به جهت اين که اين موضوع دغدغه استاندار است به  دنبال حل آن از اين طريق هستيم.

مديرعامل شرکت نفت ستاره خليح فارس نيز در اين نشست با استناد به کدملي و مشخصات شناسنامه اي پرسنل اين شرکت ادعا کرد که 65 درصد نيروها بومي استان هرمزگان هستند.

به گزارش دريافتي، محمدعلي دادور در نشست با استاندار هرمزگان، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مديران کل و مديران صنايع بزرگ استان، اين پالايشگاه را به توليد 47 ميليون ليتر بنزين، يکي از مفاخر ايران اسلامي خواند و گفت: در اين شرايط با توقع مديران استاني و مديران پالايشگاه از يکديگر متقابل باشد.

وي در واکنش به آمارهاي غلطي که برخي افراد مبني بر بکارگيري نيروهاي غيربومي در اين پالايشگاه مطرح مي کنند، بيان کرد: بيش از 65 درصد نيروهاي مشغول بکار در پالايشگاه ستاره خليج فارس با استناد به کدملي و مشخصات شناسنامه اي بومي هرمزگان هستند.

مديرعامل شرکت نفت ستاره خليح فارس تاکيد کرد: امسال 81 درصد از نيروهاي جذب شده در پالايشگاه، بومي استان بودهاند و در اين شرايط بيمهري کردن به پالايشگاه ستاره خليج فارس صلاح به نظر نميرسد و بيان اين موضوع که سه هزار نفر غيربومي در اين پالايشگاه جذب شده اند، آن هم از سوي مرادي که حامي بنده در مجلس بوده است، قابل پذيرش نيست.

وي افزود: نشر مطالب خلاف واقع در افکار عمومي عليه پالايشگاهي که سوخت پاک مورد نياز مردم را توليد مي کند مصداق عيني بي مهري است چرا که اگر ستاره خليج فارس توليد نداشته باشد، علاوه بر تبعات مستقيم، گاز استان هاي شمالي کشور نيز قطع خواهد شد.

دادور در تشريح آزمونهاي برگزاري شده درباره جذب نيرو، بيان کرد: سال 1392 آزموني در پالايشگاه ستاره خليج فارس برگزار شد که 41 نفر از افراد بومي استخدام شدند اما در سال گذشته تمام نمايندگان مجلس شاهدند که براي نيرو در شرکت پيمانکاري اويکو از نمايندهي مسئولان استاني دعوت کرديم تا بر اين مساله نظارت داشته باشد و اين شرکت از 200 نفر نيرويي که نياز داشت 150 نفر را مجبور کرديم تا از نيروهاي بومي استان جذب کند و جواب «دادور» اين نيست که پس اقدامات اينچنيني در رسانه ها تخريب شود.

وي ادامه داد: امسال جذبي نداشته ايم و تنها نيروهايي که شرکت اويکو از سال 1393 جذب کرده بود و در حال فعاليت بودند را تنها تغيير قرارداد داديم.

مديرعامل شرکت نفت ستاره خليح فارس ادامه داد: 55 درصد نيروهاي بومي بر خلاف برخي تصورات در قسمت عمليات مشغول به کار هستند و بايد اذعان داشت که هيچ مدير نفتي و هيچ پالايشگاهي حاضر نمي شود بيش از نيمي از نيروهاي عمليات خود را پرسنلي قرار دهد که زير 2 سال سابقه ي نفتي دارند.

وي اضافه کرد: 80 درصد نيروهاي غيربومي تحصيلات عاليه دارند اما هموطنان بومي من نه تنها مدرک دکترا ندارند که 70 درصد آن ها ديپلم و زيرديپلم هستند.

دادور گفت: اين فرق ديدگاه کسي است که مي خواهد استان را ارتقا دهد در مقايسه با افرادي که تنها در حرف خود را هرمزگاني و مدافع حقوق مردم اين استان مي دانند.

وي در ادامه اظهار کرد: 99.5 درصد پرسنل نفت ستاره خليج فارس مقيم هرمزگان هستند و زن و بچه و زندگي شان در اين استان است، مدير پروازي غير از خودم در اين مجموعه نيست و من نيز به اين دليل که دل به اين صندليها نبستهام، در رفت و آمدم و ديگر مديران همه در اين شهر ساکن شدهاند و هرمزگاننشيناند.

وي تاکيد کرد: نه تنها شهرک سازي نکرده ايم بلکه براي پيشگيري از پيامدهاي اجتماعي آن و کمک به رونق صنعت ساختمان سازي هرمزگان، با ارائه ي تسهيلات پرسنل را ترغيب کرده ايم که غيربوميها در دل جامعه ي محلي ساکن شوند و بومي ها نيز پيوندشان با جامعه قطع نشود.

مديرعامل شرکت نفت ستاره خليح فارس عنوان کرد: اگر چه برخي از شرکت هاي پيمانکاري پس از خروج از پالايشگاه به دنبال حاشيه سازي بودند و با اخراج نيروها کار را براي استان سخت مي کردند اما تدابيري انديشيديم که اين نيروها که اکثرا هم نيروهاي بومي استان بودند، علي رغم عدم نياز به جذب نيرو، استخدام شوند.

وي به موضوع ماليات هاي اين شرکت نيز اشاره کرد و گفت: در بحث ماليات ما نيازمند تعامل و همراهي مديران استاني بوديم اما نه تنها ارقامي چهار و نيم برابر ارقام تهران براي ما محاسبه شد که حسابهاي بانکي بنده، سهام داران و پالايشگاه را نيز بلوکه کردند و امروز صادرات شرکت نفت ستاره خليج فارس با مشکل رو به رو شده است و ما با کمبود نقدينگي مواجه شده ايم و در اين شرايط توقع ساخت سريع بيمارستان نفت ستاره خليج فارس نيز از ما وجود دارد.

وي تصريح کرد: بيمارستان قرار بود 9 هزار و 600 مترمربع زيربنا داشته باشد اما با درخواست استاندار محترم اين بيمارستان به 27 هزار متر ارتقا يافت و ما نيز تقبل کرديم اما قبول اين خواسته نبايد به قيمت تخريب مديران اين مجموعه در برخي رسانه ها تمام شود.

دادور در پايان ضمن بيان اين که با تغيير پيمانکار موضوع بيمارستان نفت ستاره خليج فارس در حال ساماندهي است، افزود: توقع داريم نمايندگان مجلس، نمايندگان دولت در استان و نمايندگي بانک ها در هرمزگان مشکلات پالايشگاه را پيگيري کنند تا مسائل ما حل شود.

 بيش از 75 درصد شاغلين بنگاههاي اقتصادي و توليدي هرمزگان بومي هستند

استاندار هرمزگان گفت: بيش از 75 درصد نيروهاي شاغل در بنگاههاي اقتصادي و واحدهاي توليدي هرمزگان از نيروهاي بومي و ماندگار اين استان هستند.

به گزارش ايسنا، فريدون همتي در نشست بررسي وضعيت جذب نيرو در بنگاهها و واحدهاي اقتصادي و توليدي فعال در استان هرمزگان، عنوان کرد: بر اساس گزارش تأمين اجتماعي استان بيش از 52 درصد افراد بيمه شده شاغل در بنگاهها و واحدهاي اقتصادي و توليدي فعال در هرمزگان، نيروهاي بومي و متولد اين استان هستند و بيش از 25 درصد نيروهاي آنان نيز افراد داراي سابقه بيش از پنج سال سکونت و ماندگار در هرمزگان هستند.

وي گفت: طبق اين آمار بيش از 75 درصد نيروهاي شاغل در بنگاههاي اقتصادي، صنايع و واحدهاي توليدي هرمزگان از نيروهاي بومي و ماندگار اين استان هستند.

وي ادامه داد: همچنين بر اساس گزارش تأمين اجتماعي استان، هزار و 401 نفر از افراد شاغل در پالايشگاه ستاره خليجفارس از نيروهاي بومي و متولد استان هرمزگان هستند که اين رقم بيش از 50 درصد نيروهاي اين مجموعه را تشکيل ميدهد و با اضافه کردن ارقام نيروهاي ماندگار و ساکن در استان، مجموع آن به بالغبر 70 درصد در پالايشگاه ستاره خليجفارس ميرسد.

استاندار هرمزگان تصريح کرد: همچنين 81 درصد نيروهاي شاغل در پالايشگاه نفت بندرعباس، بومي و ماندگار هرمزگان ميباشند.

وي خاطرنشان کرد: در مجموعه فولاد هرمزگان نيز بالغبر 65 درصد نيروهاي شاغل، بومي و ماندگار استان هرمزگان هستند.

همتي اظهار کرد: اين آمار و ارقام نشان ميدهد که رويکرد و جهتگيري جدي بنگاههاي اقتصادي فعال در هرمزگان، استفاده از نيروهاي بومي و ماندگار اين استان است.

استاندار هرمزگان تصريح کرد: دولت نيز درزمينه ي استفاده از نيروهاي بومي دغدغه جدي دارد و ما بهطور منظم اين امر را بهطور دقيق کنترل ميکنيم و با بررسي گزارشها هر جا که نياز به اصلاح باشد، دستورات لازم را صادر ميکنيم.

همتي بيان کرد: ما با تمام توان براي ايجاد اشتغال گسترده براي نيروهاي بومي هرمزگان و رفع مشکل اشتغال در حال تلاش هستيم و جذب نيروهاي بومي استان در واحدها و بنگاههاي فعال در هرمزگان رو به بهبود است.

وي اضافه کرد: صنايع و واحدهاي توليدي فعال در هرمزگان با کار جهادي در حال تلاش هستند و در کنار آن بايد دغدغه محيط پيرامون و ايفاي مسئوليتهاي اجتماعي را داشته باشند.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: اعداد و ارقام موجود نشاندهنده، اشتغال خوب نيروهاي بومي در بنگاههاي اقتصادي هرمزگان است و بايد باز هم تلاش کنيم تا اين ميزان افزايش يابد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3255
تاریخ :1398/07/15 ساعت 11:23:42
تعداد بازدید: 97
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی