گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2991
تاریخ :1397/03/19 ساعت 08:18:10
تعداد بازدید: 142
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان خبر داد: ورود مدعی العموم به پرونده اراضی پایگاه هوایی بندرعباس
email pdf word plus minus reset color
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان ضمن تأکید بر لزوم تثبیت مالکیت عرصه های ملی به منظور جلوگیری از دست اندازی سودجویان گفت : برخی دستگاه ها تاکنون نسبت به تعیین نقشه و حدود اراضی تحت مالکیت خود اقدام ننموده اند.

عکس اصلی خبر

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان ، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در اولین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان در سال جاری  با یادآوری اهمیت جلب مشارکت عمومی و استفاده از ظرفیت  انجمن های مردم نهاد به منظور صیانت از اراضی ملی و مناطق در معرض خطر، برضرورت فرهنگ سازی و تقویت روحیه مسئولیت پذیری در میان آحاد مختلف مردم به منظور ایفای نقش هرچه مؤثرتر در این رابطه تأکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده اراضی پایگاه هوایی شهید خسرو عبدالکریمی بندرعباس از تشکیل کمیته ای متشکل از دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان، نماینده پایگاه هوایی بندرعباس ،اداره کل منابع طبیعی و مدیریت امور اراضی استان به منظور رسیدگی به  این موضوع خبر داد.

این مقام قضایی در ادامه ضمن تأکید بر لزوم اتخاذ اقدامات پیشگیرانه به منظور صیانت از اراضی ملی و همچنین شتاب بخشی و هدف گذاری در تثبیت مالکیت ها افزود:  اداره کل ثبت اسناد و املاک استان هرمزگان آمادگی دارد با توجه به وسعت اراضی تحت مالکیت هر یک از ادارات و سازمان ها، نسبت به ثبت رسمی این اراضی در کوتاهترین زمان ممکن اقدام نماید.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان  با اشاره به لزوم تثبیت مالکیت ها به منظور جلوگیری از دست اندازی سودجویان، اظهار داشت:برخی دستگاه ها تاکنون  نسبت به تعیین نقشه و حدود اراضی تحت مالکیت خود اقدام ننموده اند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه اظهار داشت: ضرورت دارد با توجه به اهمیت اجرای قانون حد نگار (طرح جامع کاداستر)  و تهیه نقشه هوایی در راستای اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران،تمامی دستگاه های مسئول در این زمینه اقدام نمایند.

وی در بخش دیگری از بیانات خود بر لزوم  رعایت ضوابط و الزامات قانونی در واگذاری اراضی به اشخاص حقیقی و حقوقی تأکید کرد و خاطر نشان ساخت :مسئولین مربوطه در روند واگذاری ها  از حیطه وظایف خود خارج نشوند و پس ازطرح در کمیسیون ها ،بررسی جوانب امر و احراز صحت مطالب مندرج در متن قرارداد، نسبت به موافقت با واگذاری اقدام نمایند تا ضمن جلوگیری از  سوء استفاده سودجویان ، از تضییع حقوق اشخاص و تحمیل خسارات مادی به سرمایه گذاران جلوگیری شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با اشاره به اهمیت نقش کارشناسان در فرآیند دادرسی و بیان این مطلب که پس از اعلام نظر تخصصی و دیدگاه کارشناسان رسمی، تعیین حدود و ارزشگذاری اراضی، مبنا و محور صدور احکام قضایی قرار می گیرد ، بر لزوم واکاوی نظرات کارشناسی در پرونده های مرتبط با صیانت از حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی و بررسی دقیق جوانب امر  به منظور اثبات صحت و سقم آن از سوی قضات رسیدگی کننده تأکید کرد.

گفتنی است ، تشکیل کارگروهی به ریاست بازرس کل استان هرمزگان با هدف بررسی نحوه واگذاری مزارع پرورش میگو در شرق ، غرب و مرکز استان هرمزگان و رعایت موازین قانونی در جریان این واگذاری ها و همچنین تأکید بر لزوم اجرای مصوبات قانونی به منظور صیانت از منابع طبیعی و حفظ حقوق عامه در واگذاری اراضی منطقه ویژه انرژی بر پارس از دیگر  محورهای سخنان رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در این جلسه بود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2991
تاریخ :1397/03/19 ساعت 08:18:10
تعداد بازدید: 142
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی