گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2975
تاریخ :1397/02/22 ساعت 09:08:46
تعداد بازدید: 181
پایان «شوآف»
email pdf word plus minus reset color
«شوآف» ترامپ تمام شد؛ معرکه گردانی دونالد ترامپ درباره «برجام» اگر چه از زمان رقابت های انتخاباتی اش با هیلاری کلینتون به عنوان یکی از محورهای اصلی برنامه سیاست خارجی اش آغاز شده بود، اما از فردای حضور در کاخ سفید، تلاش کرد تا به شیوه مالوف خود یعنی «خرده کاسب های دوره گرد، آن چه در توان دارد به کاربسته و به آمریکایی ها بقبولاند«سر آمریکا در برجام کلاه رفته»! و تنها او - ( سوپر من مو طلایی) - می تواند «آب رفته را به جوی باز گرداند» و حیثیت فنا شده آمریکایی را اعاده کند!

عکس اصلی خبر

حسین تهرانی

ساده لوحانه خواهد بود بیندیشیم که نظام  جمهوری اسلامی ایران و دولت روحانی، پیش بینی های لازم و تدابیر متناسب برای مواجهه با تصمیمات نابخردانه ترامپ اتخاذ نکرده باشد. «تحریم» اگر چه واژه ای آشنا برای ایرانی ها بوده و از فردای پیروزی انقلاب و سال های جنگ با آن زندگی کرده اند، اما تحریم های گسترده و همه جانبه اعمال شده از سوی آمریکا در سال های اخیر که با بی توجهی و بی تدبیری دولت اسبق از پشتوانه قطعنامه های شورای امنیت نیز برخوردار شده و همراهی و هم رایی اروپایی ها را نیز به دنبال داشت، اثرات غیر قابل انکاری در حوزه اقتصاد بر جای گذاشته و برخی عقب افتادگی ها را در حوزه نفت و انرژی موجب شد.  در این مجال و فضای موجود
نمی خواهیم به ارزیابی سیاست خارجی دولت در این زمینه و یا اثرات تحریم های ناعادلانه اعمال شده و نیز نقاط قوت و کاستی های « برنامه جامع اقدام مشترک» بپردازیم و نظریه پردازی کنیم.

موضوع روشن است؛ خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم ها را به دنبال خواهد داشت و ترامپ تلاش خواهد کرد تا با برقراری تحریم های مختلف و چند لایه و فشار بر شرکت های بین المللی اروپایی، ایران را وادار به قدم گذاشتن در راهی کند که او می پسندد تا با همین ابزار تحریم و ایجاد جنگ روانی، به گمان خود، به مطلوب اش برسد.

در این میان، آماده شدن برای مقابله با تحریم های آمریکا و جنگ روانی جدید نباید تنها در حرف و شعار باشد، بلکه لازم است تا به شکلی عملی وارد این میدان شویم. امروز نوبت ماست؛ نوبت ایرانی ها.

روزهایی را سپری می کنیم که کشور و مردم از مشکلات مختلف اقتصادی در رنج هستند، اما نباید فراموش کرد که «امروز»، «روزی» دیگر است؛ «روز واقعه».

روی سخن با  «ب – ز» ها و «ج – چ» ها و « د- ذ» ها و ... است! کسانی که در سال های گذشته، با چشم بستن بر «منافع ملی»، منفعت خود و همپالکی هاشان را ارجح دانستند و راه خود را از کشور و مردم جدا کردند و از
« نمدِ تحریم ها» کلاه های زیادی برای خود بافتند و با همه این ها، هنوز متوقع اند وطلبکار و البته، مترصد بازگشت دوباره تحریم ها !

وضعیت پیچیده خاورمیانه و منطقه از یک سو و گرفتاری های مختلف اقتصادی از سوی دیگر ایجاب می کند تا بازیگران عرصه سیاست و اقتصاد ( از هر جناح و دسته و گروهی)، « منافع ملی» را سرلوحه برنامه های خویش قرار داده و مراقب سواستفاده کنندگان از وضعیت جدید و منتظران مشتاق بازگشت تحریم ها باشند.

تعریف « منافع ملی » امروز روشن است؛ پذیرش آگاهانه « مسوولیت شهروندی» برای غلبه و عبور از بحران های پیش روی کشور؛ پذیرشی از سر «شعور» و نه فقط «شور».  باید بدانیم امروز، روز لجبازی و دهان کجی به دولت ( با تمام اشتباهات و کاستی هایش) و «دیدی من گفته بودم» ها نیست؛ امروز، روز «امید بخشی » به مردم است؛ مردمی که همه چیز خود را برای استقلال و آزادی ، بی چشمداشت به میدان آورده و هنوز هم می آورند.

امروز لازم است و باید، برای اعتلای «ایران» هر کدام به سهم خود، دینِ خود به کشور و مردم را ادا کرده و منتظر حرکت و اقدام «دیگری» نباشیم.

هنوز فرصت باقی است تا با بهره از تجارب گذشته، خطاها و بی توجهی های گذشته را جبران کرده و با پشتگرمی به در صحنه بودن دیگر هموطنان مان، به مصاف روزهای پر چالش پیش رو برویم.

به یقین ترامپ و یکی دو کشور متحد اش از چنین اتحادی در واهمه خواهند بود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2975
تاریخ :1397/02/22 ساعت 09:08:46
تعداد بازدید: 181
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی