گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3093
تاریخ :1397/09/12 ساعت 09:13:57
تعداد بازدید: 138
ناوشکن «سهند» به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد
email pdf word plus minus reset color
ناوشکن «سهند» پيشرفته ترين ناوشکن بومي خاورميانه با فرمان سيد عبدالرحيم موسوي فرمانده کل ارتش به ناوگان نيروي دريايي ارتش ملحق شد.

عکس اصلی خبر

به گزارش خبرنگار مهر، با فرمان سيد عبدالرحيم موسوي فرمانده کل ارتش ناوشکن «سهند» صبح شنبه به ناوگان نيروي دريايي ارتش ملحق شد و آماده انجام ماموريت هاي محوله در آبهاي آزاد و بين المللي خواهد بود.

متخصصان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي پس از ناوشکن جماران دوباره دست به کار شدند تا پيشرفته ترين ناوشکن بومي خاورميانه را با نام سهند طراحي و توليد کنند. البته در مدت زماني کمتر و با قابليت هاي فيزيکي و عملياتي بيشتر، طراحي اين شناور با اتکا به دانش فني داخلي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي بسيار جسورانه و مبتکرانه است.

همين که تصميم گرفته ميشه سازه اصلي و روسازه سهند با ساختاري متفاوت نسبت به جماران با قابليت رادار گريزي، در بلوک هاي مجزا طراحي و ساخته شود و در اينجا يعني حوض خشک شناور به هم متصل و بعد به آب انداخته شد.

قابليت تهاجمي و تدافعي ناوشکن سهند حدود 2 برابر جماران است و اين تفاوت را در بروز رساني پرتاب گرهاي اژدر و انواع توپ هاي ضد هوايي و ضد سطحي، سامانه هاي موشکي سطح به سطح و سطح به هوا، سامانه دفاع نقطه اي، سامانه ضد زيردريايي، قابليت رادار گريزي، افزايش برد عملياتي، قابليت مانور پذيري بالا و همچنين سامانه هاي الکترونيکي بايد جستجو کرد.

مزيت ديگر سهند نسبت به ناوشکن جماران افزايش تعداد موتورهاست که ناوشکن سهند با داشتن 4 موتور پر قدرت در انجام مانورهاي حرکتي از جماران پيشي گرفته است.

پيشرفته ترين ناوشکن بومي خاورميانه با داشتن سازه بسيار قوي و رادار گريز و افزايش سطح عرشه پرواز، ضمن اينکه کمتر در تيررس رادارهاي دشمن قرار دارد، قادره 150 روز به همراه شناور پشتيبان در اقيانوس هاي دور دست و آبهاي با تلاطم بالا دريانوردي کند، حالا ناوشکن سهند آماده الحاق به ناوگان جنوب نيروي دريايي ارتش شد تا توانمندي و قدرت بيشتري را به اين نيروي راهبردي بدهد.

 فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: ناوشکن سهند پيشرفتهترين ناوشکن نظامي ايران است که بسيار پيشرفتهتر از جماران و دماوند است. اميردريادار حسين خانزادي در مراسم الحاق ناوشکن سهند در منطقه يکم نيروي دريايي ارتش در بندرعباس بيان داشت: امروز در آستانه چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و به مناسبت روز نيروي دريايي ناوشکن تمام ايراني سهند به ناوگان جنوب جمهوري اسلامي ايران ملحق شد. اين ناو در 6 سال ساخته و آماده انجام عمليات هاي محوله است.

وي عنوان کرد: نسل جديدي از ناوشکن هاي کلاس موج و نسل سوم جماران به نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران در جنوب ملحق شد و در پي آن ناوشکن هاي دنا و براي بار ديگر ناوشکن جماران را براي چند ماه ديگر احياء و ه نيروي درياي ملحق خواهيم کرد. فرمانده نيروي دريايي ارتش خاطرنشان کرد: امروز رستاخيز سهند است و با اراده و باور جوانان ايراني به عرصه نبرد بازگشته است. سامانه هاي رانش، قابليت هاي مصون بخش امنيت را به منطقه اهدا مي کند. اطمينان داريم زمان افول استکبار جهاني به آخر رسيده است و به پاس خون شهداي ناوهاي جوشن، پيکان، سهند و سبلان با چشماني بيدار در دريا ايستاده ايم تا با توسل به درس عاشورا توانايي هاي ظاهري دشمنان را به زانو درآوريم.

اميردريادار خانزادي با بيان اينکه روزي که مقام معظم رهبري در کارخانجات منطقه يکم بندرعباس ابلاغ فرمودند ناوشکن بسازيد با ظرفيت حمل بالگرد و پرتاب موشک، خيليها فکر نميکردند امروز به اين ظرفيتها دستيابيم، اظهار کرد: در 30 بهمن سال 88، ناو جماران بعد از تلاش 12 ساله به ناوگان نيروي دريايي ملحق شد، وقتي جماران ملحق شد در حوزه بينالملل خيليها ميپرسيدند آيا اين شناور حرکت هم ميکند؟ اين سؤال معنا دارد، يعني خيلي کشورها باور نداشتند ايران در زير فشارهاي شکننده تحميل جنگ و تهديدات گسترده، توانايي داشته باشد ناوشکني بسازد که موشک پرتاب کند.

وي با اشاره به اينکه اعزام پياپي ناوشکن جمهوري اسلامي ايران براي مقابله با پديده دزدي دريايي اين موضوع را ثابت کرد، تصريح کرد: قطعاً هر پديدهاي با نگاه علمي زماني ثابت ميشود که تکرارپذير باشد، ناوشکن دماوند که چند سال بعد در حادثهاي ناخوشايند در درياي طوفاني شمال با سخرهها برخورد کرد، تکرار اين موضوع بود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3093
تاریخ :1397/09/12 ساعت 09:13:57
تعداد بازدید: 138
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی