گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3478
تاریخ :1399/06/22 ساعت 11:19:36
تعداد بازدید: 68
رئیس جمهور 25 طرح عمرانی و زیر بنایی جزایر را افتتاح کرد روحانی: مدیران مناطق آزاد تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاری فراهم کنند
email pdf word plus minus reset color
در مراسمی با حضور رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس 25 طرح عمرانی در جزایر کیش و قشم به بهره برداری رسید.

عکس اصلی خبر

بر اساس این گزارش 11 پروژه در جزیره کیش و 14 پروژه در جزیره قشم مورد بهره برداری قرار گرفت .

با سرمایه گذاری بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در ۱۱ طرح عمرانی و زیربنایی  کیش بیش از هزار فرصت شغلی  در این منطقه فراهم می شود .

مرکز نوآوری کیش اشتغال مستقیم 116 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 1200 میلیارد ریال، هلی پورت فرودگاه بین المللی کیش اشتغال مستقیم 80 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 249 میلیارد ریال، هتل 5 ستاره پانوراما اشتغال مستقیم 250 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 5000 میلیارد ریال، توسعه شبکه زیرساخت فیبرنوری - اشتغال مستقیم 60 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 750 میلیارد ریال، اجرای کامل فیبر نوری دریایی پشتیبان - اعتبار سرمایه گذاری 1000 میلیارد ریال، شرکت زمهریر کیش اشتغال مستقیم 80 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 1150 میلیارد ریال، شرکت سام چوب کیش اشتغال مستقیم 72 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 1073 میلیارد ریال، مجتمع مسکونی خانه اشتغال مستقیم 20 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 3293 میلیارد ریال، مجتمع مسکونی ستاره اشتغال مستقیم 40 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 2785 میلیارد ریال، مجتمع مسکونی پرشین 2 اشتغال مستقیم 20 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 2689 میلیارد ریال و بازار پارسیس اشتغال مستقیم 330 نفر - اعتبار سرمایه گذاری 1216 میلیارد ریال پروژه هایی بودند که توسط رئیس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس به  بهره برداری رسید .

همچنین ۱۴ پروژه در پنج بخش نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی در سال جهش تولید منطقه آزاد قشم توسط ریاست جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح شد .

این ۱۴ پروژه در دو بخش دولتی و خصوصی بااعتبار ارزی ۳۴۰ میلیون یورو و ریالی ۱۱ هزار و ۶۳۰ میلیاردی، پنج صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی را دربرمی گیرد .

افتتاح این پروژه‌ها ۶۰۱ اشتغال مستقیم و دو هزار و ۹۴۰ اشتغال غیرمستقیم برای نیروهای متخصص و عادی جزیره به همراه دارد که می‌تواند در کاهش درصد ضریب بیکاری در این منطقه آزاد نقش داشته باشد و درآمدهای پایداری در حوزه ارزی و ریالی برای منطقه و کشور رقم بزند .

صنعت نفت، گاز و انرژی جزیره در پایانه صادراتی ترمینال نفتی دیرستان، با اعتباری بالغ‌بر ۱۵۰ میلیون یورو توسط شرکت سرمایه‌گذاری نفت قشم قرار است ۳.۲ میلیون بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور بیفزاید و در بخش انرژی نیز با سرمایه‌گذاری ۱۹۰ میلیون یورویی شرکت انرژی گستر قشم، ۱۷۰ مگاوات برق در فاز دوم فعالیت این شرکت، به شبکه برق استان هرمزگان سنکرون می‌شود .

تنها شرکت تولیدی این پروژه‌ها، شرکت تاپ بتن آسیا قشم است که  بااعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال، به‌صورت سالیانه ۵۱۸ هزار و ۴۰۰ تن بتن معمولی، ۲۰۰ هزار تن محصولات بتنی غیرمسلح از بتن معمولی و دو هزار و ۴۳۰ تن تیرچه فولادی را تولید خواهد کرد .

پروژه حمل و نقلی ترمینال کانتینری مستقر در سایت منطقه آزاد قشم واقع در بندر شهید رجایی، پروژه دیگری از مجموع پروژه‌های مذکور است که با سرمایه‌گذاری شرکت کومه صنعت قشم در مساحت چهار هکتار و بااعتباری بالغ‌بر ۱۵۰ میلیارد ریال، ظرفیتی جدید به بخش حمل‌ونقل این منطقه خواهد افزود .

ساخت اماکن اقامتی در قالب سه پروژه هتلینگ توسط بخش خصوصی، بخش دیگری از ۱۴ پروژه شاخص منطقه آزاد قشم در سال جهش تولید می‌باشد که با سرمایه‌گذاری ۳۲۰ میلیارد ریالی، ۳۶۲ تخت را به مجموعه تخت‌های پذیرای گردشگر در جزیره خواهد افزود که شامل یک هتل به نام هتل لاچین و دو هتل آپارتمان  به نام‌های آوینا و دایموند می‌باشد.هتل لاچین با سرمایه ۵۰ میلیارد ریالی تعداد ۵۰ تخت، هتل آپارتمان آوینا با سرمایه ۱۳۰ میلیارد ریالی تعداد ۱۰۴ تخت ثابت که  قابل‌افزایش به ۱۵۲ تخت می‌باشد و هتل آپارتمان دایموند در ساحل جزیره قشم و سرمایه‌گذاری ۱۴۰ میلیارد ریالی با ۴۰ سوییت، تعداد ۱۶۰ تخت را به ظرفیت اقامتی منطقه آزاد قشم اضافه می‌کنند .

 هفت پروژه عمرانی این لیست با سرمایه‌گذاری بخش دولتی بالغ‌بر ۱۰ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال است که فعالیت‌های ساخت و  بهسازی در سه بخش شهری، برون‌شهری و روستایی را شامل می‌شود .

آماده‌سازی سه سایت ۶۵، ۹۸ و ۱۵۵ هکتاری به متراژ کل ۳۱۸ هکتار بااعتبار ریالی ۹ هزار و ۳۵۰ میلیاردی در شهر قشم، زیرسازی و آسفالت معابر برون‌شهری به طول ۳۰ کیلومتر  بااعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال ازجمله فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد قشم در راستای بهبود شرایط زندگی و ارتقا خدمات در حوزه راه‌سازی می‌باشد .

 رییس جمهوری نیز در این مراسم گفت: از سال ۹۲ تا ۹۸ - یعنی در طول ۶ سال اخیر- ۱۳۴ میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد انجام شده است که بخش اعظم این صادرات به خارج بوده است.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در بهره برداری از طرح‌های ملی سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: بسیار خوشحالم که در ۲۳ جلسه در طول سال ۹۹ شاهد افتتاح طرح‌های مهم در سراسر کشور هستیم. امروز نوبت افتتاح طرح‌های مهم در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورمان بود.وی با بیان این که مناطق آزاد برای ما اهمیت ویژه هم از لحاظ خدماتی، گردشگری،  تجارت و صنایع دارد، اظهار داشت: در افتتاح‌های اخیر در زمینه گلخانه و کشاورزی و شرکت‌های دانش بنیان شاهد یک مرکز نوآوری در کیش بودیم. مناطق آزاد و ویژه ما در سراسر کشور چهره دیگری به خود گرفته است.رییس جمهوری اضافه کرد: از آغاز دولت تدبیر و امید و نخستین جلسه با مدیران مناطق آزاد تاکیدمان این بود که مناطق آزاد از مناطق وارد کننده به مناطق صادرکننده و جذب گردشگر داخلی و خارجی تبدیل شود. این مناطق در شرایط تحریم اقتصادی می‌توانند نقش بسیار خوبی را برای حل مشکلات در زمینه بانکداری بیمه انباردایی ایفا کنند. روحانی ادامه داد: امروز شاهد بودیم در قشم یک منطقه مهم صادرات فراورده نفتی افتتاح شد که کشتی‌ها در این منطقه برای این که سوخت خود را بگیرند پهلوگیری کنند و برای صادرات فراوری نفتی است بسیار مهم است.رییس جمهوری تاکید کرد: مناطق آزاد ما تحرک جدیدی به خود گرفته است، در گذشته از مناطق آزاد صرفا به عنوان گردش محور دیده می شود ولی امروز این همه کارخانه هایی که افتتاح می شود مراکز تولیدکننده هست می تواند تولیدش به خارج و داخل صادر شود.روحانی تصریح کرد: در مناطق آزاد و ویژه از سال ۹۲ تا ۹۸ یعنی در طول شش سال، ۱۳۴ میلیارد دلار صادرات انجام شده که شامل صادرات خارجی و داخلی بوده است. البته صادرات داخلی مجموعا زیاد نیست حدود سی و چند میلیارد است

 مدیران مناطق آزاد تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کنند

رییس دولت تدبیر و امید گفت: مناطق آزاد ما با توجه به شرایط خاص آنها از برخی مقررات معاف هستند، مناطق بسیار ارزشمندی برای سرمایه گذاران است و من به مدیران مناطق آزاد تاکید می‌کنم که تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاری فراهم کنند.وی یادآورشد: گاهی اوقات سرمایه گذاران در این زمینه گلایه مند هستند ما باید همه امکانات لازم را در اختیار سرمایه گذار بگذاریم و موانع تولید را مخصوصا در سال جهش تولید برداریم و مقام معظم رهبری در هفته دولت بار دیگر تاکید کردند که سه قوه باید برای رفع موانع تولید دقت و تسهیلات لازم را فراهم کنند.روحانی با بیان اینکه ما در شرایط تحریم امروز راهی جز فعال شدن سرمایه‌های اقتصادی کشور نداریم، اظهارداشت: کشور ما کشوری بزرگ و پهناور و دارای منابع بسیار و آب و هوای متنوع است و امکان سرمایه‌گذاری در کشور ما وجود دارد؛ همه استانداران ما همه مدیران مناطق آزاد و مناطق ویژه آمادگی دارند که سرمایه را جذب کنند .

رییس جمهوری اضافه کرد: سرمایه داخلی در اولویت اول است و سرمایه خارجی نیز اینگونه است و تفاوتی ندارد. این سرمایه‌ها باید جذب و به کالا یا خدمات تبدیل شود. وی ادامه داد: امروز اعلام شد که با افتتاح هتل در منطقه کیش، ۱۷ هزار تخت برای گردشگران و مسافران آماده شده که رقم قابل ملاحظه‌ای است؛ البته از شرایط کرونا که ما عبور کنیم در این مناطق استعداد و ظرفیتهای بیشتری برای جذب گردشگر دارد و می‌توانیم شاهد یک تحول بزرگ در کشور باشیم.روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به توهین نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اعظم (ص) گفت: در شرایط کنونی از یک طرف صهیونیست‌ها در منطقه ما مشغول توطئه هستند و برخی از کشورهای مسلمان منطقه را که هم مسلمان و هم عرب هستند، اغفال می‌کنند در حالی که آنان باید از دو جنبه نسبت به فلسطین حساسیت داشته باشند. از طرف دیگر صهیونیست‌ها و اذناب آنها در دنیا مسیر توهین و اهانت به اسلام و پیامبر اسلام را در بعضی از موارد و مجلات از نو بازآفرینی می‌کنند و موضوعی که چند سال پیش هم رخ داد مجدداً به چاپ می‌رسانند .

رییس جمهوری افزود: ما در یک شرایط حساسی در دنیای امروز قرار گرفتیم ما باید از منافع ایران، از اسلام و ارزش‌های خود به خوبی دفاع کنیم؛ خوشبختانه در سراسر کشور امروز در برابر هر حادثه ای؛ اعم از توطئه صهیونیستها برای سرزمین و مردم فلسطین و چه توطئه نسبت به فرهنگ اسلام، مردم حساسیت خود را نشان می‌دهند و به جهانیان اعلام می‌کنند که ما همچنان طرفدار مظلومان عالم خواهیم بود و همچنان در برابر قلدرصفتان به خوبی ایستادگیمی‌کنیم .

وی گفت: استاندار هرمزگان گزارش داد که در این استان هم مراسم محرم و عزاداری را با حفظ پروتکل ها به خوبی انجام دادند، مدارس هم بازگشایی شده و با حفظ پروتکل‌ها فرزندان آنان به مدرسه می‌روند در عین حال بیماری کرونا هم  روند کاهشی دارد و این موجب افتخار ما است .

رییس جمهوری افزود: عده‌ای فکر می کردند که اگر اجازه برگزاری عزاداری و بازگشایی مدارس را بدهیم، شرایط از کنترل ما خارج می شود در حالی که می‌بینیم که فعالیت‌های، فرهنگی، آموزشی، دینی -مذهبی و فعالیت‌های اقتصادی به خوبی انجام می‌شود؛ چون پروتکل‌ها مراعات می‌شود، بیماری کاهشی خواهد بود .

روحانی ادامه داد: تا پایان سال و تا پایان مشکل ویروس کرونا حتی زمانی که واکسن برسد، باید اصول حفاظتی و بهداشتی را مراعات کنیم. اگر چند ماه بعد حتی اگر واکسن برسد میزان تاثیرگذاری و ایمنی آن مشخص نیست بنابر این در همه شرایط باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم و در عین حال فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و سایر فعالیت‌های دینی را در سراسر کشور

انجام دهیم.رییس جمهوری گفت: امروز در بیست و سومین هفته شاهد افتتاح ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان  هستیم البته اگر دلار و یورو را به ریال تبدیل و حساب کنیم افتتاح امروز حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است .

اینکه ما در یک هفته قادر هستیم ۱۵ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح کنیم به معنای زنده بودن و تحرک کشور و شکست آمریکا و به معنای آن است که می‌توانیم مسیر سرافرازی و رشد و توسعه کشور را ادامه دهیم .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3478
تاریخ :1399/06/22 ساعت 11:19:36
تعداد بازدید: 68
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی