گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3004
تاریخ :1397/04/13 ساعت 08:47:55
تعداد بازدید: 175
تصمیم مبارزه با قاچاق کالا باید اقتصادی باشد نه امنیتی
email pdf word plus minus reset color
قاچاق کالا موضوع اقتصادی است که برای مبارزه با آن باید تصمیم های اقتصادی اتخاذ و اجرا شود.

عکس اصلی خبر

زینب نورالدینی

به گزارش ندای هرمزگان بهروز اکرمی در نشست خبری که به مناسبت هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بندرعباس برگزارشد در جمع خبرنگاران گفت:  پیوند خوردن معیشت مردم با قاچاق برای مردم مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد در همین راستا احداث بازارچه های ملوانی امتیازی است که از جانب دولت برای مرزبانان و مرزنشینان اتخاذ شده است.

بهروز اکرمی با اشاره به اینکه  هدف برخورد با کوله بران نیست، تصریح کرد، رویکرد استان مبارزه با قاچاقچیان عمده است و بیشتر انرژی را صرف برخورد با باندهای کلان سازمان یافته است. 

اکرمی گفت: مصرف کالای ایرانی در کشور باید تبدیل به یک ارزش شود که این بر معیشت و اشتغال کشور اثر مثبت داشته و انگیزه قاچاق کالا را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: همچنین باید تعرفه های گمرکی را متناسب با شرایط به روز رسانی، از ابزار جدید برای نظارت و کنترل استفاده کرد.

بهروز اکرمی در این نشست  به مناسبت هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزارشد در جمع خبرنگاران همچنین از هدفمندکردن میزان سوخت استان خبرداد و گفت : بر این اساس  با پایش جایگاه های سوخت استان روزانه بیش از یک میلیون لیتر سوخت بنزین جلوگیری شد.

وی ادامه داد: سوخت مصرف کنندگان عمده که در برگیرنده حمل و نقل زمینی، حمل و نقل دریایی، شناورها و ماشین آلات راه سازی کشاورزی با همکاری دستگاه های ذیربط واقعی سازی شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد، تعامل خوبی در اعضای مبارزه کننده با قاچاق کالا و ارز وجود دارد  و طبق برآوردها ورورد کالای قاچاق در سال 1392  بالغ بر 25 میلیارد ریال بوده که با اقدامات انجام شده به کمتر از 13 میلیارد تومان کاهش یافته است.

اکرمی اذعان کرد، نگاه چند وجهی و پازلی به مقوله قاچاق کالا جواب خواهد داد و برای اینکه مبارزه مان با قاچاق هوشمند باشد از طریق برخورد امنیتی با قاچاق خیلی نتیجه نمی گیریم مگر اینکه تصمیمات اقتصادی را جایگزین امنیتی کنیم .

وی در ادامه گفت، در حال پیگیری برای در نظر گرفته شدن سهمیه سوخت برای مرزنشینان هستیم تا آنان در فروش قانونی مشارکت داشته باشند

به گفته ی  وی در هرمزگان بدلیل موقعیت استراتژیک  بازار تقاضای سوخت وجود دارد اگر این بازار را قانونمند تامین نکنیم قاچاقچیان آن را تامین خواهند کرد.

معاون استاندار هرمزگان تصریح کرد: برای جلوگیری از شکل گیری محل دپوی قاچاق کالا در استان انبارها به دستگاه های ذیربط متصل شده اند و رصد می شوند وهمچنین تلاش ها برای ساماندهی خورهای با قابلیت پهلوگیری برخی شناورها برای جلوگیری از قاچاق کالا ادامه دارد.

اکرمی گفت: از سال 92 با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید میزان کشف کالای قاچاق 11 و7 دهم برابر شده و از یک هزارو 510 میلیارد ریال آن سال به یک هزار و 768 میلیارد ریال در سال 96 رسیده است.

وی بیان داشت: در سه ماهه اول امسال 6هزارو 300 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان کشف شده که بیشتر شامل مواد غذایی، کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، برنج، لوازم خانگی و لوازم یدکی می شود.

جانشین رییس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان گفت: ورود محصول های کشاورزی قاچاق نگران کننده و 2 ضربه وارد به کشور می کند که یکی خود قاچاق بودن کالا و دیگری ورود آفت ها و بیماری هاست.

وی بیان کرد: بیماری جاروک جادوگر لیموترش در سال های گذشته از همین میسر وارد کشور شد و اقتصاد کشاورزی هرمزگان را به نابودی کشاند.

معاون استاندار هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای آیین نامه کالای ملوانی پرداخت و گفت: دستورکار کالای ملوانی یا ته لنجی در هرمزگان درحال اجرا است و هر ملوان فعال در لنج های زیر 500 تن مشمول 6 مرتبه در طول سال و هر مرتبه تا سقف 150 میلیون ریال از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف است.

وی خاطر نشان کرد: راه اندازی بازارچه ملوانی تیاب ، سیریک  به ساماندهی بازار غیر رسمی کمک می کند.

وی گفت : در سه ماهه ی اول امسال 630 میلیارد تومان کشفیات قاچاق کالا داشتیم که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است

اکرمی از جمله اقلام مکشوفه را اسباب بازی، پوشاک ، مواد غذایی، سوخت، لوازم آرایشی ،لوازم خانگی و یدکی قلمداد کرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3004
تاریخ :1397/04/13 ساعت 08:47:55
تعداد بازدید: 175
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی