گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2779
تاریخ :1396/04/22 ساعت 09:28:21
تعداد بازدید: 396
بیش از دو هزارشناور هرمزگانی در آب های بین المللی تردد می کنند
email pdf word plus minus reset color
مراسم روز جهانی دریانوردی با حضور تمامی ارگان های لشکری و تخصصی حمل و نقل دریایی، محیط زیست دریا و اصحاب رسانه در غیاب استاندار هرمزگان برگزار شد.

عکس اصلی خبر

ندای هرمزگان-محمدرضاقنبرپور

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این مراسم با تبریک روز جهانی دریانوردی به دریانوردان کل کشور هرمزگان گفت: دریانوردان مهم هستند به این دلیل که بیش از 90 درصد تجارت دریایی کشور از طریق بنادر ما و توسط عزیزان دریانورد انجام می پذیرد ، ما وظیفه داریم این عزیزان را به جامعه معرفی، و از آن ها تقدیر بعمل آوریم.

وی گفت در کشور 5800 کیلومتر نوار ساحلی داریم که 2237 کیلومتر آن سهم استان هرمزگان می باشد یعنی حدود 40 درصد دریا در اختیار استان هرمزگان است. 9 هزار شناور در آب های استان فعالیت دارند و برای 30 هزار دریانورد بطور مستقیم شغل و جود دارد.

عفیفی پور بیان داشت از مجموع شناورهای حاضر در استان بیش از 2000 شناور در آب های بین المللی تردد دارند. و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در آب های بین المللی  بر افراشته کرده اند و اعتبار نظام اسلامی را گسترش می دهند.

دریانوردی از این جهت یک شغل بین المللی می باشد و ارتباط بین ملت های مختلف را تضمین می کند و نقش بسزایی  در معرفی الگوهای شخصیتی نظام و ملت را نیز ایفا می کند. امروز اگر دریانورد ما  در آب های منطقه ای و بین المللی تردد می کند، رفتار او نشان دهنده و بازتاب یک فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی است.

این مقام مسئول گفت: وجود نوار ساحلی و دسترسی به دریا یک فرصت است برای ایجاد اشتغال و افزایش رفاه  جامعه.

وی در رابطه با اقدامات تخصصی در حوزه دریانوردی در پاسخ به خبرنگار ندای هرمزگان بیان داشت :

دریانوردی شغلی بین المللی است و در این راستا از جمله اقداماتی  که به انجام رسیده است می توان ارتقاء دانش و تجربه دریانوردان و همگون کردن آن با نیازهای روز دنیا را عنوان کرد.که بر اساس کنوانسیون استانداردهای جهانی است؛ خوشبختانه کشور ایران جزء معدود کشورهایی می باشد که استانداردهای  لازم آموزشی را رعایت می کند و در این حوزه از جایگاه مناسبی برخوردار است. در استان هرمزگان این استانداردها پیاده سازی شده است و از مجموع 30 هزار دریانوردی که مشغول به فعالیت هستند بیش از 90 درصد آموزش لازم را دریافت کرده اند.

اله مرادی عفیفی پور مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: با توجه به این موضوع که بخش اعظم تجارت کشور از طریق دریا انجام می پذیرد؛ هرمزگان به دلیل داشتن ظرفیت لازم جهت گسترش و توسعه تجارت های دریا محور اخیرا اقدام به توسعه بنادر خود برای افزایش ظرفیت کانتینری کرده است، در این راستا قصد دارد بهره برداری از دو فاز جدید در بندر شهید رجایی 6 میلیون TEU به ظرفیت کانتینری  این بندر بیافزاید. و در صورت تکمیل فاز 3 مجموعه ظرفیت  کانتینری به 8  میلیون TEU افزایش می یابد.

در حال حاضر 3 پست اسکله 100 هزار تنی کلنگ زنی شده است و طبق برنامه ریزی های انجام شده، ظرف مدت 24 ماه به بهره برداری خواهند رسید و توانایی خدمات رسانی به شناورهای 5 تا 100هزار تن را خواهند داشت.

عفیفی پور در رابطه با توسته گردشگری عنوان کرد: استان هرمزگان جاذبه های گردشگری خوبی دارد و اداره بنادر و دریانوردی در این راستا تجهیز شناورها و جذب سرمایه گذار را در دستور کار قرار داده است؛ یکی دیگر از اقدامات ما در این حوزه شناسایی نقاط گردشگری دریایی است، نقاطی در شرق و غرب استان شناسایی شده اند و در حال برنامه ریزی جهت تجهیز اسکله ها به شناور هستیم و امیدواریم تا پایان سال از تعداد 8 فروند شناور پیش بینی شده تعدادی از آن ها را بکار  بگیریم امیدواریم بخش خصوصی نیز همانند گذشته در این امر یاری گر ما باشد.

وی در خصوص جایگاه جهانی دریانوردی گفت: در جهان رتبه 45 را داشتیم که به علت تحریم های ناجوان مردانه این جایگاه نزول کرد و پس از آن به سرانجام رسیدن برجام در تلاش هستیم جایگاه قبلی خود را  بوسیله بازسازی زیرساخت ها و تجهیز بنادر باز پس بگیریم.

این مقام مسئول تصریح کرد: تناسب رشد زیر ساخت های ریلی و جاده ای بر رشد و افزایش کارایی بنادر کشور از جمله بندر شهید رجایی تأثیر دارد و همیشه انتظار ما این بوده است که زیر ساخت های دیگر نیز هم تراز با توسعه بنادر صورت گیرد.

 خوشبختانه در بحث ریلی از 7 درصد به 22 درصد توسعه رسیده ایم که این امر با دستان پر توان عزیزانی محقق شده است که در حوزه ناوگان ریلی فعالیت می کنند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در ادامه از ایجاد مخازن نفتی با ظرفیت بیش از یک میلیون 300 هزار لیتر خبر داد که عمدتاً بخش خصوصی در حال توسعه و بهره برداری از آن است و امیدواریم در زمان پیش بینی شده 6 مخزن به مرحله ی بهره برداری برسد.

در پیایان مراسم از دریانوردان  نمونه استان در بخش های مختلف تجلیل شد. 


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2779
تاریخ :1396/04/22 ساعت 09:28:21
تعداد بازدید: 396
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی