گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2826
تاریخ :1396/06/16 ساعت 10:24:43
تعداد بازدید: 962
بیش از یک هزار هکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان زیر کشت کنجد رفت
email pdf word plus minus reset color
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: امسال یک هزار و 540 هکتار از زمین های کشاورزی استان زیر کشت کنجد رفته که در مقایسه با سال قبل تفاوتی ندارد.

عکس اصلی خبر

سید رضا امیری در گفت و گو با ایرنا با اشاره به پایان کشت کنجد در هرمزگان ، پیش بینی کرد: امسال یک هزار و 400 تن محصول کنجد از اراضی زیر کشت قرار گرفته برداشت شود که به دلیل استفاده از بذر مرغوب و رعایت اصول فنی پنج درصد در مقایسه با سال قبل افزایش خواهد داشت.

وی زمان برداشت محصول کنجد در هرمزگان را ماه های مهر و آبان اعلام کرد و گفت: شهرستان های حاجی آباد ، رودان ، میناب ، بستک و پارسیان از مناطق مهم تولید کنجد در هرمزگان هستند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از جمله

 مزیت های کنجد به مقاومت آن در برابرخشکی ، کوتاه بودن طول دوره رشد و بازار خوب آن در کشور اشاره کرد.

امیری اظهار کرد: از دیگر مزیتهای کنجد می توان به استحصال روغن ، استفاده در مصارف شیرینی پزی ، روغن کشی و تولید ارده آن اشاره کرد.

دانه های کنجد حاوی 2 ماده به نام Sesamin وSesamolin است که از ابتلا به فشار خون بالا پیشگیری کرده و کبد را از هرگونه آسیبی مصون می دارد.

دانه کنجد به خاطر داشتن مقادیر زیادی ویتامین E ، محافظ و تقویت کننده قلب و سیستم عصبی است در حالیکه استعمال خارجی روغن کنجد برای از بین بردن

چین و چروک های پوست و دیگر بیماری ها پوستی مفید است.

این دانه به علت داشتن کالری بالا ، موجب افزایش وزن و چاقی می شود طوریکه مقدار کلسیم موجود در نصف پیمانه کنجد سه برابر میزان شیر در همان مقدار است.

استفاده از روغن کنجد برای از بین بردن کرم روده و پیشگیری از تشکیل چروک در بدن ، مفید است درحالیکه گرفتگی صدا را از بین می برد به تقویت حافظه و از بین بردن سوزش ادرار هم کمک می کند.  کنجد با همه خواصی که دارد برای معده ی ضعیف مناسب نیست زیرا هضم آن مشکل است و در این صورت باید با عسل و سرکه خورده شود. وسعت زمین های کشاورزی هرمزگان 156هزار هکتار با تولید سالانه

2میلیون و 300 هزار تن محصول باغی و زراعی اعلام شده است به اعتقاد کارشناسان حوزه کشاورزی از آنجایی که مزارع کنجد در مقایسه با ذرت دانه ای به آب کمتری نیاز دارند این گیاه می تواند در درازمدت جایگزین مناسبی برای مزارغ ذرت و دیگر محصولات نیازمند به آب در هرمزگان باشد.

خشکسالی مستمر و افت آب سفره های زیرزمینی آب در هرمزگان ایجاب می کند تا نسبت به ترویج و جایگزینی کشتهای با مصرف کمتر آب اقدامات بیشتری صورت گیرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2826
تاریخ :1396/06/16 ساعت 10:24:43
تعداد بازدید: 962
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی