گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3255
تاریخ :1398/07/15 ساعت 11:29:55
تعداد بازدید: 73
تشکيل دادگاه ويژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هرمزگان
email pdf word plus minus reset color
رئيس قوه قضائيه در جلسه شوراي اداري استان هرمزگان که با حضور استاندار هرمزگان، جمعي از مديران اجرايي، رئيس شوراي اسلامي شهر بندرعباس، و نمايندگان هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي برگزار شد با اشاره به «دغدغه ي بيکاري در هرمزگان نبايد وجود داشته باشد بر لزوم تشکيل دادگاه ويژه قاچاق کالا تاکيد و اذعان کردي: هدف ما مبارزه با قاچاق هاي سازمان يافته است ، مبارزه با قاچاق کالا فراتر از برخورد با مرزنشينان و کولهبران است، قاچاق سازمان يافته و کانتينري اقتصاد ملي و در پي آن رونق توليد را مورد حمله قرار ميدهد، اراده دستگاه قضا برخورد جدي با قاچاق کانتينري و محموله‎اي است.

عکس اصلی خبر

  زينب نورالديني - نداي هرمزگان :

به گزارش  نداي  هرمزگان :  رئيس قوه قضائيه دربدو ورود به هرمزگان مورد استقبال مقامات ارشد استاني ازجمله استاندار، نماينده ولي وامام جمعه بندرعباس، نمايندگان  هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي ورسانه ها قرار گرفت.حجت الاسلام والمسلمين رئيسي ابتدا دربين خبرنگاران حاضرشدواهداف سفرش را تشريح نمود وسپس جهت اداي احترام درگلزارشهداء بندرعباس حاضرشدوپس از آن به بازديد سرزده ازگمرک بندرعباس پرداخت ورهسپاربازديد ازبندرصيادي بندرعباس شد وازنزديک با صيادان گفت وگو کرد.

حضوردرجمع خانواده شهداء وايثارگران ونشست مشترک قضات وکارکنان دردستگاه قضا ازديگر برنامه هاي سفريک روزه ي رئيس قوه قضائيه به هرمزگان بود.

 در ديدار با قضات وکارکنان دادگستري کامراني به نمايندگي ازاساتيد و جامعه دانشگاهي، سالاري به نمايندگي ازتشکل هاي دانشجويي، عامري به نمايندگي از نخبگان استان، حزني به نيابت از اصناف، ترکماني به نيابت ازخانواده شهداء وايثارگران هرکدام مسائل وپيشنهاداتي رامطرح کردند.

 صالحي رئيس کل دادگستري هرمزگان گفت: 171 قاضي و 632 کارمند در اداره کل دادگستري استان هرمزگان فعاليت دارند اما با اين وجود متاسفانه با کمبود 61 درصدي در نيروهاي اداري و 51 درصدي در بحث نيرو هاي قضايي مواجه هستيم.

 رئيس کل دادگستري هرمزگان با اشاره  به اينکه « هرمزگان هشتمين استان از نظر مساحت است و داراي جزاير چهارده گانه و مرز قابل توجه ساحلي است خاطر نشان کرد : هرمزگان  يکميليون و 776 هزار نفر جمعيت دارد و وجود مناطق آزاد، مراکز تجاري ،اقتصادي و صنايع معدني و فلزي باعث شده است که  به پايتخت اقتصادي کشور تبديل شود.

وي گفت: استان هرمزگان داراي 17 حوزه قضايي شامل 9 حوزه شهرستان و 8 حوزه در  بخش ها است و 299 شعبه شوراي حل اختلاف در اين استان در حال فعاليت هستند.

رئيس کل دادگستري هرمزگان اضافه کرد: ادارهکل دادگستري استان هرمزگان   171 قاضي و 632 کارمند دارد  اما با اين وجود  متاسفانه با کمبود 61 درصدي در نيروهاي اداري و 51 درصدي در  بحث نيرو هاي  قضايي مواجه هستيم.

صالحي بيان کرد: در استان هرمزگان  شاهد وجود امنيت پايدار هستيم و در رسيدن به اين موضوع نقش دستگاه قضايي غيرقابلانکار است چنانچه از بدو ورود به دستگاه قضايي با تلاش شبانهروزي تمامي همکاران همه نقاط ضعف را شناسايي کرديم و در  راستاي از بين بردن آن ها برنامههايي را انجام داديم که يکي از آن ها سعي در جهت کاهش اطاله دادرسي بود.

وي بيان کرد: در بحث ابلاغ الکترونيکي در هرمزگان از 85 درصد به 95 درصد رسيده ايم و بحث رسيدگي به پروندههاي خاص، براي حفظ امنيت هرمزگان پروندهها را با دقت رسيدگي مي کنيم.

رئيسکل دادگستري هرمزگان تاکيد کرد: از بين 154 پرونده مربوط به اراضي ملي، 146 پرونده منجر به صدور حکم شده است. وي  همچنين  بر  فقدان  ساختمان  دادگستري  در  شهرستان  بشاکرد  اشاره  کرد  و  افزود : دادگستري  اين  شهرستان  در  جاسک  مستقر  است  و  مردم  بشاکرد  جهت  رسيدگي  به  پرونده هايشان  روزانه  بايد  300 کيلومتر  راه  طي  کنند  و اين  موضوع  موجب  مشقت  و نارضايتي  آنها  شده  است.

 حجتالاسلام والمسلمين سيدابراهيم رئيسي در نشست با خانواده شهدا، روحانيون و برگزيدگان استان هرمزگان مسئله مهم در هرمزگان را استفاده از ظرفيتها و نيروي انساني کارآمد دانست و اظهار داشت: در استان هرمزگان به دليل مرزهاي آبي فراوان بايد شاهد اقتصادي فعال که بر دريا استوار است باشيم که در نتيجه آن مشکلي به نام اشتغال نيز وجود نداشته باشد.

رئيسي با اشاره به برخورد قاطع نيروي دريايي سپاه با پديده صيد ترال گفت: از مسئولان سپاه براي برخورد با اين نوع صيد که زيست بوم دريا و اقتصاد مردم بومي و صياد استان را هدف گرفته بود تشکر ميکنم چرا که صيادان محلي با صيد مناسب و به موقع به امنيت دريايي کمک ميکنند و به دريا آسيب نميزنند. وي با بيان اينکه نبايد مسائلي چون بيکاري و دغدغه اشتغال در استان هرمزگان وجود داشته باشد تاکيد کرد: فقر و بيکاري و تبعيض دست ساخته بشري  و ناشي از ارتباطات ناسالم است و بايد از بين بروند.

رئيس قوه قضائيه در ادامه عدالت آموزشي و استخدامي را مهم  و ضروري خواند و گفت: امروز که در گام دوم انقلاب قرار داريم، بايد از تمام ظرفيتها در راستاي شکوفايي استعدادهاي ديده نشده حتي در روستاها استفاده کرد.

رئيسي ادامه داد: جامعه بايد به سمتي برود که پارتي‌‌بازي را در استخدام مردود بداند و استخدام افراد  با در نظر گرفتن تواناييها و بر حسب عدالت صورت گيرد. حجت الاسلام والمسلمين  رئيسي  در  مورد  وحدت  در هرمزگان  تصريح کرد : وحدت  و  انسجام  در  هرمزگان  جاي  شکرگزاري دارد، زمينه ي هر توسعه  يافتگي  در  گرو  وحدت  و انسجام همه  مديران  و بخشهاي فعال است  که مي  تواند  زمينه  توليد  در  استان  را  تضمين  کند . رئيس  قوه  قضائيه  پس  از  نشست  با  قضات دادگستري   و کارکنان  دستگاه  قضايي  رهسپار  شرکت  در  جلسه  شوراي  اداري  شد دراين سفر عده اي از شهروندان  درمسير حجت الاسلام والمسلمين رئيسي به شوراي اداري درمقابل استانداري هرمزگان  پارچه نوشته هايي دردست داشتند که ناشي ازموج گسترده مطالبات وانتظارات و دادخواهي عمومي بود مردم خواستار رسيدگي  عدالت خواهانه و اميدبخش بودند.

 رقم خوردن تحولات بزرگ و کار جهادي با تکيه بر مديران شجاع و ريسکپذير  امکان پذير  است

استاندار هرمزگان واگذاري اختيارات بيشتر به مديران استان را موجب چند برابر شدن شتاب توسعه در هرمزگان دانست و گفت: تحول با مديران عادي اتفاق نميافتد و کار جهادي با تکيه بر مديران شجاع و ريسکپذير امکان پذير است فريدون همتي در جلسه شوراي اداري استان  در تشريح ظرفيتهاي مهم تجاري و اقتصادي در استان هرمزگان به وجود هفت پالايشگاه در هرمزگان اشاره کرد و بيان داشت: اجراي چهار طرح جديد بزرگ نفتي در هرمزگان مصوب شده است که با مصوبه شوراي اقتصاد، چهار درصد از اعتبارات اين طرح ها براي انجام مسئوليت هاي اجتماعي در هرمزگان اختصاص يافته است. استاندارهرمزگان از جمله اين 4طرح نفتي به توسعه ميادين سيري با اعتبار 104 ميليون يورو و توسعه ميدان لاوان با اعتبار 160 ميليون يورو اشاره کرد.

همتي گفت: راه اندازي بندر منطقه ويژه پارسيان نيز از ديگر طرح مهم اقتصادي استان هرمزگان است که به تصويب دولت رسيده و در حال احداث  برشمرد . وي اضافه کرد: در اين منطقه ظرفيت توليد 14 ميليون تن محصولات پتروشيمي، 4 ميليون تن فولاد، 600 هزار تن آلومينيوم، 3 هزار تن پودر آلومينا و همچنين چنين آب شيرين کن و نيروگاه برق ايجاد ميشود. همتي ادامه داد: هرمزگان با وجود قابليتهاي محيطي، کشاورزي، شيلاتي، گردشگري، کشتيسازي، صنايع و پالايشگاهها يک استان بطور کامل راهبردي محسوب ميشود. وي با اشاره به وجود 71 بندر تجاري  و 11 فرودگاه در استان هرمزگان، اظهار داشت: 54 درصد عمليات صادرات و واردات کشور از استان هرمزگان انجام ميشود.

استاندارهرمزگان توسعه سواحل مکران، پايانه صادراتي نفت، شهرک گلخانهاي بين بشاگرد، سيريک و ميناب با رويکرد صادرات، راه اندازي مخازن نفتي در جاسک با اعتبار دو و نيم ميليارد دلار را از برنامههاي پيشرو در حوزه شرق هرمزگان نام برد. وي واگذاري اختيارات بيشتر به مديران استان را موجب چند برابر شدن شتاب توسعه در هرمزگان دانست و اظهار داشت : به  دليل  ظرفيتهاي  بسيار  نگاهي  فرا استاني  به  هرمزگان  داريم   وي  هماهنگي و نقش  علما، فرهيختگان  و  اعضاي  شوراي  تامين  در  اين  استان  شايسته  تقدير  دانست.   همتي  تصريح کرد :  انتظار  داريم  هر واحدي  که  در  اين  استان  فعاليت  مي  کند  حذب  حداکثري  از  نيروهاي  بومي  استان  داشته  باشد وي  به  وجود  بدهي  700 ميليارد توماني  به  پيمانکاران  اشاره  کرد  و افزود :  به  دنبال  راهکاري  براي  جذب  اين  اعتبار  هستيم

همتي  گفت : اگر  اختيارات  در  استان  باشد  شتاب  توسعه  ي  استان  چند  برابر  مي شود  ،نيازمند  يک  تجديد  نظر  در  قوانين  و مقررات  هستيم  ،نيازمند  قوانين  انعطاف  پذيري  متناسب  با  جنگ  اقتصادي  هستيم

در ادامه اين نشست  فاطمه  جراره  رئيس  شوراي  شهر  بندرعباس  گفت : مردم محله هاي نخل ناخدا، نايبند، سنگ کن، خواجه عطا، آيت الله غفاري، سورو، حسين آباد و بسياري از محلات ديگر بندرعباس  ده ها سال است که در اين محله ها ساکن هستند. قدمت حضور بعضي از آنها به حدود60 سال مي رسد، اما متاسفانه هنوز در بلاتکليفي نسبت به سند مالکيت به سر برده و برخي با سوء استفاده از خلاء هاي قانوني، نسبت به تملک اراضي آنان اقدام نموده اند.

به گفته وي، نبود سند مالکيت منجر به آن شده است که اين محلات با وجود آن که بخش بزرگي از جمعيت بندرعباس را در خود جاي داده است عملاً از ابتداييترين حقوق و امکانات شهرنشيني بي بهره باشند. ورود قاطعانه دستگاه قضا و تنظيم  ضرب الاجل زماني براي حل هميشگي اين مشکل  را  خواهانيم

وي بيان داشت: موضوع ديگر  زمينه هاي اصلي ايجاد فساد در استان هرمزگان است. چند ماه ديگر انتخابات مجلس شوراي اسلامي برگزار خواهد شد. افرادي که پول هاي کلان و کثيف خود را که اغلب در قاچاق کلان بدست آوردهاند، در انتخابات براي فردي هزينه مي کنند، اميد چندين برابرشان، به بيتالمالي است که در دست دستگاه هاي دولتي و عمومي است. حال که حضرتعالي دستور ويژه در اين زمينه دادهايد و بالاترين مسئول دستگاه قضائي در استان، خود عضو هيات نظارت شوراي نگهبان است، اميد است اين ريشههاي اصلي فسادهاي آينده در اين دوره خشکانده شود. خواهشمند است به گونه اي برنامه ريزي بفرماييد که دستگاه هاي نظارتي و بازرسي مرکز به کمک دستگاه هاي نظارتي و بازرسي استان در کشف و مجازات فساد سلسه وار بشتابند.

ناصر شريفي، رئيس مجمع نمايندگان هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي  و نماينده مردم غرب هرمزگان  در جلسه شوراي اداري که با حضور رئيس قوه قضائيه  برگزار  شد  گفت :مرزهاي ما با مردمانش زيباست، مردماني که با همه مشکلات تا امروز حافظان با صلابتي براي کشور بودهاند.

هرمزگان استان مهم و حساسي براي کشور و قطب اقتصاد کشور است باوجود قوميتها و مذاهب مختلف وحدتي مثالزدني در هرمزگان وجود دارد. مردم هرمزگان شاکر جمهوري اسلامي هستند و به يمن آن خدمات بزرگي اتفاق افتاده اما بهواسطه عقبماندگيهاي تاريخي نياز به توجه ويژهاي دارد باوجود صنايع مهم و ملي آمار بيکاري در اين استان هيچ توجيهي ندارد و براي رونق توليد و اشتعال بايد از سرمايهگذاران بخش خصوصي حمايت شود.

موضوعي که امروز هم استانيهايم را نگران کرده، رأي اخير ديوان عدالت مبني بر حذف بومي پذيري نيروهاي استخدامي است؛ خواهش ما اين است که در اين رأي تجديد نظر شود. وي افزود: هيچکس در مورد مبارزه با قاچاق حرفي ندارد اما مبارزه با دانهدرشتها بايد صورت بگيرد اما متأسفانه با مردمي که معيشت خانواده خود را با چند کالا تأمين ميکنند، برخورد ميشود .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3255
تاریخ :1398/07/15 ساعت 11:29:55
تعداد بازدید: 73
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی