گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3320
تاریخ :1398/10/18 ساعت 10:31:34
تعداد بازدید: 129
جمعيت ميليوني براي حاج قاسم ازدحام و حادثه در زمان تشييع، خاکسپاري را به تاخير انداخت
email pdf word plus minus reset color
همزمان با تشييع پيکر پاک فرزند ايران حاج قاسم سليماني جمعيتي ميليوني ديروز از جاي جاي ايران بويژه هرمزگان به کرمان آمدند تا سيل خروشان ديار کريمان حماسهاي بي سابقه رقم بزد. اين استقبال تا به آنجا پيش رفت که به علت ازدحام جمعيت خاکسپاري به تعويق افتاد.

عکس اصلی خبر

در پي اين ازدحام و حضور جمعيت ميليوني، ستاد برگزاري مراسم تشييع و تدفين سردار شهيد سپهبد سليماني طي اطلاعيه اي از مردم خواست به علت ازدحام بيش از اندازه جمعيت ، محل تدفين را بتدريج ترک کنند .

جمعيت ميليوني طي روزهاي گذشته در شهرهاي خوزستان، مشهد، تهران و در نهايت قم، جهان را انگشت به دهان کرد و نشان داد، آمريکا اشتباهي مرتکب شده که پايان آن نه دست او بلکه دست ايران است بطوريکه در همه اين شهرها، جمعيت فقط يک چيز مطالبه مي کرد و آن انتقام سخت بود.

از سوي ديگر به دليل ازدحام و بر اساس تصميم ستاد برگزاري مراسم خاکسپاري نيز به تعويق افتاد.

خيل عظيم عاشقان شهيد سليماني باعث شد تا حوادثي در پي ازدحام جمعيت رخ دهد که به گفته بسياري اين حادثه پس از حرکت جمعيت به منظور رسيدن به خودروي حامل سردار شهيد سليماني رخ داد که بر اثر ازدحام و فشار جمعيت، تعدادي از تشييع کنندگان مراسم سردار سليماني مصدوم شدند و شماري نيز جان باختند.

منابع خبري در استان کرمان در گفتوگو با ايرنا ضمن تأييد اين خبر اعلام کردند که اين افرادِ اغلب مسن، در مسير خروجي از ميدان آزادي و ورودي به خيابان شهيد بهشتي کرمان براثر ازدحام جمعيت آسيب ديدهاند.

مديرکل امنيتي انتظامي استانداري کرمان هم در اين ارتباط  گفت: تعدادي براثر فشار جمعيت که اغلب هم مسن بوده اند صدمه ديده اند و موجب کدورت برخي از افراد مشايعت کننده شده است.

حميد شمس الديني اين را نيز هم اضافه کرد که در اين رابطه هيچ يک از موارد مطروحه و شايعات در شبکه هاي مجازي درباره عمليات انتحاري موضوعيت ندارد.

رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاعرساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، فوت و مجروح شدن تعدادي از عزاداران را در مراسم تشييع پيکر شهيد سردار سليماني در کرمان تاييد کرد و گفت: همه مصدومان به بيمارستان منتقل شدند.

کيانوش جهانپور افزود: خبر جانباختن تعدادي از هموطنان عزادار در مراسم تشييع پيکر شهيد سليماني در کرمان صحت دارد و متاسفانه تعدادي از عزاداران در ازدحام جمعيت جان خود را از دست دادند و تعدادي نيز مصدوم شدند.

وي گفت: ابعاد حادثه در حال بررسي است و هنوز نمي توان آمار دقيقي از فوتيها و مصدومان اين حادثه اعلام کرد. دکتر سعيد نمکي، وزير بهداشت در کرمان حضور دارد و شخصا بر پيگيري درمان مصدومان نظارت دارد.

رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت گفت: هيچ کدام از آمارهايي که در برخي رسانه ها درباره تعداد کشته ها و مصدومان اين حادثه اعلام شده، مورد تاييد نيست.

 سعيد نمکي وزير بهداشت نيز در پي اين حادثه بر بالين مصدومين مراسم تشييع پيکر مطهر سردار شهيد حاج قاسم سليماني در کرمان و دلجويي از خانواده مصدومان حضور يافت.

به گزارش فارس، پيرحسين کوليوند رئيس اورژانس گفت: حدود 190 نفر از هموطنان حاضر در اين مراسم نيز مصدوم شده اند.

طبق گفته کوليوند، رئيس اورژانس کشور، تعداد جان باختههاي حادثه مراسم تشييع پيکر شهيد سردار سليماني به 40 نفر رسيده است.

مجيد سعيدي، مدير کل بحران استانداري کرمان درباره حادثه رخ داده به ايسنا گفت: در تجمع گسترده مردم متاسفانه تعدادي از هم استاني ها و هموطنان ما دچار حادثه شدند.

اورژانس، هلال احمر و بيمارستانهاي کرمان و شهرهاي اطراف در حالت آماده باش بودند و در کمترين زمان کمک رساني به مصدومان و انتقال فوتيها صورت گرفت.

سعيدي با اشاره به اينکه مسئولان امر در حال شناسايي فوتيها هستند بيان کرد: مصدومان به محض ورود به بيمارستان خدمات مقدماتي و پيش بيمارستاني را دريافت کردند.

اطلاعيه ستاد برگزاري مراسم تشييع شهداي جبهه مقاومت در کرمان اعلام کرد، حضور يکپارچه و ميليوني مردم در تشييع سرداران شهيد باعث شد، به منظور پيشگيري از آسيب رسيدن بيشتر به شرکت کنندگان عزيز، برنامه تدفين به وقت ديگري موکول شود.

سردار شريف، سخنگوي سپاه پاسداران در حاشيه مراسم تشييع پيکر شهيد سردار سليماني گفت، براي اينکه آبرو و سرافرازي شهيدان دستمايه حوادث رخ داده نشود، برنامه مراسم تشييع در تاريخ ديگري برگزار خواهد شد.

وي ضمن تقدير و تشکر از مردم استان کرمان و شرکت کنندگان در حاشيه اين مراسم در جمع خبرنگاران گفت: مردم ايران امروز تکليف و وظيفه خود را انجام داده و اقيانوس بيکران و جمعيت ميليوني شرکت کننده در مراسم تشييع مويد اين امر بود.

مهدي صدفي، مسئول کميته تشييع پيکر شهيد سردار سليماني در کرمان نيز اعلام کرد، با توجه به ازدحام جمعيت، امکان خاکسپاري پيکر شهدا وجود ندارد و زمان مراسم خاکسپاري متعاقبا اعلام ميشود.

صدفي به ايسنا گفته، خودروي حامل پيکر شهيدان سليماني و پور جعفري در خيابان منتهي به گلزار شهدا و در مقابل گنبد «جبليه» به دليل ازدحام جمعيت،  متوقف و چون امکان انتقال پيکر شهدا به محل اصلي گلزار شهدا وجود نداشت مراسم، لغو و به تاريخ ديگري موکول شده است.

سردار شهيد سپهبد قاسم سليماني سال 1335 در روستاي قنات ملک در شهرستان رابر استان کرمان در خانوادهاي مذهبي متولد شد.

 سردار سليماني ابتداي جنگ تحميلي با شماري از نيروهاي کرمان، تيپ زرهي را تشکيل داد و سپس به لشکر 41 ثارالله تبديل شد. او از آغاز تشکيل اين لشکر تا انتصاب به فرماندهي نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي فرمانده لشکر 41 ثارالله کرمان بود.

بامداد جمعه 13 دي ماه سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سليماني به همراه ابومهدي مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمري مجاهدت در حمله بالگردهاي آمريکايي در فرودگاه بغداد به شهادت رسيد.

بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع آمريکا، دستور اين حمله هوايي را دونالد ترامپ، رئيس جمهوري و فرمانده کل قواي اين کشور صادر کرده بود.

وزير بهداشت نيز عصر ديروز آخرين وضعيت رسيدگي به مصدومان مراسم تشييع پيکر شهيد سپهبد سليماني را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، دکتر سعيد  نمکي ضمن ابراز  تاسف از حادثه پيش آمده در مراسم تشييع شهيد سپهبد سليماني در کرمان، در بازديد و نظارت بر روند درمان مصدومان بستري در بيمارستانهاي کرمان، گفت: متاسفانه در مراسم تشييع سردار رشيد اسلام، به دليل ازدحام جمعيت و مشکلي که در برخي از معابر بود، تعدادي از هموطنان ما که با عشق و علاقه به مراسم آمده بودند، دچار  حادثه شدند.وي با بيان اينکه هنوز آمار دقيقي از فوتيهاي اين حادثه دريافت نکردهايم، درباره وضعيت مصدومان نيز گفت: من نيز با همکارانم براي رسيدگي به وضعيت مصدومان در بيمارستان حاضر شديم. همکارانم بر بالين مصدومان بستري هستند و با آمادگي کاملي که همکاران در بيمارستانهاي کرمان داشتند، خوشبختانه به موقع رسيدگيها در حال انجام است.

وزير بهداشت گفت: تعدادي از افراد سانحه ديده اعم از کودک و والدين در آي سي يو بستري هستند که با رسيدگي همکاران وضعيت بهتري دارند. متاسفانه تعداد زيادي هم مصدوم بدحال به بيمارستانها آورده شد که اين افراد در همان خيابانها و معابر به علت اين که افراد روي هم ريختند و فشارها، باعث خفگي آنها شده است. خيلي از مواردي هم که به بيمارستانها آورده شدند موارد پيشرفتهاي بود که همکاران تمام وقت دارند کار را دنبال ميکنند.

وزير بهداشت همچنين گفت: افرادي که تا الان به پرسنل و مراکز درماني ما در کرمان مراجعه کردهاند، حدود 200 نفر هستند که برخيهايشان خيلي بدحال بودند و برخي در آي سي يوهاي مختلف بستري هستند. خوشبختانه از قبل تدابير در اين زمينه در نظر گرفته شده بود و مراکز درماني آمادگي داشتند. تعدادي از افراد هم در بخشها بستري هستند و تعدادي هم مرخص شدند و به منزلشان بازگشتند.

وي گفت: اميدواريم که کمترين عارضه و سانحه را داشته باشيم و ان شاءالله  در جمع بندي نهايي هم رييس دانشگاه  علوم پزشکي استان آمار و اطلاعات بيشتري را خواهند داد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3320
تاریخ :1398/10/18 ساعت 10:31:34
تعداد بازدید: 129
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی