گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2828
تاریخ :1396/06/20 ساعت 09:54:05
تعداد بازدید: 850
ناخرسندی برخی جریانات سیاسی ازحسن نظر رهبری به اهل سنت
email pdf word plus minus reset color
برخی جریانات سیاسی و بعضا تندرو که به شدت معتقد به تقسیم بندی های سیاسی خودی و غیر خودی در بدنه حاکمیت هستند، و چه بسا در چهار دهه ی اخیر با این اعتقاد بسیاری از همراهان همکیش خود را حتی از صحنه حذف کرده اند، مسلما این نوع نگاه مقام معظم رهبری به اهل سنت را بر نمی تابند؛ که این اقلیت مهجور مذهبی، با استناد به نامه ی مولانا فرزندان رهبری و نظام تلقی شوند، که آنها را به عنوان برادران و خواهران ناتنی حتی نمی پذیرند! کما اینکه هنوز اتفاقی نیفتاده بر طبل اختلافات می کوبند و نامه ی رهبری را طوری تحلیل می کنند که سخن تازه ای نیست و وضعیت همان است که در چهل سال گذشته حاکم بوده است!

عکس اصلی خبر

پاسخ رهبر معظم به نامه ی مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی و نیز محتوای هر دو نامه پیش از هر چیزی شاید بیانگر دغدغه ها از وضعیت نامساعد مسلمانان در جهان امروز است و صد البته وضعیت رنج آور اهل سنت متاثر از نگاههای امنیتی، سلیقه ای و تبعیض ها در ایران؛ که این نگرانی را ایجاد کرده است. با همه ی ارادتی که بنا بر دلایل متقن و آنچه در نامه ی مولانا آمده است، به نظام و رهبری در بین اهل سنت وجود دارد؛ تا جایی که بزرگترین پیشوای اهل سنت ایران این اقلیت مذهبی را فرزندان نظام و رهبری می خواند.

 پاسخ رهبری در این مقطع حساس و بحرانی جهان اسلام می تواند باعث امیدواری در تغییر نگاهها به اهل سنت در ایران باشد. از سوی دیگر دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، با اعتقاد به این بی مهری ها، اخیرا در سخنانی با قاطعیت از حقوق اقلیت ها سخن گفته است. روحانی در اوایل شهریورماه در یک سخنرانی گفت: اگر اقلیت‌های مذهبی حقوق برابر با شیعیان ندارند، نباید مانند آنان «تکلیف» داشته باشند، از جمله نباید مالیات بپردازند و به سربازی بروند. رییس‌ جمهوری بر حضور جوانان، زنان، اقوام و مذاهب مختلف در مدیریت کشور تاکید دارد و نباید همه مدیران کشور تنها از یک مذهب باشند.

روحانی می افزاید: «مگر مذاهب دیگر جزو ملت ایران نیستند؟ پس از آنها مالیات نگیریم و آنها را به سربازی نبریم. اگر قرار باشد تکلیف‌ آنها مثل همه باشد، پس حقوق‌شان باید مثل همه باشد».

دکتر روحانی تاکید کرد: «چطور همه را در موقع انتخابات پای صندوق دعوت می‌کنیم ولی منصب مدیریتی به آنها نمی‌دهیم.

 اگر به آنها منصب نمی‌دهیم، بگوییم فقط یک گروه به پای صندوق‌های رای بیاید».

وقتی این سخنان رییس جمهوری را در کنار فرمایشات مقام معظم رهبری می گذاریم، به نگرانی ها، دغدغه ها و حسن نظر مقامات ارشد کشور نسبت به وضعیت اهل سنت بیشتر پی می بریم.

 رهبری در پاسخ به مولوی فرموده اند: «همه ارکان جمهوری اسلامی موظفند براساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند.

ما هم به جد معتقدیم همه باید با هم در کنار هم و در صفوف فشرده و واحدی به سربلندی و عزت ایران اسلامی بیندیشند و در راه آن تلاش کنند و اجازه ندهند دشمنان این مرز و بوم و خناسان وابسته به این و آن در این صف واحد تفرقه افکنده و کارشکنی کنند».

در گذشته نیز رهبر معظم فتوا داده اند که  «اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است»؛ با وجود این، و همه ی دیدگاهها و حسن نظرها، همانطور که در ابتدا به آن اشاره رفت، برخی جریان های سیاسی در کشور فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب را سخن تازه ای نمی دانند و استناد می کنند که «پاسخ معظم له برخاسته از معارف دینی و قانون اساسی کشور، و سیاست همیشگی جمهوری اسلامی از ابتدا تا به امروز بوده است و چیز جدیدی نیست»؛ این جریان در ادامه به قانون اساسی و فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی اشاره می کند که متفق القول حقوق اهل سنت را محترم شمرده اند.

 در حالی که اهل سنت معتقد است در چهل سال گذشته بسیاری از حقوق آنها به رسمیت شناخته نشده و علیرغم نگاه مثبت مقامات عالیرتبه، بعضا از سوی برخی ارکان و مسئولین پایین دستی به شدت مورد بی مهری، تبعیض و نابرابری قرار گرفته اند. 

علی کل حال آنچه جای نگرانی دارد پرداختن به مسائل این چنینی درست در زمانی است که همه تحلیل گران نگاه بلند رهبری را تمجید می کنند و اهل سنت با خوشحالی در فضاهای مجازی فرمایشات معظم له را به اشتراک

می گذارند؛ از سوی دیگر گویی کسانی هستند که این شادی اندک اهل سنت را تاب نمی آورند و با تحلیل های این چنینی از اتفاقی که می تواند باعث وحدت، مودت، برادری و صمیمت بیشتر بین برادران شیعه و سنی شود، به رنجش ها دامن می زنند. و بدتر اینکه برخی این نوع تحلیل ها را با عنوان یک خبر فوری به سرعت در فضای مجازی مناطق سنی نشین به اشتراک می گذارند؛ با هدف القای این موضوع که سخنان رهبری سخن تازه ای نیست، و قرار نیست وضعیت اهل سنت از آنچه هست، بهتر شود؛ یعنی وضعیت همان است که از اول انقلاب تاکنون بوده است و این نامه نگاری ها چیزی را عوض نخواهد کرد.  شاید همه ی پاسخ هایمان از همین جا  می گیریم که چرا حقوق اهل سنت که از اول انقلاب هم در قانون و هم در معارف دینی و هم در فرمایشات مقامات عالیرتبه آمده است، هیچگاه فرصت اجرا نیافته است تا جایی که پس از گذشت چهل سال به عنوان یکی از اساسی ترین دغدغه ی بزرگترین پیشوای مذهبی اهل سنت قرار می گیرد و ناگزیر می شود برای احقاق حقوق قانونی اهل سنت به رهبر جمهوری اسلامی نامه بنویسد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2828
تاریخ :1396/06/20 ساعت 09:54:05
تعداد بازدید: 850
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی