گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3321
تاریخ :1398/10/21 ساعت 11:16:52
تعداد بازدید: 210
رئيس کل دادگستري استان هرمزگان خبر داد: اعلام جرم عليه مالک پروژه زيستگاه بندر مقام
email pdf word plus minus reset color
رئيس کل دادگستري استان هرمزگان اعلام کرد: در پي گزارشات مردمي مبني بر ساخت و سازهاي غيرمجاز در بندرمقام از توابع شهرستان بندرلنگه و تهديد زيستگاه گونه حفاظت شده و در معرض انقراض لاک پشت پوزه عقابي ، پس از احراز وقوع جرم به منظور حفظ اين ذخاير ملي و صيانت از محيط زيست ، دستور تخريب مستحدثات غيرقانوني صادر شد.

عکس اصلی خبر

علي صالحي رئيس کل دادگستري استان هرمزگان اظهار داشت : پس از وصول گزارشات مردمي مبني بر  ساخت و ساز غير مجاز در ساحل بکر و حفاظت شده بندر مقام از توابع شهرستان بندرلنگه در 400 کيلومتري بندرعباس  با ورود دستگاه قضايي استان به منظور حفظ حقوق بيت المال و صيانت از محيط زيست و اراضي ملي ، تمام مستحدثات غيرقانوني و خارج از حريم مجاز در اين منطقه تخريب و قلع و قمع شدند.

وي تصريح کرد:  بلافاصله باحضور دادستان مرکز استان هرمزگان در محل ، مشخص شد: مجري طرح پرورش لارو ميگو در ساحل بندرمقام ساخت و سازهايي را خارج از حريم طرح واگذاري انجام داده است و با بررسي جوانب امر، ارتکاب تخلفاتي چون؛ تجاوز به حريم دريا در دو نقطه و تجاوز به حريم کوه و صخرههاي ساحل مُکسر در يک نقطه محرز شد.

صالحي در ادامه افزود : همچنين با مشاهده آثار زيستگاه و محل تخم گذاري گونه حفاظت شده و در حال انقراض لاک پشت پوزه عقابي در محل و استماع گزارش اداره حفاظت از محيط زيست و بررسي مستندات و مدارک ثبتي، مشخص شد که تعداد قابل توجهي از تأسيسات ساختماني در اراضي ملي و خارج از حريم طرح واگذاري احداث شده اند.

رئيس کل دادگستري استان هرمزگان خاطرنشان کرد: پس از احراز تخلفات انجام شده ، بلافاصله ضمن صدور دستور قلع و قمع مستحدثات غيرمجاز توسط مقام قضايي ، در خصوص مالک متخلف اين پروژه قرار مجرميت صادر شد و همچنين شهروند قانونمند و مسئولي که با افشاگري در خصوص اين تخلف، موضوع را به مراجع قضايي اعلام کرد نيز به نحو شايسته اي تشويق شد.

وي در ادامه افزود: با دستور دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان بندرلنگه هم اکنون اجراي طرح پرورش ميگو در اين منطقه متوقف شده است و  موضوع تخلفات انجام شده توسط مرجع قضايي در حال بررسي است که نتيجه آن متعاقباً اطلاع رساني خواهد شد.

رئيس کل دادگستري استان هرمزگان در پايان ضمن تأکيد بر حمايت قاطع دستگاه قضايي هرمزگان از سرمايه گذاري و رونق توليد تصريح کرد: با افرادي که با سوداگري و قانون گريزي و در پوشش سرمايه گذاري مبادرت به تضييع حقوق بيت المال و  دست اندازي به اراضي ملي و تخريب محيط زيست مي نمايند به شدت و با قاطعيت برخورد
خواهد شد.

  رئيس شوراي حفظ حقوق بيت المال در اراضي ملي و منابع طبيعي استان هرمزگان در ادامه افزود: ضروريست که دستگاه هاي اجرايي در واگذاري اراضي به اشخاص حقيقي و حقوقي ،ضوابط و مقررات قانوني را رعايت کنند و از حيطه وظايف خود خارج نشوند و همچنين پس از احراز صلاحيت افراد و صحت تعهدات مندرج در متن تفاهم نامه،اقدام به انعقاد قرارداد نمايند.

 وي همچنين خواستار اهتمام ويژه دستگاه هاي اجرايي به گزارش سريع و به موقع تخلفات به منظور تسريع در روند رسيدگي هاي قضايي، تبادل نظر با رويکرد برنامه محور و افزايش تعاملات بين بخشي براي صيانت و حفاظت از حقوق بيت المال شد.

 رئيس کل دادگستري استان هرمزگان با تأکيد بر اينکه در صورت مشاهده تخلفات از سوي دستگاه هاي متولي با مديران و مسئولين متخلف برخود قانوني مي شود ، تصريح کرد: دستگاه قضايي در جهت حفظ محيط زيست و اراضي ملي به عنوان سرمايههاي نظام و تحويل آن به نسلهاي آينده خط قرمزي نداشته و با جرايم و تخلفات اين حوزه با قاطعيت و بدون اغماض برخورد خواهد کرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3321
تاریخ :1398/10/21 ساعت 11:16:52
تعداد بازدید: 210
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی