گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3413
تاریخ :1399/03/18 ساعت 11:03:11
تعداد بازدید: 518
پایان یک امید
email pdf word plus minus reset color
هر چه زمان می گذرد ویروس کرونا گستره خود را وسیع تر و امیدهایی که قبلا برای پایان آن داده بودند کم رنگ تر و حتی در مرحله ناامیدی است.

عکس اصلی خبر

خلیل بزرگمهر ـ ندای هرمزگان

اسفند ماه سال گذشته وعده داده شد که کرونا با گرما سازگاری ندارد و هر چه زمان جلوتر برود گستردگی کرونا نیز کمتر می شود.

امیدی که خیلی از ساکنان جنوب کشور را خوشحال و امیدوار کرد. این خوشحالی به جنوبی ها محدود نشد و بسیاری از افراد با همین استدلال عزم سفر به جنوب کردند و بعضا برای دوری از کرونا مدتی را در این مناطق سپری کردند.

هر چه زمان جلوتر می رود هوا گرمتر و طغیان کرونا در منطقه جنوب کشور بیشتر می شود.

کرونا ابتدا در گرم ترین نقطه کشور یعنی خوزستان وضعیت این استان را قرمز کرد و بر استدلال تاثیر گرما بر پایان کرونا خط بطلان کشید؛ از همین رو بنا به تصمیم ستاد ملی کرونا، وضعیت فوق العاده در خوزستان اعلام شد. در پی شیوع کرونا در این منطقه، استان هرمزگان که گرمسیری است، نیز از این قافله عقب نماند و هر روز بر تعداد مبتلایان آن اضافه شد و اکنون شرایط به گونه ای رقم خورده که دستورالعمل های جدید از فعالیت ها در هرمزگان در حال پیاده شدن هستند.

 از هفته گذشته قرنطینه خانگی برخی از روستاهای هرمزگان از جمله شهرستان خمیر آغاز شد. جمعه شب نیز که از آن به عنوان سیاه ترین روز کرونایی هرمزگان یاد شد، باعث شد تا سخت گیری ها در هرمزگان افزایش یابد. طبق آمار اعلامی جمعه گذشته 333 نفر به کرونا مبتلا شدند. در این روز 9 نفر در این استان بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند که 16 درصد مجموع جان باختگان کشوری طی این روز در

 هرمزگان است. این آمارها نشان می دهد روی کاغذ هم گرما تاثیری در کاهش کرونا ندارد که رئیس جمهور نیز در جلسه روز گذشته ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا بر آن صحه گذاشت.

رییس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت مبارزه با ویروس کرونا، گفت: خواهش می کنم مردم عزیز به این نکته توجه کنند آنچه که برای آینده قرار می‌دهند هفته و ماه نباشد. آینده طولانی مدت را باید در نظر گرفت. این ویروس ابعادی دارد که هرچه جلو می ‌رویم، روشن‌تر می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمیی حسن روحانی، اظهار کرد: از دیرباز به‌خصوص در سال‌های اخیر بخش بهداشت و درمان ما مطرح بوده است. روزی مردم ما در نوبت بودند که برای معالجه به اروپا بروند، امروز مردم منتظر هستند برای عمل‌های پیچیده به ایران بیایند.

وی در ادامه با اشاره به تلاش کادر بهداشت و درمان در مبارزه با ویروس کرونا، از بخش بهداشت درمان و کادر درمانی تشکر کرد.

روحانی با اشاره به مهم‌ترین موضوعاتی که در جلسه ستاد مبارزه با کرونا مطرح شد، بیان کرد: مهم‌ترین نکته در این جلسه که در رابطه با کووید 19 مطرح شد این بود که مردم باید مطلع باشند که این اپیدمی طولانی خواهد بود و ما یک پایان مشخص برای پایان این اپیدمی نداریم.

تا زمانی که واکسن مورد تایید در دسترس ما قرار بگیرد مدت طولانی را خواهیم داشت.

 در ذهن مردم این نباشد که رعایت نکات بهداشتی کوتاه مدت است. ما نمی‌دانیم پایان این ویروس کی هست؛ بنابراین این دستورالعمل‌ها باید طولانی مدت باشد. شستن دست‌ها و استفاده از ماسک باید همیشه مورد نظر باشد.

وی گفت: اجتماعاتی مثل عروسی و عزا را باید کنار بگذاریم تا زمانی که خود بهداشت و درمان ما اعلام کنند. وزیر بهداشت و درمان گزارش دادند در جایی جامعه بی مشکل بوده اما به خاطر عروسی همه مبتلا شدند. من خواهش می کنم مردم عزیز به این نکته توجه کنند آنچه که برای آینده قرار می‌دهند هفته و ماه نباشد. آینده طولانی مدت را باید در نظر گرفت. این ویروس ابعادی دارد که هرچه می ‌رویم جلو روشن‌تر می‌شود. اوایل در اسفند ماه امیدی ایجاد شد که گرمای هوا این ویروس را از بین می برد یا به تدریج ضعیف می‌شود در حالی که می‌بینیم به لحاظ علمی این چنین نیست.

رئیس جمهور گفت: ما چاره‌ای نداریم، باید کار کنیم. باید  کارخانه‌ها باز باشد و ر فت و آمدها در حد ضرورت ادامه پیدا کند، اما مبارزه با ویروس هم ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: تا وقتی کووید 19 هست ما هم مقابلش ایستاده‌ایم.

وی گفت: نکته ‌مهمی که وزارت بهداشت و درمان مطرح کرد این بود که فعالیت آن‌ها به فاز سوم وارد شده است و تلاش خود را بر گروه‌های آسیب پذیر متمرکز کرده اند. یکی جوان است بدن سالمی دارد،‌ چاق هم نیست و قوی تر است، اما دو گروهی هستند که یا مستن هستند یا بدن ضعیف‌تری دارند.

از سوی دیگر استاندار هرمزگان نیز با توجه به شرایط رو به بحران شهرها و روستاها، برخی از محدودیت های جدید در استان را اعلام کرد.

فریدون همتی در این دستور با اشاره به روند افزایشی بیماران مبتلا به کرونا در هرمزگان، تاکید کرد: از ورود و سفر به روستاها جلوگیری شود، به جز عوامل واحدهای تولید و طرح های عمرانی که فقط مجازند با رعایت پروتکل ها به فعالیت بپردازند. وی ادامه داد: روند تولید و کارهای عمرانی نباید تحت تاثیر قرار گیرد و سست شود بلکه باید با رعایت دقیق پروتكل های بهداشتی انجام و نظارت بر واحدهای تولیدی و طرح های عمرانی به شکل جدی صورت گیرد.

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم جلوگیری از همه تجمعات، افزود: هیچ مراسمی چه عروسی و چه ختم نباید به مدت یک ماه انجام شود.

همتی با تاکید بر لزوم ضد عفونی‌کردن اماکن عمومی، تصریح کرد: بازارهای بزرگ به مدت یک هفته تعطیل شوند و سایر اصناف با رعایت پروتکل ها فعال باشند.

وی خواستار افزایش و فعال شدن تیم‌های نظارت بر فعالیت مشاغل مختلف شد و بیان داشت: نظارت بر وسایل حمل و نقل عمومی و لزوم استفاده از ماسک در این وسایل و همه فعالیت ها با جدیت انجام و با متخلفین برخورد شود. استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: پارک ها، بوستان ها و مکان های تجمع تعطیل شوند.

همتی با تاکید بر لزوم جدی گرفتن قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا و خودداری مردم از تردد غيرضروری، اضافه کرد: با توجه به شرایط موجود بیماری کرونا در استان، مردم به هیچ وجه به

 مسافرت نروند. وی بر ضرورت فعال شدن کارگاه های تولید ماسک تاکید کرد و گفت: مردم تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند و در صورت ضرورت برای خروج از منزل، حتما از ماسک استفاده کنند و در مکان های فعالیت و مشاغل خود و همچنین در وسایل حمل و نقل همچون تاکسی و اتوبوس و فروشگاه ها حتما ماسک داشته باشند و تا حد امکان خریدهای خود را به شکل غیر حضوری انجام دهند.

استاندار هرمزگان تاکید کرد: خودداری از برگزاری مجالس عروسی، ختم، مهمانی و دورهمی های خانوادگی از دیگر مواردی است که مردم استان هرمزگان باید به طور جدی در این روزها آن را رعایت کنند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3413
تاریخ :1399/03/18 ساعت 11:03:11
تعداد بازدید: 518
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی