گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3239
تاریخ :1398/06/14 ساعت 12:16:29
تعداد بازدید: 251
28 سال با نداي هرمزگان /توسعه هرمزگان برايمان مهم تر است
email pdf word plus minus reset color
شايد براي خيلي ها باور کردني نباشد که آماده کردن يک شماره روزنامه در ابتداي دهه هفتاد شامل گذر از چند خوان رستم بود. چند سالي از پايان جنگ گذشته بود و مردم هرمزگان در آن ايام بشدت پيگير مسايل سياسي کشور و موضوع سازندگي بودند از اين رو با پيگيري گسترده غلامحسين عطايي (65 تا70) سرانجام بعد از سالها مجوز روزنامه نداي هرمزگان از سوي وزارت ارشاد دولت وقت صادر شد و هرمزگان صاحب دومين نشريه استاني بعد از پيروزي انقلاب شد.

عکس اصلی خبر

کاظم گلخني

     قابل ذکر است اولين نشريه محلي استان باختر نام داشت که قبل از انقلاب مدتي فعال بود .

    القصه اولين شماره نشريه نداي هرمزگان که در 14 شهريور سال 1371 بصورت هفتگي منتشر شد و باعث خوشحالي بسياري از مردم و دلسوزان توسعه استان شد.

    نگاه روزنامه نداي هرمزگان در آن ايام سياسي و توجه ويژه اي به توليدات فرهنگي در حوزه شعر ، تاريخ ، فرهنگ و رسوم ، ادبيات و طنز داشت و تا امروز اين توجه ادامه داشته است.

     هفت خوان رستم

    آماده کردن يک شماره از روزنامه آن هم بدون تجهيزات امروزي نظير دوربين ديجيتال ، رايانه ، برنامه صفحه بندي ، ايميل و ...خودش داستاني داشت ، تهيه مطالب و عکس آن هم از نقاط مختلف استان و چسباندن مطالب تايپي و عکس هاي ظاهر شده  روي يک صفحه مقوايي کمتر از يک خوان رستم نبود ، مرحله بعد ارسال ماکت هاي صفحات  صفحه مهم با هواپيما به تهران بود، از  اينجا به بعد دلهره داشتيم عکسي يا مطلبي از ماکت صفحات جدا يا جابه جا نشود و  چاپخانه کارش را به خوبي انجام دهد .

     روزهاي خوب مطبوعات

    در اواخر دهه دهه هفتاد  و توجه دولت اصلاحات به فعاليت مطبوعات نگاه مردم به جرايد آنچنان بود که براي خريد روزنامه جلوي دکه ها صف مي کشيدند، در اين ايام تجهيزات رايانه اي به صنف مطبوعاتي تازه اضافه شده بود و نداي هرمزگان با استفاده از اين تجهيرات پيشرو در نشر اخبار و مطالب سياسي و اجتماعي استان شده بود ، صفحات، سياسي ،  تنفس در هواي شعر ، تاريخ ، طنز طرفداران زيادي داشت و بسياري از شاعران نويسندگان نامدار و اهل قلم در روزنامه نداي هرمزگان فعاليت مي کردند .

     و ما همچنان از محروميت نوشتيم

    در اين سالها تعداد چاپ و تيراژ نداي هرمزگان افزايش يافته بود و بسياري از مردم توقع داشتند مشکلات استان به خصوص محروميت مناطق کمتر برخوردار از طريق روزنامه نداي هرمزگان پيگيري شود و اين مهم در ابتداي دهه 80 شمسي با توانمندي روزنامه نداي هرمزگان شدت يافت.

     چقدر بي مهري کشيديم

    بعد از روي کار آمدن دولت احمدي نژاد روزنامه نداي هرمزگان با اينکه مغضوب هميشگي دولت نهم و دهم بود و در زمينه درآمد آگهي هاي دولتي و ديگر حمايت ها مورد بي مهري قرار گرفت اما با انتشار 3 بار هفته در 8 صفحه و جذب گزارش نويسان ، به منتقد بزرگ دولت وقت تبديل شد و مدام با نشر مشکلات و کمبودها بوي بهار  را به چالش کشيد .

      کارخانه توليد خبرنگار

   دراواسط دهه هشتاد شمسي روزنامه نداي هرمزگان با در اختيار داشتن کادر مجرب مطالب توليدي خود را در بخش هاي خبر  ، گزارش ، فرهنگ و تاريخ ، ورزش ، طنز  تقديم  مردم استان ميکرد ، بخشي از خبرنگاران استان که الان در خبرگزاري ها و روابط عمومي ادارات استان فعاليت مي کنند مدتي همکار ما در روزنامه  بودند ، در اين ايام بود که  سايت روزنامه شروع بکار کرد و اخبار و مطالب خود را در فضاي اينترنتي  منتشر
 کرد .

     دو دهه در صدر جدول تکيه زده ايم

    در اواسط سال 86 روزنامه نداي هرمزگان در اولين جشنواره ملي مطبوعات خليج فارس شرکت کرد در اين جشنواره خبرنگاران نداي هرمزگان بيشترين جوايز مطبوعاتي را نصيب خود کردند و جالب است بدانيد بعدها  اين جشنواره در هر استاني برگزار شد اين روزنامه نداي هرمزگان بود که در صدر بيشترين  رتبه ها و جوايز قرار گرفت و اين توفيق تا همين امروز همچنان ادامه داشته است .

     برايمان  توسعه استان مهم تر است

    بعد از کنار رفتن دولت احمدي نژاد بسياري تصور بر آن داشتند که روزنامه نداي هرمزگان با توجه به مشي سياسي اصلاح طلبي نگاه انتقادي خود را نسبت به شرايط تغيير دهد ، اما رورنامه نداي هرمزگان همه ي توجهش همواره  به سرفرازي و پيشرفت و توسعه استان هرمزگان بوده و هست از اين رو هر جا حقي اجحاف شد، محروميتي بود ، مشکلاتي بروز کرد در همه حوزه ها از ورزش، سياست گرفته تا  اقتصادي و اجتماعي به انتشار مکرر اخبار و گزارش و يادداشت پرداخته و اين مهم تا امروز ادامه داشته است.

      با ذائقه مردم آشنا هستيم

    در اواسط دهه 90  روش هاي روزنامه نگاري متاثر از رشد فضاي مجازي و ذائقه مردم شد از اين رو سعي کرديم با کوتاه کردن اخبار، يادداشت ها و گزارشات باعث تشويق خوانندگان به مطالعه شويم و در اين زمينه تلاش خود را در فضاي مجازي دو چندان کرديم  و نظير ديگر جرايد تلاش داريم با انتشار لينک اخبار سايت روزنامه نداي هرمزگان در پيام رسان هاي اجتماعي باعث  ارتباط بيشتر مردم با اخبار معتبر شويم.

     روزهاي سخت از راه مي رسد

    در اواخر سال 96 با شروع تورم و افزايش تحريم ها وضعيت جرايد استاني به شکل بي سابقه اي به خطر افتاد ، کاغذ در بازار گران شد ، يارانه کاغذ برداشته شد و حمايت هاي دولت بخصوص در پرداخت هزينه اگهي ها سخت و سخت تر شد ، اين وضعيت غم انگيز به حدي پيشرفت که بيش از 80 درصد جرايد استاني توان حضور و فعاليت خود را از دست دادند  و عملا به جز معدودي از جرايد قديمي استان که به ضرب و زور صرفه جويي کماکان خود را حفظ کرده اند. اغلب جرايد از گردونه فعاليت مطبوعاتي استان خارج شدند و در وانفسا که هر روز شاهد افزايش نشر مطالب بي پايه ، شايعات و رشد رسانه هاي مجازي  بي هويت هستيم بي توجهي به جرايد دقيقا ظلم آشکاري به فعاليت معتبر و رسمي جامعه مطبوعاتي است و اميد داريم دولت در جهت حمايت از مطبوعات و پرداخت مطالبات جرايد تلاش بيشتري
 نمايد .

      همسو با تحولات اخير

    يکي ديگر از تحولات عصر حاضر توسعه برنامه هاي اجتماعي  و  شبکه هاي پيام رسان  در  فضاي مجازي است که البته روزنامه نداي هرمزگان همسو با اين تحولات خود را با شرايط تطبيق داده و با راه اندازي بخش مجازي روزنامه در پيام رسان هاي اجتماعي با توجه به ميزان نشر مطالب مبهم و شايعات ، سعي در شفاف سازي و اطلاع رساني دقيق  اخبار از طريق فضاي مجازي کرده است . نکته مهم اينکه روزنامه نداي هرمزگان با استفاده از نظرات مردم در فضاي مجازي طي اين چند سال اقدام به تهيه صدها گزارش کرده است و اين روند باعث اعتماد مردم و بعضا رفع مشکلات شده است.

      بچه ها متشکريم

    روزنامه نداي هرمزگان از همه خبرنگاران نشريه و مستقر در شهرهاي دور و نزديک استان که در اين سالها در عرصه انتشار اخبار و گزارشات فعاليت کرده اند تقدير و تشکر مي کند، از همکاران عزيزي که در بخش فني و تهيه و انتشار روزنامه و توزيع کنندگان زحمتکش که به نوعي ديده نمي شوند، تشکر و از تلاش اين عزيزان قدر داني مي کند. از همه ي خبرنگاران ، سردبيران ، نويسندگان عزيزي که در طي اين 30 سال با ما همکاري کردند تشکر مي کند.

     همچنان با شما  هستيم

    و کلام آخر اينکه با وجود همه ي سختي هاي سالهاي اخير، بروز مشکلات اقتصادي و بعضا بي مهري ها ، قصد داريم مثل هميشه همسو با مردم عزيز و در کنار شما خوبان گرامي تلاش خود را در عرصه رسانه بيشتر از گذشته کرده ، با اين هدف که بتوانيم نقشي بيشتر در توسعه و آباداني بيشتر هرمزگان عزيز داشته
 باشيم.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3239
تاریخ :1398/06/14 ساعت 12:16:29
تعداد بازدید: 251
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی