گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3367
تاریخ :1398/12/22 ساعت 13:01:12
تعداد بازدید: 123
روحاني: نوروز را براي پيروزي بر کرونا قرار دهيم
email pdf word plus minus reset color
رييس جمهوري با يادآوري اينکه در موضوع مبارزه با کرونا تمام دولت و مسئولين درگير هستند و تلاش ميکنند، گفت: زنجيره شيوع ويروس کرونا را بايد قطع کنيم و تردد چه درون استانها و بين استانها به حداقل برسد.

عکس اصلی خبر

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني  در جلسه هيات دولت افزود: امسال در روزهاي پايان سال مردم با مسايل و مشکلات جديدي مواجه هستند که اين مشکلات تقريبا در دهههاي اخير در تاريخ کشور و بسياري از کشورها بي سابقه بوده است. مساله ويروس کرونا تقريبا اختصاص به کشور و منطقه اي ندارد و اکثر کشورهاي جهان به اين ويروس مبتلا شده اند. 

وي با بيان اينکه اين ويروس در سبک زندگي، اقتصاد، رفت و آمد و مشاغل بسياري از مردم تاثير گذاشته است، گفت:  اين ويروس به نوعي به مسافرت و تردد تاثير دارد و فشارهاي فراواني به اقتصاد جامعه وارد کرده است. بنابراين اين موضوع را بايد جدي بگيريم.

روحاني گفت: از مردم مي خواهم که  اين مساله را جدي بگيريم. به اين ويروس به سادگي نگاه نکنيم و براي سلامت و خانواده خطرناک در نظر بگيريم. گرچه از لحاظ علمي و پزشکي اين ويروس خيلي خطرناکتر از ويروس هاي شبيه آنفولانزا نيست اما به دليل مساله واگيري سريع و شيوع اين بيماري جايگاه خاص خود را پيداکرده است و به همين دليل در همه کشورهاي دنيا تاثير گذاشته است.

رييس جمهوري افزود: اينکه در برابر بيماري کرونا چه بايد بکنيم و چه اقداماتي انجام دهيم، تقريبا به يک نسخه واحدي رسيده ايم و بر آن تاکيد داريم.

رييس جمهوري يکي از اين موارد را برداشت زنجيره شيوع کرونا عنوان و تصريح کرد: اين زنجيره شيوع از يک فرد شروع مي شود و فرد وارد جمعي مي شود و آن جمع را آلوده مي کند و آن جمع هم به جمع ديگري مي روند و آنان دچار مشکل مي شوند. اين زنجيره اي است که از نقطه اي شروع مي شود و از نقاط بين شهري و حتي بين کشورها هم عبور کند.

وي تاکيد کرد: پس اولين مساله قطع اين زنجيره است و اما چگونه زنجيره را قطع کنيم مهمترين مساله ضدعفوني است؛ اگر دستها را خوب بشوييم و ضدعفوني کنيم زنجيره از اين جا قطع ميشود و از دست ما به دست ديگري نميرود و اين براي قطع زنجيره تاثيرگذار است. 

  ترددهاي مردم بايد به حداقل برسد

روحاني با بيان اين که عدم تردد مساله مهمي براي مبارزه با شيوع کرنا است،  افزود: برخي فکر ميکنند تردد به معني سفر از تهران به شهر ديگري است، ولي اگر از شما تهران به جنوب و مناطق ديگر تهران رفتند به معني تردد نيست و اشکال ندارد و داخل تهران است.

رييس جمهوري افزود: وقتي اعلام ميشود تردد مضر است سفر درون شهري هم همان اثر را در شيوع بيماري را دارد و تفاوتي نمي کند، برخي فکر مي کنند سفر داخل استان با بيرون استان تفاوتي ندارد. سفر چه از استان به استان ديگر و حتي درون استان بين شهرهاي داخل استان و بين شهرستان ها و روستاها چه از بخشي به بخش ديگر توصيه اين است که حتي الامکان ترددها بايد به حداقل ممکن کاهش يابد. مگر اين که تردد ضروري وجود دارد

روحاني افزود: همه بايد به پروتکلها و اصول ابلاغي توجه کنند و مراعات کنند تا زنجيره شيوع بيماري شکسته شود.

  نوروز را براي پيروزي بر کرونا قرار دهيم

رييس جمهوري به فرا رسيدن نوروز اشاره کرد و گفت: طبق تقويم رسمي کشور و هم آغاز سال جديد و فصل است و هم تعطيلات است، برخي پيشنهاد کردهاند که دولت تعطيلات نوروزي را حذف کند و اين تعطيلات را به زمان ديگر ببرد که بيماري کرونا وجود ندارد. اين کار عملي و شدني نيست. ايام عيد مردم اعتقاداتي دارند و نکاتي دارند. بايد مراسم را امسال به خوبي مديريت کنند و در اجتماعات شرکت نکنند.

وي اضافه کرد: در اماکن متبرکه که مردم به حق اعتقاد دارند اما زيارت هر امامي را نيز از راه دور مي توانيم انجام دهيم و اگر خلوص و توجه باشد آن امام بزرگوار هم آن را قبول مي کند  و همان ثواب و اجر را در اين شرايط خواهد داشت و جايگزين بشود و فاصله زماني و مکاني در ارتباط با آن امام  تاثيري ندارد؛ آنها کلام ما را ميشنوند و  اجابت ميکنند.

روحاني افزود: همه بايد در ايام نوروز اصول بهداشتي ابلاغي را مراعات کنيم و نوروز را براي فرصت شيوع بيشتر کرونا قرار ندهيم و اين بايد اصل شود که نوروز براي پيروزي در برابر بيماري کرونا شود و اگر مي خواهيم هديه و رفت و آمدي انجام بدهيم، ميتوانيم غير حضوري با تماس تلفني و در فضاي مجازي انجام دهيم.

  هفته آينده مصوبات دولت را با حضور اصناف مرور ميکنيم

روحاني با اشاره به اقدامات انجام گرفته در دستگاه هاي مختلف گفت: سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزي و معاونت اقتصادي که مسئوليت اين جلسات را بر عهده دارد، اقداماتي را انجام داده اند؛ من مصوبات را ديده ام و يکشنبه هفته آينده اين مصوبات را با حضور مسئولان اتاق ها و اصناف مرور ميکنيم و هر امکاني در اختيار دولت باشد در اين زمينه تلاش ميکند اعم از اقساط، ماليات و ... که برخي از آنها حل شده و برخي ديگر نيز بايد برطرف شوند؛ ما اين موضوع را دنبال کرده و ادامه ميدهيم.

وي تاکيد کرد: به شايعات در اين روزها نبايد توجه کنيم، اين شايعات گاهي در فضاي مجازي است و گاهي اوقات به رسانه هاي داخلي نيز سرايت ميکند؛ به روزنامهها و گاهي اوقات نيز به صدا و سيما سرايت مي کنند، نمي دانم که چه طور شده است، گاهي بايد ديوار حفاظتي در آنجا بگذارند و به آنها هم اصابت ميکند به طوري که گوينده خبري که دل او براي رييس جمهور تنگ ميشود و ميگويد که دو روز است رييس جمهور را نديده ام- البته اين خوب است و من تشکر ميکنم، لطف و محبت دارند؛ نه همه سرکار خود هستند و تلاش مي کنند و اين تلاشها بدون استثنا انجام مي شود.

رييس جمهوري بار ديگر تاکيد کرد:  نگذاريد شايعات روح مقاومت مردم را دچار مشکل کند، اينکار را نکنيد، از کرونا خطرناکتر ترس، وحشت و اضطراب است، با اينکه پزشکان ميگويند اين ويروس خيلي خطرناکتر از آنفلوانزا نيست.

وي ادامه داد: اگر به کسي گفته شود که آنفلوآنزا دارد، براي او چندان مهم نيست اما اگر گفته شود که کرونا دارد، نصف روحيه او از بين ميرود و همان ابتدا سازمان بدن و گلبولهاي سفيد که بايد با اين ويروس مبارزه کنند و بجنگند سست مي شوند زيرا فکر ميکنند که کرونا مساوي با پايان زندگي است؛ اينگونه نيست، کرونا هست بايد اين را شکست دهيم و اصول را مراعات کنيم اما در عين حال نبايد ترس و وحشت و اضطراب ميان مردم ايجاد کنيم.

روحاني با اشاره به برخي اظهارات غير مستند درباره آمار مرگ و ميرهاي ناشي از کرونا  افزود: برخي افراد که گاهي ممکن است بي نام و نشان هم باشند و از روي غرض هم صحبت نکنند مثلا ميگويند فلان استان نابود شد، اين موضوع را که از استاندار آن استان پيگيري ميکنيم و ميپرسيم که آمار فوتي هاي ديروز آن استان چقدر بوده است،- همان استاني که گفته مي شود وضعيت آن خيلي بد است و روزنامه ها نيز تيتر کرده اند- مي گويد که 12 نفر فوتي داشتهاند.

وي ادامه داد: در شرايطي ممکن است روزي 10 تا 12 نفر فوت کنند، اما از آن طرف هم  120 نفر از بيمارستان ترخيص مي شوند؛ نميخواهم بگويم که اين ويروس را کوچک بپنداريد، اما بيش از آنکه واقعيت است آن را بزرگ نکنيم و با آن زندگي کنيم و اين دوران را بگذرانيم.

  مردم همکاري نکنند ديرتر به نتيجه ميرسيم

رييس جمهور در پايان سخنانش در هيات دولت گفت: نکته آخر اينکه مساله مبارزه با کرونا دو بخش و بال دارد؛ يک بال آن اقداماتي است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دولت و همکاران ما در دولت انجام مي دهند و يک بخش هم به همکاري مردم مربوط ميشود. از همه مردم ميخواهم براي مبارزه با کرونا با ما همکاري کنند چون اگر مردم همکاري نکند ديرتر به نتيجه مي رسيم اما با همکاري آنان زودتر به نتيجه دست خواهيم يافت.

روحاني با اشاره به صحبت ها و بحثهاي امروز در هيات دولت گفت: در نشست امروز يکي ميگويد راه اين شهر را ببنديم ديگري ميگفت راه شهر ديگري بايد بسته شود. يکي هم گفت يک راه شهر بزرگ را ببنديم و هر کسي در اين زمينه اظهار نظر کرد و کاملا راجع به آن بحث کرديم اما اتفاق نظر همه اين است اگر راهها بسته شود در بعضي چيزهايي که گفته مي شود، مشکل ديگر ميآفريند. ممکن است بستن راه از يک منظر خوب باشد اما چهار جاي ديگر مشکل ايجاد ميکند.

وي اضافه کرد: قرار شد طبق اعلام ستاد ملي مبارزه با کرونا افراد از حيث سلامت چک شوند و اگر مشکلي دارند آنان را به مراکز درماني ببرند و درصورت مخالفتشان، به همان جايي که از آنجا آمده اند، برگردند. البته اين کار در ورودي ها انجام نخواهد شد که فرد مثلا هزار کيلومتر از تهران دور شد و آنجا از او تست گرفته شود بلکه هر روزي که ستاد ملي اعلام کرد در خروجيها تب سنجي انجام مي شود و از لحاظ تب سنجي افرادي که سالم هستند به راه خود ادامه ميدهند.

  روزهاي سخت ميگذرد

مقام عالي دولت خاطرنشان کرد: اما درعين حال باز هم تردد را به حداقل مي رسانيم و در خانه ميمانيم؛ امن ترين مکان ما خانه خودمان است و آنجا ميتوانيم سلامت خود و خانواده خود را بيشتر حفظ کنيم.

رييس جمهور با بيان اينکه روزهاي سختي را پشت سر مي گذاريم، گفت: با وجود پيش رو  داشتن بهار، زمستان سردي داريم اما  اين روزهاي سخت مي گذرد و باز هم در کنار هم خواهيم بود؛ باز هم شرايط پيش ميآيد به اماکن متبرکه خواهيم رفت و در آنجا راز و نياز خواهيم کرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3367
تاریخ :1398/12/22 ساعت 13:01:12
تعداد بازدید: 123
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی