گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3412
تاریخ :1399/03/17 ساعت 12:06:04
تعداد بازدید: 643
نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر بندرعباس چشم در چشم شدند؛ جدال بر سر سئوال
email pdf word plus minus reset color
مدیریت شهری بندرعباس چند روزیست که با چالش مواجه شده است.

عکس اصلی خبر

این چالش با سوال دو نفر از اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس از شهردار بندرعباس آغاز و در ادامه با مخالفت تعدادی از اعضا ادامه یافت .

چالش بین موافقان و مخالفان زمینه ساز اظهار نظر یکی از نمایندگان هرمزگان را فراهم کرد و باعث شد تا اتفاقات جدیدی در این راستا رخ می دهد .

طرح سوال از شهردار بندرعباس از سوی جراره رئیس شورا و بواشه دیگر عضو شورای شهر کلید خورد. طرح این سوال از سوی سایر اعضا جهت گیری سیاسی عنوان شد و از همین رو مخالفت خود را با طرح این سوال ها اعلام کردند .

جدای از مخالفت با طرح سوال، سایر اعضا تلاش کردند از ظرفیت قانونی خود استفاده و یک جلسه را از حد نصاب بیندازند. پیش از این نیز شهردار زمان بیشتری برای جمع آوری مستندات از شورا درخواست کرد که با موافقت  همراه شد .

عدم حضور اعضای شورا در یکی از جلسات و از حد نصاب افتادن جلسه موضوع را کش دار کرد و باعث شد تا یکی از نمایندگان هرمزگان اختلافات شورایی ها را وارد فاز جدیدتری کند .

احمد مرادی روز دوشنبه در گفتگویی به عملکرد اعضای شورای شهر بندرعباس تاخت و گفت: باندبازی، رانت و منافع شخصی نباید در تصمیم‌گیری و پیگیری هیچ مسئول یا نماینده یا عضو شورایی دخیل باشد و با قاطعیت می‌گویم که یک‌لحظه هم از منافع مردم کوتاه نمی‌آیم .

احمد مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص عدم به حدنصاب رسیدن دو جلسه متوالی اخیر شورای اسلامی شهر بندرعباس، افزود: ابتدا باید از حضور شهردار بندرعباس در جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس جهت پاسخگویی به سؤالات دو تن از اعضای شورا تقدیر کنم که نشان‌دهنده تلاش مسئولان برای شفاف‌سازی است .

وی با بیان اینکه کمترین انتظار مردم از اعضای شورای شهر که با رأی آن‌ها وارد این کارزار شده‌اند حضور منظم در جلسات و پیگیری دغدغه‌های آنان است، تصریح کرد: طرح سؤال از شهردار با هر انگیزه‌ای که باشد حق قانونی اعضای شورا بوده و هست و شهردار در چارچوب قانون نیز به سؤالات پاسخ می‌دهد و در این وسط نباید هیچ واهمه‌ای باشد .

مرادی با اشاره به اینکه مردم بندرعباس به شورایی نیاز دارند با انگیزه، مطالبه گر و پیگیر دغدغه‌ها که مشکلات را کاهش دهند، اضافه کرد: تمامی عملکرد اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس زیر ذره‌بین مردم قرار دارد و باید پاسخگوی مسئولیتی باشند که مردم بر دوش آن‌ها قرار داده‌اند .

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس به‌عنوان اعضای هیئت نظارت بر انتخابات شوراها نیز این عملکردها را ثبت و ضبط می‌کنند و به‌طور حتم اینگونه رفتارها مدنظر قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: باندبازی، رانت و منافع شخصی نباید در تصمیم‌گیری و پیگیری هیچ مسئول یا نماینده یا عضو شورایی دخیل باشد و با قاطعیت می‌گویم که یک‌لحظه هم از منافع مردم کوتاه نمی‌آیم .

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه همه باید حواسمان جمع باشد و از چارچوب قانونی تخطی نکنیم، عنوان کرد: ۱۱ عضو شورا باید بر شهر بندرعباس نگاه نظارتی داشته باشند و در مقابل حق‌وحقوق مردم پاسخگو باشند؛ زمان جلسه شورای شهر بندرعباس حق قانونی شهروندان است و تحت هر شرایطی اعضا باید از حضور در آن تمکین کنند .

مرادی اضافه کرد: شهر بندرعباس متعلق به شهردار و اعضای شورا و هیچ مسئولی نیست بلکه متعلق به مردم است پس باید خدمت و حضورمان را پررنگ‌تر کنیم .

وی با اشاره به اینکه اعضای شورا سؤالی از شهردار مطرح کرده و وی پاسخ می‌دهد و در همین سؤال و جواب‌ها مشکلات برطرف می‌شود، اظهار کرد: حال که خود شهردار حاضر و می‌خواهد پاسخ بدهد، عده‌ای از اعضای شورای شهر غیبت در جلسات را بر حضور ارجحیت می‌دهند و این جای سؤال دارد و به نوعی دهن کجی به مردم است .

مرادی در پایان گفت: اگر بار دیگر شاهد این‌چنین رفتارهایی در به رسمیت انداختن جلسات شورا باهدف خاصی از سوی اعضا باشم، به‌طور حتم با ذکر دلیل ناچار به معرفی این افراد برای روشن شدن اذهان عمومی هستم .

این اظهارات باعث شد تا اعضای شورای شهر بندرعباس در واکنش به گفته های احمد مرادی جلسه روز سه شنبه را تحریم کنند و دوباره جلسه از حد نصاب بیفتد .

در همین ارتباط فیصل دانش سخنگوی شورای شهر بندرعباس گفت: نمایندگان بهتر است اجازه دهند موضوعات شورا در این نهاد حل شود زیرا هر گونه دخالت ممکن است کار را پیچیده تر کند .

وی گفت: علت غیبت اعضای شورا در واکنش به صحبت های احمد مرادی نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است و اينجانب نيز بعنوان سخنگو موظف به بيان سخن اكثريت شورا هستم. اعضاء محترم شورا اعتقاد داشتند به شخصيت شورا توهين شده و در اعتراض تصميم گرفتند زمان جلسه را يك جلسه به تعويق بيندازند .

سخنگوي شورا بیان کرد:  بهتر است نمایندگان به موضوعات بزرگتر، همچون قانونگذاري بپردازند و اجازه دهند هيئت رئيسه شورا به حل موضوعات داخلي و تنظيم امور بپردازد، ضمن اينكه طبق قانون وظیفه ی رسیدگی به موجه یا غیر موجه بودن غیبت اعضای شورا برعهده ی شوراست و قدري حوصله و رفتار قانون مدارانه اختلافات را حل خواهد كرد .

سخنگوي شورا عنوان کرد: اعضای هییٔت ریٔیسه شورای شهر تصمیم گرفتند که در صورت موافقت ریٔیس شورا جلسه ی فوق العاده ای در روز شنبه مورخ هفدهم خرداد برگزار شود كه متاسفانه مورد موافقت رييس قرار نگرفته و جلسه بدون حضور معترضين تشكيل شد، كه زيبنده شورا نبود .

وي گفت: رئيس شورا مي بايست به نظر اكثريت شورا و تصميمات هيئت رييسه احترام مي گذاشت و در آرامش كامل جلسه بعدي را بدون تنش تشكيل مي داد .

فيصل دانش حضور همه اعضای شورا در جلسه بعدی را تایید کرده و عنوان كرد، همه همكاران من با طرح سئوال و پاسخگويي شهردار موافق هستند و در اين اقدام قانوني كسي را مخالف اجراي قانون نمي بينيم .

در پی این اظهارات منصور آرامی نماینده فعلی هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و شهردار اسبق بندرعباس نیز واکنش نشان داد .

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان در برابر همه ملت و سرمایه بیت‌المال مسئول‌اند و هدر رفت این سرمایه چیزی نیست که بتوان به‌راحتی از کنار آن گذشت، تصریح کرد: وضعیت کنونی مدیریت شهر بندرعباس و شیوه عمل اعضای شورای شهر باعث ایجاد نارضایتی و کاهش اعتماد عمومی شده است .

منصور آرامی در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به رخدادهای شورای شهر اخیر بندرعباس، افزود: قانون به نمایندگان مجلس این اختیار را داده که با استفاده از ابزارهای نظارتی از جمله تذکر، سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص مطالبات عمومی مردم را تا حصول نتیجه دنبال کنند .

وی با بیان اینکه طبق اصل ۸۴ قانون اساسی هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر کند، اضافه کرد: رفتار کنونی شورای شهر بندرعباس کاهش اعتماد عمومی را در پی دارد .

آرامی ادامه داد: طی هفته‌های اخیر مردم بندرعباس به طرق مختلف از طریق نمایندگان شورای شهر خواهان پاسخگویی مدیران شهری به موضوعات مختلف از جمله وضعیت پروژه‌های عمرانی شهر، دلیل عدم شفافیت مناقصات و مزایده‌ها، کیفیت وجوه درآمدی شهرداری و ... هستند و نمایندگان بر اساس وظیفه قانونی باید تمامی موضوعاتی که با حقوق بیت‌المال مرتبط است را دنبال کنند .

وی با اشاره به اینکه پاسخ شهردار به سؤالات اعضا نیز امری معمول است که باید روال قانونی خود را طی کند، خاطرنشان کرد: اما رفتاری که برخی از اعضای شورای شهر بندرعباس در این خصوص پیش‌گرفته‌اند، اتفاقاً به شبهات دامن زده و توجه مردم و دستگاه‌های نظارتی را بیش‌ازپیش متوجه شهرداری و شورای شهر بندرعباس می‌کند .

این نماینده مجلس اضافه کرد: اعضای شورای شهر بر اساس اعتمادی که مردم به آن‌ها داشته‌اند باید دغدغه‌های شهروندان را دنبال کنند .

آرامی عنوان کرد: نگاه سیاسی به موضوعات در شورای شهر باعث عقیم شدن شورا و انحراف شهرداری از وظایف اصلی خود شده است .

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر ضمن احترام به رأی و اعتماد مردم با انجام وظایف قانونی خود و پرهیز از رفتارهای سیاسی اعتماد عمومی را به شورای شهر بازگرداند، اظهار کرد:  روزی نیست که مردم و معتمدین و صاحب‌نظران حوزه مدیریت شهری دغدغه‌ها و گلایه‌های خود را بابت عملکرد شهرداری به نمایندگان منتقل نکنند، ما وظیفه داریم برای شفاف شدن مسائل موجود حقوق مردم را دنبال کنیم .

آرامی با اشاره به اصل هفتاد و ششم مبنی بر اینکه مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد، اضافه کرد: نمایندگان در برابر همه ملت و سرمایه بیت‌المال مسئول‌اند و هدر رفت این سرمایه  چیزی نیست که بتوان به‌راحتی از کنار آن گذشت .

این نماینده مجلس در پایان گفت: وضعیت کنونی مدیریت شهر بندرعباس و شیوه عمل اعضای شورای شهر باعث ایجاد نارضایتی و کاهش اعتماد عمومی شده است و براساس وظیفه قانونی قطعأ این موضوع را تا حصول نتیجه دنبال می کنم


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3412
تاریخ :1399/03/17 ساعت 12:06:04
تعداد بازدید: 643
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی