گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3414
تاریخ :1399/03/19 ساعت 13:04:22
تعداد بازدید: 633
شهردار کارنامه اش را برای شورا فهرست کرد شهردار پاسخ داد رئيس تقاضاي استيضاح کرد
email pdf word plus minus reset color
يکصد و هفتاد و نهمين جلسه رسمي شوراي اسلامي شهر بندرعباس با دستور کار «ارائه پاسخ شهردار بندرعباس به سؤالات اعضاي شورا» برگزار شد.

عکس اصلی خبر

به گزارش ايسنا، يکصد و هفتاد و نهمين جلسه رسمي شوراي اسلامي شهر بندرعباس، ديروز با دستور کار «ارائه پاسخ شهردار بندرعباس به سؤالات اعضاي شورا» و با حضور شهردار بندرعباس و معاونينش برگزار شد.

 رئيس شوراي اسلامي شهر بندرعباس در اين جلسه اظهار کرد: از شهردار و اعضاي شورا تشکر ميکنم که اين جلسه بالاخره تشکيل شد و از تجربه 7 ساله خود به دنبال موضوع نظارت بر عملکرد شهرداري براي حل مشکلات مردم بودم.

فاطمه جراره افزود: طرح سؤال و رسيدن به اين مرحله حتماً حرکتي روبهجلو است که باعث افزايش بعد نظارتي اعضا و گزارش به مردم توسط شهردار است و اين نکته مثبتي است. هرچند بعد از طرح سؤال فعاليت مثبتي از شهرداري در موضوعات متفاوت در سطح شهر بودهايم.

وي عنوان کرد: هيچکدام از ما دلسوزتر از ديگري براي مردم نيست و اگر با درايت کار خود را انجام دهيم مشکلات اينچنيني به وجود نميآيد.

 عضو ديگر شوراي اسلامي شهر بندرعباس در اين جلسه بيان کرد: طبق اصل 84 قانون اساسي هر نماينده حق دارد در تمامي مسائل داخلي و خارجي کشور دخالت کند و جا دارد از هم 5 نماينده استان بخصوص کساني که در مسئله شورا ورود کردند تشکر کنم چراکه دغدغه مردم را دارند. صحبتهاي آقاي مرادي و آرامي درزمينهٔ وظيفه اعضاي شورا نسبت به مردم درست است و ما بهعنوان نماينده مردم بايد در جلسات حضور داشته باشيم چراکه در مقابل مردم مسئوليم.

اسماعيل بواشه بيان کرد، طرح سوال از شهردار به اين معنا نيست که در جملات علامت سوال گذاشته شود. مطرح کردن مشکلات، خود به معني طرح سوال است.

 عضو شوراي اسلامي شهر بندرعباس پس از صحبت هاي شهردار و پخش ويدئويي از مشکلات شهري اظهار کرد: درخصوص بحث دکه ها و کانکس ها بايد بر اساس ضوابط واگذار شوند، شهرداري بدون برگزاري مزايده قانوني دکه هايي را واگذار کرده است.

بواشه افزود: در نقاط مختلف شهر دکه هايي نصب شده که بايد رسيدگي شوند. درخصوص فضاي سبز نيز بودجه اي سالانه در نظر گرفته مي شود و مطابق دغدغه شهروندان در بوستان خليج فارس مشکلات بسياري وجود دارد که بارها اعلام کرده ام اما هنوز برطرف نشده است. اين مسائل مربوط به کرونا نيست.

وي ادامه داد: بوستان مريم نيز تاريک خانه اي است تبديل که جاي حيوانات شده است، بوستان معلم نيز در تاريکي مطلق به سر مي برد. طرح هاي تصويب شده شورا در طول سه سال گذشته حدود 70 درصد اجرايي نشده که انتظار داريم اجرا شود.

اين عضو شورا تصريح کرد: المان بندرعباس خوب است اما بايد براي هر المانيکار کارشناسي انجام شود که اگر انجام شده بود، سازه فلزي در دريا ساخته نمي شد. درخصوص بحث تنظيف نيز قرارداد پيمانکاران بسيار خوب است اما عدم نظارت بر اجراي قرارداد مشکلاتي را به وجود آورده است. طبق اين قرارداد ماهيانه بيش از يک ميليارد تومان بابت تنظيف پرداخته مي شود، جدول تجهيزات فردي هرکار در قرارداد ذکر شده که رعايت نمي شود.

بواشه ادامه داد: شست و شوي معابر و جمع آوري سگ هاي بلاصاحب را پيمان کار تنظيف موظف به انجام است اما با شکرت هاي ديگري در اين زمينه قرارداد بسته شده است، ما نيز به دنبال اين هستيم که کارگران دچار مشکلات نباشند. درخصوص آموزش هاي انجام شده نيز خروجي نداشته و شهروندان را متهم مي کنيم که زباله هاي خود را به موقع بيرون نم يگذارند.

وي تصريح کرد: ما به دنبال اين هستيم که نقاط ضعف و مشکلات شهر را بيان کنيم و انتظار و از شهردار خواهش دارم به روابط عمومي هاي شهرداري بخواهند مشکلات کردم را احصا کنند، نظرسنجي کنند نه اينکه تنها کليپ هاي هفته دولت و دهه فجر و عملکردها را پخش کنند.

اين عضو شوراي اسلامي شهر بندرعباس گفت: خوشحالم بعد از طرح سوال فعاليت هايي در سطح شهر ايجاد شده و اميدوارم ادامه داشته باشد، ما همه خدمتگزار مردم هستيم و منتي بر سر آن ها نيست.

 رئيس شوراي اسلامي شهر بندرعباس نيز در ادامه عنوان کرد: توقع داشتيم پروژه هايي که برايشان برنامه ريزي مي شود در زمان لازم انجام شود. در خصوص بي آرتي نيز در سال 94 شروع شد و طي مصاحبه هاي مختلف شهردار قرار بود در سال 96 مورد بهره برداري قرار گيرد که هنوز اين اتفاق نيفتاده است.

رئيس شوراي اسلامي شهر بندرعباس افزود: موفق شدن تيم حقوقي شهرداري از وظايفش است و بايد نسبت به مواردي که موفق نشده پاسخگو باشد، سوالات ما بيشتر بوده و پرونده هاي مدنظر ما خيلي بيشتر بوده است و موارد ذکر شده تنها سه مورد بوده است. درخصوص پرونده 10 ميليارد توماني نيز اگر شهرداري در زمان مناسب پاسخگو مي بود نياز به پرداخت 10 ميليارد تومان نداشت.

جراره گفت: حق و حقوق کارگرها بايد هرماه پرداخت شود، مگر يک کارگر چقدر درآمد دارد که دو سه ماه هم در پرداختش تاخير ايجاد شود؟ پيمانکار بايد توانايي پرداخت حقوق کارگرها را داشته باشد، همچنين آزمايشات ادواري کارگران توسط پيمانکاران انجام نمي شود، بيمه بسياري از کارگران نيز چندين ماه است پرداخت نمي شود. بيشترين ظلم توسط پيمانکار در حق کارگران صورت مي گيرد.

 شهردار بندرعباس پس از پخش ويدئويي از مشکلات شهري  و سخنان جراره و بواشه عنوان کرد: ما نيز ويدئوهايي تهيه کرده بوديم که در جلسه ارائه کنيم. درمورد همه موارد گفته شده بايد در کميسيون هاي تخصصي بررسي شوند. با چند عکس و فيلم گرفتن نيز نمي توان مسائل را تخصصي بررسي کرد.


  پاسخ هاي شهردار بندرعباس

شهردار بندرعباس گفت: در نگهداري وسايل پارکها بهشدت با سرقت و تخريب مواجه هستيم، نيروهاي ما چندين بار چاقو خوردهاند و اينها براي ما هزينههاي چند برابري ايجاد ميکند. در سال گذشته عليرغم همه مشکلات مالي بيش از 7 هزار مورد تعمير وسايل و روشنايي پارکها را داشتهايم.

عباس اميني زاده اظهار کرد: در اين جلسه حضور پيدا کردم تا از عملکرد همکارانم در شهرداري بندرعباس که با حمايت اعضاي شورا کارهاي زيادي انجام دادند را اعلام کنم و سؤالات مطرحشده را پاسخ دهم.

 از خانم جراره سپاسگزارم که اين موضوع را مطرح کردند و اين حق شوراست که بر شهرداري و فعاليتهايش نظارت داشته باشد و اين مصداق مردمسالاري ديني است.

اميني زاده افزود: ما هم شهروند و هم خدمتگزار مردم هستيم و با رأي نمايندگان مردم در اين جايگاه قرار گرفتيم و چيزي خارج از مردم نيستيم و اگر هويتي داريم برگرفته از مردم است. خيليها شعار مردم ميدهند، همه ما امانتدار مردم هستيم.

ممکن است به کليات پاسخ دهم اما به جزئيات دسترسي پيدا نشود

وي ادامه داد: هر سؤال مطرحشده نياز به بيش از نيم ساعت توضيح دارد اما وقت نيمساعته براي کل سؤالات کم است. تمامي اين موارد بايد در کارگروههاي تخصصي مورد ارزيابي قرار گيرد ممکن است من به کليات پاسخ دهم اما به جزئيات دسترسي پيدا نشود. اگر مشکلات بيان ميشود کارهاي خوبي که انجامشده نيز مطرح شود.

شهردار بندرعباس پس از پخش ويدئويي از عملکرد شهرداري در هفت سال گذشته، بيان کرد: گاهي برنامهريزي در جهت توسعه و حل مشکلات است و گاهي بايد در جهت مشکلات پيشآمده نيز برنامهريزيهايي صورت بگيرد تا خدمتي که در دستمان است را براي مردم انجام دهيم.

اميني زاده افزود: همه شاهد وضعيت اقتصادي کشور هستند، ما بهشدت درگير تحريم و رکود اقتصادي هستيم و در چند ماه اخير نيز همه کشور و دنيا با بيماري کرونا درگير بوده و به رکود بيشتر اقتصادي دامن زده است و شاهد اين مدعا تعطيلي کسبوکارها و کاهش درآمد همه ازجمله شهرداري است.

وي ادامه داد: پروانه، عوارض و ارزشافزوده تنها راه درآمد شهرداري است و هرچه درآمد مردم کاهش يابد درآمد مردم نيز کاهش خواهد داشت، مهمترين مؤلفه پروژههاي مختلف منابع مالي آن است، افرادي که کار اجرايي بيشتري کردند ميدانند اگر مؤلفه مالي خوب تأمين نشود در فعاليتها هم به رکود شديد برميخورديم.

شهردار بندرعباس تصريح کرد: بر اساس ماده 83 قانون شوراها موضوعي توسط سؤال مطرحشده اما نکته اساسي وجود دارد که طبق قانون بايد شکل جملات بر اساس خواسته باشد، يعني اگر سؤال مطرح ميکنيم جملات بايد سؤالي باشد اما اولين چيزي که رعايت نشده سؤالي نبودن جملات است و اين اشکال نگارشي خلاف قانون است.

اميني زاده بيان کرد: در خصوص مسأله نخست مطرحشده در خصوص تنظيف اول اينکه بايد از من سؤال پرسيده ميشد و ميتوانم جواب ندهم اما براي احترام به اعضاي شورا و مردم توضيح خواهم داد. اگر کار تنظيف انجام نميشد شهر تاکنون با هزاران مشکل مواجه ميشد.

وي افزود: مساحت شهر بندرعباس 7 هزار هکتار است و بايد ببينيم چند درصد اين مساحت در مشکلات مطرحشده ميگنجد و بايد جزئي مشخص شود تا پاسخ درستي داده شود اين مسائل بايد در جلسات تخصصي مطرح شود. همکاران ما شبانهروز درگير جمعآوري زبالهها بودهاند.

شايد کيفيت عالي نداشتيم اما جان کارگر مهمتر است

شهردار بندرعباس اضافه کرد: با شيوع ويروس کرونا هم در منزل نشستند اما همکاران حوزه تنظيف ما بهشدت درگيري تنظيف شهر بودند، بنگاههاي اقتصادي، تعميرگاهها و فروشگاههاي قطعات ماشينآلات تعطيل بودند و اين، يکي از مشکلات ما بود، بر اساس دستور ستاد ملي کرونا بايد يکسوم کارکنان کار ميکردند و نيروهاي بيمار اجازه کار نداشتند. بر همين اساس شايد کيفيت عالي نداشتيم اما جان کارگر مهمتر از کيفيت تنظيف شهر است.

اميني زاده بيان کرد: اصل موضوع را تعطيل نکرديم هرروزه زبالهها جمعآوريشده و تغيير رفتاري صورت گرفته است، فعاليت شهرداري به مشارکت عمومي مردم بازميگردد و عموم مردم بهجاي بيرون گذاشتن زبالهها در ساعت 9 شب هر ساعت از شبانهروز زبالهها را بيرون ميگذاشتند. شهردار بندرعباس بيان کرد: ما نبايد زحمات کارگران در اين ايام را زير سؤال ببريم، شايد 5 درصد مشکل داشته باشيم اما دليل نميشود 95 درصد کار را زير سؤال ببريم. وي عنوان کرد: عليرغم همه انتقاداتي که بوده امروز کل حقوق و دستمزد سال 98 را پرداخت کرديم. اولويت پرداخت نيز با دستور کتبي من پرداخت حقوق کارگران و بعد کارمندان بوده است. شايد بخش جزئي باقيمانده باشد که نياز به درآمد بيشتري داريم تا مشکلات برطرف شود.

اميني زاده ادامه داد: بين 25 تا 30 درصد مساحت شهر بندرعباس معابر هستند، يعني نزديک 20 ميليون مترمربع معابر داريم و در سه سال گذشته نزديک 3 ميليون و 967 مترمربع آسفالت معابر داشتهايم و از اين مقدار بپرسيد چند درصد مشکل دارد تا من پاسخگو باشم. من ادعا ندارم کارم مطلقاً خوب است.

المان بندرعباس سه بار مورد دزدي و تخريب قرار گرفت.

وي افزود: در خصوص آبنما نيز پارکها در چند ماه گذشته تعطيل بوده است، المان شهر بندرعباس خارج از ميزان بودجه المانها هزينه نداشته است و با توجه به اينکه در دريا قرار دارد بايد نگهداري از آن صورت گيرد، تاکنون سه بار از اين المان دزدي و تخريب صورت گرفته است و نگهبان آن آسيبديده است اما بايد نگهداري از آن صورت بگيرد و اين مسائل بايد در کارگروه تخصصي خود بررسي شود.

 وظيفه ما دفاع خوب از منافع شهرداري است

شهردار بندرعباس در خصوص سؤال محکوميت تيم حقوقي شهرداري در دعاوي مختلف، تصريح کرد: در 3 سال گذشته بيش از 287 پرونده حقوقي داشتيم که مبلغ آن بيش از دو هزار و 247 ميليارد تومان بوده و از اين تعداد پرونده به سه پرونده در سؤال اشاره شده است. وظيفه ما دفاع خوب از منافع شهرداري است و ممکن است اين اتفاق در دو سه مورد پيش آيد اما آنجا که شاکي، حقوحقوق مردم را بخواهد بايد حق مردم را بدهيم. ما تابع صدور رأي محاکم قضايي هستيم.

جايگاهي در زمينهٔ تبديل وضعيت از قراردادي به پيماني نداريم

شهردار بندرعباس ادامه داد: در خصوص نارضايتي کارکنان از تبديل وضعيت کارکنان ما جايگاهي در زمينهٔ تبديل وضعيت از قراردادي به پيماني نداريم. وزارت کشور اعلام کرده بود بدون برگزاري آزمون اطلاعات افراد را بدهيد تا آنها را تبديل وضعيت کنيم که اطلاعات ارسال شد و به مشکل برخورد تا سال گذشته که دستورالعملي آمد که به 10 درصد کارکنان قراردادي پست داده شود نه اينکه پيماني و رسمي شوند.

وي خاطرنشان کرد: در خصوص پروژه بي آرتي موضوع ترافيک تغيير رفتار است، بايد خيلي از محلهاي عبور و مرور تغيير داده شوند. بحث بي آرتي نظر شخصي ما نبوده مطالعه از سال 87 شروع شد و سال 90 طرح جامع ترافيکي در وزارت کشور مصوب شد که يکي از مصوباتش بي آرتي بود. اجراي آن مراحلي دارد و نميتوان يک سال و دوساله انجامش داد.

شهرداري بندرعباس اظهار کرد: ما تا سال 1400 وقت داريم که بي آرتي را اجرا کنيم، حدود سه خط انبوه بر پيشبينيشده است.

اميني زاده بيان کرد: در نگهداري وسايل پارکها بهشدت با سرقت و تخريب مواجه هستيم، نيروهاي ما چندين بار چاقو خوردهاند و اينها براي ما هزينههاي چند برابري ايجاد ميکند. در سال گذشته عليرغم همه مشکلات مالي بيش از 7 هزار مورد تعمير وسايل و روشنايي پارکها را داشتهايم.

وي در پاسخ به سؤال بعدي خاطرنشان کرد: شهر بر اساس طرح جامع ساخته ميشود و يا هستهاي از شهر وجود داشته و تکهتکه به آن اضافه ميشود و شهر بندرعباس از نوع دوم است، طبق مطالعهاي که شده رشد فراواني در شهر بندرعباس داشتهايم. مطالعه دفع آبهاي سطحي جامع نبوده است. حجم بارندگي افزايشيافته و کانالهاي ساختهشده ظرفيت آن را ندارد. وي در پاسخ به سؤال دهم جراره و بواشه مبني بر بيتوجهي بر 70 درصد طرحها، عنوان کرد: اطلاعات ما در فرايند مناقصات و مزايدات حداقل در 4 سامانه قرار ميگيرد. همه شرکتهاي پيمانکاري تائيد صلاحيت دارند و در غير اين صورت ما اصلاً نميتوانيم با آنها قرارداد ببنديم. در معاونت عمراني خود نيز آموزشهاي مربوطه به شرکتها انجامشده است. اولويت ما لکهگيري از آسفالتهاي اصلي است.

وي تصريح کرد: مناسبسازي ساحل دريا نيز براي معلولين انجامشده است، براي کل مسير نميتوانيم رمپ بگذاريم اما براي مسيرهاي پيادهروي اين کار صورت گرفته است. ما ادعا نداريم کليه کارهاي ما 100 درصد خوب بوده است چراکه تابع شرايط اقتصادي و درآمد خود داريم اما همکارانم تاکنون هيچ روزي کار را تعطيل نکرده و از هيچ خدمتي که در توانش بوده فروگزار نکرده است. پس از پايان صحبت هاي شهردار بندرعباس، رئيس شوراي اسلامي شهر بندرعباس اعلام کرد که نسبت به پاسخ هاي شهردار قانع نشده و اسماعيل بواشه نيز اذعان داشت که در چند مورد قانع نشده است.

يک عضو شوراي اسلامي شهر بندرعباس گفت: اگر عجول نباشيم، نظر همه را بخواهيم و توصيه ها را گوش کنيم به اين جو متشنجي که ايجاد شده نمي رسيم. دانش اظهار کرد: پيشنهاد مي کنم در خصوص استيضاح شهردار جلسه اي بين اعضاي شورا برگزار شود و هرکدام از اعضاي شورا نظرات خود را بيان کنند و فکري جمعي براي اين موضوع مهم صورت دهيم.

آبتين اميري، عضو ديگر شوراي اسلامي شهر بندرعباس گفت: تعويض شهردار بارهاي اجتماعي زيادي دارد که بايد با حساسيت بيشتري بررسي شود. سرعت در برگزاري جلسات باعث شده اعضا فکر کنند به حاشيه رانده شدند. به جاي سرعت بخشيدن به جلسه و در تعارف قرار دادن اعضا مسئله قانع شدن يا نشدن از سخنان شهردار را در جلسه اي ديگر مطرح کنند.

در پايان جراره، رئيس شوراي اسلامي شهر بندرعباس اعلام کرد در جلسه اي ديگر مسئله استيضاح شهردار را مطرح کرده و در صورت همراهي دو سوم اعضا آن را بررسي مي کنيم.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3414
تاریخ :1399/03/19 ساعت 13:04:22
تعداد بازدید: 633
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی