گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2893
تاریخ :1396/09/14 ساعت 09:24:21
تعداد بازدید: 74
بازخوانی «تبارِ تکفیر» به بهانه برچیدگیِ بساط داعش
email pdf word plus minus reset color
پدیده رادیکالیسم مذهبی در بستر ایدئولوژیک «سلفیزم» رشد میکند و داعش افراطی ترین برداشت از ایده سلفی گری است. در حقیقت آنچه شاهد آن بودیم با مواضع پدران معنوی خود حتی با القاعده نیز متفاوت است. اگر سلفی گری چهار مرحله تاریخی را طی کرده سلفی گری ابن تیمیه، وهابیت محمدبن عبدالوهاب، القاعده و مرحله چهارم داعش است که با آن سه، تفاوت هایی دارد .

عکس اصلی خبر

احمد نفیسی

فعال سیاسی و پژوهشگر تاریخی - دینی

در تاریخ، خوارج به 20 فرقه تقسیم شدند، فرقه محکمه معتقد بودند هر مسلمانی که با عقیده آنها مخالف باشد کافرند لذا

 امام علی(ع)، عثمان، اصحاب جمل، معاویه و دو حَکَم و هر شخصی که راضی به حکمیت شد و هرشخصی که مرتکب گناه و معصیت شود از نظر آنها کافر هستند. به تعبیر دیگر این گروه مصداق اعلای تکفیری هستند و همه غیر از خود را کافر می دانند .

حرکت ذهنی و فکری و پیدایش اندیشه تکفیر در دوران معاصر نیز به ماجرای برخورد با زندانیان اخوان المسلمین گرفتار در زندان نظامی «الحربی» و بازداشتگاه «ابوزعبل» در مصر توسط دولت جمال عبدالناصر بر می گردد . اگر چه ریشه های آن در جاهلیت و تاریخ اسلام قابل ردیابی است ولی شکل مدرن آن به دهه های

 60 میلادی در مصر بر می گردد که نطفه های سازمان های تکفیری گذاشته شد . تقریبا تمامی ایده هایی که در جغرافیای اسلامی بروز و ظهور کرده اند پاسخی به سوالات یا مشکلات جهان اسلام و راه حل هایی برای گره گشایی از مشکلات مسلمانان یا واکنشی عکس العملی بر علیه تحقیر وتوهین است که احساس می کردند . حمله مغول و برچیدن بساط خلافت اسلامی، جامعه اسلامی را وارد شوک عظیمی کرد به خصوص که به این خلافت جنبه ای شرعی داده بودند حتی شخصیت روشنفکری مثل سعدی در ابیاتی زیبا از بغداد عصر خلیفه یاد می کند و بر زوال آن حسرت می خورد . عکس العملی که در مقابل این سرخوردگی بروز و ظهور کرد سلفی گری بود که توسط ابن تیمیه نظام مند شد و آن ها علت سقوط مسلمانان و شکست را عامل داخلی یعنی فرقه گرایی می دانستند و شروع کردند مقابله با آن را تئوریزه کنند. راه حل آنها به تعبیر خودشان برگشت به نص (قرآن) و اتباع و پیروی از آن با حذف تفسیرهای متخصصین و حذف مرجعیت مذهبی بود .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2893
تاریخ :1396/09/14 ساعت 09:24:21
تعداد بازدید: 74
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی