گروه: سیاسی
شماره روزنامه:3082
تاریخ :1397/08/22 ساعت 09:26:14
تعداد بازدید: 171
جلوي ورود احزاب به عرصه هاي سياسي گرفته شده است
email pdf word plus minus reset color
با شعار آزادي احزاب نمي توان آزادي انها را در عرصه هاي مختلف تضمين کرد

عکس اصلی خبر

کاظم گلخني ـ نداي هرمزگان

وجود احزاب، نشانگر پويايي فضاي سياسي و چشم اندازي مثبت نسبت به مشارکت سياسي است. با وجود احزاب فراوان در ايران، غالبا اين احزاب فاقد فراگيري و گستره هستند و به تنهايي توان کار حزبي ندارند.

در ميان جريان هاي سياسي فعال دو جريان اصلي اصلاح طلب و اصولگرا بيشتر از همه مورد اقبال عمومي در کشور  قرار گرفته و در حال فعاليت هستند.

از سوي ديگر فضاي رقابت ميان اين دو جريان در مسائل مختلف پويايي و ثبات سياسي را فراهم مي کند.بر اين اساس، اين جريان ها مي توانند به مثابه دو بال، تعادل و توزيع قدرت را در نظام سياسي حفظ کنند.

بيشتر احزاب کوچک سياسي سعي مي کنند خود را ذيل اين دو جريان تعريف کنند.

با اين حال يکي از موضوعات بغرنج اين روزها ، انفعال عجيب احزاب سياسي در مراکز استان ها از جمله هرمزگان است.

در ايام اخير شاهديم که شخصيت هاي سياسي مطرح کشور فارغ از جناح بندي هاي سياسي در جرايد و فضاي مجازي در مورد مسائل روز اظهار نظر مي کنند، اما اين دست تحرکات در قالب حزبي کمتر به چشم مي آيد و از اين کمرنگ تر انفعال شاخه هاي احزاب سياسي در استان ها هست به نحوي که به جز در مواردي محدود، نظير نشست هاي سمبوليک با مقامات ارشد استان يا ايام انتخابات، کمتر به موضوعات مهم روز ورود مي کنند! براستي دليل اين انفعال چيست!

در همين پيوند علت اين انفعال را در قالب چند پرسش از حجه السلام عباس فضلي از اساتيد دانشگاه هرمزگان و فعال سياسي جويا شديم که در ادامه مي خوانيد .

آيا احزاب و جريان هاي سياسي استان در اين ايام منفعل هستند؟

بله کاملا منفعل هستند.

چرا در مقابل رخدادهاي مهم کشور و موضوعات سياسي استان نظير انتصاب ها، برکناري ها  واکنشي در احزاب استان ديده نميشود!؟

علت اين انفعال نااميدي و ناکارايي اوليه آنها در ايجاد تحول سياسي و اجتماعي است.

در اين سالها به احزاب سياسي قدرت چانه زني و ورود به عرصه هاي سياسي داده نمي شود، به تعبير ديگر اصلا، نظام احزاب را به رسميت نمي شناسد. يعني وزارت کشور فقط مجوز فعاليت احزاب  را صادر مي کند، ولي هيچ تضمين و تشويقي براي اين فعاليت ها تعريف نکرده و ديده نمي شود.

 ضمن اينکه با امنيتي شدن فعاليت سياسي، هزينه ي فعاليت هاي سياسي بالا رفته، بنابراين کسي به خود جسارت  ورود به اين عرصه را نمي دهد.

در مراکز استاني نگاه دولت به احزاب را چگونه تعريف مي کنيد؟

در حقيقت دولت به شکل ظاهري  فعاليت احزاب را فقط در راستاي ترغيب مردم براي حضور در انتخابات مي خواهد، ولي هيچ تضميني براي فعاليت هاي بعد از انتخابات رأي دهندگان و برآورده شدن خواسته هاي آن و شعارهاي انتخاباتي شان وجود ندارد.

در طول انتصاب استانداران هرمزگان فقط هنگام ورود استاندار جلسه نمادين با احزاب برگزار مي شود و کمک و همراهي را طلب مي کند و بعد براي هميشه اين پرونده بسته مي شود.

آيا وحدتي بين جريان هاي اصلاح طلب استان وجود دارد ؟

خير و بايد عرض کنم نبود اين وحدت بنيادي است چون احزاب اصلاح طلب در يک جريان تعريف شده گام برنمي دارند. و هر کدام ساز خود مي زنند و منافع حزبي خود را تعقيب مي کنند.

در اين ايام که فضاي نقد در جرايد نسبت به دوره احمدي نژاد به مراتب بهتر شده،  باز هم احزاب کمتر در مطبوعات استان اظهار نظر مي کنند، علت چيست !؟

آن دوره که در احزاب را گل گرفته بودند و همه کار دولت بود. حتي وزيران احمدي نژاد هم منفعل بودند اما در فضاي کنوني که خود دولت هم از مواضع اش عقب نشيني مي کند چه مجالي براي فعاليت مي ماند.

 با شعار آزادي احزاب نمي توان آزادي انها را در عرصه هاي مختلف تضمين کرد.

 البته در فضاي مجازي برخي افراد جسارت نقد دولت و کارکرد مديران را دارند، ولي اين تحرکات به صورت تکصدايي و جزيره اي است.

از طرفي مسئولين و سردبيران جرايد محلي هم به مصاحبه و چالش کشيدن افراد سياسي استان در پي انتصابات و کارکردهاي مديران دولتي تن نمي دهند.

در پايان اينکه اگر احزاب اصلاح طلب استان بر روي موضوع مطالبه گري و رفع محروميت نشست بگذارند  يا بيانيه دهند آيا اين قضيه مورد استقبال جامعه يا دولت واقع مي شود ، اصلا از لحاظ عرفي امکان ورود احزاب به اين قبيل موضوعات هست؟

مطمنا تاثير گذار است، اما باز هم اين کار نيازمند نشست هاي مداوم و پيگيري هاي مکرر از سوي احزاب است.up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 3082
تاریخ :1397/08/22 ساعت 09:26:14
تعداد بازدید: 171
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی