گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3292
تاریخ :1398/09/11 ساعت 10:19:28
تعداد بازدید: 131
هرمزگان در برابر ايذر آسيب پذير است
email pdf word plus minus reset color
طبق نظر کارشناسان بهداشتي،هرمزگان به واسطه مرزي بودن، رفت وآمد خارجي بويژه به کشورهاي حاشيه خليج فارس و مهاجرپذيري داخلي در شمار مناطق آسيب پذير کشور است که اين عوامل در افزايش موارد ابتلا به بيماري ايدز موثر هستند.

عکس اصلی خبر

الگوي انتقال ويروس ايدز در کشور تغيير يافته و از سرنگهاي آلوده به تماسهاي جنسي محافظت نشده رسيده و متاسفانه اين تغيير الگو در هرمزگان نيز بسيار جدي و قابل تامل است و با توجه به مهاجرپذيري بالاي آن، زنگ خطري براي استان و کشور است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان دراين زمينه مي گويد: روند انتقال ايدز در هرمزگان از طريق تماس جنسي محافظت نشده 48 مميز 6 دهم درصد، تزريق و سرنگ مشترک  29 درصد،انتقال از مادر مبتلا به کودک 1 مميز 4 دهم درصد و ساير موارد 21 درصد است.

دکتر محمود حسين پور تصريح کرد: مردان در هرمزگان با 73 درصد بيشترين ميزان مبتلايان به اچ.آي.وي نسبت به زنان را به خود اختصاص مي دهند اما زنان با آمار 27 درصد نسبت به متوسط کشوري در جايگاه مناسبي قرار ندارند.

وي خاطر نشان کرد: تمامي اين آمار بر اساس نرم افزار ورود داده هاي مراکز مشاوره بيماري هاي رفتاري استخراج شده و تمامي موارد تکراري و مهاجرت ها لحاظ گرديده و از کل آمار حذف شده است.

احتمال ابتلاي بيش از سه هزار نفر در هرمزگان به ايدز

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان تعداد کل آمار مبتلايان به اچ.آي.وي در استان را يک هزار و 372 نفر اعلام کرد و گفت: از اين تعداد 992 مرد و 380 زن مي باشند.

حسين پور بيان داشت: موارد زنده مبتلا به اچ.آي.وي در هرمزگان 639 نفر (415 مرد و 224 زن)، افراد تحت درمان 411 نفر (223 مرد و 188 زن) و تعداد فوت شدگان ناشي از اين بيماري 511 نفر است.

رييس مرکز بهداشت هرمزگان خاطرنشان کرد: احتمال مي رود حدود 3 هزار و 500 بيمار مبتلا به اچ.آي.وي در استان وجود داشته باشد.

آموزش و اطلاع رساني گامي اساسي براي پيشگيري و کنترل بيماري ايدز

رييس دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: نهاني شدن مسيرانتقال و پنهان کاري مبتلايان، کار مسئولان مبارزه با ايدز را به شدت سخت و پيچيده کرده ، در حالي که با تشخيص و درمان به موقع مي توان تا حدودي اين بيماري را کنترل کرد.

دکتر حسين فرشيدي بيان داشت: افراد آلوده به ويروس ايدز به دليل وحشت از مرگ و تنهايي، طرد از خانواده و جامعه و پيشداوريهايي که در خصوص اين بيماري وجود دارد، از لحاظ روحي و رواني بسيار آسيب پذير هستند و از همين رو سعي در مخفي کردن بيماري خود دارند که اين موضوع خود باعث گسترش ايدز مي شود.

وي تصريح کرد: متاسفانه هم در خصوص ميزان ابتلاء زنان و هم شيوه ابتلا از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي ، هرمزگان جايگاه خوبي نسبت به متوسط کشوري ندارد که اين مقوله جاي نگراني بسيار دارد.

فرشيدي با اشاره به اهميت تقويت هماهنگي هاي بين بخشي در هرمزگان در راستاي مبارزه با بيماري ايدز ، گفت: برنامه مبارزه با ايدز يک برنامه چند وجهي است و در همين راستا بايد هماهنگي هاي بين بخشي بيشتر تقويت شود .

وي با تاکيد بر اينکه به منظور پيشگيري از شيوع ايدز در جامعه بايد نگاهها در خصوص اين بيماري اصلاح شود، گفت: بايد بپذيريم که ايدز يک بيماري است و فرد مبتلا مجرم نيست و نيازمند حمايت هاي معنوي و عاطفي ميباشد.

دکتر فرشيدي تاکيد کرد: با آموزش و اطلاع رساني و شناسايي دقيق و درمان به موقع مي توان گامي اساسي در راستاي پيشگيري و کنترل اين بيماري برداشت و يک زندگي با کيفيت را براي اين بيماران رقم زد.

انگ زدايي از بيماران مبتلا به ايدز از راهبردهاي اساسي دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان است

مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان با اشاره به اهميت توسعه آموزش در جهت پيشگيري از بيماري ايدز گفت: تمرکز جدي ما توسعه آموزشها در مناطق پرجمعيت و آسيبپذير است ، زيرا اين رويکرد در دنيا جواب داده و بسياري کشورها از جمله تايلند که با شيوع گسترده بيماري ايدز روبرو بودند هم اکنون با رويکردهاي واقعبينانه رشد اين بيماري را منفي و مهار کردهاند.

دکتر فاطمه نوروزيان تاکيد کرد: پنهان کاري در اين زمينه ، چالش هاي موجود را تشديد مي کند و به همين دليل، انگ زدايي از مبتلايان به HIV  از سياست هاي وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان است.

وي در خصوص برنامه هاي اين دانشگاه براي پيشگيري از شيوع بيماري ايدز در استان، گفت: اين دانشگاه به سهم خود گامهايي را برداشته که گسترش فعاليتهاي آموزشي و افزايش مراکز مشاوره بيماريهاي رفتاري از جمله اين اقدامات است.

نوروزيان با اشاره به اهميت مقوله فرهنگسازي و آموزش به ويژه براي نسل جوان و نوجوان به منظور پيشگيري از شيوع اين بيماري، گفت: همه مسووليتها در اين مسير بر دوش حوزه بهداشت نيست و ديگر حوزه ها از جمله صدا و سيما، آموزش و پرورش و رسانه ها نيز بايد با جديت بيشتري وارد عمل شوند.

ايدز را با آموزش و آگاهي به زانو درآوريم

 ايدز يا اچ آي وي يک بيماري ويروسي نوپديد و نقصي در سيستم ايمني بدن با همهگيري جهاني ميباشد و حوزه شيوع آن بسيار وسيع و در حال گسترش است.

پژوهشهاي ژنتيکي نشان ميدهند که HIV  در اوايل قرن بيستم ميلادي با جهش در غرب آفريقا پديد آمده و اولين بار در سال 1981 توسط مرکز کنترل و پيشگيري بيماري (CDC ) شناسايي و عامل آن (عفونت HIV ) در اوايل آن دهه شناخته شد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني ايدز يکي از بزرگترين معضلات حوزه سلامت عمومي به ويژه در کشورهاي فقير و کم درآمد است و شمار مبتلايان به آن تا پايان سال 2017 ميلادي حدود 36.9 ميليون نفر از سوي اين سازمان گزارش شده و براساس آمارها فقط در سال 2017 ميلادي حدود 1.8 ميليون نفر به اين ويروس آلوده شدند.

ايدز تهديدي براي همه جامعه

اول دسامبر (10 آذرماه) روز جهاني ايدز نامگذاري شده و اين مناسبت براي اولين بار در سال 1988 ميلادي به صورت جهاني برگزار شد و فرصتي براي اتحاد مردم سراسر دنيا در مبارزه با ايدز، حمايت از مبتلايان و گرامي داشت قربانيان است.

شعار امسال روز جهاني ايدز با اين مضمون است: همه ما در يک کشتي نشستهايم و بايد دست به دست هم دهيم تا روند اين بيماري را در جامعه کاهش دهيم.

طبق نظر محققان پزشکي ويروس ايدز در خارج از سلول زنده، قادر به ادامه حيات نيست وبا توجه به راه هاي انتقال HIV ، تمام افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به اين عفونت هستند و اين بيماري به هيچ گروه خاصي از افراد اختصاص ندارد که اين خود اهميت برنامه ريزي و آموزش براي پيشگيري از اين بيماري را دو چندان مي کند.

بيش از 60 هزار نفر در ايران گرفتار ايدز

جديدترين آمارهاي اعلام شده از سوي مسوولان وزارت بهداشت حکايت از آن دارد که در حال حاضر بيش از 60 هزار نفر در کشور ما مبتلا به ايدز هستند که از اين شمار 21 هزار و 600 نفر شناسايي و ثبت شدهاند و حدود 40 هزار نفر از مبتلايان نيز اطلاعي از بيماري خود ندارند و اين نگران کننده است.

طبق اين آمارها تاکنون 18 هزار مورد در کشور بر اثر ابتلا به ايدز جان خود را از دست دادند.

محققان و متخصصان پزشکي راههاي انتقال ويروس ايدز را از طريق آميزش جنسي محافظت نشده، انتقال خون، استفاده از سرسوزن آلوده و همچنين از مادر به فرزند در طول بارداري، زايمان يا شيردهي عنوان ميکنند.

تغيير الگوي انتقال ايدز از تزريق به رفتارهاي جنسي پرخطر

با توجه به خطر و سرعت بالاي شيوع ويروس ايدز ، بايد صداي تيک تيک اين بمب ساعتي را جديتر بگيريم و آن را نه به عنوان يک مشکل بهداشتي، بلکه به عنوان يک معضل اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي مدنظر قرار دهيم.

 امروز الگوي انتقال ايدز از اعتياز و تزريق با سرنگهاي آلوده به روابط جنسي محافظت نشده و رفتارهاي پرخطر جنسي تغيير يافته و اين تهديدي جدي براي سلامت جسم و روان جامعه جوان ما است.

رييس اداره کنترل ايدز و بيماريهاي آميزشي وزارت بهداشت در سومين همايش ايدز، خانواده، رسانه که به مناسبت روز جهاني ايدز در قالب چند پنل در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزار شد، اظهار داشت: موج اول اين بيماري از طريق خون هاي آلوده وارد کشور شد، موج دوم از طريق تزريق مشترک موادمخدر بود.

پروين افسر کازروني درهمين زمينهتاکيد کرد: امروز موج سوم اين بيماري از طريق رابطه جنسي رخ ميدهد و بايد نسبت به کاهش ايدز از اين طريق، اقدامهاي درستي انجام داد.

نقش مهم آموزش و آگاهي در پيشگيري از شيوع ايدز

امروز بيماري ايدز در همه جاي جهان شناخته شده است و تا به امروز درمان قطعي براي آن اعلام نشده، البته پيشرفتهايي در جهت کنترل بيماري و کاهش تاثيرهاي سوء آن در فرد مبتلا انجام شده، اما هنوز اين بيماري درمان قطعي ندارد و کارشناسان اجتماعي و بهداشتي به اين نتيجه رسيدهاند که با توجه به سرعت شيوع اين بيماري، بايد جامعه را براي مقابله و پيشگيري از ابتلا به آن آماده کرد و مهمترين مساله در اين مسير مقوله آموزش و آگاهي عنوان ميشود.

در حالي که در کشور ما صحبت از مسايل جنسي در محافل رسمي به دلايل مختلف تابو محسوب مي شود، کمبود اطلاعات و آگاهي جوانان در اين زمينه موجب ابتلاي بسياري را فراهم آورده است.

دانشيار مؤسسه مطالعات و مديريت جامع و تخصصي جمعيت کشور و محقق حوزه رفتار پرخطر جوانان در همايش امسال روز جهاني ايدز گفت: عدم آموزش جوانان و سياستگذاري هاي کلان در اين زمينه مي تواند وضعيت آسيبپذيري جوانان در برابر HIV  و ديگر بيماريهاي مقاربتي را افزايش دهد.

فريده خلج آبادي فراهاني با بيان اينکه مهمترين چالش در اين زمينه بحث آموزش است، خاطرنشان کرد: طبق آمارها ابتلا به ويروس HIV  در سه ماه اول سال 96 از طريق رابطه جنسي نسبت به 30 سال پيش دوبرابر شده است و اين نشان دهنده تغيير الگوها بوده است. چراکه پيش از اين تزريق سرنگ آلوده بيشترين راه ابتلا به اين بيماري به حساب مي آمد.

وي خاطرنشان کرد: طبق تحقيقات و مطالعات و آمارهاي به دست آمده 19 درصد جوانها در ايران روابط جنسي قبل از ازدواج را تجربه کردهاند که در اين بين بحث اجبار رابطه براي دخترها و برقراري رابطه جنسي به همراه الکل نيز مطرح بوده که بسيار نگران کننده است.

اين محقق تاکيد کرد: با اطلاع و آگاهي از اين بيماري و راههاي پيشگيري و همچنين درمان ميتوانيم در آينده جامعه را از اين ويروس حفظ کنيم.

با توسعه آموزش و آگاهي جامعه را برابر ايدز واکسينه کنيم

با توجه به آنچه در اين گزارش عنوان شد، مقوله آموزش و ارتقاي آگاهي اقشار مختلف مردم به ويژه نسل جوان و نوجوان در جهت پيشگيري از گسترس و شيوع ايدز از اهميت بسزايي برخوردار است و بايدمسوولان و برنامهريزان با جديت و با يک برنامه ريزي کلان اين موضوع را در دستور کار خود قرار دهند.

بايد با ارايه آموزش هاي لازم، ترويج فرهنگ پيروي از رفتارهاي سالم با توجه به جمعيت جوان کشور و جلوگيري از رواج استفاده از مواد روانگردان که زمينه رفتار پرخطر جنسي و ابتلا به ايدز را بيشتر ميکند، از ابتلا به اين ويروس پيشگيري شود.

در اين مسير همه ارگانها و نهادهايي که وظيفهشان خدمت رساني به نسل جوان است، بايد يکدل و متحد باشند و با اتخاذ برنامههاي کاربردي و عملي براي آگاه سازي جامعه، خانوادهها و به خصوص جوانان گام
بردارند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3292
تاریخ :1398/09/11 ساعت 10:19:28
تعداد بازدید: 131
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی