گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3273
تاریخ :1398/08/13 ساعت 11:54:36
تعداد بازدید: 67
در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه مطرح شد: خط و نشان هاي زيست محيطي براي ساحل خواري
email pdf word plus minus reset color
محيط زيست و دريا همواره در استان هرمزگان به موضوع مورد بحث بدل شده و همواره از مواهب آن سخن مي گويند. در مقابل بخش هاي ديگري از فعالان ايجاد محدوديت و نظارت را بهترين نوع برخورد با فعاليت هاي عمراني در كنار سواحل عنوان مي كنند.

عکس اصلی خبر

  گروه اجتماعي:

در اين بين نگاه هاي زيست محيطي همواره مورد توجه ويژه بوده است. يكي از جلساتي كه در آن به موضوع زيست محيطي پرداخته شد، جلسه شوراي برنامهريزي و توسعه استان هرمزگان بود كه در آن مباحثي در مورد چگونگي فعاليت در ساحل و دريا مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در اين جلسه كه معاون محيط زيست كشور حضور داشت به طور ويژه به اين موضوع پرداخته شد. علاوه بر مسئولان محيط زيست استاندار هرمزگان نيز به نوع و شدت برخورد با ساحل خواري اشاره كرد و گفت: هر سازهاي که در حريم 60 متري دريا قرار دارد بايد تخريب شود. مهر در اين زمينه به نقل از فريدون همتي نوشت: يک گروه کاري به نام «مديريت تالابهاي استان هرمزگان» ايجاد خواهد شد و فعاليت خود را ذيل کارگروه زيربنايي آغاز خواهد کرد.

وي عنوان کرد: در تمام سواحل و جزاير استان هرمزگان حريم 60 متر براي رفت و آمد مردم آزاد باشد.

استاندار بيان داشت: طبق قانون بايد حريم 60 متر دريا در تمامي سواحل و جزاير استان رعايت شود و سرمايهگذاري ها بايد در مناطق خارج از اين حريم صورت گيرد.

همتي گفت: بايد بررسيهاي لازم صورت گيرد تا در مناطقي که حريم دريا مسدود شده به جز مواردي از جمله بنادر تجاري، گردشگري و نظامي، که داراي ضرورت مي باشد، طبق قانون آزادسازي اين حريم صورت گيرد.

 استاندار هرمزگان ابراز داشت: در هر نقطهاي از اين 60 متر ساحل که سازهاي وجود دارد بايد تخريب شود.

همتي با بيان اينکه خورآذيني يکي از جاذبههاي گردشگري هرمزگان است، مطرح کرد: سازمان مديريت وبرنامهريزي استان هرمزگان يک اصلاحيه انجام دهد و اعتباري را براي بهبود جاده خور آذيني اختصاص دهد.

استاندار هرمزگان اجازه تصاحب ساحل را به هيچكس ندهد

معاون محيط زيست دريايي و تالابهاي سازمان حفاظت محيط زيست کشور گفت: از استاندار هرمزگان ميخواهم در طرح هاي توسعه اي، تحت هيچ عنواني اجازه تصاحب ساحل را به هيچکس ندهد، چراکه تصاحب ساحل پيش زمينه استحصال و پيشروي در دريا خواهد بود.

به گزارش ايسنا، احمدرضا لاهيجان زاده در سيزدهمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان هرمزگان که با سه دستور کار با عنوان تبيين چگونگي اجراي توسعه پايدار سواحل جنوبي کشور بارعايت ملاحضلات زيست محيطي، بررسي و تصويب برنامه مديريت جامع تالاب بين المللي حراي رود شوروشيرين و گزارشي از فرايند ثبت جهاني بندرخمير به عنوان شهرتالابي در کنوانسيون رامسر برگزار شد، اظهار کرد: بيشترين تخريب عرصه هاي زيست محيطي ايران محصول 25سال اخير است و هيچ منطقه اي از اين آسيب ها بي نصيب نمانده است؛ از سال 73 که برنامه هاي توسعه اي آغاز شد، اين بلا را بر سر سرزمين خود آورده ايم که مي توان اين روند تخريبي را در تمام نقشه ايران دنبال کرد.

وي ادامه داد: اگر بررسي اين تخريب از شمال ايران و حاشيه درياي خزر آغاز شود، از بين رفتن گسترده نوار ساحلي در مازندران و گيلان مشهود است، به گونه اي که حتي 100متر ساحل آزاد نمي توان يافت و در حاشيه البرز نيز شاهد تخريب وحشتناک جنگل هاي هيرکاني هستيم و در دشت و فلات ايران و مناطقي مانند سمنان و فارس، بخاطر کاهش سفره هاي آب زيرزميني، حدود 70 درصد دشت ها به عنوان دشت ممنوعه آبي اعلام شده است.

معاون محيط زيست دريايي و تالابهاي سازمان حفاظت محيط زيست اضافه کرد: به عنوان نمونه مي توان به استان فارس اشاره کرد که در دوره اي مدعي بود بايد رتبه اول توليد گندم در کشور باشد اما اکنون بلايي به سر آب هاي زيرزميني فارس آمده که هيچگاه قابل جبران نيست.

لاهيجان زاده از استان خوزستان به عنوان نماد توسعه ناپايدار کشور نام برد و اظهار کرد: اين منطقه با برخورداري از آب فراوان، خاک حاصلخيز و منابع نفت و گاز مي توانست ايران را تغذيه کند اما نه تنها اين امر محقق نشد بلکه در پرآب ترين استان کشور، تالاب ها و رودها را از دست داديم و مسائلي مانند پديده گرد و غبار در خوزستان شکل گرفت که تا سالها اين استان را فلج کرد.

وي خاطرنشان کرد: توسعه پتروشيمي ها در ماهشهر موجب شد ميزان صيد به 900 تن کاهش يابد و در حقيقت براي يک منفعت فوري، منفعت دائمي را از دست دادند.

اين مسئول زيست محيطي تصريح کرد: عسلويه نيز نه فقط آلوده ترين شهر ايران بلکه از آلوده ترين نقاط منطقه است و در اين منطقه با قتل عام گسترده آبزيان و کاهش تنوع محيط زيستي مواجه شديم.

لاهيجان زاده با اشاره به دستور رئيس جمهوري براي رسيدگي اساسي به وضعيت زيست محيطي عسلويه، بيان کرد: متاسفانه کار خاصي نمي توان انجام داد و شهر عسلويه قابل جابجايي نيست.

وي  پس از تشريح وضعيت مناطق مختلف کشور در حوزه مسئوليتي اين سازمان از استاندار هرمزگان خواست در طرح هاي توسعه اي، تحت هيچ عنواني اجازه تصاحب ساحل را به هيچکس ندهد، چون تصاحب ساحل پيش زمينه استحصال و پيشروي در دريا خواهد بود.

معاون محيط زيست دريايي و تالابهاي سازمان حفاظت محيط زيست اضافه کرد: هرمزگان زيستگاه هاي حساسي در سواحل و جزاير خود دارد که موجب موقعيتي منحصر بفرد براي اين استان شده است.

لاهيجان زاده با تأکيد بر ضرورت داشتن طرح آمايش منطقه اي براي توسعه سواحل مکران، بيان کرد: مطالعات پهنه بندي استقرار آب شيرين کن ها در سيستان و بلوچستان پايان يافته و اولويت بعدي، هرمزگان است.

وي پايش آلودگي هاي نفتي را يکي ديگر از موارد و اولويت هاي مهم در هرمزگان اعلام کرد و افزود: به تازگي موردي از آلودگي نفتي در يکي از مناطق هرمزگان مشاهده شد که منشاء آن مشخص شده و مباحث حقوقي و قضايي آن دنبال خواهد شد.

معاون محيط زيست دريايي و تالابهاي سازمان حفاظت محيط زيست همچنين با اشاره به موضوع ورود فاضلاب و پساب به ساحل بندرعباس، گفت: جدا از اين مساله که ممکن است پساب خروجي تصفيه خانه استاندارد نباشد، بايد به اين موضوع از منظر هدررفت منابع آبي توجه شود.

لاهيجان زاده با مشابه دانستن وضعيت کم آبي در اصفهان و هرمزگان، گفت: در استان اصفهان موضوع استفاده از پساب حل شده که مي تواند الگويي براي هرمزگان باشد.

به گفته وي فولاد مبارکه تنها زماني موفق به گرفتن مجوز طرح توسعه شد که تعهد داد تمام پساب زرين شهر را تحويل بگيرد و پالايشگاه و نيروگاه اصفهان نيز با پرداخت 170ميليارد ريال به شرکت آب و فاضلاب شهري اصفهان، به ميزان 40مترمکعب در ثانيه، پساب تحويل مي گيرند.

هرمزگان داراي اولين شهر تالابي ايران خواهد شد

 شهردار بندرخمير نيز در اين جلسه گفت: به دنبال اين هستيم که هرمزگان داراي اولين شهر تالابي ايران شود. جواد محمودي اظهار داشت: کنوانسيون رامسر يک کنوانسيون بسيار قديمي در جهان است که 48 سال پيش در 18 کشور به ابتکار ايران در شهر رامسر شکل گرفت.

وي با بيان اينکه حفظ تالابها از نظر زيست محيطي بسيار ارزشمند است، عنوان کرد: وظيفه اين کنوانسيون حفظ تالابها دنيا است.

شهردار بندرخمير ابراز داشت: 170 کشور و بيش از دو هزار تالاب زير نظر اين کنوانسيون وجود دارد. محمودي تصريح کرد: تالابها زمينهايي هستند که به صورت موقت آبگيري ميشوند و در اشکال مختلف نيز وجود دارند.

وي تفرج و گردشگري را از جمله خصوصيتهاي تالابها دانست و اذعان کرد: از ويژگيهاي ديگر تالابها ميتوان به کارآمدي در مقابل بلاياي طبيعي، چندين برابر بودن تلطيف هواي آن به نسبت درخت و ايجاد تنوع زيستمحيطي اشاره کرد.

شهردار بندرخمير اظهار داشت: تامين منافع اقتصادي پايدار براي جوامعي که در کنار تالاب زندگي ميکنند از ديگر هدفهاي اين کنوانسيون است.

محمودي تشريح کرد: شهر خمير در کنار بزرگترين تالاب خاورميانه قرار دارد و بزرگترين سکونتگاه در کنار اين تالاب نيز محسوب ميشود به همين جهت خمير از اهميت ويژهاي برخوردار است.

وي با ذکر اين نکته که به دنبال اين هستيم الگوي شهرهاي تالابي را براي کشور ايجاد کنيم، گفت: زيرساختهاي شهري به واسطه عنوانهاي جهاني بهبود خواهند يافت و معيشت پايداري بر اساس الگوي شهر تاريخي تعريف خواهد شد.

شهردار بندرخمير عنوان کرد: در صورت تصويب «طرح برنامه مديريت جامعه تالابها» هرمزگان به عنوان استانيکه داراي اولين شهر تالابي کشور است شناخته خواهد شد.

محودي با ذکر اين نکته که اعتبارنامه شهرهاي تالابي الزامات خاصي را دارد، اظهار داشت: شهرهاي متقاضي «شهر تالابي» بايد اثبات کنند که داراي شاخصهاي قانوني مشخص و کميتههاي محلي هستند.

وي بيان داشت: بر اساس کارگروه ويژهاي که با همين موضوع برگزار شد مقرر شد که تمام دستگاههاي مختلفي که در اين حوزه فعاليت دارند، مطالعات خود را تجميع کنند.

شهردار بندرخمير ابراز داشت: پيشنهاد ميکنم که دبيرخانه شهرهاي تالابي کشور با مرکزيت خمير ايجاد شود تا بتوان الگوي پياده شده در خمير را در تمام کشور پياده کرد.

محمودي تصريح کرد: شيلات بايد با صيادي غير مجاز در تالابها مقابله کند چراکه معيشت جايگزيني در تالاب وجود ندارد.

شهرهاي تالابي ميزان درک مردم نسبت به تالابها را نشان ميدهد

مديرکل حفاظت و احياي تالابهاي محيطزيست کشور گفت: شهرهاي تالابي ميزان درک مردم نسبت به تالابها را نشان ميدهد.

مسعود باقرزاده کريمي اظهار داشت: اقتصاد نفتي اجازه نداده است که به ظرفيتهاي ديگر کشور توجه شود. يکي از ظرفيتهاي مهم کشوري همين تالابها هستند.

وي توليد طبيعي در تالابها را چندين برابر آب دريا عنوان کرد و گفت: در خشکي نور وجود دارد اما آب وجود ندارد و در دريا نور نيست اما در تالاب نور، آب و خاک وجود دارد.

مديرکل حفاظت و احياي تالابهاي سازمان حفاظت محيط زيست کشور تشريح کرد: حفاظت از تالابها و بهرهبرداري خردمندانه از تالابها از اهداف کنوانسيون رامسر است.

باقرزادهکريمي اظهار داشت: شهرهاي تالابي به ما نشان خواهد داد که مردم کدام شهرها، تالاب را درک کردهاند و با تالاب همراهي هستند. وي اذعان کرد: ما به دنبال اين هستيم که جوامع محلي خمير درگير اين موضوع شوند و اگر تخلفي صورت ميگيرد توسط خود مردم بررسي شود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3273
تاریخ :1398/08/13 ساعت 11:54:36
تعداد بازدید: 67
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی